PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλαγές νερού


ginodim
13-05-07, 19:54
Κάθε πότε είναι σωστό να αλλάζω νερό στο ενυδρείο μου(60λ) με δεδομένα οτι, διαθέτω εξωτερικό φίλτρο 900λ/ωρα με άνθρακα και αντιφώσφορο + λίγο βιολογικό υλικό , ζωντανό βράχο 10 κιλά , κυκλοφορία με 2 κυκλοφορητές ( 1 marea 2400λτ/ω+ 1 600 λτ/ω) ,σκίμερ aquamedic miniflotor . Στο ενυδρείο διαμένουν ;) 2 clown occelaris, ενα βραχάκι με μανιταράκια και ενα σαρκοφυτο .(Θέλω και ανεμώνη σαν τρελός:smt105 :oops: )Τώρα οι αλλαγές μου γίνονται μία φορά την εβδομάδα και οι μετρήσεις είναι όπως πρέπει να είναι. Α.........η άλγη δεν θέλει να φύγει :smt076 με τίποτα. Τι λέτε?

Isidoros
13-05-07, 20:20
Eχεις αντιστροφη οσμωση?

ginodim
13-05-07, 20:23
Δεν εχω δυστυχως.

Isidoros
13-05-07, 20:31
προβλημα αυτο φιλε.:(

ginodim
13-05-07, 20:49
Ισίδορε το ξέρω αλλά δεν γίνεται να πάρω όσμωση τουλάχιστον μέχρι το χειμώνα. Η άλγη θα παραμείνει λές?

accnt
13-05-07, 22:17
Αν το νερό της βρύσης σου έχει φωσφορικά, η άλγη δεν θα φύγει με τπτ.:(

ginodim
14-05-07, 00:27
Παιδιά , δεν υπάρχει κάτι σε υγρό , το οποίο να προσθέτουμε στο νερό της αλλαγής , ώστε να εξαφανίζονται τα φωσφορικά?? Κάτι είχε αναφέρει ο Tricky σε κάποιο ποστ αλλά δεν γνωρζω αν κατάλαβα σωστά.Πάντως θα μου φανεί περίεργο να μην υπάρχει τίποτα τέτοιο, έστω αν δεν κάνει την δουλειά της όσμωσης .Δεν είναι βέβαια όλοι οι σοβαροί χομπίστες που έχουν α/ο ούτε βλάκες ούτε έχουν λεφτά για πέταμα.

accnt
14-05-07, 08:01
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι σε υγρή μορφή για αντιφώσφορο.
Η Α/Ο κάνει πολλά περισσότερα και είναι απαραίτητη για κάθε reef ενυδρείο. Δεν είναι θέμα χρημάτων…

ginodim
14-05-07, 12:06
Ναι το ξέρω φίλε accnt , έχω διαβάσει τι προσφέρει η α/ο .Μη παρεξηγηθω. Ελεγα μήπως μπορώ να αποφύγω προς το παρον την όσμωση μιας και είναι τόσο μικρές οι αλλαγές μου με κανένα ζουμάκι....αλλά μάλλον θα πρέπει να αγοράσω.

Isidoros
14-05-07, 13:37
Γιατι δεν κοιτας στο ρομαν τωρα που υπαρχει και Ελλαδα?Παρε κατι οικονομικο.;)

ginodim
14-05-07, 13:41
Τί ενοείς Ισίδορε οτι υπάρχει και Ελλάδα? Εριξα μια ματιά πάντως και είδα κάτι οικονομικό για 36λιτρα /μερα .

Yiannis59
14-05-07, 13:49
http://www.ro-man.gr/

ginodim
14-05-07, 13:52
Ευχαριστώ παιδιά

Isidoros
14-05-07, 15:36
Πολυ καλο για εσενα κατα την ταπεινη μου αποψη.
http://www.ro-man.gr/shop/product_info.php/cPath/22/products_id/258

ginodim
14-05-07, 16:40
Το σύστημα αυτό το συνδέεις στη βρύση απλά και καθαρίζει το νερό σε ένα δοχείο? Χρειάζεται τίποτα άλλο ΄?

