PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευη λιμνης με ηλιακη ενεργεια


Yiannis59
24-04-07, 19:19
Ειχα υποσχεθεί οτι θα ελεγα την ιστορια ενος χρυσόψαρου που ήρθε στην ζωη μου σε μισό λίτρο και έγινε η αιτια να εχω τωρα 5 ενυδρεια μετα απο 30 χρονια σχεδόν που ειχα εγκαταλείψει το άθλημα, αυτο θα γίνει στην πορεία.
Τωρα το χρυσοψαρο ειναι 20 εκ περίπου με δυο μικρότερα για παρέα με αποτέλεσμα να μην χωρά ποια στα 100λιτ η μόνη λύση ειναι μια λιμνούλα στον κήπο και μια και μου αρέσει η τεχνολογία και οικολογία αποφάσισα το ρεύμα για φίλτρο κλπ να είναι από τον ηλιο.
Το ψάχνω το θέμα δεν ειμαι (άσχετος) αλλά εν οίδα ότι ουδέν οίδα το μονο που εχω στην διαθεση μου προς το παρον ειναι το πλαστηκο φυλο για την κατασκευη της λιμνης 6 χ 4 μετρα που χοντρικα μας δινει μια λιμνη βαθους 1 μετρου διαστασεων 2 χ 4 μετρα κάπου 8000 λιτρα το ένα μέτρο βάθος απαραίτητο για την επιβίωση τον χειμώνα,
Και ενα ηλιακο Panel 150 Watt 12 Volt

chris129
24-04-07, 21:50
το πανελ που μας λες θελει και πολλα αλλα παρελκομενα που στοιχιζουν αρκετα καθωτι ειμαι ηλεκτρολογος στο επαγγελμα θα σου ελεγα να κανεις μια ερευνα αγορας πρωτα και μετα αποφασηζεις τι θα κανεις

Yiannis59
24-04-07, 22:11
Το βασικο μου προβλημα αυτη τη στιγμη ειναι ενας κυκλοφορητής DC που ο μόνος που βρήκα ειναι o Oasis και τσούζει η μελετη του φίλτρου η αγορά ετοιμου πάλι πονά πολυ ο φορτιστής μαλλον θα ειναι προσφορά ενος φίλου η θα τον φτιάξω (πρόβλημα χρονου) οπως ειπα δεν ειμαι εντελώς εκτός θέματος αλλα θα ηταν ενδιαφερον να δω αν μπορει το ολο συστημα να αυτο συντηρηθει και να λειτουργησει μονο με τον ήλιο υπαρχει φυσικα και η δυνατοτητα απο τον φορτιστη να ζητησει υποστηριξη απο δεη αλλα ο σκοπος ειναι να μην γίνει ισως τον χειμώνα με μικρή ηλιοφάνεια αλλα σκοπευω να βαλω μπαταρια 200 Α/Η για αυτο ψαχνω κυκλοφορητη DC.

chris129
24-04-07, 22:33
λοιπον να σου πω το χειμωνα την βγαζεις την δουλεια που θες αρκει ο συλλεκτης (πανελ) να ειναι επιλεκτικος. εγω ομως θα σου προτινα να βαλεις ενα καλο inverter που θα μετατρεπει το 12V σε 220V και ετσι δεν θα ξουξει ο κυκλοφορητης αλλα ουτε το φιλτρο

caverman
25-04-07, 09:02
Μιας και έχω ασχοληθεί αρκετά στο παρελθόν με το θέμα θα ξεκινήσεις ως εξής:

1) Θα κάνεις διαστασιολόγηση του συστήματος βρίσκοντας πόση κυκλοφορία θέλεις, πόση παροχή και τελικά τις απαιτήσεις σε W/H.
2) Το πιθανότερο είναι να καταλήξεις σε υβριδικό σύστημα όπου:
2α με τα ηλιακά θα δουλέυεις την μέρα στα 12v και μπορείς να έχεις ένα απλό φορτιστή και μπαταρία.
2β με ρεύμα θα δουλεύεις την νύχτα και τις ώρες χαμηλής ηλιοφάνειας ώστε να αυξήσεις την διαθεσιμότητα του συστήματος.
3) Η περίπτωση να έχεις 100% κάληψη από το panel γενικά θα σου κοστίσει αρκετά τόσο για ελεγκτές και ηλεκτρονικά όσο και σε μπαταρίες.
4) Η απόφαση για τον εξοπλισμό στα 12v ή στα 220V θα κριθεί από την διαθεσιμότητα εξοπλισμού και το κόστος του.

Yiannis59
25-04-07, 09:13
Βρήκα αυτη http://www.oase-usa.com/html/atlantissolar.shtml αλλα πανάκριβη και 790 Gph ειναι μαλλον μικρη για 7 εως 8000 λιτρα.

chris129
25-04-07, 18:51
εγω παλι θα σου ελεγα να δεις το ενδεχομενο να μην πας στα 12V το υβριδικο που ανεφερες θα ηταν το καλυτερο δυνατο αλλα και ακριβο!!απο κει και μετα ετσι οπως ειπες θελεις (πανελ ,ρυθμηστη τασης ,συσωρευτη 12V 200AH οπως ειπες ,inverter μετατροπης 12v-220v-500watt και εναν φορτηστη για το συσωρευτη εφοσον εχει και εφεδρεια απο την ΔΕΗ και μετα ολα τα αλλα ειναι ευκολα

Yiannis59
25-04-07, 19:09
Πολυ το σκεφτομαι για 220 inverter αλλα οπως ειπα το ψάχνω υπομονή υπάρχει για να δούμε απο ακει που δεν το περιμένεις παντα κατι βγαίνει για αυτο και το έθεσα το θεμα για να ακούσω γνωμες και να παρω βοήθεια προς το παρον απο αυτο το Σαββατοκύριακο θα αρχίσει το σκάψιμο θα σας ενημερώσω

lucy
25-04-07, 20:15
Ο αδερφός μου βάζει φωτοβολταϊκά στο σπίτι του (200 μέτρα μακριά από την λιμνούλα), λέτε να τραβήξω καλώδιο για να βάλω φίλτρο;:D
Εγώ από αυτά έχω μαύρα μεσάνυχτα. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΊΑ.

