PDA

Επιστροφή στο Forum : REEDOX...όμετρο


Tolis
14-12-02, 04:32
--------------------------------------------------------------------------------
Title: REEDOX...όμετρο
Post by: tanga on 03/24/02 at 03:41:20
--------------------------------------------------------------------------------
Reedox...όμετρο!!!!
To χρειαζόμαστε πραγματικά?(δεν είμαστε για τέτοιες σπατάλες...)
Αν ναι, η λειτουργία του μέσα στο nitratreductor, που έχει ειδική υποδοχή για αυτό, επηρεάζεται ?
Μήπως είναι καλύτερα μέσα στο ενυδρείο ?

Ευχαριστώ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: Tolis on 03/24/02 at 06:12:10
--------------------------------------------------------------------------------
Sorry, δεν απαντω επι της ερωτησης (δεν εχω ιδεα), απλως ολες αυτες οι ερωτησεις μου εχουν κινησει την περιεργεια...για τι ενυδρειο μιλαμε?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: polleni on 03/24/02 at 14:45:56
--------------------------------------------------------------------------------
Ομολογώ ότι τείνω να μπερδευτώ και εγώ. Υπάρχει κάποιο ενυδρείο στημένο ή απλά ρωτάς για κάτι που σκέφτεσαι να κάνεις ; Τον nitrate reductor τι τον θες ; Ολα αυτά που συζητάμε (nitrate reductor, redox reader, pH reader, Oxygen reader, monitoring system, IR PC connection, diatom filters, fluidized bed filtration, R/O units, wave makers, skimmers, UV lamps, ozonizers, subs, live rock and sand) μπαίνουν άριστα σε ένα marine ενυδρείο και φυσικά έχουν χρησιμότητα αλλά δεν καταλαβαίνω α) για τi ενυδρείο μιλάμε και β) ποιός είναι ο στόχος ;;

Ετσι που ακούγεται μέχρι στιγμής μοιάζει σαν να προσπαθείς να δημιουργήσεις ένα high tech περιβάλλον άνευ αντικειμένου. Ακόμη δεν ξέρουμε αν υπάρχει ενυδρείο, τι έχει μέσα, πόσο καιρό το έχεις κ.λ.π. Φωτογραφίες αν υπάρχουν, κάτι τέλος πάντων. Οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σου οφείλουνε να έχουν μία σχετικότητα με το αντικείμενο, έτσι που ρωτάς (και απαντάμε) μοιάζει σαν να δίνουμε τεστ στις γνώσεις μας για τον εξοπλισμό.. Είχα ξαναθέσει το θέμα των φωτογραφιών και δεν απάντησες οπότε μιά και το θέμα το έθεσε και ο Τόλης νομίζω ότι ήταν καιρός να σε ρωτήσω και τα υπόλοιπα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: zincfree on 03/26/02 at 11:59:36
--------------------------------------------------------------------------------
Τα tests γνώσεων εγώ τα χρεώνω.
ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΩ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: tanga on 03/26/02 at 14:16:06
--------------------------------------------------------------------------------
Καλησπέρα,

Ας πάρουμε τα πράγματα λοιπόν από την αρχή,

α. Ενυδρείο υπάρχει και λειτουργεί 8 μήνες και 2 ημέρες.
Είναι 250x70x80.
Έχει 2 bf300 της Rainbow , 1 nitrat reductor 1000 της Α.Μ.,2x8W UV της Rainbow (με Q1), 2 2215 της Eheim ( 130 stars-4 BioChemZorb της A.P. ) , 2 midiskimmer της A.M., 2 1046 Εheim, 1 1046 Eheim,2 Rena air400 , 2x150W metalhalide.
Από ζωή, π. 60 κ. κοράλι Α.Μ. m. , 120 κ. βράχο ( τα τελευταία 50 κ. μπήκαν 27/11/01 ), 1 fire gobby,2 ανεμώνες και 2 clown.
Αλλάζω κάθε 15, 200 λ. από τα οποία 120 R.O. .
Από αναλώσιμα χρησιμοποιώ Clear flo, Reef crystal,Reef evolution .

β. Όσον αφορά τα test γνώσεων, ποτέ δεν ήταν σκοπός μου και ούτε πρόκειται να γίνουν.Κι αυτό διότι δεν με ενδιαφέρουν οι γνώσεις των άλλων, αφού δεν πρόκειται να επηρεάσουν την λειτουργία του ενυδρείου ( αφήστε που δεν είμαι διατιθεμένος να πληρώσω για κάτι που δεν είμαι βέβαιος κατα πόσο είναι ορθό...).Σκοπός των ερωτήσεών μου ήταν μια παραπάνω άποψη και μια ακόμη ιδέα από ανθρώπους που υποτίθεται πως έχουν κάνει στο παρελθόν, κάτι που εγώ τώρα πρόκειται να εφαρμόσω.

