PDA

Επιστροφή στο Forum : Στρωσιμο


jimfytakis
30-04-07, 15:27
Διαβαζα ενα ποστ για στρωσιμο ενυδρειου χωρις αμμωνιες μονο με φυτα(το οποιο το συνιθιζουν οι γερμανοι).Εχω ομως μια απορια,πρεπει να ριχνουμε και τροφη για να παραχθουν συστατικα για τα φυτα?Επεισης πειτε μου ενα καλο υποστρωμα και σχετικα οικονομικο για φυτεμα μετριων απαιτησεων(με πμ μη κανουμε και διαφημιση!!!!:grin: :grin: :grin: ).Απο λαμπες εχω 1ανοιχτη ροζ 36watt και μια ανοιχτη γαλαζια 36watt της juwel.Αρκουν σαν φωτισμο?Απο δυοξειδιο δεν θα βαλω καποιο συστημα αλλα θα τηρισω το υπομνημα με αναλογια KH/PH.

Liolios
01-05-07, 09:17
Για τον συγκεκριμένο τρόπο στρωσίματος, δεν αναφέρουν τίποτα για τροφές κλπ. Και να υπενθυμίσω και επισημάνω: δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω κατά πόσον δημιουργεί ή όχι προβλήματα. Απλά το είχα θέσει ως θέμα για συζήτηση για να ακουστούν κι άλλες απόψεις.

george
01-05-07, 09:43
http://www.aquahobby.com/articles/e_silent_cycling.php

jimfytakis
01-05-07, 12:21
Thx!Θα το μελετησω πρωτα καλα και θα παρω τα βηματα οπως ακριβως τα λεει.Μετα θα πω εντυπωσεις!!!

soza
01-05-07, 13:44
Το ειχα δοκιμασει καποια στιγμη εγω.
Σε μενα δουλεψε μια χαρα αλλα το ενυδρειο ηταν αρκετα πυκνοφυτεμενο, τα φυτα ειχαν παρει μπρος και μεγαλωναν και βεβαια εβαζα ψαρακια σταδιακα στο ενυδρειο.
Προφανως το σαπισμα καποιων φυλλων αλλα και η ολη λειτουργια των φυτων, βοηθαει στο να σχηματιστουν καποιες αποικιες βακτηριδιων στο φιλτρο μας.Να σημειωσω, οτι ψαρια μπηκαν μετα απο εναν μηνα περιπου λειτουργιας του ενυδρειου και δεν παρουσιαστηκε το παραμικρο προβλημα σε αυτα.

Yiannis59
01-05-07, 19:23
Το έκανα και εγω στο 160 λιτ. μια χαρα δούλεψε αλλα θέλει υπομονή

jimfytakis
01-05-07, 22:25
Πλεον υπαρχει υπομονη και δεν θα υπαρχει ετσι και αλλιως χρονος για βιαστικες κινησεις,αφου θα χω και εξετασεις στο σχολειο.Κατι αλλο,μου ειπαν σε ενα αγγλικο φορουμ οτι τα πορτ ακαρα μπορουν να βρισκονται σε κοινωνικο χωρις κανενα απολυτως προβλημα.Στεκει?Το φοβαμαι λιγο...

Yiannis59
01-05-07, 22:30
Εμενα μου ειπαν οτι τα σκαλαρια με τα πλατις ειναι οκ χωρίς αυτο να ειναι απάντηση στην ερωτιση σου και μαλιστα μου βαλαν και χερι οταν επέμενα (η απάντηση ηταν απο Moderator)

jimfytakis
01-05-07, 22:37
Πανω σε αυτο απο απαιτησεις νερου σιγουρα δεν ειναι αλλα απο συμπεριφορα πολλα παιζουν,μη ξεχναμε τα σκαλαρια ειναι κιχλιδες,και οπως ολες οι κιχλιδες διακρινεται εντονα προσωπικοτητα κατα ατομο.Ας πουμε το μαυρο το σκαλαρακι μου αν ειχε ποδια θα βγαινε και θα μου τριβοταν,ενω ενα αλλο ειναι σατανας σκετος!!!Εγω θα το δω αυτο με τα ακαρα και αν δημιουργηθει προβλημα θα εχω στρωμενο ενα 100αρι για αυτα τα 2 αποκλειστικα

Tolis
02-05-07, 01:12
Υπαρχουν φορουμ και φορουμ και λαθη κανουν και στις καλυτερες ή χειροτερες οικογενειες. Σκαλαρια με πλατυ εν δυναμει μπορουν να συνυπαρξουν σε "ουδετερο" νερο αν ολες οι συνθηκες ειναι αψογες - πραγμα που θα τα διατηρει σε καλη κατασταση ωστε να αντεχουν τις οριακες παραμετρους. Οταν λεμε μπορουν να συνυπαρξουν, εννοουμε δεν θα πεθανουν. (Με την ιδια εννοια που τα ψαρια που κρατανε σε στοκ τα μαγαζια δεν πεθαινουν).

Τα πορτ ακαρα οντως ειναι απο τις ησυχες κιχλιδες, αλλά παραμενουν κιχλιδες. Το "κοινωνικο" ειναι μια ευρεια εννοια - σε ενα ενυδρειο με σωστες παραμετρους νερου και συγκατοικους μεγεθους και αναγκων καταλληλων, που μπορει να ονομαστει κοινωνικο, κανουν.

Yiannis59
02-05-07, 08:04
Υπαρχουν φορουμ και φορουμ και λαθη κανουν και στις καλυτερες ή χειροτερες οικογενειες. Σκαλαρια με πλατυ εν δυναμει μπορουν να συνυπαρξουν σε "ουδετερο" νερο αν ολες οι συνθηκες ειναι αψογες - πραγμα που θα τα διατηρει σε καλη κατασταση ωστε να αντεχουν τις οριακες παραμετρους. Οταν λεμε μπορουν να συνυπαρξουν, εννοουμε δεν θα πεθανουν. (Με την ιδια εννοια που τα ψαρια που κρατανε σε στοκ τα μαγαζια δεν πεθαινουν).
Συμφωνώ μαζι σου αλλα, παράληψη μου δεν ανέφερα οτι η συζήτηση ηταν για αναπαραγωγή, ζευγάρωμα, σκαλαριων σε κοινωνικό ενυδρειο με πλατη.

Tolis
02-05-07, 20:21
Πιθανοτατα οι παραμετροι ηταν κοντα σε αυτες που θελει το σκαλαρι, και τα πλατυ σε λιγο καιρο θα αποδημησουν...

Η ουσια ειναι οτι επειδη τυχαινει που και που, δεν σημαινει οτι πρεπει ναμαστε χαλαροι σε αυτα τα πραγματα.