PDA

Επιστροφή στο Forum : lmaikl(Φυτεμενο κοινωνικο)


maikl
01-05-07, 19:12
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100x30x40
Όγκος: 120lit (100 καθαρα)
Κατηγορία: Φυτεμενο
Φυτά: Microsorum pteropus,Cabomba caroliniana,Bacopa caroliniana,Bacopa monnieri,Hygrophila polysperma ''Big leaf'',Hygrophila corymbosa ''Compact'',Vallisneria americana var. biwaensis
Ψάρια / Άλλα είδη: 8 neon tetra,5 red nose tetra,5 corry aenaus,1 cae,2 apple snails
Διακοσμητικά υλικά:1 ριζα mopani,1 καρυδα,1 κιουπι(ψευτικο-κρυψωνα για τον cae),
χαλίκι παχους 8cm περιπου χωρις υποστρωμα
Φόντο: μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: 1χ30 watt daylight, 1x30 watt sylvania grolux
Διάρκεια φωτισμού: 10,5 ωρες
Φιλτράρισμα: Εσωτερικο,κυκλοφορητης Eheim compact 1001,substant pro 1250ml,μπλε σφουγγαρι,υαλοβαμβακας
Θερμοστάτης: 150watt
Λίπανση: seachem pottasium,seachem excell,sera florena,ταμπλετες sera flore plus
Παροχή CO2: DIY 2κιλων

Παράμετροι:

pH:-
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ-
Αμμωνία (ΝΗ3):-
Νιτρώδη (ΝΟ2):-
Νιτρικά (ΝΟ3):-
Αλλαγές νερού: Καθε εβδομαδα 25-30 λιτρα
Θερμοκρασία: 25οC
Άλλες πληροφορίες: Πολλες γεννες των aenaus
Φωτογραφία:

klaz
01-05-07, 19:19
αν και δειχνει ομορφο,πιστευω οτι στα φυτεματα κλπ,σε ζοριζει πολυ το χαλικι,που μαλλον λογω μεγεθους θα ελεγα οτι ειναι ακαταλληλο για φυτεμενο ...
εκεινος ο πορολιθος ψηλα τι ρολο βαραει.....???(ελπιζω οχι για διαχυση του CO2,τοσο ψηλα....)

maikl
01-05-07, 19:26
αν και δειχνει ομορφο,πιστευω οτι στα φυτεματα κλπ,σε ζοριζει πολυ το χαλικι,που μαλλον λογω μεγεθους θα ελεγα οτι ειναι ακαταλληλο για φυτεμενο ...
εκεινος ο πορολιθος ψηλα τι ρολο βαραει.....???(ελπιζω οχι για διαχυση του CO2,τοσο ψηλα....)

Η πρωτη φωτο μπηκε κατα λαθος...Ειναι απο τις πρωτες μερες στησιματος.

Δεν εχω γενικα προβλημα με τα φυτεματα στο συγκεκριμμενο χαλικι το οποιο ειναι ενα μειγμα απο λεπτοκοκκο(2-3mm) και πιο χοντροκοκκο(4-6mm).
Η διαχυση γινετε με ενα εσωτερικο φιλτρακι dolphin KF-150(στην εισοδο του αερα του φιλτρου)-δε φαινετε στη φωτο;)

MiziGr
01-05-07, 19:49
Όμορφο είναι αλλά το κιούπι ξουτ και βάλε κανένα ψηλό φυτό για να καλύψεις τον πράσινο σωλήνα!

mariah
01-05-07, 21:27
Όμορφο είναι αλλά το κιούπι ξουτ και βάλε κανένα ψηλό φυτό για να καλύψεις τον πράσινο σωλήνα!
:smt120 Συμφωνώ!!!

msigouros
01-05-07, 21:32
:smt120 Συμφωνώ!!!

+1;) ;) ;) ;)

Carebean pirate
01-05-07, 21:40
Το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο...καλή συνέχεια...;)

soza
01-05-07, 21:44
Μια χαρα το πας..
Την αμερικανα προσεχε μη σου σκεπασει τα φυτα..
Προσεχε επισης και την Hygrophyla μην απλωσει πολυ... ειναι και μικρο σχετικα το ενυδρειο σου...
ΔΟκιμασε να βαλεις και καποιο φυτο που μπορει να κοκκινιζει λιγο.. ετσι, να κανει αντιθεση μεσα στο πρασινο ;)

tsikis
01-05-07, 22:09
Όμορφο ενυδρείο αλλά το χαλικάκι λιγουλάκι χοντρό..
Any way.

Δεν μας λες και τις μετρήσεις τις οποίες δεν αναφέρεις στην παρουσίαση πιο πάνω???

maikl
02-05-07, 04:56
Μια χαρα το πας..
Την αμερικανα προσεχε μη σου σκεπασει τα φυτα..
Προσεχε επισης και την Hygrophyla μην απλωσει πολυ... ειναι και μικρο σχετικα το ενυδρειο σου...
ΔΟκιμασε να βαλεις και καποιο φυτο που μπορει να κοκκινιζει λιγο.. ετσι, να κανει αντιθεση μεσα στο πρασινο ;)

-Αρχικα δοκιμασα να βαλω την Alternanthera reineckii ''lilacina'' ('Purple') αλλα οπως καταλαβες επεσα στα βαθια θα ελεγα λογω απαιτησεων του φυτου.

