PDA

Επιστροφή στο Forum : Koralia 4 Mod


mmbuna
12-04-07, 21:55
Ή πως να πάτε από τα 4.600 λαω με 11 Watt σε τουλάχιστον 6-7.000 λαω με περίπου 16 Watt.

Λοιπόν, ήρθαν οι Koralia και φυσικά ήταν ώρα για το εργαστήρι! Τις πήρα με σκοπό να κάνω αυτό το mod που είχα δεί στο RC (http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?s=&threadid=1023416&perpage=25&pagenumber=1) και μου άρεσε πολύ.

Θα ρίξω όσες φωτο μπορώ για να βοηθήσω όποιον ενδιαφέρεται και για να πάρουμε ιδέες πως μπορεί να γίνει καλύτερα.

Οι πρώτες δείχνουν την 'stock' κατάσταση της Koralia 4:

mmbuna
12-04-07, 21:58
Τα υλικά που χρειαζόμαστε είναι αρκετά χαμηλού κόστους (εκτός από τον μαγνήτη που χρησιμοποιώ και είναι από μια καμένη MaxiJet).

Σωληνάκι αρδευτικό (το μαύρο σε κουλούρα)

Σωληνάκι σκληρό διάφανο από είδη μοντελισμού

Προπέλα επίσης από είδη μοντελισμού

mmbuna
12-04-07, 22:05
Η ιδέα είναι να αλλαχτεί η μικρή προπέλα της Ηydor με μία πιο 'επιθετική' και σε βήμα αλλά και σε διάμετρο που θα σπρώχνει ιδεατά πιο πολύ νερό, σε πιο ανοιχτή, σκορπισμένη διάχυση....

Εδώ φαίνεται η συναρμολόγηση του νέου μαγνήτη με την νέα προπέλα.

Το μεσαίο μαύρο κομματάκι σωλήνας άρδευσης, το 'φοράμε' πάνω από το πλαστικό κολλάρο που ειναι κολλημένο στον μαγνήτη.

Τι διάφανο σωληνάκι, περνάει μέσα στην προπέλα και επίσης μέσα στο μαύρο σωληνάκι αρδευσης. Logo παντού η άποψη μου, αλλά αργότερα, όταν θα είμαι σίγουρος για το πειραμα. Προσωρινώς, όλα είναι απλά σφηνωμένα μεταξυ τους.

(Στη φωτο φαίνεται διπλή προπέλα, απλα αγνοήστε την δεύτερη, θα φτάσουμε και εκεί, και κάντε το δικό σας με μια προπέλα.)

mmbuna
12-04-07, 22:08
Λοιπόν, οι 2 προπέλες είναι αρκετά διαφορετικές και αυτή που διάλεξα δεν είναι η μόνη λύση, απλά αυτήν είχα πρόχειρη σπίτι απόψε.

Στην τρίτη εικόνα η νέα μας προπέλα συναρμολογημένη (και κολλημένη αργότερα) έχει σχεδόν 6 εκ μήκος, όπως και η 'μαμίσια' προπέλα της Hydor.

mmbuna
12-04-07, 22:13
Το αποτέλεσμα (αγνοήστε την διπλή προπέλα πάλι, είναι το επόμενο βημα του μαρτυρίου της Koralia 4 χεχεχε :smt093 )


Λοιπόν, αρκετά απόψε...

Την έχω σε timer από τις 4 το απόγευμα σήμερα Πέμπτη, (ΟΝ 10', OFF 2') να δούμε πως και τι θα αντέξει μέχρι αύρίο και τα ξαναλέμε!

mmbuna
17-04-07, 23:58
UPDATE

Το 10' ΟΝ, 2' OFF δεν την αφήνει να 'ξεκουραστεί' και τα παίζει μετά από μερικές ώρες (4-5).

Την γύρισα στο 10' ΟΝ, 10' OFF (από Παρασκευή 13 Απριλίου) όπως θα είναι και στο ενυδρείο, να δούμε αν τα 10' 'ξεκουρασης' της αρκούν.
Μέχρι τώρα, (Τρίτη, 18 Απρίλη, αργα το βράδι) τα παει μια χαρά αν εξαιρέσει κανείς τον θόρυβο που κάνει όταν ξεκινάει (κλικ-κλικ-κλικ 2-3 φορές το πολύ) μέχρι να διορθώσει η προπέλα.

Το μόνο περίεργο, έβγαλε κάτι σαν λάδι (αχρωμο, αοσμο, αλλα σαν λάδι στην αφή, 2-3 κηλίδες στην επιφάνεια του νερού) μάλλον από την υπερθέρμανσή της από το 10'/2'.

Είδωμεν...

klaz
18-04-07, 00:00
αυτο λεγεται xtreme test drive..!!!!
καλο κουραγιο κΑΙ καλη συνεχεια.....