PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβουλές για fish only


Βασίλης Μαιόπουλος
26-04-07, 19:59
καλησπερα!!!σε κανα 4 μηνες θελω να βαλω ενα mini fish only σε λειτουργια!!για να μου φανουν τα εξοδα λιγα θελω μαζι με το διαβασμα που κανω να περνω και μερικα πραματακια!πχ κυκλοφοριτες skimmer kai alla.θα μου προτινεται τι να παρω??το ενυδρειο ειναι 100*30*40. χρειαζομαι τις συμβουλεσας..;) ευχαριστω

ginodim
27-04-07, 00:12
Άντε , καλή αρχή Βασίλη

nikman
27-04-07, 02:27
Για κυκλοφόρησες σου προτείνω δύο marea 2400 l/h.
Ο Βασίλης (Tricky) τους βρήκε πολύ φθηνά από Ιταλία.
Οι marea έχουν πλατιά ροή νερού όπως και οι Tunze μόνο που έχουν τα μισά λεφτά.
Εκείνο που δεν ξέρω να σου πω είναι η αντοχή τους στο χρόνο.
Κατά τα άλλα εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους δικούς μου.
Το ενυδρείο που περιγράφεις το έχεις ή θα το αγοράσεις-φτιάξεις.
Στο λέω γιατί θα μπορούσες να πάρεις ένα φαρδύτερο και κοντύτερο στα ίδια λίτρα και θα έδειχνε ποιο ωραίο.

Βασίλης Μαιόπουλος
27-04-07, 09:13
εχω δυο κυκλοφορητες ο καθενας ειναι απο 300l/h.κανουν?

Tricky
27-04-07, 09:20
Δυστηχως φιλε Βασιλη , στην κατηγορια ενυδρειου κατω των 150 λιτρων το θεμα ''skimmer'' ειναι προβληματικο.

Καταρχην θα πρεπει να αποφασισεις αν θα παρεις ενα σκιμμερ για το συγκεκριμμενο τανκ ή κατι μεγαλυτερο που να σε καλυψει για καποια μελλοντικη αναβαθμιση.Φυσικα , ψηφιζω το δευτερο ;)

Επιλογες :

1) Red sea prizm : πολλα ποστ εδω με τα προβληματα του.Θα κανει τη δουλεια του αλλα εχει μειονεκτηματα...για μερικους πολυ σοβαρα.
2) Deltec ΜCE 300 :καλοφτιαγμενο αλλα δεν κανει για αναβαθμιση.
3) Aqua C remora : μπορεις να το παρεις μονο απο Αμερικη ΧΩΡΙΣ αντλια.Οταν το παρεις , του βαζεις μια maxijet 1200 Ευρωπαικη 220V (αυτη φοραει ουτως ή αλλιως).Αν βρεις ενα πετ σοπ να σου κανει μια υποτιμολογιση ή να στο στελει ως Gift / used, μπορει να σου ερθει χωρις τελωνειακα.Με την τρεχουσα ισοτιμια δολαριου-ευρω , συμφερει παρα τα μεταφορικα (που επισης μπορεις να ψαξεις).Αυτο το σκιμερ , μπορει να σου δουλεψει ανετα μεχρι τα 240-300 λιτρα FO
4)V2 600 : καλα σκιμερ τελικα αυτα ...μειονεκτημα η μεγαλη αντλια μεσα στο τανκ.Υπαρχουν Ελλαδα.
5)Deltec MCE 600 : ΙΜΟ το καλυτερο αλλα και ακριβοτερο.Θα γλυτωσεις την αναγκη ξεχωριστου χημικου φιλτρου αφου εχει δικο του καδο και αυτο πρεπει να ληφθει υποψη στην τιμη του.Θα αντεξει μεχρι ενυδρειο 400-450 λιτρων και κραταει καλη μεταπωλητικη αξια;)

Υπαρχουν και πολλα κινεζικα σκιμερ με 60-70 ευρω αλλα δεν ξερω να σου πω αν αποδιδουν.

Για κυκλοφορια :
1)Marea 2400
2)Koralia 2
3)Nanotunze 6025

Επειδη εχω και τις τρεις διπλα-διπλα , θα σου πω οτι η πιο κομψη και δυνατη ειναι η 6025 αλλα κοστιζει τα διπλα απο την Marea.Διαλεγεις και παιρνεις ;)

Εφοσον ετοιμαζεσαι , εχε τα ματια σου ανοιχτα σε αγγελιες και προσφορες μαγαζιων ...τις προαλλες δοθηκαν μερικα πραγματα (σκιμερ/αντλιες κλπ) απο φιλο που διελυσε το ενυδρειο του , σε πραγματικα φοβερες τιμες.

Τα ξαναλεμε ,
Βασιλης

εχω δυο κυκλοφορητες ο καθενας ειναι απο 300l/h.κανουν?

