PDA

Επιστροφή στο Forum : Συντήρηση σε κυκλοφοριτές Tunze


nikman
18-04-07, 03:46
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να κάνω κάποιο καθαρισμό στους Tunze 6000.
Βρίσκονται στο ενυδρείο παραπάνω από δύο μήνες και έχουν πιάσει αρκετή κοραλλίνη και έχει αρχίσει να φυτρώνει και πρασινάδα. Αυτό το τελευταίο είναι καλό γιατί φαίνονται όταν δουλεύουν. :D
Λοιπόν ας σοβαρευτώ και να μου πει κάποιος τι συντήρηση να κάνω σε αυτή τη φάση. Η κοραλλίνη τη κόβω να φεύγει κομματάκι δύσκολα για αυτό αν υπάρχει κάποιος εύκολος και ασφαλής τρόπος είμαι όλος αυτιά. Ευχαριστώ.

Tricky
18-04-07, 06:11
Λιγο μουλιασμα σε χλιαρο νερο με ξυδι και κατοπιν τριψιμο με ενα καινουργιο σφουγγαρακι πιατων θα κανει τη δουλεια ...προσεκτικο καθαρισμα στα ''σωθικα'' της αντλιας και προσοχη στο λυσιμο/δεσιμο μην σπασει τιποτε και τρεχεις.

Οι κοραλινες που εχει πιασει στα εξωτερικα , ''μη λειτουργικα'' πλαστικα , μην σε απασχολουν .Αστες για καμουφλαζ :D

accnt
18-04-07, 07:15
Οι κοραλινες που εχει πιασει στα εξωτερικα, ''μη λειτουργικα'' πλαστικα, μην σε απασχολουν. Αστες για καμουφλαζ. :D

Έτσι... εδώ περιμένουμε πως και πως να μην φαίνεται αυτός ο καφές όγκος... Μόνο εσωτερικό καθάρισμα λοιπόν όπως σου είπε ο Βασίλης.
Προσοχή επίσης στον άξονα του impeller. Αν έχεις επικαθίσεις ασβεστίου άστο στο ξύδι αρκετή ώρα.