PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλγη


manolo
01-05-07, 18:05
εχω στο ενυδρειοι βαλισνεριες και ανουμπιεσ αλλα θελω να ρωτησω γιατι κεφετιζει η βαλισνερια και σαπιζουν να το πω ετσι τα φυλλα τουσ? πρεπει να ριξω τιπιτα μεσα? και εαν ναι τι?

soza
01-05-07, 20:26
Κλαδευεις τα φυλλα απο επανω ?

manolo
01-05-07, 20:34
Κλαδευεις τα φυλλα απο επανω ?
αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μεγαλωνουν και πολυ δεν ειναι μεγαλα ακομα θελω να πω και με εχουν ψηλοσαπισει οπωσ ειπα και εχουν ωγαλει κατι σαν χνουδι γυρω γυρω τοθσ σαν να εχουν ξεφτισει ασ το πουμε ετσι αν μπορουμε .. :) τι πρεπει να κανω? το υποστρομα ειναι αμμο ψηλη

Yiannis59
01-05-07, 20:42
Δεν απάντησες οταν κόβεις τα φύλα το φυλο σαπιζει για αυτο παντα κόβουμε οσο ποιο κοντα στην ριζα μπορούμε
Μηπως το ενυδρειο ειναι νεο γιατι στην αρχη ετσι γίνεται μετα δεν ξέρεις τι να της κανεις τις βαλισνεριες

manolo
01-05-07, 20:45
Δεν απάντησες οταν κόβεις τα φύλα το φυλο σαπιζει για αυτο παντα κόβουμε οσο ποιο κοντα στην ριζα μπορούμε
Μηπως το ενυδρειο ειναι νεο γιατι στην αρχη ετσι γίνεται μετα δεν ξέρεις τι να της κανεις τις βαλισνεριες
τα φυλλα δηλαδη τα κοβουμε πολυ κατω? και στην ανουμπια πωσ?

Yiannis59
01-05-07, 20:48
Ακριβως τα κοβουμε οσο ποιο κοντα στη ριζα γίνετε γιατι αυτο που μενει σαπιζει

manolo
01-05-07, 20:52
Ακριβως τα κοβουμε οσο ποιο κοντα στη ριζα γίνετε γιατι αυτο που μενει σαπιζει
ναι αλλα η ανουμπια ειναι κοντι πωσ θα την κοψω οσο για τισ βαλσινεριες οκ να τισ κατεβασω λιγο θα ειναι οκ μετα?

Yiannis59
01-05-07, 20:56
Κατσε γιατι η εγω δεν καταλαβα η εσυ γιατι να κοψεις την ανουβια και για τις βαλισνεριες σου εδωσα ενα πιθανο λογο που σαπιζουν δεν σου ειπα να τις πλακωσεις στο κλαδεμα

manolo
01-05-07, 21:00
Κατσε γιατι η εγω δεν καταλαβα η εσυ γιατι να κοψεις την ανουβια και για τις βαλισνεριες σου εδωσα ενα πιθανο λογο που σαπιζουν δεν σου ειπα να τις πλακωσεις στο κλαδεμα
δεν ειναι το θεμα να τισ κλαδεψω απλα γιατι σαπιζουν τα φυλλα μηπως φταιει τιποτα? η πρεπει να ριξω μεσα καποιεσ ταμπλετες οπωσ εχω ακουσει?

Yiannis59
01-05-07, 21:05
ποσο καιρο τισ εχεις στην αρχη σαπιζουν καποια φυλα και μετα περνουν τα επανω τους

manolo
01-05-07, 21:13
ποσο καιρο τισ εχεις στην αρχη σαπιζουν καποια φυλα και μετα περνουν τα επανω τους
η αληθεια ειναι οτι τισ εχω λιγο καιρο καιρο περιπου 2 βδομαδες και κατι παραπανω οχι ισωσ γι αυτο?

Yiannis59
01-05-07, 21:17
Τοτε υπομονη

manolo
01-05-07, 21:18
Τοτε υπομονη
να μην ανησυχω δηλαδη? θα στρωσουν μονα τουσ? να σαι καλα και thnks :)

george
01-05-07, 22:09
και στην ανουμπια πωσ?

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fyta/anubias_barteri_var__nana.htm

flipper
01-05-07, 23:27
οντως οι βαλισνεριες μετα απο λιγο καιρο περνουν τα πανω τους κ σε εμενα εστι ηταν τν πρωτη βδομαδα..οπως ειπε κ ο γιαννης59 τσ κλαδευουμε οσο ποιο κοντα στν ριζα τους..
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16521 υποστρομα εχεις? καλο θα ηταν να ριχνεις κ λιγο λυπασμα κακο δν θα κανει

klaz
01-05-07, 23:39
το μυστηριο το λυσαμε,τα λαθη τα επισημαναμε κατ'ιδιαν.....
τωρα για να σε δουμε κυρ'μανολο τι θα κανεις.......:rolleyes:;)