Τέλος, σας ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον που δίξατε για τις έως τώρα ερωτήσεις μου και για τον πολύτιμο χρόνο σας που καταναλώσατε για την δακτυλογράφιση των απαντήσεων.

Ευχαριστώ,
tanga


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: polleni on 03/26/02 at 15:07:10
--------------------------------------------------------------------------------
Το "τεστ γνώσεων" αφορούσε την περίπτωση του να έκανες ερωτήσεις απλώς για να τις κάνεις. Εφόσον αυτό (αποδεδειγμένα πλέον) δεν ισχύει, εννοείται ότι δεν ισχύει και το σχόλιο.

Δύο μόνον παρατηρήσεις :

Ακτινικές λάμπες δεν έχεις καθόλου ή απλά τις παρέβλεψες ;

2 Χ 8 Watt UV είναι πολύ λίγο για 1400 λίτρα ενυδρείο (υπολογίζοντας 1100 λίτρα νερού). Χρειάζεσαι 25 Watt κατ' ελάχιστον (παραπάνω = καλύτερα αφού δεν σε ενδιαφέρει και η άλγη)..





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: tanga on 03/26/02 at 15:46:30
--------------------------------------------------------------------------------
Δεκτό και συνεχίζουμε.....

Ακτινικές λάμπες έχω ( 4x1200mm Οriginal tropical , 2x1000mm Marine blue και 2x1000mm Marine white,όλες Arcadia) αλλά (ντρέπομαι που το λέω....) επειδή δεν έχω πάρει χρονοδιακόπτη δεν τις πολυανάβω μιας και μια φορά που τις ξέχασα, τις άφησα τρία ( 3 !!!!!!!) εικοσιτετράωρα ανοικτές ( χριστούγεννα-διακοπές γαρ).
Όσον αφορά τις UV δύο παρατηρήσεις,
α.ήταν δώρο( μαζί και η Q1) και τώρα αναγκαστικά έχω παραγγείλει και μία, την επόμενη που έχει πριν τα 40W ( νομίζω είναι 25 αυτή) αλλά σκέφτομαι να τις λειτουργώ και τι τρεις για να μην πάνε οι άλλες χαμένες ( για την ΔΕΗ έχει ο θεός...) και
β.Το νερό είναι 1,4, αφού το ενυδρείο έχει ύψος 100 cm ( στις διαστάσεις αναφερόμουν στην στήλη νερού), και αυτό το έχω αφήσει για να μην τα κάνω χάλια γύρω γύρω από το αλάτι...
Με το redox τελικά, τι να κάνω;

Ευχαριστώ,
tanga

Υ.Γ.1 Ξέχασα για το Ο3 που έχω στο ένα skimmer.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: polleni on 03/26/02 at 18:15:49
--------------------------------------------------------------------------------
Απαντάω σε αυτά που ξέρω.. σε αυτά που δεν ξέρω σιωπώ. Από όσα έχω διαβάσει πάντως είναι σίγουρο ότι το ενυδρείο σου θα μπορούσε να πάει και με λιγότερα.. (ΠΟΛΥ λιγώτερα).

Η εμπειρία μου λέει ότι όταν αποφασίσεις να βάλεις κάτι - ο,τιδήποτε είναι αυτό, τότε πρέπει να έχεις και τρόπο μέτρησής του.. βλ. Ο3 κ.λ.π.

Το redox είναι σημαντική παράμετρος στο θαλασσινό αλλά ποιά δεν είναι ;; Είχα φτάσει να περνάω περίπου 1 ώρα κάθε Κυριακή κάνοντας τεστ και μετρήσεις (pH, NH3/NH4, NO2, NO3, Cu, Ca κ.λ.π.) μέχρι που αποφάσισα ότι με αυτόν τον ρυθμό ήθελα 2 μέρες για να τελειώσω με την συντήρηση των ενυδρείων μου.. (με έπαιρνε ο πόνος και μέτραγα και τα γλυκού νερού μετά !!!)..

Οπότε ;;

Τις 2 UV των 8 Watt μπορείς να τις αποσυνδέσεις, ξεπλύνεις και στεγνώσεις καλά και να τις χρησιμοποιήσεις σε περιπτωσεις ανάγκης ή αν "πέσει" η κύρια λάμπα σου (το ίδιο κάνω και εγώ !!). Αυτή τη στιγμή έχω 2Χ4, 2Χ8 και 1Χ25 W.. σε τρία συνολικά ενυδρεία (η μία 4άρα και η 1 8άρα είναι σε εφεδρεία !!).

