PDA

Επιστροφή στο Forum : Aναπλήρωση νερου


angel1984
12-01-07, 08:44
Πώσ γινεται η Aναπλήρωση νερου το οποίο εξατμίζεται;

Tricky
12-01-07, 09:12
Αναπληρωνουμε με γλυκο νερο , κατα προτιμηση απο RO ή με αποχλωριωμενο νερο βρυσης ...η διαδικασια μπορει να γινεται αυτοματα ή χειροκινητα .

accnt
12-01-07, 12:05
Να προσανατολιστείς σε αυτόματη προσθήκη. Θα σου λύσει τα χέρια!

Apostolis
12-01-07, 12:31
Αναπληρωνουμε με γλυκο νερο , κατα προτιμηση απο RO ή με αποχλωριωμενο νερο βρυσης ...η διαδικασια μπορει να γινεται αυτοματα ή χειροκινητα .

Απ'όσο ξέρω ΜΟΝΟ απο RO και καλύτερα 6 σταδίων...;)

Carebean pirate
12-01-07, 14:52
Βάζεις μόνο νερό, και όχι αλάτι..?

Tricky
12-01-07, 14:54
Μονο νερο ...το αλατι δεν εξατμιζεται ;)

Tricky
12-01-07, 15:02
Απ'όσο ξέρω ΜΟΝΟ απο RO και καλύτερα 6 σταδίων...;)

Εγω βαζω ΜΟΝΟ βρυσης στο F.O ... :D :D . Δεν εχω δει ιδιαιτερα προβληματα μεχρι τωρα ...
Το reef οντως θελει την RO-DI του ...

Οσο για τα 6 σταδια αυτο παιζει ... αν εχεις πολυ χαλια νερο ή γενικα φοβασαι πολυ ,βαζεις και τοσα που λες .
(αν δεν σου πεφτουν πολλα τα 50 ευρω ετησιως για προφιλτα:) )

Strahos
12-01-07, 17:17
Πώσ γινεται η Aναπλήρωση νερου το οποίο εξατμίζεται;
για πόσα λίτρα μιλάμε?

Tricky
12-01-07, 22:22
Αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου , τη θερμοκρασια και το αν ειναι cabrio ή οχι ...

Obelix(Reifen)
13-01-07, 06:01
Μπετονι με βάνα που στάζει στο ενυδρείο
Περισταλτική αντλία σε χρονοδιακόπτη
Αυτόματο σύστημα έλεγχου στάθμης

Μπορείς να βάζεις buffer μαζί με το νερό ώστε να γλιτώνεις ένα προσθετό.

Π.χ το δικό μου που είναι cabriole θέλει 12 λίτρα κάθε 3 μέρες ,περισσότερα το καλοκαίρι .

Tricky
13-01-07, 11:06
Αυτόματο σύστημα έλεγχου στάθμης .

Διονυση , εχεις καποιο συστημα εμποριου ή ειναι DIY ?

Εγω , επειδη δεν ειμαι και των πολλων μετακινησεων , εχω ενα βαρελι με γλυκο νερο κοντα στο ενυδρειο ...μεσα εχω μια eheim compact 1000 η οποια ανεβαζει ανετα νερο μεχρι 2 μετρα υψος ...οταν ταιζω , βαζω την eheim στην μπριζα και κανω την αναπληρωση μου ....ειναι χειροκινητο συστημα αλλα δεν μου παιρνει πανω απο 10 δευτερολεπτα τη μερα...

Strahos
13-01-07, 11:58
για πόσα λίτρα μιλάμε?

εννοούσα πόσα λίτρα ενυδρείο, γιατί αν είναι λίγα υπάρχει κι αυτό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13661)

Tricky
13-01-07, 12:10
Δυστηχως , οι αναγκες αναπληρωσης στο θαλασσινο ειναι μεγαλες ... ισως για κανενα pico reef να δουλευε αυτο το συστημα για ολιγοημερες διακοπες.

Συντομα θα φτιαξουμε με τον Γιαννη (accnt) αυτο :
http://www.melevsreef.com/plumbing/auto_topoff.html

και θα σας πουμε πως δουλευει ...τα υλικα του ειναι απλα και πιστευω πως μαζι με μια καλη αντλια δεν θα ξεπερασει τα 30 ευρω ...τα float valves αυτα ειναι φθηνα (5-6 ευρω εκαστο)

Obelix(Reifen)
13-01-07, 18:15
Διονυση , εχεις καποιο συστημα εμποριου ή ειναι DIY ?

Περισταλτική αντλία σε χρονοδιακόπτη