Ενας λογος που εμεινε το κιουπι μεσα ηταν αυτη η αντιθεση που ηθελα να εχω κι εγω...Απο μετρησεις δυστυχως δεν...;)

stav
02-05-07, 08:24
Ομορφο το ενυδρειο σου,καλη συνεχεια.Οσον αφορα το κιουπι περι ορεξεως...

alan boy
02-05-07, 13:30
εγω σαν συμπολιτης πρεπει να πω φοβερο :smt073

το ενυδρειο σου..........
οχι ενταξει ομορφο ειναι αλλα και λιγο κοκκινο θα εδειχνε πολυ.
ωραιος

Juan
02-05-07, 13:54
Μπράβο Maik, πολύ ωραίο το ενυδρείο σου !

maikl
02-05-07, 16:40
[quote=alan boy;171761]εγω σαν συμπολιτης πρεπει να πω φοβερο :smt073





To καλο που σου θελω... :smt062

Tolis
03-05-07, 01:40
Το κιουπι το κιουπι βγαλε....

maikl
03-05-07, 05:19
Το κιουπι το κιουπι βγαλε....


-Εφυγεεεεε....:D

caverman
03-05-07, 11:42
Πολύ ωραίο ...(τώρα που έφυγε το κιούπι)...:p

Δες μήπως στην θέση του μπεί κάποιο ξύλο λίγο πιό όρθιο...

Ελπίζω το χαλικάκι να μην έχει κοφτερές γωνίες για να μην έχουν πρόβλημα τα γατοψαράκια σου....

Και μην ξεχάσεις τις μετρήσεις...

Καλή συνέχεια...

Caverman

alan boy
03-05-07, 11:59
ΒΡΕ τι μανια ειναι αυτη να βγαζουμε τα κιουπια?
μεχρι και εγω εβγαλα το δικο μου..........

chrisx
03-05-07, 12:43
Μιχάλη μου αρέσε πολυ το ενυδρείο.

Θα έλεγα μόνο να προσέχεις την συμπεριφορά του CAE όσο μεγαλώνει (άλλες φορές συνυπάρχουν ομαλά σε κοινωνικό ενυδρείο, άλλες φορές αναπτύσσουν έναν "ιδιαίτερο" χαρακτήρα - λογικά θα το γνωρίζεις).
Επίσης δεν κατάλαβα το :
Απο μετρησεις δυστυχως δεν...Οικονομικοί είναι οι λόγοι;

Τέλος πάντων, συγχαρητήρια και καλή συνέχεια.

SOCRATIS
04-05-07, 09:12
εγω σαν συμπολιτης πρεπει να πω φοβερο :smt073

To καλο που σου θελω... :smt062

Τότε να συμφωνήσω και εγώ..........:confused:
Πέρα από την πλάκα,είναι όντως πολύ ωραίο!

maikl
04-05-07, 21:19
Μιχάλη μου αρέσε πολυ το ενυδρείο.

Θα έλεγα μόνο να προσέχεις την συμπεριφορά του CAE όσο μεγαλώνει (άλλες φορές συνυπάρχουν ομαλά σε κοινωνικό ενυδρείο, άλλες φορές αναπτύσσουν έναν "ιδιαίτερο" χαρακτήρα - λογικά θα το γνωρίζεις).
Επίσης δεν κατάλαβα το :
Οικονομικοί είναι οι λόγοι;

Τέλος πάντων, συγχαρητήρια και καλή συνέχεια.

-Χριστο ευχαριστω..Οσο για τα τεστ επειδη στη Βεροια δεν εχει υγρα τεστ ΑΡΙ που θελω (εχω διαβασει για αστοχιες υλικων κ.λ.π.),προς το παρον κανω υπομονη μεχρι να πεταχτω καμια Θεσσαλονικη..

Υ.γ.τα φιλτρα καλα?
-------------------------
Τότε να συμφωνήσω και εγώ..........:confused:
Πέρα από την πλάκα,είναι όντως πολύ ωραίο!

-Σωκρατη σε ευχαριστω και σενα...

Καμια συναντηση παιζει?

chrisx
04-05-07, 22:09
Οσο για τα τεστ επειδη στη Βεροια δεν εχει υγρα τεστ ΑΡΙ που θελω (εχω διαβασει για αστοχιες υλικων κ.λ.π.),προς το παρον κανω υπομονη μεχρι να πεταχτω καμια Θεσσαλονικη..A, OK. Tα ΑPI τα θεωρώ και εγώ τα καλύτερα.


Υ.γ.τα φιλτρα καλα?
Όχι καλά, ΤΕΛΕΙΑ :)

george
04-05-07, 22:21
Καμια συναντηση παιζει?

http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=9672