Isidoros
15-05-07, 16:08
To συνδεεις στην βρυση και εχει δυο εξοδους απο την μια βγαινει το βρωμικο(προσπαθησε να μην το πετας ,ποτιζε ας πουμε)και απο την αλλη το καθαρο(αυτο που χρησιμοποιεις για τις αλλαγες σου).;)

Θανάσης
15-05-07, 17:28
συγνώμη που δεν απαντάω σε αυτό το θέμα αλλα θα ήθελα να ρωτήσω,εγώ που δεν χρησιμοποιώ ούτε α/ο ούτε αντιφώσφορο πειράζει ;;
δεν έχω μετρήσει ποτέ τα φωσφορικά αλλά δεν είχα και ποτέ πρόβλημα άλγης
τουεναντίον πιστευω πως ενα fighting conch που είχα πρέπει να πέθανε για αυτό το λόγο

Τι λέτε;;

accnt
15-05-07, 18:11
Όλα είναι σε συνάρτηση με το νερό της βρύσης σου...

Tricky
16-05-07, 08:13
ΙΜΟ πρεπει να δουμε τι αλγη ειναι ...αν μιλαμε για την ''απλη'' καφε , ισως να ειναι θεμα ανωριμοτητας του συστηματος.

Παντως απο οσο βλεπω εγω , δεν υπαρχει αξιωμα που να ''μηδενιζει'' τις αλγες στο θαλασσινο ενυδρειο ...ο μαγνητης παντα θα υπαρχει φιξαρισμενος στο τζαμι ετοιμος για δουλεια :D

Φυσικα , στις προβληματικες αλγες (πχ πρασινη φουντωτη , κυανοβακτηρια) ο ελεγχος νιτρικων / φωσφωρικων θα βοηθησει.

accnt
16-05-07, 08:33
Παντως απο οσο βλεπω εγω , δεν υπαρχει αξιωμα που να ''μηδενιζει'' τις αλγες στο θαλασσινο ενυδρειο ...ο μαγνητης παντα θα υπαρχει φιξαρισμενος στο τζαμι ετοιμος για δουλεια :D

Βέβαια, η διατομική άλγη υπάρχει σε όλα τα ενυδρεία. Δεν μπορεί να εκλείψει. Απλά όσο καλύτερες συνθήκες έχουμε, τόσο αργεί να ξαναβγεί. Και μιλάμε βέβαια για μέρες...

Tricky
16-05-07, 09:09
Βέβαια, η διατομική άλγη υπάρχει σε όλα τα ενυδρεία. Δεν μπορεί να εκλείψει. Απλά όσο καλύτερες συνθήκες έχουμε, τόσο αργεί να ξαναβγεί. Και μιλάμε βέβαια για μέρες...

καπως ετσι ...ειναι θεμα ημερων.

Στο reefακι μου χρησιμοποιω μονο RO-DI , ενα κιλο ανθρακα και διπλασια δοση αντιφωσφωρο ...επισης βαζω και Poly filter.Ταιζω ελαχιστα και μετα την προσθηκη της wave marea 2400 , εχω 5000 λιτρα/ω κυκλοφορια (περιπου 50x)

Νιτρικα και φωσφωρικα ειναι παντα μηδεν ... ο μαγνητης ομως πρεπει να δουλεψει τουλαχιστον καθε εβδομαδα αλλιως θα γινει καφεκουτι...φταινε και τα φωτα που ειναι πολλα.

ginodim
16-05-07, 12:11
Και σε μένα ρε παιδιά η άλγη βγήκε όταν όταν έβαλα τις τ5.(τρείς τωρα). Πρίν είχα λίγο στο τζάμι και στι υπόστρωμα αλλά τα σαλιγκάρια την καθάριζαν το βράδυ κυρίως . Μόνο καφέ τριχοειδής άλγη υπάρχει στο ενυδρείο μου.