PDA

Επιστροφή στο Forum : αναγνωριση φυτων


ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
13-04-07, 19:36
παρακαλω την αναγνωριση 3 φυτων,ειναι απο 2 φωτο για καθε φυτο.στην προτελευταια φωτο ειναι το μικρουλι πισω απο το βραχακι στα αριστερα του,δεν εβγαινε καλη.παραθετω κ μια απο το φυλλο του.εψαξα απο τον καταλογο της tropica αλλα δεν εβγαλα ακρη.δεν ειμαι σιγουρος.
ευχαριστωhttp://www.aquatek.gr/vb/images/icons/icon12.gif

και μια ερωτηση εχω.γιατι στο ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων χωρις co2 κ ελαχιστο φως τα φυτα γινονται πυκνα,τα φυλλα κοντα το ενα στο αλλο ενω τα ιδια φυτα με co2 κ αρκετο φως γινονται πολυ αραια;πχ η Cabomba carolinianaa και η Ludwigia repens ''Rubin''.δεν θα επρεπε στο απλο ενυδρειο να γινονται μακροστενα κ αραια ετσι ωστε να φτασουν γρηγορα προς το φως;

ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
15-04-07, 09:58
:confused:

halvas69
15-04-07, 12:41
To πρώτο είναι Hygrophila και μάλλον corymbosa.
Το δεύτερο είναι Bacopa monnieri.
Το τρίτο δεν το καταλαβαίνω από την φώτο.

neon
15-04-07, 13:38
Το 3ο είναι Pogostemon helferi http://www.tropica.com/productcard_1.asp?id=053H

ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
15-04-07, 19:44
ευχαριστω πολυ.απο τις μικρογραφιες δεν ημουν σιγουρος.τωρα ανακαλυψα τις μεγενθυνσεις.αν κ μεχρι να αποκτησει κανεις πειρα μπερδευεται.

gaia
16-04-07, 16:27
και μια ερωτηση εχω.γιατι στο ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων χωρις co2 κ ελαχιστο φως τα φυτα γινονται πυκνα,τα φυλλα κοντα το ενα στο αλλο ενω τα ιδια φυτα με co2 κ αρκετο φως γινονται πολυ αραια;πχ η Cabomba carolinianaa και η Ludwigia repens ''Rubin''.δεν θα επρεπε στο απλο ενυδρειο να γινονται μακροστενα κ αραια ετσι ωστε να φτασουν γρηγορα προς το φως;

Κανονικά έτσι γίνεται και αυτό οφείλεται σ' ένα μηχανισμό που διαθέτουν τα φυτά ώστε να μπορούν να στρίβουν προς την πηγή του φωτός - στα σημεία του βλαστού που δέχεται λιγότερο φως εκκρίνει περισσότερη αυξητική ορμόνη σε σχέση μ' αυτά που φωτίζεται περισσότερο και έτσι "πάει" προς το φως.
Μήπως έχεις πολύ χαμηλά νιτρικά ;

ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
16-04-07, 17:17
Κανονικά έτσι γίνεται και αυτό οφείλεται σ' ένα μηχανισμό που διαθέτουν τα φυτά ώστε να μπορούν να στρίβουν προς την πηγή του φωτός - στα σημεία του βλαστού που δέχεται λιγότερο φως εκκρίνει περισσότερη αυξητική ορμόνη σε σχέση μ' αυτά που φωτίζεται περισσότερο και έτσι "πάει" προς το φως.
Μήπως έχεις πολύ χαμηλά νιτρικά ;


εχω νιτρικα κατω απο 12.5. το 70λ ενυδρειο χωρις co2 με λιγη λιπανση με μια 18w λαμπα osram για φυτα κ υψος 50cm τα φυτα ψηλωνουν κανονικα δηλ οχι κοντοχοντρα κ με πολυ πυκνο φυλλωμα.απορω γιατι παλευω με co2 εφοσον δεν εχω δυσκολα φυτα.