PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι γαρίδες μου βγήκαν από το νανο-ενυδρείο


lucy
16-04-07, 09:25
Το νάνο-ενυδρείο μου (3,3 λτ.)το είχα δίπλα στο κρεβάτι μου, και κάθε βράδυ παρατηρούσα τις 2 amano μου! Ηταν μεγάλη απόλαυση και το κυριώτερο, με χαλάρωνε πολύ.
Προχθές το βράδυ δεν τις είδα. Σκέφτηκα πως θα "παίζουν" πάλι κρυφτούλι, αλλά τελικά άρχισα να τις ψάχνω ανήσυχη και ... δεν τις βρήκα ποτέ. Είδα το άνοιγμα για το καλώδιο του ενυδρείου εντελώς ανοιχτό (έβαζα ένα κάλημα ) και κατάλαβα πως την κοπάνησαν από εκεί. Έψαξα στο πάτωμα και βρήκα μόνο την 1 κατάξερη, την άλλη δεν μπόρεσα να την βρώ.
Σίγουρα στεναχωρέθηκα, αλλά δεν περίμενα να μου κακοφανεί τόσο πολύ, όταν το επόμενο βράδυ, έβλεπα ένα άδειο ενυδρείο. 2 μικρά μικρά πλασματάκια και με στεναχώρισαν τόσο!!! :( Κι όμως ήταν η μικρή παρεούλα μου!!!

lucy
16-04-07, 09:30
Το νάνο μου!

Xotikouli
16-04-07, 09:31
Κρίμα! Θέλουνε προσοχή, όπως και οι αστακοί και καμιά φορά και τα σαλιγκάρια.
Να σε ρωτήσω και κάτι άσχετο? Στα 3,3lt, τι έκανες για θέρμανση? Βρήκες τόσο μικρό θερμοστάτη?

lucy
16-04-07, 09:35
Όταν το έβαλα να λειτουργεί ( χωρίς τις γαρίδες ) με νερό την βρήση ήταν στους 18 βαθμούς. Σε λίγες μέρες μόνο με την λειτουργία του φίλτρου έπιασε 22 βαθμούς τους οποίους διατηρεί σταθερά μέχρι σήμερα. Το καλοκαίρι δεν ξέρω τι θα γίνει.

Tolis
16-04-07, 12:31
Εχω κι εγω ενα τετοιο (τοχω σε ενα παραθυρο με δαφνιες), νομιζω οτι ειναι παραπανω απο 3.3 λιτρα?

capetanakis
16-04-07, 12:52
καλησπερα,στην θεσσαλονικη που μπορω να βρω γαριδες?και τι απαιτησεις εχουν?

georgetax
16-04-07, 13:02
καλησπερα,στην θεσσαλονικη που μπορω να βρω γαριδες?και τι απαιτησεις εχουν?

Αν βρεις γείτονα πες και σε εμένα.εγώ παντός δυσκολεύτηκα..lucy από δράμα πήρες τις γαρίδες?

μια ερώτηση η φώτο στο προφίλ σου από ποιο σπηλαίο είναι:rolleyes:?

για γαριδες εδω :

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Caridina%20japonica.htm

Lsourtzo
16-04-07, 13:35
Το νάνο-ενυδρείο μου (3,3 λτ.)το είχα δίπλα στο κρεβάτι μου, και κάθε βράδυ παρατηρούσα τις 2 amano μου! Ηταν μεγάλη απόλαυση και το κυριώτερο, με χαλάρωνε πολύ.
Προχθές το βράδυ δεν τις είδα. Σκέφτηκα πως θα "παίζουν" πάλι κρυφτούλι, αλλά τελικά άρχισα να τις ψάχνω ανήσυχη και ... δεν τις βρήκα ποτέ. Είδα το άνοιγμα για το καλώδιο του ενυδρείου εντελώς ανοιχτό (έβαζα ένα κάλημα ) και κατάλαβα πως την κοπάνησαν από εκεί. Έψαξα στο πάτωμα και βρήκα μόνο την 1 κατάξερη, την άλλη δεν μπόρεσα να την βρώ.
Σίγουρα στεναχωρέθηκα, αλλά δεν περίμενα να μου κακοφανεί τόσο πολύ, όταν το επόμενο βράδυ, έβλεπα ένα άδειο ενυδρείο. 2 μικρά μικρά πλασματάκια και με στεναχώρισαν τόσο!!! :( Κι όμως ήταν η μικρή παρεούλα μου!!!
γαρίδες - καβούρια - αστακοί και χταπόδια (στο αλμυρό) ούτε μία στιγμή με ανοικτό το καπάκι ... βγαίνουν έξω ... :smt120 :(