Καλά έχεις δώσει τα $$$$$ της αρκούδας σε εξοπλισμό και gadgets και δεν πήρες ένα χρονοδιακόπτη (2 θάλεγα ή ακόμη και τρεις) ;;;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: zincfree on 03/27/02 at 01:38:50
--------------------------------------------------------------------------------
Ο tanga είπε: Κι αυτό διότι δεν με ενδιαφέρουν οι γνώσεις των άλλων, αφού δεν πρόκειται να επηρεάσουν την λειτουργία του ενυδρείου ( αφήστε που δεν είμαι διατιθεμένος να πληρώσω για κάτι που δεν είμαι βέβαιος κατα πόσο είναι ορθό...).

Θα κάνω κάποιες παρατηρήσεις σε αυτό το κομμάτι σου.
α) Εάν δεν σε ενδιέφεραν οι γνώσεις των άλλων δεν θα ήσουν στο board ως ερωτών.
β) Μιά σωστή ή μια λάθος πληροφορία μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία του ενυδρείου σου πολύ δραματικά προς το χειρότερο ή προς το καλύτερο αντίστοιχα.
γ) Για να βεβαιωθείς ότι κάτι είναι ορθό ή όχι καλό είναι να κάνεις και προσωπικό ψάξιμο.
δ) Το humor δεν έβλαψε ποτέ κανένα ενυδρείο και κανέναν άνθρωπο, παρά μόνο την εξουσία σε όποια μορφή της.

Και τώρα επί της ουσίας
Μήπως έχεις υπερβάλει στον εξοπλισμό κάπως;
Ποιά είναι η ποσότητα Όζοντος που χρησιμοποιείς, γιατί δεν το αναφέρεις;
Και δεν αναφέρεις και τη συχνότητα χρήσης του Όζοντος. Είσαι σίγουρος, ότι όταν χρειάζεσαι Όζον, χρησιμοποιείς 2 - 5 mg/h, αφού η χρήση του Όζοντος σε skimmers δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 10 mg/h για πολλούς και διαφόρους λόγους, που αν τους καταθέσω εδώ θα φάμε πολύ χρόνο και χώρο;

Όσο για μετρήσεις Redox potential να έχεις υπ' όψιν ότι στον Ωκεανό οι τιμές παίζουν μεταξύ 350 - 400 (maximum) και 160 - 190 milivolts (minimum).
Σε κλειστά συστήματα 340 - 450 milivolts είναι οι συστηνόμενες τιμές (κατά Moe, Wilkens & Birkholz, Spung & Deelbeck).

Ε! αυτές τις πληροφορίες - παρ' ότι σου είναι και χρήσιμες και είναι και αξιόπιστες - δεν σου τις χρεώνω. LOL

Και κάτι άσχετο. Το όνομα "Υδρόκοσμος" σου λέει κάτι;
Έχω τη σοβαρή υπόνοια ότι είσαι πελάτης του και εάν είσαι αυτός που νομίζω είχες εγκαταστήσει skimmer και nitratereductor σε fresh water tank με tanganyikans.

Παιδιά εάν είναι ο τύπος που υποψιάζομαι είναι πολύ άρρωστος ακουαρίστας. Παράδειγμα προς μίμηση δηλαδή.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: volitans on 03/27/02 at 03:54:27
--------------------------------------------------------------------------------
Χμ..... Εν τέλει πολύ ενδιαφέρουσα η περίπτωσή σου αγαπητέ tanga, και αυτό για πάρα πολλούς και ποικίλους δε λόγους, οι οποίοι και παρατίθενται πάραυτα παρακάτω:

