PDA

Επιστροφή στο Forum : Eξοπλισμος για 60 λτ?


tzimakos
08-04-07, 16:20
Γεια σας,
σκοπευω καποια στιγμη στο μελλον να μετατρεψω ενα αδειο 60λιτ σε θαλασσινο με 2-3 ψαρακια και λιγο βραχο.
δεν βιαζομαι, ο,τι ειναι να γινει θα γινει μετα το καλοκαιρι. μεχρι στιγμης εχω βρει μεσω e-bay αυτα τα 2 κομματια
http://i13.ebayimg.com/02/i/000/95/98/5293_2.JPGTUNZE "DOC Skimmer 210/2


http://i15.ebayimg.com/01/i/000/94/11/fa37_1.JPG
eheim professionel 2224
και υπαρχουν και 2 κυκλοφορητες 400 λτ/ω εκαστος.
φωτισμος 1χ 25w, και ψαχνω αυτη τη στιγμη για refractometer.

κανουν για αυτο που θελω να φτιαξω?

τι αλλο θα χρειαστώ απο εξοπλισμο?

ευχαριστώ

accnt
09-04-07, 10:32
Δεν μπορώ να βρω το συγκεκριμένο skimmer. Mπορείς να βάλεις κάποιο Link από το site της tunze?
Tώρα τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα. Και θα έχεις αρκετά προβλήματα. Όχι βέβαια ότι δεν γίνεται. Ψάξτο λίγο καλύτερα αν μπορείς να πας σε ένα λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο.

Tricky
09-04-07, 10:45
Φιλε Τζιμακο μπορεις να δεις ενα παρομοιο εγχειρημα εδω : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15467


Τα φωτα σου ειναι μια χαρα σαν βατ για ψαρια/βραχο.
Το σκιμερ αυτο δεν κανει για το ενυδρειο σου.Δες το nano skimmer της ιδιας εταιρειας

ΠΟΠΟ
09-04-07, 11:55
το φιλτρο δεν ειναι υπερβολικο για τα λιτρα σου
πηστευω οτι με ενα 2213 θα εισαι ποιο καλα
εννοω και ποιο φτηνα θα σου ερθει
εκτος αν το αγοραζεις απο τωρα για μακροπροθεμα να τα χρησιμοποιησεις σε καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο

Lsourtzo
09-04-07, 14:33
Κοίτα κατευθείαν για παραπάνω λίτρα …
Η εξάτμιση σε αυτά τα λίτρα είναι μεγάλο βάσανο …
Αλλάζει πολύ την αλλατότητα του νερού … και είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις σταθερές τις συνθήκες …
Άκου που σου λέω …
Είμαι παθών και ξέρω !!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16233

tzimakos
09-04-07, 15:47
Δεν μπορώ να βρω το συγκεκριμένο skimmer. Mπορείς να βάλεις κάποιο Link από το site της tunze?
http://www.tunze.com/details.html?&L=0&C=DE&type=&user_tunzeprod_pi1[prodid]=9210.000 (http://www.tunze.com/details.html?&L=0&C=DE&type=&user_tunzeprod_pi1%5Bprodid%5D=9210.000)

Tricky
09-04-07, 15:53
Αρα καταλαβαινεις οτι αυτο το σκιμερ δεν κανει για το ενυδρειο σου ...ειναι θηριο;)

tzimakos
09-04-07, 17:19
για να προχωρησω σε diy κατασκευη , ποιες θα ηταν οι καταλληλες διαστασεις ωστε να αξιοποιηθουν το skimmer αυτο και το φιλτρο?

Tricky
09-04-07, 18:02
Sorry φιλε μου , αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις ...

θες να φτιαξεις ενα 60 λιτρο ενυδρειο που να μπαινει αυτο το σκιμερ ? ή να φτιαξεις ενα οποιοδηποτε ενυδρειο αρκει να μπαινει αυτο το σκιμερ ?

Γενικα , γιατι η επιμονη για το συγκεκριμμενο σκιμερ ?

