PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση πρασινάδας


chris the trik
02-05-07, 23:46
Αναγνώριση πρασινάδας
Έχω στο κομμάτι τους σφουγγαριού (που βρίσκεται πάνω από το νερό) στο εσωτερικό φίλτρο το μοναδικό, φανταστικό, υπέροχο, ανεπανάληπτο και σπάνιο :D αυτό είδος πρασινάδας
Αν κάποιος γνωρίζει το είδος αυτής της πρασινάδας για να κάνω μια περαιτέρω αναζήτηση θα ήμουν στην ευχάριστη θέση ………………


να τον ευχαριστήσω και να του δώσω και κάποιο κομματάκι :D

steady
03-05-07, 00:26
πρεπει να ναι αυτοhttp://www.tropica.com/productcard_1_popup.asp?id=002C&mode=close αν δεν κανω λαθος που το δινουν σε πετρουλα πανω ετσι?ειχα δει στο watter inn πριν καιρο νομιζω....

chris the trik
03-05-07, 01:00
Ευχαριστώ
έχω όμως την εντύπωση ότι δεν είναι αυτό από ότι είδα φωτογραφίες το δικό μου έχει ποιο δυνατά (σκληρά) φύλα και διαφορετική μορφολογία ως φυτό αν είναι φυτό (υποψιάζομαι ότι είναι άλγη ή είδος βρύου)

profitia
03-05-07, 10:17
Υπάρχει πολύ τέτοιο σε βρύσες και ποτάμια στην Πελοπόννησο, το δοκίμασα σε ενυδρείο αλλά δεν ευδοκίμησε, πιθανότατα λόγω θερμοκρασίας, αντίθετα στα κομμάτια που έβαλα σε κομμάτι ξύλου το οποίο έβγαινε πάνω από την επιφάνεια του νερού μεγάλωσε και αυξήθηκε. Πιθανότατα πρέπει να είναι κάποιο είδος φυλλοειδούς λειχήνας, δοκίμασε και κάποια κομμάτια κάτω από το νερό, με ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα, αν κατορθώσει να προσαρμοστεί πιστεύω θα γίνει φανταστικό "γρασίδι".

Πως το βρήκες αλήθεια; Έχεις βάλει μήπως κάποια πέτρα από ποτάμι;

chris the trik
03-05-07, 17:55
Δεν γνωρίζω από πού ήρθε καθώς και δεν έχω τοποθετήσει τίποτα το ιδιαίτερο στο ενυδρείο πέτρες κτλ

Θα δοκιμάσω να βάλω μέρος του μέσα στο νερό αλλά δεν πιστεύω να γίνει κάτι διότι ενώ το έχω κάπου στο 4μηνο στο σφουγγάρι δεν έχει μεγαλώσει πέρα από του μέρους που βρίσκεται στον αέρα και κανένα τμήμα του δεν είναι μέσα στο νερό

Kostas G.
03-05-07, 20:23
Αυτό είναι liverwort κάποιου είδους...Αν δεν το έχεις αγοράσει ή εισαγάγει κατα λάθος με κάποιο ξύλο ή φυτό από ενυδρείο που είχε τέτοιο,τότε πιθανότα είναι κάποιο Ελληνικό είδος...Αυτά βγαίνουν σε μέρη που έχουν πολύ υψηλή υγρασία και είναι υγρά συνέχεια...Και στις γλάστρες βγαίνουν τέτοια άμα είναι συνεχώς υγρό το χώμα και παραποτίζεις...Αυτό φυτρώνει από μονοκύτταρα σπόρια που υπάρχουν και μεταφέρονται και με το νερό της βρύσης,γιαυτό μην απορείς που βγήκε στο ενυδρείο...
Πάντως αν είναι το Ελληνικό,κάτω από το νερό δεν πιστεύω να επιβιώσει...Για πάνω από το νερό όμως αποτελέι όμορφη διακόσμηση;)

chris the trik
04-05-07, 02:45
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Δεν γνωρίζω από πού ήρθε αλλά είναι ωραίο το σημείο στο οποίο έπιασε και μεγαλώνει (με αργό ρυθμό) θα πω ότι είναι επιλεκτικό με τις συνθήκες που θέλει διότι ενώ έχει χώρο να αναπτυχθεί αυτό επιμένει να μένει σε ένα συγκεκριμένο σημείο χωρίς να κάνει την κίνηση να εξαπλωθεί