PDA

Επιστροφή στο Forum : malawi ξυλο...!!!


nigesi
13-04-07, 20:46
καλησπερα!θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα ζητημα που με απασχολει με το ενυδρειο μου.ειναι ενα ενυδρειο 200 λιτρων με malawi mbuna το οποιο λειτουργει απο το προηγουμενο καλοκαιρι.Η συνθεση των ψαριων μου εχει διαμορφωθει ως εξης:9 labidochromis caeruleus,2 pseudotropheus zebra,3 metriaclima estherae και ενα ζευγαρι demasoni.γνωριζω πως τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα μου αλλα η λυση της υψηλης ιχθυοφορτισης εχει επιλεγει για την μειωση της επιθετικοτητας.το ενυδρειο ειναι γεματο μεχρι επανω με moonstone και ασβεστολιθικες πετρες με απειρες κρυψωνες και ολα πηγαιναν μια χαρα μεχρι πριν περιπου ενα μηνα,οπου παρατηρησα πως ενα πληρως διαμορφωμενο zebra αρχισε να κυνηγαει σχεδον ο,τι κινειται!αυτη τη στιγμη εχω ενα metriaclima με κομμενη ουρα,το οποιο ευτυχως ειναι συνεχεια κρυμμενο κ εχει γλυτωσει και το δευτερο zebra το οποιο εχει μεινει σχεδον χωρις ουρα,πτερυγια με εντονα δαγκωματα σε ολο το σωμα.το ψαρι τις περισσοτερες ωρες τις περναει σφηνωμενο μεταξυ θερμοστατη και τζαμιου στην επιφανεια του νερου.κατα τα αλλα τρωει κανονικα,οι επιθεσεις ομως συνεχιζονται αδιαλλειπτα.....σας ακουω....τι μπορω να κανω;;

steady
13-04-07, 21:11
να απομακρυνεις τον ταραξια και να ελαφρυνεις το τανκ λιγο θα λεγα

Z_X
13-04-07, 21:21
Η συνθεση των ψαριων μου εχει διαμορφωθει ως εξης:9 labidochromis caeruleus,2 pseudotropheus zebra,3 metriaclima estherae και ενα ζευγαρι demasoni.γνωριζω πως τα ψαρια ειναι πολλα για τα λιτρα μου αλλα η λυση της υψηλης ιχθυοφορτισης εχει επιλεγει για την μειωση της επιθετικοτητας.
Αυτό δέν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω,πιο πολλή σάν πρόφαση να φορτώσει κανείς ένα ενυδρείο μου φαίνεται παρά σάν λύση.

nigesi
13-04-07, 21:33
Αυτό δέν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω,πιο πολλή σάν πρόφαση να φορτώσει κανείς ένα ενυδρείο μου φαίνεται παρά σάν λύση.
ισχυει και αυτο που λες,ομως ειναι μια μεθοδος που χρησιμοποιειται κατα κορον σε αρκετες περιπτωσεις.αν ριξεις μια ματια στο cihlid-forum.com θα καταλαβεις τι εννοω...εξαλλου τα περισσοτερα ψαρια τοποθετηθηκαν ατο ενυδρειο απο πολυ μικρα απο γεννες φιλων συνχομπιστων....!απο τη στιγμη που η φιλτρανση ειναι δυνατη,οι παραμετροι του νερου ιδανικες και τα ψαρια υγιη...δε νομιζω πως υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα,ετσι δεν ειναι;
οσο για την απομακρυνση του ''ταραξια'' αυτο μονο ευκολο δεν ειναι οπως θα διαπιστωσεται σε λιγο που θα ανεβασω φωτο του ενυδρειου οπως ειναι σημερα...

Z_X
13-04-07, 21:53
Εντάξει το έχω διαβάσει,αλλά απλώς δέν συμφωνώ με την λύση.
Κάποια στιγμή η κιχλίδα θα θέλει να απαραχθεί,τότε θα χρειαστεί χώρο και θα παλέψει στο τέλος γ αυτό.
Απο ότι κατάλαβα είσαι τίνγκα στην πέτρα,άρα δύσκολα τον βγάζεις.
Ισως την ώρα του φαγητου με δύο απόχες έτοιμες.