PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για τα φυτα και το CO2


andrew_dh
06-05-07, 21:33
Εχω μια απορια οσων αφορα το CO2 την νυχτα.

Απ οσο ξερω τα φυτα κατα την διαρκεια της ημερας (υπαρχει φως) παιρνουν το CO2 και με την φωτοσυνθεση το διασπανε και το μετατρεπουν σε οξυγονο (Ο2) και την νυχτα (δεν υπαρχει φως) απορροφουν οξυγονο.
Εμεις σε φυτεμενα ενυδρεια βαζουμε CO2 για τα φυτα.
Μηπως κατα την δυαρκεια της νυχτας δεν πρεπει να παρεχουμε CO2 ,εφοσων τα φυτα την νυχτα δεν αποροφουν CO2. Η το διοξειδιο συγκεντρονεται στο νερο και το απορροφουν την επωμενη μερα ??

netblues
06-05-07, 21:37
Για οικονομια, οταν προκειται για μπουκαλα και δεν υπαρχει ph-controller βαζουμε ενα χρονοδιακοπτη ωστε να κοβει το co2 με τα φωτα.
Αλλιως απλα ανεβαινει το co2 κατα τη διαρκεια της νυχτας....

Yiannis59
06-05-07, 21:39
Αν ειναι μπουκαλα το βράδυ την κλείνουμε εκτός και υπάρχει κοντρολερ με τα Diy εγω οταν ειχα εβαζα αεραντλια το βραδύ

tsikis
06-05-07, 22:43
Και αν είναι DIY???

panosaat
06-05-07, 22:43
Μπορεί να είμαι νέος στο χόμπι αλλά εγώ τη λύση τη βρήκα με το Co2-Depot της Tetra. Μπορεί να είναι απόλυτα χειροκίνητο αλλά δεν μου είναι καθόλου δύσκολο να πατάω 2 φορές τη μέρα το κουμπί της φιάλης (μία το πρωί πριν φύγω για τη δουλειά και μία όταν επιστρέψω) για να γεμίσει ο διαχυτήρας. Είναι και από τις πιο οικονομικές λύσεις νομίζω.

Βέβαια το θέμα είναι τι θα γίνει όταν αλλάξω τη φιάλη με της Tetra με DIY Co2 μαγιάς-ζάχαρης όπου λογικά θα έχω συνεχή ροή αλλά.... θα βρω μια πατέντα.

klaz
06-05-07, 22:48
δεν εχουμε προβλημα με τη μαγια/ζαχαρη,και με την συνεχη ροη της....ειναι εξαλλου τοσο λιγη η ποσοτητα,που αν με καποιο τροπο τη φραξουμε,τοτε ισως να αρχισουν τα προβληματα.......

Tolis
06-05-07, 22:49
Το DIY δεν εχει τοσο φοβο ετσι κι αλλιως.

Yiannis59
06-05-07, 22:50
Εχουμε κλαζακο εμενα με 3 μπουκαλες στην σειρα μου βγήκαν στον αφρο

JBL μπουκαλες

klaz
06-05-07, 22:52
ναι,ενταξει.μιλαμε για φυσιολογικη κατασκευη,και οχι αυτοσχεδιο κοζλοντουι σε σειρα........χεχεχε

Yiannis59
06-05-07, 22:56
Ειμαστε Ελληνες πατεντιαριδες ειχα τον διαχυτηρα της JBL kai στην εξαγωγη καπακι τον διαχυτηρα της τετρα οποτε δεν εχανα φυσαλιδα για φυσαλιδα και την πατησα

klaz
06-05-07, 22:59
ετσι ειναι μεσιε.
αν δεν παθεις ,δεν μαθαινεις....
στο παρελθον ειχε παθει και ο δασκαλος μου κατι αντιστοιχο......

panosaat
06-05-07, 23:06
Για να έχουμε καλό ερώτημα.... έχει υπολογίσει κανείς πόσα λίτρα/ώρα αποδίσει η DIY φιάλη?

Yiannis59
06-05-07, 23:11
Δεν υπολογίζετε εξαρτάτε απο την θερμοκρασία περιβάλλοντος και πολλά άλλα
ποσοτητα μαγιας κλπ

klaz
06-05-07, 23:11
δυσκολο νομιζω πως ειναι κατι τετοιο γιατι απλα καθε μειγμα δεν ειναι ακριβως το ιδιο,και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη για να μετρηθει...
εξαλλου παιζει ρολο η ακριβεια των μειγματων μαγιας/ζαχαρης,το δοχειο,και παραγοντες οπως ειναι η εσωτερικη,αλλα και η εξωτερικη θερμοκρασια,πρεπει επισης να λαμβανονται σοβαρα στα υποψιν......

panosaat
06-05-07, 23:15
αν έχω υπολογίσει καλά, το difuser της Tetra πρέπει να χωράει γύρω στα 100 με 120 ml υγρού/αερίου. Δεν πιστεύω η μαγιά να παράγει περισσότερο ημερησίως για να το γεμίσει και να φεύγει από κάτω που είναι ανοιχτό ε?
Λογικά θα το έχετε ήδη δοκιμάσει.

