PDA

Επιστροφή στο Forum : μερικες πληροφορίες


thalasinos
21-03-05, 14:29
Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις:
μπορέί να χρησιμοποιηθεί για επιστροφή απο sumb αντλια βυθιζόμνη γενικής χρήσης, (praktiker, alexpak) ή μήπως θα κάνει θόρυβο; το έχει δοκιμάσεις κάποιος;
τι έίναι το calcioum reactor και κάτω απο ποιό όριο ασβεστίου πρέπει να χρησιμοποιείτε;
Για 180 λίτρα θαλασσινού ενυδρείου αρκετά φορτομένω νομίζω, πόσο βιολογικό φίλτρο είναι απαρέτιτο, σε κουτιά siporax; ή στην ένδειξη που γράφουν στα χαρακτηριστικά τους;
Επήσεις επιειδή με ενδιαφέρουν ta mandarin fish ήθελα να μου πεί κάποιος πός είναι τα κοπίποδα που είχε αναφερθεί σε προιγούμενο topoc οτι είναι απαρέτητα; τα ψαρια σαλαριας, damsel cloun, Rusty Angel μπορεί να τρόνε κοπίποδα που τυχών υπάρχουν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Discos
22-03-05, 15:15
Λοιπον, αυτες οι αντλιες δεν τις γνωριζω ακριβως γιατι οταν εκανα μια ερευνα αγορας μου ειπαν πως ειναι για κατασκευες μεγαλης κυκλοφοριας νερου και σε συστηματα καλοριφερ σε πολυκατοικιες. Ειναι αρκετα αθορυβες αλλα ειναι αυστηρα για γλυκο νερο γιατι σκουριαζουν, οποτε δεν επαιξα μπαλα.
Το τι ειναι reactor εχει αναφερθει πολακις, με ενα search θα βρεις αυτο που θελεις.

Δεν ξερω τιποτα για το ενυδρειο που μου λες. Δεν μπορω με απλα ειναι φορτωμενο να σου πω τιποτα εγκυρο. Θελω παραπανω πληροφοριες.

Ολα τα ψαρια χτυπανε τα τυχον πολυποδα που θα δουν στο δρομο τους. Ετσι και αλλιως στην φυση αυτα τρωνε. Απλα ο Μανδαρινος επειδη ειναι πολυ αργος δεν προλαβαινει να τρωει αρτεμια π.χ. (που και να φαει ευχης εργον θα ειναι δηλαδη...), και ολη την ημερα τριγυριζει και βοσκαει. Εαν δεν εχεις μια επαρκει ποσοτητα και γενικα το ψαρι λιμοκτονει δεν θα το χασεις αμεσως αλλα σιγα σιγα θα αδυνατιζει και σε 2 με 6 μηνες περιπου(οσο αντεξει) απλα δεν θα το ξαναδεις,

Μανδαρινο σωστο 100% σε ενυδρειο δεν νομιζω να εχω δει ακομα. Οχι να ζει απλα ετσι? Αλλα να ειναι και σπεσιαλ σε βαθος χρονου.

thalasinos
13-04-05, 13:10
Άλλη μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω...
1. Ετοιμάζω ενα αυτοσχέδιο "chiller" δηλ. ενα θερμοηλεκτρικό ψυγειάκι, (50ε)ενα ηλεκτρονικό θερμοστάτη,(40ε) και μέσα σε αυτό εαν 10λιτρο μπετόνι που θα δροσίζει το νερό του ενυδρείου. όταν ο θερμοστάτης θα δίνει σήμα θα ξεκινά μια μικρή αντλία 200 λίτρα/ωρα να στέλνει κρύο νερό στο ενυδρείο. Μικρή θερμότητα θέλω να κατεβάσω (3-4οC) και πιστεύω θα δουλέψει. Δεν ξέρω αν έχει πειραματιστεί άλλος σε κάτι τέτοιο.
2. Όταν λέμε δεν χρησιμοποιούμε χαλκό σε reef ενυδρείο εκτός απο θεραπείες χαλκού, ενωούμε και συνδετικές σωλίνες απο ορύχαλκο, ή κάτι ανάλογο;

manosdr
13-04-05, 15:40
Ναί,απαγορεύεται οτιδήποτε περιέχει χαλκό. :!:

thalasinos
18-04-05, 09:01
συγνώμη που συνεχίζω στο ίδιο θέμα και προσπαθώ να λύσω όλες τις απορίες μου. Το πρώτο μου πρόβλημα είναι με ενα cap coral και το πορτοκαλί αυτοκρατορικό (αν το λεω καλά) φένετε να το τσιμπολογάει αλλά όλο και ανθίζει δεν ξέρω ύπάρχει ασυμβατότητα;
επίσης με τέσσερρις Τ8 δηλ. σύνολο 120 W το clam 10 εκατοστά κάτω απο την επιφάνεια θα έχει πρόβλημα; προς το παρών δεν φένετε κάτι τέτοιο. Μήπως βλέπετε κάποια άλλη ασυμβατότητα ως προς τα ζωντανά μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.