PDA

Επιστροφή στο Forum : Φωτισμος Reef με Τ5 λαμπες


symbil
03-06-04, 17:35
Παιδια εχει κανενας χρησιμοποιησει λαμπες φθοριου Τ5 σε ενυδρειο Reef. Aν ναι απο που τις προμηθετεικε και ποιες ειναι οι εντυπωσεις του?. Στην Αθηνα εχω φάει το τοπο αλλα δεν εχω βρει πουθενα.

Discos
03-06-04, 17:55
ΟΧΙ μην τον φας ολο!!!Ασε και κατι για εμας.... :D

Λοιπον, προς το παρον ο μονος που φερνει T5 ειναι το Pet-city στην Γλυφαδα.

Το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι ο αποκλειστικος αντιπροσωπος της JBL και φερνει τις λαμπες της. Ο Παναγιωτης ειναι πολυ εξυπηρετικος. Ο Βλασης τις εχει στο ενυδρειο του και απλα...σκοτωνουν. Καμια σχεση με τις απλες φθοριου.

tm
08-06-04, 02:31
Γεια σας

οι λαμπες Τ5 ειναι πολυ καλες αλλα θελουν και το καταλληλο ηλεκτρονικο ballast για να αναψουν αποτελεσματικα και η διαρκεια ζωησ τους να φθασει τισ 20000 ωρες.

Σε μια προσπαθεια που εκανα να βρω ballast απο τη PHILIPS μου ειπαν οτι δεν τα εισαγουν στην ΕΛΛΑΔΑ.

Γι αυτο παιδια προσοχη οταν αγοραζετε Τ5 εξασφαλιστε πρωτα τα ballast.

Σε καποια site στο internet πουλανε ballast.....

vlu
09-06-04, 16:51
Η OSHRAM εχει καταλληλα ballast για Τ5 σε σχετικα καλες τιμες. Μπορεις να τα βρεις σε καποιο καταστημα με ηλεκτρολογικα που συνεργαζεται και αν δεν τα εχει μπορει να στα παραγγειλλει.

Οι λαμπες (JBL συγκεκριμενα που εχω εγω) ειναι οντως πολυ καλες απο θεμα αποχρωσης (15.000 Κ :o ) και βοηθησαν παρα πολυ στο προβλημα αλγης που αντιμετωπιζα (οχι πια :D ). Η ενταση εξαρταται απο το ποσα watt συνολικα θα χρησιμοποιησεις.

Το καλο με τις Τ5 ειναι οτι ειναι στενες και μπορουν να χωρεσουν πολλες σε μικρο χωρο. Το κακο ειναι οτι η τιμη τους ειναι λιγο τσιμπιμενη.

Φιλικα
Βλασσης

symbil
10-06-04, 14:51
Οσον αφορα στεγανα ακροφυσια εχεις καμμια ακρη?

manosdr
10-06-04, 14:57
Παιδιά καλημέρα επειδή δεν έχω ιδέα για τις Τ5 μπορούν να αντικαταστήσουν τις φθορίου που έχω οι οποίες είναι ανεπαρκείς ή
χρειάζεται αλλαγή στο κασπάκι;

symbil
10-06-04, 15:18
Ειναι αρκετα λεπτοτερες σε μεγεθος και θελουν διαφορετικο balast.
Παντως επειδη ειναι λεπτοτερες ισως μπορεσεις να κανεις καμμια πατεντα στο υπαρχον καπακι που εχεις κρατοντας και τις 2 υπαρχουσες Τ8.

vlu
10-06-04, 16:36
Στεγανα caps δεν εχω δει πουθενα εδω. Μονο στο internet και μονο απο Αμερικη. Φανταζομαι οτι θα μπορουσες να φτιαξεις τα δικα σου... καπως. Εγω δεν χρησιμοποιω στεγανα γιατι δεν εχω καπακι.