PDA

Επιστροφή στο Forum : 10 μερες κλειστο φως


aaaooll
01-05-07, 21:05
καλησπερα.

1ον. ελειπα 10 μερες απο το σπιτι, κ προφανως κατι εκανε η μανα μου στο χρονοδιακοπτη κ βγηκε εκτως...

τα ψαρια εμειναν 10 μερες χωρις φως. υπαρχει προβλημα?

αναβε το φως του δωματιου αρκετες ωρες παντως, και τα ταιζε κανονικα...


2ον. σημερα εκαναν την εμφάνιση τους 5 σαληγκαρια πολυ μικρα πανω σε εναν αμφορέα διακοσμητικό που εχω. 3 τα στρογκυλα τα κανονικα, και 2 τα επιμήκης τα στριφτα...

λετε να εχω κανενα προβλημα?

soza
01-05-07, 21:07
Δεν θα εχεις καποιο προβλημα με τα ψαρια σου..
Εχεις αληθινα φυτα στο ενυδρειο σου? Αν ναι.. τοτε αυτα μπορει να εχουν επηρεαστει λιγο απο το σκοταδι.
Τα σαλιγγαρακια αποτελουν και αυτα μερος του οικοσυστηματος.Οχι δεν θα σου παρουσιασουν καποιο προβλημα.Ειδικα αυτα τα μακρουλα που λες, κανουν πολυ καλο και στο υποστρωμα του ενυδρειου , καθως κατα την διαρκεια της ημερας ειναι συνεχεια εκει και φροντιζουν να το σκαλιζουν διαρκως .

msigouros
01-05-07, 21:17
Ειδικα αυτα τα μακρουλα που λες, κανουν πολυ καλο και στο υποστρωμα του ενυδρειου , καθως κατα την διαρκεια της ημερας ειναι συνεχεια εκει και φροντιζουν να το σκαλιζουν διαρκως .

Και φυσικά το στρώνουν ...ούτε Γκρέιντερ να έχεις μέσα:p :p :p :p :p

andrew_dh
02-05-07, 19:58
Παιδια εγω πιστευω οτι εξαρταται τι ειδος σαλιγκαριων ειναι.
Εγω αρχικα ειδα στο ενυδρειο μου 2-3 στρογυλα μικρα και τωρα(μετα απο 2 μηνες) εχουν γινει πανω απο 50. Ο πλυθησμος αυξανεται και βλεπω οτι κατασπαραζουν τα φυτα,ειδικα αυτα που τα φυλλα τους ειναι λεπτα αν και εχω δει να τρωνε και anumbia . Μηπως με καποιον τροπο θα πρεπει να ελεγχουμε τον πλυθησμο τους??

aaaooll
03-05-07, 19:07
Παιδιά, δεν μπορώ να βρω πουθενά τα σαλιγκάρια... τι έγινε? λέτε να μπήκαν μέσα στο πιθάρι?

aaaooll
05-05-07, 18:18
Ακόμη δεν μπορω να τα βρω...

water polo
05-05-07, 19:23
μην αγχωνεσαι, παιζουν κρυφτουλι.................:D:D:D