Yiannis59
25-04-07, 20:35
Αν περισσεύει ρεύμα να το κάνεις.
το καλη επιτυχία και σε σένα να δούμε τι θα καταφέρουμε :)

Yiannis59
28-04-07, 11:21
Ψάχνοντας το θεμα ανακάλυψα και το έξεις καταπληκτικό.
Με τον νεο νομο περι εναλλακτικών πηγών ενεργείας οι εταιρίες επιδοτούνται οι ιδιώτες ομως απαλλάσσονται με το υπέρογκο ποσό των 700 ευρο απο την εφορία
Αθάνατη Ελλάδα

ΥΓ. σκέφτομαι και την υποστηριξη του συστηματος με ανεμογεννητρια ειναι σχετικα πολυ φθηνές γυρο στα 600 ευρο για 400 βατ οποτε σιγουρα παω στην λυση 220 βολτ και θα εχω παραγωγή ρεύματος και το βράδυ το ψάξιμο συνεχίζετε

in the pond
26-05-07, 14:17
Γιάννη, μπορεί όντως να γίνει αυτό που ζητάς. Το δύσκολο είναι το οικονομικό που είναι κάτι παραπάνω από τσουκτερό. Εγώ το ψάχνω το θέμα με φωτοβολταϊκό σύστημα και επαναφορτιζόμενη μπαταρία ώστε η ροή και κύκλος του νερού να γίνεται σε συνεχόμνη βάση. Εξάλλου το φορτίο ηλεκτρισμού που ζητάει μια λίμνη είναι λιγότερο από ένα ενυδρείο. Έχω ρωτήσει στο παρελθόν για το κόστος αλλά το έχω υπόψην μου.

Yiannis59
26-05-07, 14:24
εκεί κόλλησα προσωρινά και εγώ στο κόστος Βασίλη αλλά ψάχνοντας κάτι θα βρούμε δεν μπορεί
προς το παρόν σχεδόν τελειώνει το σκάψιμο γιατί γίνετε στο χέρι το πλαστικό για στρώσιμο υπάρχει τι μέγεθος φίλτρο βλέπεις για 8000 λιτρα;

yiannossavva
26-05-07, 14:40
Αυτό το θέμα το είχα ψάξει και εγώ για το ενυδρείο μου. Κάνοντας τους υπολογισμούς μου η απόσβεση θα ερχόταν μετά από 25 χρόνια. Τώρα για το θέμα της λίμνης σίγουρα τα πράγματα είναι ποιο εύκολα λόγο κατανάλωσης. Ας μας πουν οι ποιο ειδικοί κατά πόσον μπορούν τα ψάρια αυτά να ζήσουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο και για πόσες ώρες.
Ακούγοντας για χρυσόψαρο το θεωρώ ως το ποιο ανθεκτικό ψάρι Αν δηλαδή δεν έχουν πρόβλημα όλη την νύκτα και ορισμένες ώρες την ημέρα να ζουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο τότε τα πράγματα είναι ευκολότερα. .

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

in the pond
26-05-07, 14:41
εκεί κόλλησα προσωρινά και εγώ στο κόστος Βασίλη αλλά ψάχνοντας κάτι θα βρούμε δεν μπορεί
προς το παρόν σχεδόν τελειώνει το σκάψιμο γιατί γίνετε στο χέρι το πλαστικό για στρώσιμο υπάρχει τι μέγεθος φίλτρο βλέπεις για 8000 λιτρα;

Φίλε Γιάννη, η πλαστική μεμβράνη στη γλώσσα των λιμνών ονομάζεται liner. Το φίλτρο να το κατασκευάσεις εκτός της λίμνης. Θα βάλεις μια αντλία στην λίμνη σου (αντλία 10,000λ/ώρα είναι αρκετή) όσο το δυνατόν μακρίτερα από τον χώρο όπου θα επιστρέφει πίσω το μερό. Να προβλέψεις ώστε το νερό να πέφτει από ψηλά ώστε να γίνεται αυτόματα και οξυγώνωση του νερού.

Θα πρέπει να το κάνεις στενόμακρο ώστε να μπορεί να βάλεις αρκετά φυτά, βιομπάλες, σφουγγάρι και πανί για να καθαρίζεις με βιολογικό τρόπο το νερό.

Το κλειδί για την επιτυχία μιας λίμνης και αποφυγή ανάπτυξης αιωρούμενης άλγης είναι η ποσότητα των φυτών που θα απορροφούν τα νιτρικά και νυμφαίες ώστε να γίνεται κάλυψη 50% της επιφάνειας του νερού.

Η αιωρούμενη άλγη παιδιά, μπορεί να ελεγκτεί με φυτά και αυτό είναι βασικότατο.

