PDA

Επιστροφή στο Forum : καπακι-φωτισμος


ginodim
12-04-07, 23:43
παιδιά καλησπέρα..Λοιπόν κατασκεύασα τελικά καινούριο ξύλινο καπάκι για το 60λτ fowlr ενυδριάκι μου με σκοπό να βελτιώσω τον φωτισμό(1χ15w). Αυτό θέλω να το κάνω σκοπεύοντας να φιλοξενίσω ορισμένα πιο απαιτητικά κοράλια. Είδα οτι στα μέτρα μου μπορώ να βάλω λάμπες Τ5 των 24 βατ.(55 εκατοστα) και θέλω τη γνώμη σας γιατι χωράνε οριακά στο μήκος . Είναι οι πιο μικρές που κυκλοφορούν ή δεν πρόσεξα καλά και υπάρχουν στο εμπόριο πιο μικρές σε μήκος , για ενυδρέιο πάντα.Και αυτές πάντως θα χωρέσουν. Λέω να βάλω 2 Τ5 24 βατ(ή 3??) . Μήπως είνα πιο καλό να βάλω 4 Τ8 των 15βατ??
Και πάλι η γνώμη σας είναι καθοριστική

Tricky
12-04-07, 23:57
Βασικα τι κοραλια θες να κρατησεις ?

Γενικα μην πας σε Τ8 ειδικα εφοσον μιλαμε για DIY...καλυτερα Τ5 απο καθε αποψη.

Επισης μπορεις να πας σε Power Compact οπου εκει θα εβαζες 2 χ 36 βατ και θα ησουν αρχηγος ...αυτες εχουν μηκος 40-45 εκατοστα αν θυμαμαι καλα.Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει ποικιλια σε τετοιες λαμπες ακομα στην Ευρωπη ...το aquaristic.net πουλαει τετοιες της Interpet.

klaz
13-04-07, 00:02
καντε μας ενα τηλεφωνακι αυριο........ποτε δεν ξερεις.....!!!!

Isidoros
13-04-07, 06:33
Συγνωμη αλλα τι κοραλια πιο απαιτητικα θελεις να βαλεις σε fowlr?Εγω θα ελεγα να δεις το νανο του Tricky;) Tα 60 λιτ ειναι πολυ λιγα για οτιδηποτε αλλο.:(

accnt
13-04-07, 08:36
Aπλά ο φίλος μας ισως να παει από fish only σε reeφάκι.... ή να βαλει π.χ. reef safe ψάρια.

ginodim
13-04-07, 09:41
Παιδιά δεν θέλω να βάλω πολλά κοράλια , απλά με την λάμπα που έχω τώρα δεν μπορώ να βάλω σχεδόν τίποτα. Και επειδή βλέπω πολλά κοραλάκια που μαρεσουν θέλω να βάλω 2 πιο καλές λάμπες .Επίσης θέλω να φαίνεται και πιο φωτεινό.Δέν θα το κάνω reef σε καμία περίπτωση γιατι ξέρω πως είναι μκρό και δεν έχω ακόμα και την εμπειρία .Απο ψάρια 2 κλόουν έχω. Λάμπες τ5 βρίσκω πιο ευκολα στο εμπόριο και δεν θέλω να μπλέξω με παραγγελίες.Θα μου κάνει την κατασκευή δωρεάν συγγενής μου ηλεκτρολόγος. Απλά ήθελα να δώ την γνώμη σας για να του πώ τί λάμπες να βάλει , 2 τ5(που νομίζω χωράνε ) ή 4 τ8??
ΥΓ: Μαρέσει πολύ και η ανεμώνη (tricky kai accnt μή με βερέσετε!!)

Tricky
13-04-07, 09:45
Οι Τ5 - 24 Watt εχουν μηκος 549mm .

Αν χωρανε , βαλε δυο τετοιες και εισαι super .Μην το ψαχνεις αλλο ;)

ginodim
13-04-07, 09:50
Ευχαριστώ ....:) έτσι θα το κάνω ....Ελπίζω να σας απασχολήσω σύντομα για ένα πιο μεγάλο ενυδρείο:rolleyes: :smt036 :smt047

accnt
13-04-07, 11:27
Ε και για το συγκεκριμένο να μας απασχολήσεις δεν υπαρχει πρόβλημα....;)
Όσο για την ανεμώνη.....:smt039

ginodim
13-04-07, 11:50
ΤΟ ΞΈΡΩ ΠΑΙΔΙΆ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΌ ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ. ................Να μή βάλω ανεμώνη λέτε??:rolleyes: :rolleyes: :smt040

Isidoros
13-04-07, 13:56
Να βαλεις +-8αχ αυτο που ηθελα αλλα δεν εχω ορεξη να μπλεξω και με αλλα:(Δες οι κλοουν που εχεις με ποια ανεμωνη ειναι συμβατοι και βουρ!!!!!!!!!
Τωρα στο θεμα του φωτισμου ,γιατι δεν κοιτας τον ΜΗ προβολεα που εχει βαλει ο Tricky.:smt115

ginodim
13-04-07, 14:16
Ισίδορε δέν θέλω να προχωρήσω σε MH . δεν έχω και χώρο και ΄δεν με παίρνει απο θέμα θερμοκρασιών,.

Isidoros
13-04-07, 14:22
οκ εσυ ξερεις.Απλως μετα απο 4 χρονια στο θαλασσινο και πολλες ...αλακιες στην καμπουρα μου σου λεω την ιδανικη λυση για να εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο.Υπαρχουν και ΜΗ προβολεις στα 70w.Αν σκεφτεσαι θερμοκρασιες ασε καλυτερα την ανεμωνη.Βαλε τιποτα μανιταρακια σε διαφορα χρωματα κτλ.

ginodim
13-04-07, 14:46
καπως έτσι το σκέφτομαι Ισίδορε . Είμαι αχάριος ακόμα και θέλω να δώ πως θα περάσω το πρώτο μου καλοκαίρι....Υστερα σκέφτομαι ένα 120 λιτρο με πιό καλό εξοπλισμό.Ευχαριστώ πάντως :)