1) Η άποψη σου του ότι δεν σε ενδιαφέρουν οι γνώσεις των άλλων τουλάχιστον με εκπλήσσει, πόσο δε μάλλον που αυτή έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την "ύπαρξή" σου εδώ μέσα. Γιατί, αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό που σου προσφέρουμε ως απάντηση στις ερωτήσεις σου (και άσε έξω τον χρόνο που προσφέρουμε και το χρόνο σου για να μας διαβάζεις...) τότε προς τι ο κόπος σου/μας; Για να ξέρεις σε τί επίπεδο βρίσκονται οι e-συνδαιτημόνες σου; Για να σου εξιστορούμε τις περιπέτειές και τη διάδρομή μας στο hobby και να αρέσκεσαι στην ανάγνωσή τους, μιας και δεν πρόκειται να εφαρμοστεί τίποτε (κατά τα λεγόμενά σου) στο ενυδρείο σου από αυτά που θα παρατεθούν/προταθούν/συστηθούν στο board; Τί εν πάσει περιπτώσει; Θέλω να πιστεύω όμως πως μάλλον ό,τι ήθελες να πεις με το τι εν τέλει δακτυλογράφησες απέχει κάποιες παρασάγγες.
2) Εμείς σε κάθε περίπτωση, όπως θα είδες πιστεύω και στα υπόλοιπα threads του board, είμαστε στη διάθεση οποιουδήποτε να του παρέχουμε σωστή ενημέρωση, και συγκεντρωτικά τις καλύτερες προτάσεις για το ενυδρείο του, και αυτό είτε είμαστε απλοί χομπίστες είτε και επαγγελματίες του χώρου.
3) Βάσει των δεδομένων που μας κατέθεσες γύρω από το ενυδρείο σου και προτού μπούμε στη διαδικασία να επιβεβαιώσουμε την ορθότητα της επιθυμίας σου ή ακόμα και κάποιου τρίτου να σου πλασάρει ένα redox-meter στο ήδη πολύ βαριά φορτωμένο, από μη απαιτούμενη (με την υπάρχουσα μέσα ζωή) προίκα, ενυδρείο σου θα ήθελα να σου κάνω εγώ κάποιες ερωτήσεις για ν’αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε καλύτερα το οικοσύστημά σου. Ίσως έτσι ν’αντιληφθείς και συ ότι εδώ ΔΕΝ υποτίθεται πως ξέρουμε κάποια πράγματα, αλλά ΚΑΙ γνωρίζουμε ΚΑΙ θέλουμε οι υπόλοιποι που μοιράζονται μαζί μας τον χρόνο τους μαθαίνοντας ό,τι δεν γνωρίζουν.
4) Σε αυτήν τη διαδικασία μπαίνουμε ΟΛΟΙ μας, χωρίς να ειρωνευόμαστε αλλήλους περί των πόσων ημερών έχουμε το ενυδρείο μας (8 μήνες και 2 ήμερες άκουσον άκουσον!!!) ή για τον χρόνο που καταναλώνουμε δακτυλογραφώντας τις απαντήσεις μας. Ποιος ξέρει αν κάποιοι πολυγραφέστατοι εδώ μέσα δεν χρησιμοποιούμε γραμματείς ή voice recognition για να απαντάμε και στις ερωτήσεις του board που τόσο υποστηρίζουμε;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: volitans on 03/27/02 at 03:55:20
--------------------------------------------------------------------------------
(ΣΥΝΕΧΕΙΑ)

Εν κατακλείδι, μιας και πιστεύω πως βάσει των data σου έχεις πολύ δρόμο ακόμα για να απαιτηθεί η εγκατάσταση ενός redox meter στο ενυδρείο σου, θα ήταν καλό να μας ενημερώσεις και για τα παρακάτω. Τις γράφω χωρίς κάποια ιδιαίτερη σειρά:
α) Ποιες είναι οι τιμές pH, NH3, NO2, NO3, PO4, Cu, Ca, Alkalinity που έχεις μετρήσει το τελευταίο δίμηνο;
β) Πόσο καιρό έχεις τις ανεμώνες, ποια ράτσα είναι, καθώς και τι clowns έχεις
γ) Τι ταϊζεις το ενυδρείο σου (συμπεριλαμβανομένων και των ανεμωνών σου) και πόσο συχνά;
δ) Το ενυδρείο σου έχει έν τέλει μόνο βράχο (Live Rock) και ό,τι μας είπες από ζωή ή έχεις και κάποια άλλα μαλακά ή σκληρά κοράλια στα οποία ξέχασες να αναφερθείς; (btw, επ ουδενί μην θεωρήσεις το υπόστρωμα που «ανέφερες» ως live sand! Θα γινόταν talk of the town...)
ε) Σε ποια περίοδο εγκατέστησες το Nitrate reductor; Είχες παρατηρήσει κάποια ανησυχητική αύξηση των νιτρικών που ΔΕΝ μπόρεσες να την ελέγξεις με τις αλλαγές που αναφέρεις πως κάνεις; (σχεδόν 15% ανά 15 μέρες σ’ένα κατ’ουσίαν κενό ενυδρείο, έτσι;)
στ) Υπαινίσσεσαι πως διαθέτεις και μηχανισμό RO ? Και αν ναι, μιας και χρησιμοποιείς το Reef Crystals σαν αλάτι, ποιος είναι ο λόγος εκείνος που σε οδήγησε να αναμιγνύεις το νερό σου από την RO με απλό νερό;
ζ) Για όλους τους μηχανισμόυς που ανέφερες έχεις sump κάτω από το ενυδρείο ή όλα λειτουργούν κρεμαστά πάνω σε αυτό;
η) Ανέφερες πως διαθέτεις οζονιστήρα. Μιας και το έβαλες στο ένα από τα δύο skimmer σου, γνωρίζεις ποιες είναι οι θετικές και αρνητικές επιδράσεις του υπεροξειδίου του οξυγόνου όταν έρχονται σε απευθείας έκθεση με αυτό τα «ζωντανά» του ενυδρείου σου; Προτού αγοράσεις/εγκαταστήσεις το ozonizer, σου είπε αυτός που σου το πούλησε πώς να χειριστείς το νερό την έξοδο του skimmer;
θ) Ποια είναι η παροχή Ο3 στο ενυδρείο σου; Να υποθέσω ότι δουλεύει ο οζονιστήρας σε 24ωρη βάση ανεξέλεγκτα; Γνωρίζεις τις παρενέργειές του ακόμα και σε σένα;
ι) Σε ποια φάση του ενυδρείου εγκατέστησες τον οζονιστήρα; Παρατήρησες εν τέλειο κάποια διαφορά στο ενυδρείο σου (και πώς, ceteris paribus, τεκμηριώνεις αυτή τη διαφορά…)
κ) Με το redox meter θέλεις να μετρήσεις το redox potential του nitrate reductor ή του ενυδρείου σου;