Yiannis59
26-05-07, 14:45
@ Yiannos
Το θεμα δεν ειναι αν ζουν τα ψάρια, αυτά ζουν το πρόβλημα ειναι σε ποσες ωρες καταστέφεται η βιολογία του φίλτρου χωρίς κυκλοφορία

in the pond
26-05-07, 15:05
@ Yiannos
Το θεμα δεν ειναι αν ζουν τα ψάρια, αυτά ζουν το πρόβλημα ειναι σε ποσες ωρες καταστέφεται η βιολογία του φίλτρου χωρίς κυκλοφορία

Νομίζω ότι δεν άπιασες το νόημα.
Το φίλτρο θα πρέπει να είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να είναι υπερχειλιζόμενο. Έτσι, σε περίπτωση που η αντλία σταματήσει για κάποιο λόγο, να παραμείνει ένας όγκος νερού 200-400 λίτρα για να μπορεί να επιβιώσει και η βιολογία. :smt023
-------------------------
Νομίζω ότι δεν άπιασες το νόημα.
Το φίλτρο θα πρέπει να είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να είναι υπερχειλιζόμενο. Έτσι, σε περίπτωση που η αντλία σταματήσει για κάποιο λόγο, να παραμείνει ένας όγκος νερού 200-400 λίτρα για να μπορεί να επιβιώσει και η βιολογία. :smt023


Είναι βασικά το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να σε ανησυχίσει. Αποικίες βακτηρίων, θα δημιουργηθούν στο χώμα, στις γλάστρες, στα ριζώματα και ρίζες, και στον βυθόφυσιολογικά θα σχηματιστεί λάσπη.

Να είσαι σίγουρος ότι οι ενδείξεις ΝΟ2, ΝΗ3 θα είναι πάντα μηδενικές.

Αυτό το σχεδιάκι το πρότεινε δίπλα ο γιός μου αν και δεν έχει σχέση με την απάντηση μου.zw Να με συγχωρείτε!!!
-------------------------
Αυτό το θέμα το είχα ψάξει και εγώ για το ενυδρείο μου. Κάνοντας τους υπολογισμούς μου η απόσβεση θα ερχόταν μετά από 25 χρόνια. Τώρα για το θέμα της λίμνης σίγουρα τα πράγματα είναι ποιο εύκολα λόγο κατανάλωσης. Ας μας πουν οι ποιο ειδικοί κατά πόσον μπορούν τα ψάρια αυτά να ζήσουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο και για πόσες ώρες.
Ακούγοντας για χρυσόψαρο το θεωρώ ως το ποιο ανθεκτικό ψάρι Αν δηλαδή δεν έχουν πρόβλημα όλη την νύκτα και ορισμένες ώρες την ημέρα να ζουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο τότε τα πράγματα είναι ευκολότερα. .

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Έλα ρε Γιάννο, ειλικρινά είμουν έτοιμος να σε ρωτήσω για αυτό το θέμα. Είμαι εφικτό? Αν ναι πόσο θα κοστήσει με το μόνο ηλ. φορτίο μια 10,000λ/ώρα αντλία?

yiannossavva
26-05-07, 16:28
Έλα ρε Γιάννο, ειλικρινά είμουν έτοιμος να σε ρωτήσω για αυτό το θέμα. Είμαι εφικτό? Αν ναι πόσο θα κοστήσει με το μόνο ηλ. φορτίο μια 10,000λ/ώρα αντλία?[/quote]


Εσένα θα σου απαντήσω με μια λέξη και θα καταλάβεις.
Παραίτα !!!!!!

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

eon123
26-05-07, 17:37
Βρήκα αυτη http://www.oase-usa.com/html/atlantissolar.shtml αλλα πανάκριβη και 790 Gph ειναι μαλλον μικρη για 7 εως 8000 λιτρα.

νομιζω πωσ το προβλημα της 12βολτης αντλιας λυνετε με χαμηλοτερο κοστος
θα πας σε ενα καταστημα με ναυτιλιακα ειδη και θα ζητησεις μια σεντινα 12βολτη στα κυβικα της παροχης που χρειαζεσε (σεντινα ειναι η αντλια που βγαζει τα νερα απο την βαρκα )
θα την τροφοδοτεις απο μπαταρια αυτοκινητου η οποια θα φορτιζει απο το φωτοβολταικο.
-------------------------
Αυτό το θέμα το είχα ψάξει και εγώ για το ενυδρείο μου. Κάνοντας τους υπολογισμούς μου η απόσβεση θα ερχόταν μετά από 25 χρόνια. Τώρα για το θέμα της λίμνης σίγουρα τα πράγματα είναι ποιο εύκολα λόγο κατανάλωσης. Ας μας πουν οι ποιο ειδικοί κατά πόσον μπορούν τα ψάρια αυτά να ζήσουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο και για πόσες ώρες.
Ακούγοντας για χρυσόψαρο το θεωρώ ως το ποιο ανθεκτικό ψάρι Αν δηλαδή δεν έχουν πρόβλημα όλη την νύκτα και ορισμένες ώρες την ημέρα να ζουν όταν δεν υπάρχει φίλτρο τότε τα πράγματα είναι ευκολότερα. .

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Φιλε Γιαννο
το κρητηριο και το προβλημα δεν ειναι ποσο μπορουν να ζησουν τα ψαρια
αν πχ εχεις μια λιμνη με κοι και χρυσοψαρα δεν θα σου ψοφησουν ποτε
(αν δεν βαλεις 100 ΚΟΙ 30 εκατοστων σε 2 κυβικα νερου)
σημασια εχει να προσφερουμε στους υδροβιους φιλους μας ενα αποδεκτο εως ιδανικο περιβαλλον

Yiannis59
26-05-07, 18:16
Έλα ρε Γιάννο, ειλικρινά είμουν έτοιμος να σε ρωτήσω για αυτό το θέμα. Είμαι εφικτό? Αν ναι πόσο θα κοστήσει με το μόνο ηλ. φορτίο μια 10,000λ/ώρα αντλία?