lucy
17-04-07, 08:08
Tolis νομίζω πως είναι μόνο 3,3. Παλαιότερα νόμιζα πως ήταν 5 λτ.

Georgetax από Δράμα τις πήρα, και κάθε φορά που πάω στο πετ έχει γαρίδες. Δεν παίρνω όμως άλλες. Μου κακοφάνηκε πολύ. Κρατούσα και σημειώσεις για την συμπεριφορά τους. Ήταν η παρεούλα μου το βράδυ:(
Η φωτό του σπηλαίου είναι από τον Μααρά, εδώ στον νομό μου, 20-25 χλμ. από την πόλη.

Lsourtzo το ήξερα αλλά βγήκαν από το άνοιγμα για το καλώδιο του φίλτρου:(

Lsourtzo
17-04-07, 08:16
Tolis νομίζω πως είναι μόνο 3,3. Παλαιότερα νόμιζα πως ήταν 5 λτ.

Georgetax από Δράμα τις πήρα, και κάθε φορά που πάω στο πετ έχει γαρίδες. Δεν παίρνω όμως άλλες. Μου κακοφάνηκε πολύ. Κρατούσα και σημειώσεις για την συμπεριφορά τους. Ήταν η παρεούλα μου το βράδυ:(
Η φωτό του σπηλαίου είναι από τον Μααρά, εδώ στον νομό μου, 20-25 χλμ. από την πόλη.

Lsourtzo το ήξερα αλλά βγήκαν από το άνοιγμα για το καλώδιο του φίλτρου:(
κάποτε είχα πάρει καβουράκια γλυκού νερού ... τα είχα προλάβει ακριβός την στιγμή της απόδρασης ...στο ίδιο σημείο που λές και εσύ ... είχε πιαστεί ο τύπος από το καλώδιο με τις δαγκάνες και ανέβαινε ...
μετά από αυτό κάλυψα την τρύπα με υαλοβάμβακα ...
δυστυχώς εσύ δεν ήσουν εκεί να το δεις ... :(

lucy
17-04-07, 08:19
Ναι δυστυχώς, και να φανταστείς πως είχα ένα κάλυμα στο άνοιγμα, αλλά φαίνεται μετακινήθηκε. Άγνωστο πως. Ίσως κάποιο μέλος της οικογένειας κατα λάθος.

mikenuke
17-04-07, 08:21
γαριδες αμανο ειχε το σαββατο στου Μακαο στη θεσσαλονικη!

Lsourtzo
17-04-07, 08:24
Εχω κι εγω ενα τετοιο (τοχω σε ενα παραθυρο με δαφνιες), νομιζω οτι ειναι παραπανω απο 3.3 λιτρα?
τα ενυδρεία αυτού του τύπου βγαίνουν με τις ίδιες αναλογίες και πλαστικά σε διαφορετικά μεγέθη ... οπότε δύσκολα καταλαβαίνεις τα λίτρα από μια απλή Φώτο ...
τα έχω δει σε μαγαζί το ένα μέσα στο άλλο (σαν μπαμπούσκες) να είναι από 3-4 λίτρα ... μέχρι 15 λίτρα ...
οπότε ... ;)