Και πάει λέγοντας….

Βλέπεις πως οι ερωτήσεις που προκύπτουν ΠΡΟΤΟΥ απαντηθεί το ερώτημά σου από ανθρώπους που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως γνωρίζουν είναι τουλάχιστον πολλές για να μην πω ανεξάντλητες, στην παρούσα φάση.
Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να συμβάλλεις και συ τον πολύτιμο χρόνο σου και να μας ενημερώσεις σχετικά με τα παραπάνω…
Μέχρι τότε θα σου συνιστούσα να κλείσεις την παροχή όζοντος και να την ανοίξεις μόλις ολοκληρώσουμε την κουβέντα μας…Και πίστεψέ μας έχω τον λόγο μου που στο λέω!

Τέλος, αν φάνηκα σε διάφορα σημεία του κειμένου μου εριστικός, δεν έγινε με κακή πρόθεση.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: polleni on 03/27/02 at 04:31:26
--------------------------------------------------------------------------------
Το να βάλει κάποιος nitrate reductor, skimmers και οζονιστήρες σε ένα freshwater ενυδρείο δεν τον κάνει "ψαγμένο" ακουαρίστα. Τον κάνει απλά αυτό που είναι - δηλαδή ακουαρίστας με λεφτά (για πέταμα ;;) και παντελή έλλειψη κάθε ιδέας του πως λειτουργεί το ενυδρείο του. Απλά και όμορφα. Διότι το να βάλω nitrate reductor και skimmer σε ένα σύστημα που μου επιτρέπει 30% αλλαγή νερού την εβδομάδα σημαίνει ότι κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.. Μα καθόλου καλά.

Ούτε κατά διάννοια παράδειγμα προς μίμηση δηλαδή, τουναντίον, παράδειγμα προς αποφυγή. Το να περάσει το μήνυμα ότι ο εξοπλισμός κάνει τον "σωστό" ακουαρίστα είναι το μεγαλύτερο λάθος που θα μπορούσαμε να κάνουμε.

Δεν έχω διάθεση αντιπαράθεσης - ούτε και χρόνο πλέον - αλλά θα ήθελα να διαβάσω από τον ζίνκυ ποιά η χρησιμότητα αυτών των δύο εξαρτημάτων (skimmer & nitrate reductor) σε ενυδρείο γλυκού νερού και ποιά τα φοβερά πλεονεκτήματα που βρήκε ο "ψαγμένος" ακουαρίστας σε σχέση με την κρατούσα άποψη "λογικό τάϊσμα και αλλαγές νερού" !!

Και κάτι πιό ευτράπελο για να σκοτώσουμε την ένταση. Πολλοί έχετε διαβάσει ότι το χταπόδι σε ενυδρείο μπορεί να βγει από αυτό και να κάνει την βόλτα του.. Μόλις χθες διαπίστωσα - μένοντας ξερός - ότι δεν είναι το μόνο είδος !!! Βρήκα δηλαδή το ένα θαλασσινό ενυδρείο τελείως έρημο και το άλλο με ένα κάτοικο παραπάνω !! Περισσότερα σε 3 μέρες στo MCH !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: volitans on 03/27/02 at 10:58:06
--------------------------------------------------------------------------------
Πάντως το θέμα της εκούσιας μετακόμισης εις άγραν τροφής σε γειτονικά ενυδρεία απαντάται και σε αρκετά τροπικά ψάρια. Εν αντιθέσει με το χταπόδι βέβαια το οποίο είχε αναγάγει το θέμα της σίτισής του σε καθημερινό σκασιαρχείο, μιας arowana μου της καλάρεσαν τα μικρά ψαράκια του γειτονικού της ενυδρείου τα οποία χτύπαγαν κοροϊδευτικά το τζάμι. Ετσι λοιπόν όταν της δόθηκε η ευκαιρία να τα επισκεφθεί μια μέρα που είχα ξεχάσει αμφότερα τα καπάκια ανοιχτά στο απογευματινό τάισμα, εκείνη δεν καθυστέρησε λεπτό! Αποτέλεσμα; παρέμεινε ΜΟΝΟ μια arowana ;D