Εσένα θα σου απαντήσω με μια λέξη και θα καταλάβεις.
Παραίτα !!!!!!

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα [/quote]

φίλε και συνονόματε Γιάννο επειδή κατάλαβα και εγώ, θα σου πω πως η λέξη παραιτα εν υπάρχει στο λεξιλόγιο μου, ξέρεις που Παφιτες;; θα το παλέψω και όσο πάει

@eon
Πολυ καλη ιδεα θα την ψαξω αντέχει ομως σε συνεχη λειτουργια;

yiannossavva
26-05-07, 21:07
νομιζω πωσ το προβλημα της 12βολτης αντλιας λυνετε με χαμηλοτερο κοστος
θα πας σε ενα καταστημα με ναυτιλιακα ειδη και θα ζητησεις μια σεντινα 12βολτη στα κυβικα της παροχης που χρειαζεσε (σεντινα ειναι η αντλια που βγαζει τα νερα απο την βαρκα )
θα την τροφοδοτεις απο μπαταρια αυτοκινητου η οποια θα φορτιζει απο το φωτοβολταικο.
-------------------------


Φιλε Γιαννο
το κρητηριο και το προβλημα δεν ειναι ποσο μπορουν να ζησουν τα ψαρια
αν πχ εχεις μια λιμνη με κοι και χρυσοψαρα δεν θα σου ψοφησουν ποτε
(αν δεν βαλεις 100 ΚΟΙ 30 εκατοστων σε 2 κυβικα νερου)
σημασια εχει να προσφερουμε στους υδροβιους φιλους μας ενα αποδεκτο εως ιδανικο περιβαλλον
Για αυτό είπα να μας πουν οι ειδικοί.
Από ψάρια γλυκού νερού ιδέα δεν έχω.
Για τους Κύπριους (εν έχω υπόθεση).!!!!!!!:p :p



Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

in the pond
26-05-07, 21:34
Παιδιά, θα πούμε τα πράγματα με το όνομα τους. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ καταστροφής των αποικιών και περεταίρω της λίμνης γενικότερα σε περίπτωση παύσης της αντλίας. Ούτε για μια, ούτε για δυό αλλά ούτε και για περισσότερες μέρες. Οι αποικίες βρίσκονται παντού και επιβιώνουν. Το σωβαρότερο πρόβλημα τότε, θα είναι η ΜΗ ΟΞΥΓΩΝΩΣΗ του νερού.

Απλά για να πληροφορήσω περισσότερο, στο εξωτερικό όπου ο τομέας λίμνες βρίσκεται χρόνια μπροστά από εμάς, κατά την Χειμερινή περίοδο αφαιρούν και καθαρίζουν την αντλία και τον άλλο εξοπλισμό και μάλιστα για όλη τη διάρκεια του Χειμώνα. Έτσι παραμένει η λίμνη χωρίς ροή για αρκετό χρονικό διάστημα. Σας πληροφορώ όπως και άλλοι κατόχοι λιμνών εδώ στο φόρουμ, ότι αυτήν την περίοδο ακόμα και τα ψάρια είναι σε αδράνεια και αλάχιστες φορές θα τα δείτε στην επιφάνεια. (μόνο σε ζεστές περιόδους του χειμώνα) την περίοδο αυτή αποφεύγουμε και το τάϊσμα γιατί πέφτει ο μεταβολισμός των ψαριών.

Δεν είναι παράξενο που στο εξωτερικό την ονομάζουν "REST PERIOD".

Yiannis59
26-06-10, 12:46
Το ξεθάβω γιατι το όνειρο μετα απο σχεδον τρια χρονια γίνεται πραγματικότης
Σημερα μπηκε η πρωτη αντλια και αρχισαν οι δοκιμές υπολογίζω την τελική κατανάλωση στα γυρο στα 250 Watt τα ηλιακα μου ειναι 800 W και φορτίζουν 750 ΑΗ μπαταρίες έχω περίσσευμα και για τον φωτισμό στο μέλλον

Και πριν αρχίσουν τα σχόλια για την λίμνη το θέμα εδω ειναι η δυνατότητα λειτουργίας μιας λίμνης με ηλιακή ενέργεια τα περί της ιδιας της λίμνης δεκτα μεν αλλα οχι απαραίτητα :D

Θα ανοίξω αλλο θεμα για την λιμνη οταν θα ειμαι ετοιμος για αλλαγες και διορθώσεις στην λιμνη τωρα το θεμα ειναι να δοκιμάσω στην πραξη την δυνατοτητα του ηλιακου συστηματος στην λιμνη.

halvas69
26-06-10, 13:19
Μα τι σόι λίμνη είναι αυτή ;;;;

Σε πειράζω "Γιαννάκη", μία ιδέα του πόσο στοίχισαν πάνελ, μπαταρίες κλπ ;

Yiannis59
26-06-10, 13:46
Μα τι σόι λίμνη είναι αυτή ;;;;

Σε πειράζω "Γιαννάκη", μία ιδέα του πόσο στοίχισαν πάνελ, μπαταρίες κλπ ;

Αμα δεν με πειράξεις εσυ ρεμαλι ποιος θα με πειράξει χε χε χε

Γυρο στα δυο χιλιάρικα η ολη ιστορία με την οικολογική ενέργεια μου εχει παει κανα πενταρι χιλιαδες και με ανεμογεννήτρια καπου εχω ανοίξει θεμα με τιτλο οικολογική ενέργεια εδω μεσα

in the pond
26-06-10, 16:58
wow, wow Έκπληξη....:D

Μπράβο Γιάννη, με έχεις πραγματικά εντυπωσιάσεις με την πράσινη ενέργεια...Αυτό θα πει πραγματική οικολογική αντίληψη. Συγχαρητήρια. Το είπες στην αρχή, αλλά ξεκίνησα να νομίζω ότι άλλαξες γνώμη στην συνέχεια.