Tolis
06-05-07, 23:17
Και να το γεμισει θα φυγουν μερικες μεγαλες μπουρμπουληθρες απο κατω και θα πανε στην επιφανεια, κανενα προβλημα.

klaz
06-05-07, 23:17
εγω για να πω την αμαρτια μου,οταν ειχα βρεθει στη θεση σου,το φοβηθηκα και δεν τον δουλεψα με μαγια τον συγκεκριμενο τετρα διαχυτηρα.....

panosaat
06-05-07, 23:20
και φυσικά η μεμβράνη του difuser όσο πιο κολλημένη γίνεται στην είσοδο του φίλτρου, σωστά?
-------------------------
εγω για να πω την αμαρτια μου,οταν ειχα βρεθει στη θεση σου,το φοβηθηκα και δεν τον δουλεψα με μαγια τον συγκεκριμενο τετρα διαχυτηρα.....

Γιατί? Να αρχίσω να φοβάμαι κι εγώ κάτι συγκεκριμένο?

klaz
06-05-07, 23:21
μαλλον οχι.ηδη σου απαντησε ο τολης.....

Yiannis59
06-05-07, 23:21
Το κακο με τον τετρα ειναι οτι θελει συχνο καθαρισμα οταν το ειχα καπακι στο Jbl καθε βδομαδα βούλωνε και γινοταν αυτο που ειπε ο Τολις

Tolis
06-05-07, 23:23
Κοντα σε εΞοδο φιλτρου οχι σε εισοδο - κοντα σε καλη ροη νερου δηλαδη

panosaat
06-05-07, 23:27
Το μόνο εύκολο.... Με την εβδομαδιαία αλλαγή νερού κάνω κι ένα βούρτσισμα στη μεμβράνη. Ανοίγει που ανοίγει το ενυδρείο, δεν είναι κόπος!

Δυστυχώς, στην Κομοτηνή δεν έχουμε και τα πιο ψαγμένα και ενημερωμένα pet shops. Αν είχαμε θα έπερνα ένα καλύτερο σύστημα διάχυσης. ίσως να πάρω από το internet ή καμιά μαζική παραγγελία!

klaz
06-05-07, 23:32
μπορεις να παρεις τη σκαλα της hagen,η να δοκιμασεις πχ την πατεντα με το μπιμπερο.......
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2c.htm
αυτες βεβαια θεωρουνται και αποδοτικες,και πολυ φθηνες λυσεις......

panosaat
06-05-07, 23:36
μπορεις να παρεις τη σκαλα της hagen,η να δοκιμασεις πχ την πατεντα με το μπιμπερο.......
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2c.htm
αυτες βεβαια θεωρουνται και αποδοτικες,και πολυ φθηνες λυσεις......

και νόμιζα ότι είχα ξεκοκκαλίσει το συγκεκριμένο site! :smt108

Τι να πω... σας χρωστάω ήδη πολλά! Χίλια ευχαριστώ!

Καληνύχτα σας προς το παρόν!

tsikis
08-05-07, 11:38
Αν η διάχυση γίνει από ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι που η σωλήνα απο την μπουκάλα πάει στην τρύπα εισαγωγής οξυγόνου (στο φίλτρο) θα γίνει καλή διάχυση?
(<Σημ: το φιλτράκι που αναφέρω δεν θα είναι το κύριο φίλτρο...απλά θα κάνει την παραπάνω δουλεια...διάχυση και μόνο)

thanosatha
08-05-07, 12:35
Αν η διάχυση γίνει από ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι που η σωλήνα απο την μπουκάλα πάει στην τρύπα εισαγωγής οξυγόνου (στο φίλτρο) θα γίνει καλή διάχυση?
(<Σημ: το φιλτράκι που αναφέρω δεν θα είναι το κύριο φίλτρο...απλά θα κάνει την παραπάνω δουλεια...διάχυση και μόνο)
Σε ενυδρεια μικροτερα των 130-140 λιτρων, ο τροπος αυτος λειτουργει μια χαρα. Σε μεγαλυτερα δυσκολευουν τα πραγματα...

Tolis
08-05-07, 12:38
Αν χρησιμοποιησεις φιλτρακι για αυτη τη δουλεια, καντου μια πατεντα και βαλε το σωληνακι στην εισοδο του, ωστε να περναει το διοξειδιο απο τα υλικα του και να διασπαται καλυτερα.

tsikis
08-05-07, 13:03
Μιλάω για ενυδρείο 110 λίτρων.
Τόλη...παίζει ρόλο σε τί ύψος θα μπεί????

(Από πατέντες...Μιά χαρά τα πάω :D :D)

Tolis
08-05-07, 14:26
Θεωρητικα οσο πιο χαμηλα τοσο καλυτερα.

thanosatha
08-05-07, 17:36
...παίζει ρόλο σε τί ύψος θα μπεί????
Θα φροντισεις ωστε η μικρες πλεον φυσαλιδες του co2 να μενουν οσο πιο πολυ γινεται μες το νερο. Επομενως αν ο κυκλοφοριτης εχει στην εξοδο του καποιο συστημα που να κατευθυνει το νερο, ρυθμισε το προς τα κατω. Σε αλλη περιπτωση βαλτο χαμηλα, οπως ειπε και ο Τολης.

tsikis
08-05-07, 18:31
Θα φροντισεις ωστε η μικρες πλεον φυσαλιδες του co2 να μενουν οσο πιο πολυ γινεται μες το νερο. Επομενως αν ο κυκλοφοριτης εχει στην εξοδο του καποιο συστημα που να κατευθυνει το νερο, ρυθμισε το προς τα κατω. Σε αλλη περιπτωση βαλτο χαμηλα, οπως ειπε και ο Τολης.
Εχει φάει πατέντα γι'αυτό το λόγο..:)

Thanks