Όλα αυτά τα γλαφυρά βέβαια τα γράφουμε για να κρατήσουμε το thread alive, μέχρις ότου έρθουν και τα νέα από την αντίπερα όχθη...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: polleni on 03/27/02 at 12:22:08
--------------------------------------------------------------------------------
Η διαφορά είναι ότι ο συγκεκριμένος "πονηρός" δεν ήξερε ότι δίπλα υπάρχει άλλο ενυδρείο διότι έχω μαύρο χαρτόνι ανάμεσά τους (για να μην στρεσάρουν οι μεν τους δε)..

Βγήκε για τσάρκα, είδε νερό και μπήκε.. Και έκατσε και του καλάρεσε. Να δεις ένα χαμόγελο που έχει..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: ThanMos on 03/27/02 at 13:03:09
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητοι φιλοι, χωρις να μπορω να λαβω σαφη θεση,
ισως να υπαρχουν αιτιολογιες για τις προσεγγισεις
του tanga στις τανγκανικες...
Ι σ ω ς να αξιζε τον κοπο να πειραματιστει κανεις
με ενα ενυδρειο Tanganyika που να ελαχιστοποιει
τις αναγκες για αλλαγη νερου - αν εχει τα χρηματα
και το μερακι γιατι οχι?? Ιδιαιτερα εαν σκοπευε να
παει σε θαλασσινο ενυδρειο, οποια προϋπηρεσια καλο-
δεχουμενη ειναι...

PS. Polleni, τι ηταν? salaria?

Τοτε οι πειραματισμοι περιλαμβανουν και
την περιβοητη ικανοτητα των κατοικων
των rockpools να μετακινουνται απο
λακουβα σε λακουβα...
Ολο και καλυτερα!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: volitans on 03/27/02 at 13:03:19
--------------------------------------------------------------------------------
Κοίτα να δεις που ο αθεόφοβος θα την κρατήσει τελικά την υπόσχεσή του και δεν θα μας πει ποιος είναι ο διατροφικός μετανάστης του, αν δεν περάσουν οι 3 μέρες που ανέφερε! :)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: volitans on 03/27/02 at 13:11:50
--------------------------------------------------------------------------------
btw, ThanMos ό,τι ανέφερε ο zincfree είναι στην σφαίρα της εικασίας, μιας και τίποτε δεν έχει επιβεβαιωθεί από τον tanga. Σε κάθε περίπτωση βέβαια αυτό που αφορά το thread και εμάς στην συγκεκριμένη περίπτωση ΔΕΝ είναι το τί έκανε κάποιος, κάποτε σ'ενα τροπικό ενυδρείο, αλλά το τί ρωτήθηκε συγκεκριμένα σε αυτό το thread. Απαξ και εξαντλήσουμε αυτό το θέμα, και υπάρχει όρεξη γενικώς, μπορεί να μας ζητηθεί να διατυπώσουμε εκτεταμένα καθώς βλέπεις και γνωρίζεις ΚΑΙ σε αυτό το "φαινόμενο" η άποψή μας. Και νά'σαι σίγουρος ότι θα την δώσουμε, γιατί βλέπεις και γνωρίζεις πολύ καλά ότι γι'αυτόν τον λόγο είμαστε εδώ. Όχι για να αποστασιοποιούμαστε αλλά να αλληλοβοηθούμαστε.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: polleni on 03/27/02 at 13:54:01
--------------------------------------------------------------------------------
Πρώτα - πρώτα, υπολογίζω ότι αύριο το αργότερο θα έχει ανέβει το καινούργιο version του MCH οπότε κοντός ψαλμός.. αλληλούϊα. Ο αλήτης με κυττάει και χαμογελάει !! Και άντε πιάστον.. αποφάσισα να τον αφήσω στο καινούργιο του σπίτι !!

Οσον αφορά τον "πειραματισμό" αγαπητέ ThanMos μόνο εν μέρει μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου. Το να επενδύσω σε ένα refractometer των 100.000 δρχ για να πάω να μετράω ειδική πυκνότητα στο γλυκό νερό δεν λέγεται πειραματισμός, αλλιώς λέγεται..