Γιάννη, τώρα πάω για να τελειώσω το τρίτο χέρι στη δική μου λίμνη και θα επανέλθω αργότερα το βράδυ για να τοποθετηθώ για τη λίμνη σου εκτενέστερα... Είσαι στο σημαντικότερο σημείο όπου πρέπει να προσέξεις κάποια πράγματα.

in the pond
27-06-10, 09:53
Γάτες:

Η βιβλιογραφία είναι πολλές φορές μονόπλευρη, περιορίζοντας τις λύσεις στο να κρατάμετη στάθμη του νερού 30 εκατοστά πιο κάτω από το χείλωμα της λίμνης. Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτή η λύση, όπως επίσης και η λεπτή περίφραξη γύρω-γύρω από τη λίμνη.

Η καλύτερη λύση είναι να αυξήσεις το πλάτος του τελευταίου σκαλοπατιού και να περιορίσεις τον χώρο εκείνον ως χώρο αποκλειστικά για φυτά. Εννοείται βέβαια ότι γίνεται παράλληλα κυκλοφορία του νερού και σε αυτό το σημείο. Το σημείο αυτό θα είναι απρόσιτο ακόμα και για τα ψάρια σου. Εκεί μπορεί να περιοριστεί από μονος του μόνο ο γόνος, όπου θα παραμένει για προστασία. Οι γάτες αποφεύγουν το νερό το ξέρετε, οπότε?...;)

MIXALIS CYPRUS
27-06-10, 10:15
Μπράβο καινοτομία !

Φιλε καταρχήν σου ευχομαι να επιτύχεις τον σκοπο σου και να ανοίξεις το δρομο και για τους υπόλοιπους ! Οι ανανεώσιμες πηγες ενεργειας ειναι το μελλον και δυστυχώς στην Ελλάδα και στην Κύπρο μενουν αναξιοποίητες ενω εχουμε τοσες προοπτικές ως χώρες αφου η φυση προσφέρει απλόχερα σε μας αυτά τα δώρα .. (ηλιο και ανεμο)

Αφου δεν κανουν σχεδόν τπτ οι κυβερνήσεις μακαρι κάποια στιγμή να δωσουν επιπλέον κίνητρα στους ιδιώτες για να εκμεταλλευτούν αυτές τις πηγές οπως κανεις και εσυ τωρα γιατι αυτο συμφέρει όλους ! !


Τωρα για τις γατες

Κτίσε τον περίγυρομε τούβλα και μην την γεμίζεις ως την οροφη .

Ετσι το κανω και εγω αλλα με τσιμεντοπετρες και εχω την εντύπωση πως με αυτον τον τρόπο εκτος από την προστασία από τις γάτες θα εχει αρκετο περιθώριο για να γεμίσει η λιμνη και θα γλυτώνω την υπερχείλιση όταν βρεχει τον χειμωνα .

Για το τελευταίο δεν είμαι 100/100 σίγουρος ..ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος .

-------------------------
Νομιζω πρεπει να μεταφερθει το θεμα στην κατηγορια Εξοπλισμός λίμνης (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=108)

Yiannis59
27-06-10, 21:09
Σήμερα έγινε crash test
Έβρεχε ολη μέρα ήλιος άφαντος φόρτιση 0,5-3 αμπερ απο τα 28 που φορτίζει συνήθως κατανάλωση μόνιμα στα 160 W για την ώρα,
συνδεσα και την UV (ειναι ενσωματωμενη στο φιλτρο ) 18 W
συμφωνα με τες ενδειξεις του φορτιστή (δεν του εχω και πολύ εμπιστοσύνη) εχω διαθέσιμο το 60% των μπαταριών οποτε υποθέτω οτι εχω μιάμιση μερα αυτονομία τον χειμώνα εφόσον δεν φυσά για να εχω πρόσθετη ενέργεια απο την ανεμογεννήτρια (σήμερα δεν φύσηξε καθόλου)

in the pond
27-06-10, 21:19
Σήμερα έγινε crash test
Έβρεχε ολη μέρα ήλιος άφαντος φόρτιση 0,5-3 αμπερ απο τα 28 που φορτίζει συνήθως κατανάλωση μόνιμα στα 160 W για την ώρα,
συνδεσα και την UV (ειναι ενσωματωμενη στο φιλτρο ) 18 W
συμφωνα με τες ενδειξεις του φορτιστή (δεν του εχω και πολύ εμπιστοσύνη) εχω διαθέσιμο το 60% των μπαταριών οποτε υποθέτω οτι εχω μιάμιση μερα αυτονομία τον χειμώνα εφόσον δεν φυσά για να εχω πρόσθετη ενέργεια απο την ανεμογεννήτρια (σήμερα δεν φύσηξε καθόλου)

Γιάννη, είναι σπουδαία αυτά που λες. Μπορώ να φανταστώ τις δεξαμένες κοι της "επόμενης μέρας". Εντελώς ανεξάρτητες χωρίς επιβάρυνση. Θέλουμε περισσότερα.

