PDA

Επιστροφή στο Forum : 400 φυτεμενο!


jimfytakis
13-05-07, 23:02
Παει το φυτεψα και το δικο μου!Aκολουθω αυτη τη μεθοδο στρωσιματος(http://www.aquahobby.com/articles/e_silent_cycling.php) Ενα μεγαλο ευχαριστω στον linkman μας για αυτο το υπεροχο λινκ!!!:D :D Απο βιολογια εχω serafil 900 l/h me 2litra μακαρονι και τον λειτουργω στο ηδη στρωμενο 120αρι μου και περιμενω και τον eheim 2213.Θα εχω δλδ κυκλοφορια γυρω στα 1300λιτρα ανα ωρα.Ειναι 400λιτρα,χρησιμοποιησα 15κιλα flourite seachem και ψιλο χαλαζιακο κοκκο 2~3χιλ. 2 ριζες μαγκροβιου και 1 μοπανι,2 βρασμενα ξυλα ελιας ξεβρασμενα απο τη θαλασσα!Απο φυτα εχω 10Anubias barteri var. nana (!!!Η ΜΙΑ ΜΕ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ!!!!),2Anubias barteri var. angustifolia ("afzelii"),5Ceratophyllum demersum,2Nymphaea lotus (zenkeri) αλλα ειναι ακομα βολβοι,3Hygrophila Polysperma κοκκινο,x-mas moss,γυρω στις 10Vallisneria spiralis ''Tiger'' αλλα ειναι κοντουλες ακομα και 3 αλλα ειδη που δεν τα ξερω!Παραθετω καμια φωτο για ιδεες προτασεις!!Και για αναγνωριση των 4 ειδων φυτων!!Φυσικα θα προστεθουν και αλλα φυτα μολις βαλω στην ακρη κανα $!!!

jimfytakis
13-05-07, 23:06
Και αυτα τα φυτα ειναι προς αναγνωριση!!!Αυριο φτιαχνω και Co2 με μαγια καιενα 5λιτρο δοχειο.Επισεις ψαχνω αυτα τα σαλιγκαρια!!Melanoidestuberculata

steady
14-05-07, 00:06
δημητρη τα κοχυλια βγαλε ανεβαζουν τη σκληροτητα!

alexinio
14-05-07, 10:56
μου αρεσει εμενα,αν και ατελειωτο ακομα
ωραια η διαταξη που εχεις κανει στο ενυδρειο σου
οταν γινει με το καλο το στρωσιμο τι ψαρια λες να βαλεις?

Carebean pirate
14-05-07, 13:50
Έίναι σε πολύ αρχικό σταδιο για να πουμε αν μας αρέσει ή όχι...
Σιγά σιγά θα γίνει πολύ ωραίο... :D
Είδα ένα ψάρι μέσα, στην πρώτη φωτό, ή ήταν κάτι άλλο..?:rolleyes:

jimfytakis
14-05-07, 14:01
Θα φιλοξενω γκουραμια ακι αγγελοψαρα κυριως.Αυτη η σαχλαμαρα που ειναι σαν ψαρι ειναι μια φωτο μιας τσιπουρος που εβαλε η μανα μου!Ετσι να μη φαινεται και αδειο.Σκοπευω να το διαμορφωσω ετσι ωστε στο μελλον να μπορω να εχω και δισκους(αν φυγουν τα αγγελοψαρα βεβαια!!)Εχει να πεσει φυτεμα!!!

bas_754
14-05-07, 14:23
Αυτη η σαχλαμαρα που ειναι σαν ψαρι ειναι μια φωτο μιας τσιπουρος που εβαλε η μανα μου!Ετσι να μη φαινεται και αδειο.!!!

:smt040 :smt040 ωραια η μητερα.......:grin: :smt038 :smt038

jimfytakis
14-05-07, 14:44
Ακομα καλυτερη ειναι στο φυτεμα!Ειδικα οταν μου δενει ανουμπιες σε ξυλα!!!

accnt
15-05-07, 08:20
Μπράβο σου για την προσπάθεια, αν και έχεις ακόμα πολύ δρόμο μπροστά σου.
Καλή συνέχεια....

jimfytakis
21-05-07, 22:54
Εκανα αλλαγες προστεθηκαν φυτα(ευχαριστω για τα κλαδεματα!!) Τωρα απο φυτα εχω 9Anubias barteri,3Cryptocoryne balansae,2Nymphaea rubra, Christmas Moss,Riccia fluitans,hygrophila polysperma
hemianthus micranthemoides,keratopteris thalictroides,pistia stratiotes,6cryptocoryne lucens,Ceratophyllum demersum,3Limnophila aquatica,2Hygrophila polysperma 'Rosanervig',3~4Vallisneria americana (natans),Limnobium laevigatum(φακη του νερου),1Crinum thaianum,2Anubias barteri var. angustifolia (''afzelii''),σπαθοφυλλο(ετσι μου το ειπαν σε μαγαζι) και μενουν δυο προς αναγνωριση αλλα και να μη τα μαθω δεν πειραζει!!Αλλα και παλι τα χω παιξει με τις λατινικες ονομασιες,τα χω χασει!!Απο ψαρια εχω:
3 Botia macracantha(clown),Trichogaster leeri(1m+1f),Trichogaster sp."honey gourami(1m+1f),Trichogaster trichopterus(1m+1f),Pelvicachromis pulcher (2m+2f),Mikrogeophagus ramirezi(1m+1f),4Pterophyllum scalare,1Gyrinocheilus aymonieri ,3Sae,3μικροι πλεκοστομοι που θα αντικατασταθουν με καποιο μικροτερο ειδος πλεκοστομου.

Το ενυδρειο τρεχει τωρα με ενα serafil 900 με μακαρονι και για ενα τριμηνο θα κανω αλλαγες 200λιτρα/15μερες δηλαδη 50%.Συντομα θα μπει και ενας ΕΗΕΙΜ δεν θυμαμαι μοντελο με 450λιτρα/ωρα.Λαμπες:Sera tropical 4900K kai Juwel daylight συνολο 72 βαττ=χαλια!!
Βαζω και μερικες φωτο για την τωρινη κατασταση και ακουω προτασεις!!

ΥΓ>Ισχυει οτι τους πρωτους 2μηνες το υποστρωμα σηκωνει λιγο τη σκληροτητα?

jimfytakis
30-09-07, 21:28
update!Ti λετε?Εφτιαξε καθολου?Στη τελευταια φωτο ειναι η θηλυκια μου που χει κανει 3ακαρπες προσπαθειες ως τωρα!