Με λίγα λόγια, το πως θα δράσει κάτι στο θαλασσινό σε σχέση με το γλυκό νερό είναι μιά διαφορετική ιστορία. Το να βάλω π.χ. skimmer ή nitrate reductor τι έννοια έχει ; Δηλαδή τι ακριβώς μαθαίνεις σε ένα τελείως διαφορετικό περιβάλλον με τελείως διαφορετικές συνθήκες ; Εαν βάλω 40 λάμπες ακτινικές θα δω κανένα κοράλλι να μεγαλώνει ;; Η θα δω τα ψάρια μου να γίνονται καταπράσινα ;; Εαν βάλω live rock στο γλυκό νερό τι άλλο θα μελετήσω εκτός από το ammonia spike από την μετατροπή του σε dead rock ;; Οι φυσικοχημικές ιδιότητες του θαλασσινού νερού είναι τελείως διαφορετικές από του γλυκού οπότε στοιχεία (και παραλληλισμοί) όπως το χημικό και βιολογικό φιλτράρισμα δεν έχουν έννοια. Ακόμη και τα βακτηρίδια του βιολογικού φίλτρου είναι διαφορετικά στο θαλασσινό.

Και στο κάτω - κάτω αντί να πειραματίζεται σε άσχετες κατευθύνσεις με μεγάλο κόστος και ελάχιστη σημασία (ακόμη και αν υποθέσουμε ότι έβγαζε κάποιο αποτέλεσμα) θα ήταν μάλλον καλύτερο να επενδύσει σε ουσία. Ας πάρει μερικά βιβλία να διαβάσει. Θα του έλυναν τις απορίες και θα του μάθαιναν και πέντε πράγματα παραπάνω.

Εννοείται ότι ΔΕΝ αναφέρομαι σε πρόσωπο αυτού του board. Γενική τοποθέτηση κάνω !



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: zincfree on 03/29/02 at 02:55:27
--------------------------------------------------------------------------------
Ανέφερα ότι ανέφερα για κάποιον ακουαρίστα, γιατί όταν τον γνώρισα μου έδωσε την αίσθηση πως ήξερε τι έκανε και πως τα marine gadjets που είχε εγκαταστήσει στο fresh ενυδρείο του ήξερε να τα χρησιμοποιεί και να αξιολογεί τη λειτουργία τους.
Δεν σημαίνει ότι ο tanga και το πρόσωπο στο το οποίο αναφέρθηκα είναι ταυτόσημοι.

Άλλωστε δεν μπορώ να ξεχάσω ενυδρεία που δουλέυουν πάρα πολύ σωστά και σταθερά για πολλά χρόνια με το minimum του εξοπλισμού, αφού τυγχάνουν της μεγάλης αγάπης και προσεκτικής φροντίδας των ιδιοκτητών τους.

Δεν πρεσβεύω το να αγοράζουμε την Άρτα και τα Γιάννενα σε εξοπλισμούς, να τα χώνουμε στο ενυδρείο μας και εμείς να λείπουμε.
Ο polleni θυμάται πολύ καλά την περίπτωση τέτοιου γειτονικού του ακουαρίστα, παλαιότερου στην "επετηρίδα" από τον ίδιο, που η βλακεία του να πιστεύει ότι όλα θα πρέπει να δουλεύουν ρολόι στο ενυδρείο του αφού χάλασε για εξοπλισμό (του έφαγε συνάδελφος θα διορθώσω) τα μαλλιά της κεφαλής του, ήταν από παροιμιώδης μέχρι προκλητική.
Φυσικά τίποτε δεν πήγαινε καλά ποτέ σε εκείνο το ενυδρείο.

Όσο για τον tanga, σαφώς ωφείλει εξηγήσεις. Και πρακτικές (από τη μία πλευρά) σε σχέση με το tank του (οι "επερωτήσεις" του Volitans ήταν περιεκτικότατες και
μείζωνος σημασίας), καθώς και σε επίπεδο σεβασμού -αλληλοσεβασμού.

Για να ξεκαθαρίσω το τι λέω, αναφέρω πως οι εξυπνάδες του style "δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σας αλλά πείτε τη καλού κακού μή και κάνω τίποτε χοντρές μαλακίες" δεν προσβάλει ούτε τον zincfree, ούτε τον Volitans, ούτε και τον polleni, ούτε βέβαια κανέναν από τα μέλη που πρόθυμα και χωρίς ιδίαν ωφέλεια προσπαθούν - με όποιο τρόπο και ότι γνώσεις έχουν - να πληροφορήσουν (ξεστραβώσουν το λέω εγώ και σε όποιον αρέσει) τον κάθε έναν που μπαίνει και ρωτάει το μακρύ και το κοντό του.
Προσβάλει λοιπόν, αυτόν που ξεστομίζει - αβασάνιστα και με πλήρη ανωριμότητα - τέτοιες μπούρδες, που μόνο σε εντυπωσιασμό στοχεύουν.
Προσβάλει μόνο τον ίδιο τον προσπαθούντα να προσβάλει και να απαξιώσει το δυναμικό του Board.

