PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωινή βόλτα στην παραλία ..


Lsourtzo
13-05-07, 21:09
Το ΣΚ πήγα camping και σηκώθηκα λίγο νωρίς (6.30) για να ικανοποιήσω και το δεύτερο μου hobby που είναι η φωτογραφεία …

Τελικά τα συνδύασα … :D


Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες από την στεριά φυσικά …

Μπορείτε να δείτε μερικές υπέροχες κλασικότατες μεσογειακές ανεμώνες … Μακροάλγες … Και μικρά ψαράκια με φόντο μια γαριδούλα για τους παρατηρητικούς …
Όποιος κάνει μεσογειακό ας το πεί … έχει πολύ πράγμα το μέρος …

accnt
13-05-07, 22:19
Ωραίες φωτογραφίες....
Πράγματι έχει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα ένα Μεσογειακό....

jimfytakis
13-05-07, 23:49
Ζημια εχω παθει απο τοτε που ασχοληθηκα με τα ενυδρεια.Παω θαλασσα και οτι βλεπω το φανταζομαι μεσα σε ενυδρειο!!!Η 3 και η 4 φωτο ανεμωνη δειχνει?Ειναι αυτο το απαισιο πραγμα που αν το ακουμπησεις σε πιανει μια απαισια φαγουρα?Αν ναι το μισω!!!!!!

NPS
14-05-07, 04:58
Πολύ καλές φωτογραφίες!!!

netblues
14-05-07, 06:32
Ζημια εχω παθει απο τοτε που ασχοληθηκα με τα ενυδρεια.Παω θαλασσα και οτι βλεπω το φανταζομαι μεσα σε ενυδρειο!!!Η 3 και η 4 φωτο ανεμωνη δειχνει?Ειναι αυτο το απαισιο πραγμα που αν το ακουμπησεις σε πιανει μια απαισια φαγουρα?Αν ναι το μισω!!!!!!

Οι ανεμωνες δεν ειναι για να τις πιανεις αλλα για να τις κοιτας.
Γενικοτερα, αγγιγμα ανεμωνης αλλα και γενικοτερα κοραλιων ΜΟΝΟ με γαντια.
Και καθολου αγγιγμα ακομα καλυτερα.

Lsourtzo
14-05-07, 08:16
Πράγματι έχει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα ένα Μεσογειακό....
άντε ντε ... βάλτο μπροστά να το δούμε και εμείς να ζηλέψουμε ...:D

ΠΟΠΟ
14-05-07, 18:09
εγω περημενω ενυδρειακη 60λιτρο
μου το εχουν ταξει για αυτο
και θα το φτιαξω τωρα μεσα στο καλοκαιρι ,.,,,,,,,.........
που εισαιουν μπας και οταν το φτιαξω παω να μαεζεψω οργανισμους
βεβαια επειδη βλεπω πολες εικονες απο reef καπου χανω τη λαμπα αλλα κρατιεμαιzwzw

accnt
14-05-07, 18:24
Κρατήσου γιατί τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά....;)
Γιατί νομίζεις οτι το καθυστερώ τόοοοοσο πολύ?:o

alexinio
15-05-07, 15:02
και που πεφτει το μερος που πηγες?
αυτο 8α πει 8αλασσια ομορφια

Lsourtzo
15-05-07, 22:36
και που πεφτει το μερος που πηγες?
αυτο 8α πει 8αλασσια ομορφια
ισθμια ... ουτε 50 λεπτά απο αθήνα !

eon123
24-05-07, 14:02
Καλες οι ανεμωνες αλλα την παρασταση στο μεσογειακο την κλεβουν οι σπειρογραφοι

Θανάσης
24-05-07, 14:20
Ομορφες φωτογραφίες !!!


αλλα
μια ερώτηση : σπειρογραφοι=feather dusters ;;:smt120

eon123
25-05-07, 07:56
ναι αυτοι ειναι

Θανάσης
25-05-07, 12:34
Α ωραία !Ευχαριστώ!!:smt023:p

in the pond
25-05-07, 12:47
Οι ανεμωνες δεν ειναι για να τις πιανεις αλλα για να τις κοιτας.
Γενικοτερα, αγγιγμα ανεμωνης αλλα και γενικοτερα κοραλιων ΜΟΝΟ με γαντια.
Και καθολου αγγιγμα ακομα καλυτερα.

Συμφωνώ, αν και καθιστερημένα. Σε γενικές γραμμές, οι ανεμώνες, οι πολύποδες (κοραλίων) και οι μέδουσες. Ανοίκουν βασικά στην ίδια οικογένεια, αυτή των κνιδόζωων. Όλα, μα όλα τα κνιδίζωα διαθέτουν νηματοκύστες γεμάτες "δηλητήριο" για να ακινητοποιούν τη λεία τους αλλά και να κρατούν μακριά τους επίδοξους θήτες τους. Πολλά ήδη είναι εξαιρετικά επικίνδυνα ακόμα και για τον άνθρωπο.

Αυτά για αρχή.

jimfytakis
25-05-07, 15:45
Συμφωνώ, αν και καθιστερημένα. Σε γενικές γραμμές, οι ανεμώνες, οι πολύποδες (κοραλίων) και οι μέδουσες. Ανοίκουν βασικά στην ίδια οικογένεια, αυτή των κνιδόζωων. Όλα, μα όλα τα κνιδίζωα διαθέτουν νηματοκύστες γεμάτες "δηλητήριο" για να ακινητοποιούν τη λεία τους αλλά και να κρατούν μακριά τους επίδοξους θήτες τους. Πολλά ήδη είναι εξαιρετικά επικίνδυνα ακόμα και για τον άνθρωπο.