Yiannis59
28-06-10, 09:24
Είπαμε crash test αλλα αυτο δεν ξανα έγινε Ιούνιο Μήνα σηκώθηκα σήμερα το πρωι και έμεινα ξερός, ολη νύχτα έριχνε χαλάζι μεγάλη καταστροφή και στα περιβόλια δεν έμεινε τίποτε,
Τα ηλιακα παντως αντεχουν 30% υπολοιπο στες μπαταρίες ο ηλιος κριμένος στα σύννεφα φόρτιση 5,4 αμπερ απο 28 που επρεπε με ηλιοφάνεια.

halvas69
28-06-10, 14:10
Τρελάθηκε ο καιρός, μου φαίνεται βλέπω χιόνια στoυ Γιάννη την αυλή !!! χααχαχχα
Εδώ Πάτρα πάντως με τα aircondition είμαστε.

in the pond
28-06-10, 14:32
Γιάννη, θα σου απαντούσα το πρωί, αλλά είπα μη σου χαλάσω το θέμα...

Όπως και να έχει πάντως, όντως ο καιρός τρελάθηκε. Την Παρασκευή έβρεχε και εδώ για 3 σχεδόν ώρες, αρκετά έντονα μάλιστα, Ιούνιο μήνα. Τώρα που μιλάμε νωρίς το πρωί που παίρνω περίπατο το σκυλί, ίσα-ίσα που αντέχεις με t-shirt. Είναι από δροσερός ώς ελαφρά κρύος ο αέρας... Το μεσημέρι όμως ανατρέπονται όλα...

Το κατάλαβα ότι σου έχει κάνει μεγάλες ζημιές... είναι το μοναδικό που φοβάμαι και εγώ στον κήπο μου. Όποτε έλαχε χαλάζι, μετρώ πληγές...:(

ippomas
28-06-10, 16:14
Διαβασα ολες τις αποψεις δεν καταλαβα αν αγοραστικαν τα πανελ η οχι παντως δεν ειναι τοσο μεγαλη η δαπανη οσο την υπολογιζεται η μιλαμε για διαφορετικα υλικα. Εγω παραθετω γνωσεις και υλικα του κυκλου μου με ενδεικτικες τιμες. Φωτοβολταικο πανελ περιπου 60χ25 στοιχιζει γυρω στα 170ε αυτοματος φορτωσεως 40ε δυνατοτητα φορτισης δυο 12V -200Ah Μπαταριες marine κλειστου τυπου 180ε η μια, αντλια σεντινας με παροχη 750γαλον/ωρα στα 50ε. Εαν χρειαζεται φορτιση του συστηματος απο τα 220v Υπαρχει αυτοματος φορτωεκφορτιστης της waego 50ε που ανετα συμπληρωνη το φορτιο για ολο το 24ωρο. Υπ οψιν οτι το πανελ φορτωνει και μονο με το φως της ημερας ασχετα απο ηλιοφανια.Καλα ειναι να τοποθετητε ψηλα σε μια σωληνα γιατι ειναι ελαφρυ για να μην γεμιζει τον κηπο και τα περιξ της λιμνης.

yiannossavva
29-06-10, 09:04
Το ξεθάβω γιατι το όνειρο μετα απο σχεδον τρια χρονια γίνεται πραγματικότης
Σημερα μπηκε η πρωτη αντλια και αρχισαν οι δοκιμές υπολογίζω την τελική κατανάλωση στα γυρο στα 250 Watt τα ηλιακα μου ειναι 800 W και φορτίζουν 750 ΑΗ μπαταρίες έχω περίσσευμα και για τον φωτισμό στο μέλλον

Και πριν αρχίσουν τα σχόλια για την λίμνη το θέμα εδω ειναι η δυνατότητα λειτουργίας μιας λίμνης με ηλιακή ενέργεια τα περί της ιδιας της λίμνης δεκτα μεν αλλα οχι απαραίτητα :D

Θα ανοίξω αλλο θεμα για την λιμνη οταν θα ειμαι ετοιμος για αλλαγες και διορθώσεις στην λιμνη τωρα το θεμα ειναι να δοκιμάσω στην πραξη την δυνατοτητα του ηλιακου συστηματος στην λιμνη.

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου εδώ. Σε συνχέρω για την προσπάθεια που κάνεις. Αυτός ήτανε ο αρχικός στόχος για την λίμνη μου που δεν υλοποιήθηκε τελικά λόγο κόστους.

Τώρα με έβαλες στην πρίζα και ξεκινάω νέα έρευνα. Η τελευταία εραυνα που είχα κάνει ήταν 3,000 εύρο ανά KW.

in the pond
29-06-10, 09:44
Διαβασα ολες τις αποψεις δεν καταλαβα αν αγοραστικαν τα πανελ η οχι παντως δεν ειναι τοσο μεγαλη η δαπανη οσο την υπολογιζεται η μιλαμε για διαφορετικα υλικα. Εγω παραθετω γνωσεις και υλικα του κυκλου μου με ενδεικτικες τιμες. Φωτοβολταικο πανελ περιπου 60χ25 στοιχιζει γυρω στα 170ε αυτοματος φορτωσεως 40ε δυνατοτητα φορτισης δυο 12V -200Ah Μπαταριες marine κλειστου τυπου 180ε η μια, αντλια σεντινας με παροχη 750γαλον/ωρα στα 50ε. Εαν χρειαζεται φορτιση του συστηματος απο τα 220v Υπαρχει αυτοματος φορτωεκφορτιστης της waego 50ε που ανετα συμπληρωνη το φορτιο για ολο το 24ωρο. Υπ οψιν οτι το πανελ φορτωνει και μονο με το φως της ημερας ασχετα απο ηλιοφανια.Καλα ειναι να τοποθετητε ψηλα σε μια σωληνα γιατι ειναι ελαφρυ για να μην γεμιζει τον κηπο και τα περιξ της λιμνης.