Εάν ο tanga θέλει να κατέχει δικαιωματικά τους τίτλους του ανώριμου, του απερίσκεπτου, του οπορτουνιστή μπόγια γνώσης, του επιδειξία, του νεόπλουτου ακουαρίστα και του θίγοντα προκλητικά το κοινό αίσθημα ενός σοβαρού (IMO) Board, στο οποίο απευθύνεται για να μάθει, εμένα με δεν μου καίγεται καρφάκι. Αυτά αν τολμαέι ο οποιοσδήποτε ας πάει να τα κάνει κι αλλού και όχι στο χαμηλών τόνων και με έλειψη ελιτισμού Board μας.
Τις ηλεκτρονικές κλωτσιές που θα μάζευε κάποιος εάν φερόταν τοιουτοτρόπως σε κάποια άλλα fora με μέλη μεγαθήρια του χώρου (όπως οι dr. M.K. Oliver, Bob Fenner, dr. Stainer και λοιποί που δεν χρειάζεται να αναφερθούν μιας και η φήμη τους δεν περιμένει εμένα για να μεγαλώσει), ούτε που τις φαντάζεται κανένας ξερόλας νταής εντός των συνόρων μας.

Σας αντιπαραθέτω μάλιστα και τις χρεώσεις μου για διακίνηση πληροφοριών που απευθύνονται ειδικά σε σκατόμυαλους:

Για κάθε ερώτηση που δέχομαι, η αμοιβή μου είναι 2,93 €
Για κάθε μία απάντησή μου, η αμοιβή μου είναι 4,4 €
Για κάθε μία σωστή απάντησή μου, η αμοιβή μου είναι 14,67 €
Τα συγκαταβατικά κουνήματα του κεφαλιού μου και τα φιλικά χτυπήματα στον ώμο του ερωτόντος, προσφέρονται δωρεάν και μεγαλόψυχα.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: Tolis on 03/29/02 at 13:59:59
--------------------------------------------------------------------------------
Εχασα καποιο reply του tanga μεταξυ των δυο posts του zincfree, ή μηπως:

α) φταιει η πανσεληνος
β) κυκλοφορουν μυγες που τσιμπουν
γ) ισχυει το γνωστο "αει *** εσυ κι ο γρυλλος σου"

Check the correct answer.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: ThanMos on 03/29/02 at 14:27:29
--------------------------------------------------------------------------------
Ανδρεα ξεχασες να υπογραψεις ως "insulting zincy"


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: zincfree on 03/30/02 at 04:39:28
--------------------------------------------------------------------------------
Tolis τίποτε δεν έχασες αλλά ως ταύρος που είμαι τα τελευταία 38 χρόνια είμαι ευερέθιστος.
Κάποιες φορές μάλιστα ερεθίζομαι όταν πάψουν να μου κουνάνε το κόκκινο πανί μπροστά στη μούρη, λόγω δηλαδή αδράνειας. Ο tanga δεν απάντησε εγκαίρως - ως ώφειλε - και άρχισα να ενοχλούμαι διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας το πόσο υπολήπτεται τα άτομα του Board που προσπαθούν και πόσο σέβεται τον εαυτό του.
Μπορεί να φταίει και η πανσέληνος βέβαια. Δεν αποκλείω τίποτε.

ThanMos ήταν μεγάλη μου παράληψη. Δεν θα επαναληφθεί.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: REEDOX...όμετρο
Post by: tolibra on 04/06/02 at 12:44:08
--------------------------------------------------------------------------------
Hλπιζα οτι η προηγουμενη τριβη συγκεκριμενων πεπειραμενων μελων με τα ξενα boards ηταν τοση, ωστε να μην χρειαζοταν να κανω σαφεις καποιους στοιχειωδεις κανονες λειτουργιας και επικοινωνιας.
Βλεπω ομως οτι παρ' ολες τις συχνες προειδοποιησεις, σβησιματα μηνυματων κλπ, η νοοτροπια μενει ιδια.
Δεν θα μπω στον κοπο καν να σχολιασω τα συγκεκριμενα τελευταια θεματα (tanga, greek force). Tην επομενη φορα που θα δω μελη να εγκαταλειπουν το board εξ αιτιας τετοιων επιθεσεων, θα φυγουν και οι επιτιθεμενοι, με οποιο κοστος. Οποιος θελει να παραμεινει εδω μεσα να παψει να ειναι προσβλητικος.
"it's my board after all" αλλιως το πιο ευκολο ειναι να ανοιξει δικο του.