Carebean pirate
09-04-07, 18:12
Sorry φιλε μου , αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις ...

θες να φτιαξεις ενα 60 λιτρο ενυδρειο που να μπαινει αυτο το σκιμερ ? ή να φτιαξεις ενα οποιοδηποτε ενυδρειο αρκει να μπαινει αυτο το σκιμερ ?

Γενικα , γιατι η επιμονη για το συγκεκριμμενο σκιμερ ?

αφου το αγόρασε που το αγόρασε γιατί να πάει χαμένο...??

Αυτό το σκίμμερ κάνει 650 λίτρα την ώρα, φαντάσου πόσο μεγάλο ενυδρείο θα θέλει... ~500

accnt
09-04-07, 18:46
Δεν νομίζω να το έχει αγοράσει ακόμη...

tzimakos
09-04-07, 18:59
βασικα αγορασα αυτο το skimmer χωρις να ξερω ακριβως για ποσα λιτρα ειναι.
το ιδιο και το φιλτρο.
εφοσον ειναι ακαταλληλα για το εγχειρημα μου , ή θα πρεπει να τα ξαναπουλησω - το σκιμμερ τουλαχιστον - ή θα πρεπει να εξετασω την περιπτωση μεγαλυτερου ενυδρειου.

τεσπα, επειδη μαλλον ειναι παραλογο να "χτισω" το οποιο ενυδρειο γυρω απο το σκιμμερ - επειδη ετυχε να εχω αυτο -
μαλλον θα μπει στο ντουλαπι με τις υπολοιπες αποτυχημενες αγορες.
Ωστοσο , για να μου λυθει η απορια, σε ποσα λιτρα θα ταιριαζε το "θηριο"?

Lsourtzo
09-04-07, 19:04
θα πρεπει να εξετασω την περιπτωση μεγαλυτερου ενυδρειου.
:D
νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις !!ρίξε μία ματιά εδώ ...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=166575#post166575
αν νομίζει ότι μπορείς να τα καταφέρεις με το καπάκι και τα φώτα .. το rio 180 είναι καλή επιλογή.
ειδάλλως και το lido 120 που πείρα εγώ μια χαρά θα σου είναι !

tzimakos
09-04-07, 19:12
το προβλημα ειναι οτι οσον αφορα τις ιδιοκατασκευες εχω 2 αριστερα χερια, οποτε οποιαδηποτε αποπειρα μαστορεματος στο καπακι θα καταληξει 100% σε καταστροφη.

θαλασσινο "open top" με κρεμαστα φωτα χωρις καθολου καπακι, γινεται? παιζει καποιον συγκεκριμενο ρολο το καπακι?

Lsourtzo
09-04-07, 19:25
το προβλημα ειναι οτι οσον αφορα τις ιδιοκατασκευες εχω 2 αριστερα χερια, οποτε οποιαδηποτε αποπειρα μαστορεματος στο καπακι θα καταληξει 100% σε καταστροφη.

θαλασσινο "open top" με κρεμαστα φωτα χωρις καθολου καπακι, γινεται? παιζει καποιον συγκεκριμενο ρολο το καπακι?
γίνετε ...
μπορεί και καλύτερα μάλιστα ...
απλά θα έχεις παραπάνω εξάτμηση τον χειμώνα ! χωρίς λόγο ...
για το καλοκαίρι όλοι στην ίδια μοίρα είμαστε ! :smt088

Obelix(Reifen)
10-04-07, 23:07
Δεν νομίζω ότι το skimmer έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό οπότε δεν θα το πειράξει .
Χρειάζεσαι πέρα από την πλάκα ένα sump να βάλεις το σκιμμερ και τον υπόλοιπο εξοπλισμό γιατί δεν θα κανείς δουλεία .
Επίσης αν τελικά βάλεις sump σκέψου να φτιάξει ένα ενυδρείο με τρύπες στον πάτο ώστε να μην φαίνεται τίποτα .
Φωτισμό αν το βάλεις κρεμαστό θα έχεις περισσότερη εξάτμιση αλλά λιγότερη θερμοκρασία αν βάλεις κλειστό καπάκι το ακριβώς αντίθετο. Ανάλογος τι σου είναι πιο εύκολο να αντιμετωπίσεις επιλεγείς .

nikman
14-04-07, 22:04
Γεια σας ήθελα να ρωτήσω τι είναι το ORP ή REDOX.