Φίλε ippomas μείνε "συνδεδεμένος" με το θέμα αυτό. Η κάθε πληροφορία και προσωπική πείρα είναι ιδιαιτέρως σημαντική. Είμαι σίγουρος ότι θα εξαχθούν πολύ σημαντικά πράγματα στο εγχείρημα του Γιάννη, που θα βοηθήσουν τον λιμνόφιλο του αύριο.

Γιάννη, οι τσιμεντόλιθοι πρέπει να "πιαστούν" με τσιμέντο και το λάινερ πρέπει να έρθε από πάνω τους. Μην το αμελήσεις αυτό. Δώσε ιδιαίτερη σημμασία ώστε η επιφάνεια τους να είναι φάδι. Μετά περνάς το λάινερ από πάνω τους, γεμίζεις ως άνω με νερό και τότε στεραιώνεις (το λάινερ) με χώμα πάντα έξω και πίσω από τους τσιμεντόλιθους. Μην ανεβάσεις το χώμα ως άνω. Άσε το καμία 10ριά ποντους πιο κάτω ή αν σκέφτεσαι να τοποθετήσεις πλακόστρωτο τότε και πάλι πράττεις ανάλογα.

thanasisg
29-06-10, 09:54
Υπ οψιν οτι το πανελ φορτωνει και μονο με το φως της ημερας ασχετα απο ηλιοφανια.

¨Ολα τα πανελ το κάνουν αυτό, με πάρα πολύ μικρές αποδόσεις όμως!!

Η τελευταία εραυνα που είχα κάνει ήταν 3,000 εύρο ανά KW.

Και σήμερα, στην Ελλάδα τουλάχιστον, περίπου εκεί βρίσκονται οι τιμές ανα kW, ίσως και λίγο πιο χαμηλά, για μίκρη εγκατεστημένη ισχύ. Όσο ανεβαίνεις σε ισχύ το κόστος ανα kW μειώνεται ελαφρά. Για την Κύπρο δεν ξέρω!!

Το έχω ξαναπεί και σε άλλο ποστ: δεν ξέρω πάνω από πόση ισχύ σου επιρέπει η ΔΕΗ στην Ελλάδα να συνδεθείς στο δίκτυο της και να της πουλάς ενέργεια, αλλά αν είσαι πάνω από το όριο αυτό και σου επίτρεπει να ΔΕΗ να συνδεθείς (δεν ζεις π.χ. σε νησί!!!), δεν συμφέρει να κρατάς την ενέργεια των Φ/Β για δική σου χρήση, αφού πουλάς στην ΔΕΗ σε τριπλάσια τιμή από ότι αγοράζεις.

Αν μπαίνει θέμα αυτονομίας και απεξάρτησης από την ΔΕΗ υπολογίστε απόσβεση σε τουλάχιστον 10 χρόνια!!

Yiannis59
29-06-10, 09:59
Διαβασα ολες τις αποψεις δεν καταλαβα αν αγοραστικαν τα πανελ η οχι παντως δεν ειναι τοσο μεγαλη η δαπανη οσο την υπολογιζεται η μιλαμε για διαφορετικα υλικα. Εγω παραθετω γνωσεις και υλικα του κυκλου μου με ενδεικτικες τιμες. Φωτοβολταικο πανελ περιπου 60χ25 στοιχιζει γυρω στα 170ε αυτοματος φορτωσεως 40ε δυνατοτητα φορτισης δυο 12V -200Ah Μπαταριες marine κλειστου τυπου 180ε η μια, αντλια σεντινας με παροχη 750γαλον/ωρα στα 50ε. Εαν χρειαζεται φορτιση του συστηματος απο τα 220v Υπαρχει αυτοματος φορτωεκφορτιστης της waego 50ε που ανετα συμπληρωνη το φορτιο για ολο το 24ωρο. Υπ οψιν οτι το πανελ φορτωνει και μονο με το φως της ημερας ασχετα απο ηλιοφανια.Καλα ειναι να τοποθετητε ψηλα σε μια σωληνα γιατι ειναι ελαφρυ για να μην γεμιζει τον κηπο και τα περιξ της λιμνης.

Γινε λιγο ποιο συγκεκριμένος γιατι με ενδιαφέρει πολυ το θεμα πχ
πανελ 60χ25 δεν λεει τιποτα (ποσα Wp, μονοκρυσταλικο η πολυκρυσταλικο)
Φορτηστης, ποσα αμπερ εισοδο και ποσα εξοδο;
Φορτώνει μονο με το φως υπο συζήτηση (ναι αλλα, οταν το συστημα εχει δυνατοτητα πχ 28 αμπερ και με συννεφια δινει 5 αυτο δεν ονομάζετε φόρτιση)
Μπαταριες Marin, δεν γνωρίζω αν ειναι deep discharge
Δωσε λεπτομεριες καθως και τον προμηθευτή γιατι με ενδιαφέρει η επέκταση
Χρησιμοποιώ Inverter pure sine wave 1ΚW με 3 KW Peak και τροφοδοτώ ταυτόχρονα ενα καταψύκτη

giannisqq
23-03-11, 21:37
εχουμε τιποτα νεοτερο?