Οχι , δυστηχως ...σε ενα μηνα λειτουργιας , θα βγαζουν 100 λιτρα την ωρα ενω καινε οσο ενας marea 2400 l/h :(

Βασίλης Μαιόπουλος
27-04-07, 09:25
το ενυδρειο ειναι καρφουρ.τον καδο που εχει μεσα μπορω να τον εχω για βιολογικο υλικο?η να τον βγαλω?

Tricky
27-04-07, 09:40
Αν το budget ειναι σφικτο , μπορεις να το κανεις χημικομηχανικο.

Για βιολογικο , ή θα παρεις καλο Live rock (+καλη κυκλοφορια+σκιμερ) ή αγορασε ενα εξωτερικο κανιστρο με σιποραξ και μονο.

Προσοχη κατα την επιλογη σκιμερ , γιατι το καπακι του καρφουρ ειναι λιγο δυστροπο.Πριν παρεις κατι , βεβαιωσου οτι χωραει / κρεμιεται !!!

Βασίλης Μαιόπουλος
27-04-07, 09:45
ευχαριστω!θα παω τωρα στο πετ σοπ να δω τι μου πρτινει και τη εχει και θα σας πω.

madfdg
27-04-07, 10:33
Γειά σου Βασίλη.Για προτάσεις θα σου πρότεινα να απευνθηθείς στα παιδιά εδω μέσα.Στο Βόλο ήμουν τρία χρόνια και δεν είχε pet shop που να αχολείται με το θαλασσινό (άνοιξε κανένα καινούργιο??) και οι τίμες τους ήταν ΛΙΓΟ τσουχτερές.Ψάξου λίγο με τα παιδιά που θέλουν και μπουρούν να σε βοηθήσουν και μετά αγορές απο Αθηνα και internet.;)


Φιλικά Κώστας

Βασίλης Μαιόπουλος
27-04-07, 16:14
ενα skimmer gia τα λιτρα μου ποσο θα εχει στη αθηνα?αυτα που θα χρειαστω θα ειναι ενα skimmer και δυο καλη κυκλοφορητες για τα λιτρα μου.το εσωτερικο φιλτρο θα το κανω χημικομηχανικο.τωρα αλατι τον ζβ και το αραγωνιτη θα τα παρω απο τον βολο.το καλοκαιρι που θα ερθω αθηνα ποιος θα με ξεναγισει στα πετσοπ?????????.....?????????:o:o :o
-------------------------
ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ Το κοστος συντηρησης και τρομαξα.(150 ευρω το μηνα +50% η δεη πανω)

Tricky
29-04-07, 14:30
ενα skimmer gia τα λιτρα μου ποσο θα εχει στη αθηνα?αυτα που θα χρειαστω θα ειναι ενα skimmer και δυο καλη κυκλοφορητες για τα λιτρα μου.το εσωτερικο φιλτρο θα το κανω χημικομηχανικο.τωρα αλατι τον ζβ και το αραγωνιτη θα τα παρω απο τον βολο.το καλοκαιρι που θα ερθω αθηνα ποιος θα με ξεναγισει στα πετσοπ?????????.....?????????:o:o :o
-------------------------
ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ Το κοστος συντηρησης και τρομαξα.(150 ευρω το μηνα +50% η δεη πανω)

Skimmer υπολογισε απο 120-250 ευρω αναλογα με το πιο μοντελο θα επιλεξεις ...τουλαχιστον απο αυτα που σου προτεινα πιο πανω.Καποια υπαρχουν στα μαγαζια (red sea prizm / V2 600) και καποια αλλα μονο απο εξωτερικο.Οπως σου ειπα , υπαρχουν και αλλες φθηνοτερες επιλογες , ειδικα σε εσωτερικα σκιμερ ή σε Κινεζικα αλλα ΜΗΝ παρεις κατι αν δεν διαβασεις τουλαχιστον καποιες συγκεκριμμενες κριτικες.

Οι κυκλοφορητες παιζουν απο μαγαζι σε μαγαζι.Ριξε μια ματια εδω στο φορουμ για την προσφορα ενος επαγγελματια σε koralia 2 , που ηταν πραγματικα πολυ καλη.

Τελος, που ακριβως ειδες κοστος συντηρησης +150 ευρω μηνιαιως για fish only ενυδρειο ? Ριξε μια ματια εδω :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14564

Οσο αφορα την καταναλωση , για τα λιτρα σου υπολογισε +30 με +50 watt σε σχεση με ενα ενυδρειο γλυκου νερου , το οποιο θα ειναι το σκιμερ , ισως το ξεχωριστο βιολογικο κανιστρο , και οι δυο κυκλοφορητες (εφοσον παρεις καποιον απο αυτους που σου προτεινα ;) )