Έχει να κάνει με τα επίπεδα οξυγόνου στο νερό ;
Πόσο σημαντικό είναι αυτό το μέγεθος για ένα θαλασσινό ενυδρείο ;
Πώς μετριέται ; υπάρχουν κάποια υγρά τεστ ή μόνο ηλεκτρονικά ;
Η American Marine pinpoint διαθέτει ένα τέτοιο ηλεκτρονικό όργανο μέτρησης είναι καλό το έχει δοκιμάσει κανείς ;
Ευχαριστώ

Tricky
15-04-07, 00:01
Θα το ελεγα απλα σαν μια μοναδα μετρησης του κατα ποσο το ενυδρειο μας μπορει να οξυδωνει καταλοιπα.Συνδεεται με τα επιπεδα οξυγονου φυσικα : περισσοτερο οξυγονο ,μεγαλυτερες τιμες ORP .

Μετριεται σε Milivolts με επιθυμητες τιμες 350-390 mV.
Απαιτει ηλεκτρονικο οργανο φυσικα και επειδη το redox μπορει να ''παιξει'' γρηγορα και με μεγαλο ευρος , η μετρηση πρεπει να ειναι σε συνεχη βαση (μεσω Redox monitor) για να εχει νοημα.

ΙΜΟ , δεν ειναι απαραιτητη η παρακολουθηση του και θα σου ελεγα να μην μπλεξεις με τετοιες ''λεπτομερειες'' .Ενα ενυδρειο συνετα στοκαρισμενο , με αρκετo live rock , καλη κυκλοφορια , επαρκες skimming και καλη οξυγονωση θα ''φτιαξει'' μονο του το Redox που απαιτει ;)

nikman
15-04-07, 00:45
Βασίλη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω ότι δεν είναι απαραίτητο ένα τέτοιο όργανο και ειδικά στη φάση που είμαι τώρα.
Απλά έχω ακούσει κατά καιρούς να γίνεται λόγος γιαυτό, το είδα και το είχε και ένας φίλος θαλασσινός από το Ηράκλειο πριν μερικές μέρες.
Η οξυγόνωση αναφέρεται σαν μία βασική παράμετρο από την Tropic Marine μαζί με το Ca, Mg, ph, kh, αλατότητα σε ένα πινακάκι που έχει στο προσπέκτους της.
Είπα λοιπόν ότι μπορεί μία απόκλιση σε τιμή Redox να σου δείξει να κάνεις κάποια πράγματα, όπως βλέποντας μία χαμηλή τιμή σε Ca καταλαβαίνεις ότι πρέπει να προσθέσεις, έτσι και μια χαμηλή τιμή σε ORP να σου δείξει ότι η κυκλοφορία σου δεν είναι καλή.
Γιαυτό και έκανα την ερώτηση.

accnt
15-04-07, 08:24
Να προσθέσω οτι το redox "φτιάχνεται" με το ozon. Λίγο επικίνδυνο για αρχάριους. Απαιτείται redox controller για να κλείνει αυτόματα το ozon. Επίσης το ozon μπαίνει μόνο σε skimmer και όλα τα πλαστικά που μπορεί να έχει ένα ενυδρείο, πρέπει να είναι ozon safe. Ακόμα στην έξοδο του skimmer πρέπει να υπάρχει άνθρακας.
Το ozon εκτός της επίδρασής του στο redox σκοτώνει και πολλούς παθογόνους μικροοργανισμούς (αλλά και μη!).
Το χρησιμοποιούν αρκετά πιο πολύ σε fish only ενυδρεία, αλλά δεν είναι απαραίτητο.