PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος ακριβός ο ρόλος του skimmer ?


Lsourtzo
25-03-07, 14:23
Ποιος ακριβός ο ρόλος του skimmer … και τι ρόλο παίζει στην ρύθμιση των NO3 ? :confused:

Carebean pirate
25-03-07, 16:44
Ποιος ακριβός ο ρόλος του skimmer … και τι ρόλο παίζει στην ρύθμιση των NO3 ? :confused:

To skimmer είναι από τις σημαντικότερες συσκευές που χρησιμοποιείται στο θαλασσινό ενυδρείο... Με τη χρήση φυσαλίδων, οδηγεί διάφορα υπολοίματα που υπάρχουν στο ενυδρείο σε κύπελλο περισυλλογής και τα πετάμε...


Στα ΝΟ3, για τη μείωση τους, βοηθά η χρήση ενός καλου skimmer....

thomas60
25-03-07, 17:03
Καλησπέρα και πάλη και συγγνώμη για τον χρόνο που σας κλέβω Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να κάνη ένα σχέδιο το κύκλωμα του tank με το sump για της υπερχειλίσεις-εξαγωγή εισαγωγές βασικά ενδιαφέρομαι για sump το ενυδρείο που ετοιμάζω είναι 200Χ50Χ70ΥΨ reef πρωτάρης και χρειάζομαι της σηνβουλες σας
Και της πρότασης σας ευχαριστώ:confused:

Carebean pirate
25-03-07, 17:19
Καλησπέρα και πάλη και συγγνώμη για τον χρόνο που σας κλέβω Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να κάνη ένα σχέδιο το κύκλωμα του tank με το sump για της υπερχειλίσεις-εξαγωγή εισαγωγές βασικά ενδιαφέρομαι για sump το ενυδρείο που ετοιμάζω είναι 200Χ50Χ70ΥΨ reef πρωτάρης και χρειάζομαι της σηνβουλες σας
Και της πρότασης σας ευχαριστώ:confused:

Γιατί δεν ανοίγεις σχετικό θέμα στην κατηγορία: DIY φτιάξτο μόνος σου??;) ;)

thomas60
25-03-07, 17:22
Ευχαριστώ φίλε μου που μου άνοιξες τα μάτια

Lsourtzo
25-03-07, 17:38
Ποιος ακριβός ο ρόλος του skimmer … και τι ρόλο παίζει στην ρύθμιση των NO3 ? :confused:

To skimmer είναι από τις σημαντικότερες συσκευές που χρησιμοποιείται στο θαλασσινό ενυδρείο... Με τη χρήση φυσαλίδων, οδηγεί διάφορα υπολοίματα που υπάρχουν στο ενυδρείο σε κύπελλο περισυλλογής και τα πετάμε...


Στα ΝΟ3, για τη μείωση τους, βοηθά η χρήση ενός καλου skimmer....
ναι ...
καλα όλα αυτά ...
θα μεενδιέφερε μία λίγο ποιό εμπεριστατομένη απάντηση όμως ... σχετικά με το τι ακριβός αποβάλει ... και πως αυτό βωηθάει στην μείωση των νιτρικών ???

netblues
25-03-07, 19:03
Ευκολο ειναι..
Αντι να αφησει τα διαφορα οργανικά υλικά να μεταβολιστουν σε no2 και μετά σε no3 απο τα βακτηρια που κανουν τον κυκλο του αζωτου, τα αφαιρει κατευθειαν απο το νερό.
Και για να απαντησω στην επομενη ερωτηση γιατι δεν το βαζουμε και σε γλυκό νερό, η συντομη απαντηση ειναι οτι χρειαζεται αλατι για να δουλεψει η μεθοδος...
Το διαβασματακι (η) σου το θες ομως εε? :D

Lsourtzo
25-03-07, 20:23
Ευκολο ειναι..
Αντι να αφησει τα διαφορα οργανικά υλικά να μεταβολιστουν σε no2 και μετά σε no3 απο τα βακτηρια που κανουν τον κυκλο του αζωτου, τα αφαιρει κατευθειαν απο το νερό.
επόμενος σε περίπτωση που έχεις είδη Νο3 το skimmer δεν μπορεί να τα αφαιρέσει :smt009 ... παρά μόνο με αλλαγές νερού ??? ε? :smt108


Και για να απαντησω στην επομενη ερωτηση γιατι δεν το βαζουμε και σε γλυκό νερό, η συντομη απαντηση ειναι οτι χρειαζεται αλατι για να δουλεψει η μεθοδος...
αυτό το ξέρω ... είπαμε ...
νομίζω ότι με έχεις παρεξηγήσει … :rolleyes:


Το διαβασματακι (η) σου το θες ομως εε?
για αυτό ρωτάω ...
για να μου γράψετε τις απαντήσεις σας .
να τις διαβάσω !! :D

accnt
26-03-07, 08:06
Για την μείωση των Νο3 υπάρχουν διάφορες μεθόδους όπως φίλτρα denitrator ή χρήση μακροαλγών σε sump ή refugium. Η δεύτερη λύση είναι η πλέον φυσική και εύκολη. Η chaeto είναι μια μακροάλγη η οποία δεν κρασάρει εύκολα και περιορίζεται εύκολα εκεί που είναι (δεν αφήνει σπόρους). Το μόνο που χρειάζεται είναι φως.