PDA

Επιστροφή στο Forum : Perl Gourami εγκυος???!


jimfytakis
18-04-07, 14:07
Χθες βρηκα σενα πετ σοπ Perl Gourami θηλυκο(ειδα και παφφερ πρασινο απο κοντα!!!Πανεμορφα αλλα δεν ειμαι για τετοια)Σημερα το πρωι μετα τη προσαρμογη χθες με κλειστα φωτα και τα συναφη προσεξα οτι κατω απο τα βρανχια του στο σημειο που βρισκονται ολα του τα αναπαραγωγικα,απεκριστικα κτλ εχει φουσκωμα,τρωει υπερβολικα και φαινεται ξεκαθαρα σε σχεση με τον αρσενικο.Λετε να ναι εγκυος?Μακαρι....
Και τα δυσαρεστα...Ξανασκιστηκε σε σχημα V το πτερυγιο του αγαπημενου μου πλεκο....Τι εχει τραβηξει ο ερμος...

Tolis
18-04-07, 14:59
Δεν λεμε "εγγυος" για ενα ψαρι...
Αν δεν ειναι προσωρινο λογω υπερβολικου ταισματος, ειναι "αυγωμενη", εχει πολλα αυγα δηλαδη.

jimfytakis
18-04-07, 15:13
Σορρυ!Εχω συνηθισει με τα ζωοτοκα.Καλα αν πετυχει η γεννα θα τρελαθω απο χαρα.Μετα απο το πλεκο ειναι η αγαπημενη μου οικογενεια ψαριων.Εννοειται πως θα περασω απο το συλλογο να μοιρασω!Αλλα ας μη κανω ονειρα και ας εχω τα ματια μου 14!

Tolis
18-04-07, 15:17
Ξερεις λιγο εστω πως μπορει να πετυχει η γεννα?

jimfytakis
18-04-07, 15:28
Ξερω οτι κανει φωλια φυσαλιδας για να τοποθετηθουν τα αυγα.Επιπλεον αφου στη φυση τρφονται και με εντομα ταιζω και με κατεψυγμενα μπλαντ γορμς εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 50% και καλη οξυγονωση.Μολις εντοπισω τα αυγα και δω ποια απο αυτα δεν παραμεινουν λευκα(αν βεβαια συμβει αυτο) θα απομονωσω αυτο το σημειο προσεκτικα και θα πεταξω τα λευκα για να μη φερουν φανγκους.Με το που εκολαυθουν θα τα βαλω σε ενα 20λιτρο μεχρι να φτασουν σε ενα μεγεθος που να μπορουν να επιβιωσουν.Αν βεβαια εχεις να προτεινεις κατι καλο....ευχαριστως γιατι το χρειαζομαι

Tolis
18-04-07, 15:35
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9535

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11553

jimfytakis
18-04-07, 16:00
Πολυ καλα λινκ.Τα μελετησα!Ειμαι σε σχετικα καλο δρομο.Μειωνω κιολας τωρα τη ροη.Φυτα εχω μπολικα που βρισκονται στην επιφανεια αλλα και κατω απο το νερο.Μακαρι να πανε ολα καλα....

Tolis
18-04-07, 16:07
Ολα αυτα ισχυουν για ενυδρειο με ζευγαρι μονο του μεσα, οχι για κοινωνικο.

jimfytakis
18-04-07, 16:13
Και δυστυχως δεν εχω αδειο ενυδρειο.Γιαυτο σε περιπτωση που γεννησει τα αυγα της και τα γονιμοποιησει ο αρσενικος θα κανω οτι ειπα,με τοπικη απομονωση σημειου.Θελω να πιστευω πως ισως κατι γινει

Tolis
18-04-07, 16:29
Ξεχνα το..
Και μην ρωτησεις γιατι, απο τα δυο λινκ που ...μελετησες, φαινεται γιατι

jimfytakis
18-04-07, 17:33
Κριμα...ισως παντως αργοτερα στο μελλον να μπορεσω να το κανω που σιγουρα θα εχω παραπανω ενυδρεια και πανω απολα περισσοτερη πειρα