Yiannis59
23-03-11, 22:07
Ολα λειτουργούν μια χαρα προστέθηκε και floating skimmer
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50551
Περασε φετος χιονια και παγο και τα ψαρια ειναι μια χαρα ακομα και ενα fancy που δεν μπορεσα να πιασω και φοβόμουν οτι δεν θα ζήσει με τες χαμηλές θερμοκρασίες
περιμενω την ανοιξη να ζεστανει ο καιρος να ζωντανέψουν τα φυτα για να κανω πλήρη παρουσίαση

in the pond
23-03-11, 22:58
Ολα λειτουργούν μια χαρα προστέθηκε και floating skimmer
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50551
Περασε φετος χιονια και παγο και τα ψαρια ειναι μια χαρα ακομα και ενα fancy που δεν μπορεσα να πιασω και φοβόμουν οτι δεν θα ζήσει με τες χαμηλές θερμοκρασίες
περιμενω την ανοιξη να ζεστανει ο καιρος να ζωντανέψουν τα φυτα για να κανω πλήρη παρουσίαση

Για τα χρυσόψαρα μην ανησυχείς Γιάννη. Το ίδιο φοβόμουν και εγώ αλλά είναι πολύ δυνατοί οργανισμοί. Όχι μόνο επιβιώνουν, αλλά είναι ιδιαίτερα κινητικά και κατά την διάρκεια του χειμώνα. Πριν δύο χρόνια μάλιστα αγοράσαν οι γιοι μου δύο μικρούλια χρυσοψαράκια, το ένα κανονικό και το άλλο φαινόταν φαντεϊλ. Τελικά μου βγήκε λάιονχετ. Μια χαρά τα καταφέρνει, αν και ο χειμώνας εδώ μοιάζει όπως το φθηνόπωρο σας...:D

Τώρα θέλεις να πεις ότι η λίμνη δουλεύει με τις πλάκες Γιάννη? Πόσο σου έχει στοιχίσει το έργο? Από απλή μου έρευνα το βρήκα ασύμφορο.

Περιμένουμε παρουσίαση....

MIXALIS CYPRUS
24-03-11, 06:40
Για τα χρυσόψαρα μην ανησυχείς Γιάννη. Το ίδιο φοβόμουν και εγώ αλλά είναι πολύ δυνατοί οργανισμοί. Όχι μόνο επιβιώνουν, αλλά είναι ιδιαίτερα κινητικά και κατά την διάρκεια του χειμώνα. Πριν δύο χρόνια μάλιστα αγοράσαν οι γιοι μου δύο μικρούλια χρυσοψαράκια, το ένα κανονικό και το άλλο φαινόταν φαντεϊλ. Τελικά μου βγήκε λάιονχετ. Μια χαρά τα καταφέρνει, αν και ο χειμώνας εδώ μοιάζει όπως το φθηνόπωρο σας...:D

Περιμένουμε παρουσίαση....

και εγω ετσι καταλαβα .Δλδ τουλαχιστον στη κυπρο μπορει να εχουμε χρυσοψαρα fancy στις λιμνες μας αρκει να τα εχουμε βαλει στη λιμνη μας απο το καλοκαιρι για να προσαρμοστουν και οι εναλλαγες τις θερμοκρασιες να μην τους ερθουν αποτομα .

in the pond
24-03-11, 07:06
και εγω ετσι καταλαβα .Δλδ τουλαχιστον στη κυπρο μπορει να εχουμε χρυσοψαρα fancy στις λιμνες μας αρκει να τα εχουμε βαλει στη λιμνη μας απο το καλοκαιρι για να προσαρμοστουν και οι εναλλαγες τις θερμοκρασιες να μην τους ερθουν αποτομα .

Mixάλη, φάντεϊλ έχω ήδη ένα και είναι πραγματικά τεράστιο αφού το έχω για πάρα πολλά χρόνια. Το ίδιο συμβαίνει και με ένα Γκάλικο. Η εξέλιξη όμως του μικρού λάιονχετ με προβλημάτισε, γιατί θεωρείται ένα ψάρι ακόμα πιο ευαίσθητο από τα ξαδέλφια του που προαναφέρθηκαν. Πραγματικά δεν θα τολμούσα να βάλω ένα τέτοιο ψάρι στη λίμνη μου και μάλιστα σε μια περίοδο όπου θα τα είχα "σε πρόχειρη" αν μπορούμε να το πούμε κατασκευή (που είδες) έστω και αν είναι 2000 λίτρα. Το ψαράκι αγοράστηκε 3 εκατοστά οπότε προσωπικά δεν είμουν σε θέση να καταλάβω περί τείνως πρόκειται.

Αρκετά εδώ για να μην χαλάσουμε το πολύ ενδιαφέρον θέμα του Γιάννη.

Lth1
16-08-16, 01:10
Καποιο νεο εχουμε με το οικολογικο συστημα..??Εχω αρχισει και το ψαχνω και εγω :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yiannis59
16-08-16, 08:31
Απο τοτε λειτουργεί ακομα οι μπαταρίες θελουν αλλαγή τον χειμώνα δεν βγάζουν την νύχτα πλεον αλλα το να σταματα η αντλια για δυο τρεις ωρες τον χειμώνα χαλασε και ο κοσμος

Lth1
16-08-16, 11:46
Χμμμ μια χαρουλα...ναι οντως δεν χαλασε και ο κοσμος..Σε ποση συνολικη καταναλωση πλεον αναφερομαστε?Τα πανελ και Α/Γ τι παραγωγη σου αποφερουν?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Yiannis59
16-08-16, 12:53
Τα πάνελ μου δίνουν γύρω στα 22 Αμπερ θεωρητικά 30+ αλλά γέρασαν και αυτα η κατανάλωση μου ειναι γύρω στα 150W το καλοκαίρι τον χειμώνα μόνο μια αντλία 75W
Τσονταρει φυσικα και η ανεμογεννήτρια αλλα λίγα πράματα ολο ζημιες μου βγαζει η κινεζα