PDA

Επιστροφή στο Forum : Fw Dip


Θανάσης
03-05-07, 20:50
Πως ακριβώς γίνεται ;;
Ο ιππ. εχει πρόβλημα και πρέπει να του κάνω ένα:(,
(ετοιμάζω κιόλας το παλιό ενυδρείο για νοσηλεία σε υποαλατότητα....)
ευχαριστώ

accnt
03-05-07, 22:45
Θανάση γιατί να του κάνεις τέτοιο μπάνιο (σε γλυκό νερό)?
Τι έχει ο ιππόκαμπος?
Θα πρέπει να ξέρεις οτι αυτού του είδους η μέθοδος γίνεται σαν τελευταία λύση. Δηλαδή έχεις δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα (ακόμα και χαλκό -σε καραντίνα-) και εφόσον το ζωντανό σου είναι χαμένο για χαμένο, τότε το κάνεις.
Η θεωρία είναι ότι τα διάφορα βακτήρια και μικροοργανισμοί που ζουν πάνω στο ψάρι και το ταλαιπωρούν π.χ. ick δεν αντέχουν την επαφή με μη θαλασσινό νερό και πεθαίνουν. Αυτό βέβαια έχει και τους επικριτές του.
Δηλαδή το ψάρι όντας εξαντλημένο από την όλη ασθένειά του, δεν θα αντέξει ακόμα και το ίδιο, το σοκ που θα υποστεί. Επίσης λέγεται ότι την ζημιά την παθαίνουν μόνο τα εξωτερικά παράσιτα, ενώ αυτά που είναι μέσα στο σώμα του ψαριού μπορεί και να γλιτώσουν.
Γίνεται βουτώντας το ψάρι σε γλυκό νερό (σε σωστή θερμοκρασία) για λίγα δευτερόλεπτα έως λεπτά. Θέλει μεγάλη εμπειρία...

Τελικά δεν μου φάινεται και η καλύτερη κίνηση που μπορείς να κάνεις αυτή την στιγμή. Βάλτο σε καραντίνα, με υποαλατότητα, μικρή αύξηση της θερμοκρασίας και με μια αεραντλία. Επίσης αν τρώει βάλε στην τροφή φρέσκο σκόρδο.
Δεν ξέρω και γύρω από τις ασθένειες των ιπποκάμπων....:(

Θανάσης
04-05-07, 15:59
Θανάση γιατί να του κάνεις τέτοιο μπάνιο (σε γλυκό νερό)?

έτσι έχω διαβάσει(σε πολλές πηγές)

Τι έχει ο ιππόκαμπος?
Frozen Trigger λεγεται, οι ιπ. για να φάνε εχουν ένα μηχανισμό ,σαν σκανδάλη<trigger ,ο οποιος έχει προβλημα και ετσι ενώ θελει να φάει δεν μπορει:(
Θα πρέπει να ξέρεις οτι αυτού του είδους η μέθοδος γίνεται σαν τελευταία λύση. Δηλαδή έχεις δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα (ακόμα και χαλκό -σε καραντίνα-) και εφόσον το ζωντανό σου είναι χαμένο για χαμένο, τότε το κάνεις.
Πάντως απο ότι εχω διαβάσει δεν ειναι και τόσο σοβαρό, το κάνουν συχνα
και γενικά μάλιστα εχω διαβάσει οτι καποιοι το κάνουν στα καινουργια ψαρια πριν μπουν στην καραντινα....

Η θεωρία είναι ότι τα διάφορα βακτήρια και μικροοργανισμοί που ζουν πάνω στο ψάρι και το ταλαιπωρούν π.χ. ick δεν αντέχουν την επαφή με μη θαλασσινό νερό και πεθαίνουν. Αυτό βέβαια έχει και τους επικριτές του.
Δηλαδή το ψάρι όντας εξαντλημένο από την όλη ασθένειά του, δεν θα αντέξει ακόμα και το ίδιο, το σοκ που θα υποστεί. Επίσης λέγεται ότι την ζημιά την παθαίνουν μόνο τα εξωτερικά παράσιτα, ενώ αυτά που είναι μέσα στο σώμα του ψαριού μπορεί και να γλιτώσουν.
Γίνεται βουτώντας το ψάρι σε γλυκό νερό (σε σωστή θερμοκρασία) για λίγα δευτερόλεπτα έως λεπτά. Θέλει μεγάλη εμπειρία...

Τελικά δεν μου φάινεται και η καλύτερη κίνηση που μπορείς να κάνεις αυτή την στιγμή. Βάλτο σε καραντίνα, με υποαλατότητα, μικρή αύξηση της θερμοκρασίας και με μια αεραντλία. Επίσης αν τρώει βάλε στην τροφή φρέσκο σκόρδο.
Δεν ξέρω και γύρω από τις ασθένειες των ιπποκάμπων....:( ....

Carebean pirate
04-05-07, 17:12
Κρίμα για τον ιππόκαμπο σου...ευχομαι να πάνε όλα καλά :(

Θανάσης
05-05-07, 13:15
ευτυχώς όλα πήγαν καλά και χωρίς πολύ στρεσ,:)
και τώρα βρίσκεται στην καραντίνα με υποαλατότητα.....
βέβαια τα δυσκολα τωρα αρχίζουν με το θέμα του ταΐσματος μιας και θα πρέπει μάλλον να τον ταΐζω με σύριγγα ...:(

ευχαριστώ παντως

Isidoros
05-05-07, 17:58
Ευχομαι ολα να πανε καλα.;)

accnt
09-05-07, 23:14
Θανάση κανένα νέο?

Θανάσης
10-05-07, 15:34
καλά φαίνεται αλλά δεν μπορώ να τον ταΐσω ,δοκίμασα με καθετήρα αλλά τπτ,
τουλάχιστον καταφέρνει να φάει 4-5 γαριδουλες την ημέρα έτσι ώστε να μην κλείσει το στομάχι του....

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Θανάσης
19-05-07, 17:39
Τελικά αφού η καραντίνα είχε άσχημες παραμέτρους και συνθήκες για διαβίωση αναγκάστηκα να τον μεταφέρω στο κανονικό ενυδρείο (τωρα προσαρμόζεται -για 5 ώρες περίπου -για να μπει)

Isidoros
21-05-07, 06:15
Ευχομαι να πανε ολα καλα Θαναση.

Θανάσης
21-05-07, 17:20
μακάρι...για ότι νεότερο θα σας ενημερώσω