PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ωρα ταιζετε τα ψαρακια σας?


Rayden
11-05-07, 11:31
Εχετε παρατηρησει καμια διαφορα αναλογα την ωρα ταισματος? Ξεχωρα το οτι πρεπε να τρωνε σε καποιο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα σαν ρουτινα.
Μετα απο πειραματα μιας εβδομαδας κατελειξα στο οτι τα δικα μου τρωνε πιο ορεξατα 2 ωρες αφου ανοιξουνε τα φωτα.

steady
11-05-07, 12:00
εγω τα ταιζω 3 φορες την ημερα απο λιγο εχω 10 ωρες τα φωτα ανοιχτα οποτε πες καθε 3-4 ωρες αν μου το επιτρεπει βεβαια το ωραριο να μαι σπιτι!οντως με το ανοιγμα στα φωτα εχουν πολυ ορεξη!

panosaat
11-05-07, 12:26
Μάλλον τα δικά μου δεν δίνουν και ιδιαίτερη σημασία στα φώτα! Τα ταΐζω το πρωί πριν φύγω για τη δουλειά στις 8 και το απόγευμα πάλι στις 8.

Φαγητό να'ναι και όποτε θέλει ας είναι! Ζωή να'χουν τα πουλάκια μου τρώνε καλά!

Yiannis59
11-05-07, 12:37
Πουλάκια έχεις η ψάρια;; :D:D

alan boy
11-05-07, 12:39
εγω τους δισκους τους ταιζω το πρωι στις 9 και το απογευμα στις 8

steady
11-05-07, 12:39
υπαρχει και συνδιασμος γιαννη παπαγαλοψαρα!μολις τα κουσα ειχα περιεργια να δω αμα εχουν και φτερα:D :D :D σορρυ βγηκα εκτος topic!

Carebean pirate
11-05-07, 14:05
Εγώ τα ζωότοκα ότι ώρα και να τα ταίσω τρώνε..όποτε με δουν να περνώ απο το ευδρείο με ακολουθουν κολώντας πάνω το τζάμι..!

Τους δίσκους τους ταιζω πρωι μεσημέρι και βραδυ

gaia
11-05-07, 16:39
Στην θάλασσα τα περισσότερα ψάρια ψάχνουν έντονα για τροφή όταν ο ήλιος είναι χαμηλά δηλ. ξημέρωμα και δύση. Στο ενυδρείο δεν έχει τόσο σημασία . Βοηθάει πιστεύω σε κάποια ''ντροπαλά'' είδη που δεν έχουν προσαρμοστεί πλήρως στο ενυδρείο μας και εφόσον ανάβουμε και σβήνουμε σταδιακά τα φώτα μας οπότε ταϊζουμε 15 λεπτά αφού ανάψει η πρώτη λάμπα ( να έχουν προσαρμοστεί τα ματια τους στο φως) και κανένα μισάωρο πριν σβήσει η τελευταία.

koulio
11-05-07, 17:48
παρατηρω απο πολλους οτι ταιζουν 2-3 φορες την ημερα ....ελπιζω με μεγαλη συνεση ..για διαφορους λογους νιτρικα/αλγες κτλ κτλ ...

καλο ειναι μια δυο φορες την βδομαδα να κανουμε και νηστεια στα ψαρια μας ...παντα σε ενηλικα ψαρια φυσικα ....

panosaat
11-05-07, 21:17
Πουλάκια έχεις η ψάρια;; :D:D

:smt044 :smt044 :smt044
Έτσι όπως πάνε...... Θα καταλήξουν πουλάκια! Από το χέρι μου τρώνε πλέον!