Αυτά για αρχή.

Nαι και ενω περπατας ανεμελος σε μια αμμουδερη ακτη και πας σιγα σιγα πιο βαθια βρισκεται ξαφνικα ενα βρωμοβραχακι που δεν το εχεις δει καν με μια παλιοανεμωνη!!Και μετα απο λιγο φαγγγγγγγγγγγγουουουουουουουρααααα!Βεβαια δεν φταιει το ζωακι,εμεις ειμαστε παρεισακτοι στο νερο!

soza
25-05-07, 17:10
Εγω παντως θυμαμαι που οταν ημουν μικρη.. μου αρεσε να πιανω τις ανεμωνες.. γιατι κολλαγαν ελαφρια στα δαχτυλα.:D
Ποτε δεν θυμαμαι να με ειχε πιασει φαγουρα.

jimfytakis
25-05-07, 17:56
Εγω παντως θυμαμαι που οταν ημουν μικρη.. μου αρεσε να πιανω τις ανεμωνες.. γιατι κολλαγαν ελαφρια στα δαχτυλα.:D
Ποτε δεν θυμαμαι να με ειχε πιασει φαγουρα.


Εχεις ανοσια!!!!:D :D :D Εμενα μου αλαζουν τα φωτα!Μαλλον εχω αλεργια!:( :(

yiannossavva
25-05-07, 19:18
Συμφωνώ, αν και καθιστερημένα. Σε γενικές γραμμές, οι ανεμώνες, οι πολύποδες (κοραλίων) και οι μέδουσες. Ανοίκουν βασικά στην ίδια οικογένεια, αυτή των κνιδόζωων. Όλα, μα όλα τα κνιδίζωα διαθέτουν νηματοκύστες γεμάτες "δηλητήριο" για να ακινητοποιούν τη λεία τους αλλά και να κρατούν μακριά τους επίδοξους θήτες τους. Πολλά ήδη είναι εξαιρετικά επικίνδυνα ακόμα και για τον άνθρωπο.

Αυτά για αρχή.
Πως τα λες ρε Βασίλη.

Να πω και εγώ ότι τις συγκεκριμένες ανεμώνες τις συνάντησα μονό σε τόπους που το νερό είναι σχετικά βρόμικο (έξω από ιχθυοτροφείο).Δεν ξέρω αν αυτό ισχύ η αν ήταν τυχαίο. Έχω δει φίλο μου που άγγιξε ανεμώνη κοκκίνισε το χέρι του μέχρι τον Αγκόνα και είχε τρομερή φαγούρα. Εμένα δεν με πειράζει να αγγίξω ανεμώνη. Τελικά είναι θέμα οργανισμού.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

in the pond
25-05-07, 19:39
Εγω παντως θυμαμαι που οταν ημουν μικρη.. μου αρεσε να πιανω τις ανεμωνες.. γιατι κολλαγαν ελαφρια στα δαχτυλα.:D
Ποτε δεν θυμαμαι να με ειχε πιασει φαγουρα.

Sonia, έχεις απαντήσει από μόνη σου την ερώτηση σου. Είπες...με τα δάκτυλα. Σε εκείνο το σημείο, το δέρμα είναι χοντρότερο και πιο σκληρό από άλλες περιοχές του σώματος μας, που με ευκολία μια μικρή ανεμώνη θα μπορούσε να το διαπεράσει, με μια εκτόξευση φαρμακερής νηματικίστης.

Όπως περίπου και στην περίπτωση της τσουκνίδας. Αγγίζοντας με τα ακροδάκτυλα δεν μας διαπερνά.

Έτσι, καλό είναι να μην πειραματιζόμαστε με τέτοια ζωντανά στην παραλία και ειδικά εκτός Ελλάδας.
-------------------------
Πως τα λες ρε Βασίλη.

Να πω και εγώ ότι τις συγκεκριμένες ανεμώνες τις συνάντησα μονό σε τόπους που το νερό είναι σχετικά βρόμικο (έξω από ιχθυοτροφείο).Δεν ξέρω αν αυτό ισχύ η αν ήταν τυχαίο. Έχω δει φίλο μου που άγγιξε ανεμώνη κοκκίνισε το χέρι του μέχρι τον Αγκόνα και είχε τρομερή φαγούρα. Εμένα δεν με πειράζει να αγγίξω ανεμώνη. Τελικά είναι θέμα οργανισμού.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Γιάννο, νομίζω με την απάντηση που έδωσα στην πιο πάνω φίλη, απαντήθηκε και το δικό σου ερώτημα.

mikele
31-05-07, 18:58
καθε βδομαδα με τσιμπανε οι ανεμωνες στομα μαγουλα μετωπο (οτι μενει εξω απο στολη /μασκα)....εε το οχι μονο τσουζει αλλα φουσκωνει κοκκινιζει και κραταει καναδυο μερες .....προσοχη λοιπον.....

πολυ ομορφες οι φωτογραφιες σου..........συντομα περιμενω να ερθει η καινουργια υποβρυχια ψηφιακη που εχω παραγγειλει να συμμετεχω και εγω στις φωτο.......