PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση


johnvidras
12-04-07, 14:30
Παιδιά γειά σας.Το ενυδρείο μου τρέχει εδώ και κανα μήνα και χθές το βράδυ καθώς το παρατηρούσα είδα από μια τρύπα του βράχου ένα σκουλίκι άσπρο να βγαίνει, να μεγαλώνει και να κόβει με τη μύτη του κομματάκια από το βράχο!Φωτογραφία δεν μπορώ να βγάλω γιατί μπαίνει πάλι μέσα....Τελοσπάντων αν έχει κανένας ιδέα τι είναι θα βοηθούσε...

accnt
12-04-07, 19:12
Υπάρχουν πολλά είδη σκουληκιών. Πολλά από αυτά δεν δημιουργούν προβλήματα, αλλά πάλι δυστυχώς δημιουργούν. Η περιγραφή δεν βοηθάει αρκετά. Ήταν μόνο άσπρο? Μήπως είχε κόκκινα πόδια? Παρακολούθησέ το λίγο. Είναι πάντα εκεί μόνιμα?

johnvidras
12-04-07, 23:45
Ηταν μόνο άσπρο πολύ λεπτό με μια γραμμή μαύρη στη μέση καθ όλο το μήκος του και δεν είχε καθόλου πόδια.Όταν βγήκε από την τρύπα άρχισε να μακραίνει σαν προβοσκίδα και μόλις πλησίασε τον απέναντι βράχο άρχισε να τον θρυμματίζει.Αργότερα παρατήρησα πως σε εκείνο το σημείο ο βράχος έχει εμφανώς αφαιρεθεί.Προσπάθησα να το βγάλω φώτο αλλά ήταν αδύνατον καθώς μπήκε αμέσως μέσα και από τότε δεν έχει εμφανιστεί...

Isidoros
13-04-07, 06:25
Για προσπαθησε μηπως το αναγνωρισεις εδω.
http://home2.pacific.net.ph/%7Esweetyummy42/hitchworms.html

accnt
13-04-07, 08:25
Δεν μπορεί να έφαγε βράχο... Μήπως έφαγε κοραλλίνη και έμεινε ο βράχος άσπρος σε εκείνο το σημείο?

johnvidras
13-04-07, 09:56
Δεν ξέρω τι έφαγε αλλά μόλις είδα να φεύγουν κομματάκια από το βράχο τρόμαξα:confused: .Μάλλον αν το ξαναπετύχω δεν θα έχει και πολύ καλό τέλος:smt068 ....

Isidoros
13-04-07, 13:41
Κοιταξες το λινκ που σου εδωσα?

johnvidras
15-04-07, 11:09
Το κοίταξα αλλά δεν μπορώ να βγάλω και πολλά συμπεράσματα γιατί το είδα για πολύ λίγο.Τεσπά μου έμοιαζε με κάποια ποθ είδα τα οποία είναι χωρίς πόδια αλλά δεν μπορώ με σιγουριά να το αναγνωρίσω.Θα παραφυλάξω μήπως το πετύχω και σε περίπτωση που δεν το πετύχω μου φαίνεται πως θα βγάλω το βράχο και :smt070μαλλον θα έχει άδοξο τέλος...

accnt
15-04-07, 12:49
Μην αχγώνεσαι πάντως. Τόσα πολλά πράγματα που έρχονται με τον βράχο θα μας είχαν αρρωστήσει....:D

Obelix(Reifen)
16-04-07, 06:32
Μόνο τα Eunicids τα κάνουν αυτά για να φτιάξουν την τρυπά τους στον βράχο..Ευτυχώς που δεν είδες ότι έχει δαγκάνες αλλά θα τις ανακαλύψεις μόλις το παρατηρήσεις πόσο γρήγορο και προσεκτικό είναι.

Αλλά από το σχήμα και την προβοσκίδα έχεις ένα Sipunculida (http://www.reefkeeping.com/issues/2004-04/rs/index.php)που είναι καλό παιδί και δεν το πειράζουμε.

johnvidras
17-04-07, 16:57
Σε ευχαριστώ Διονύση μάλλον τέτοιο είναι.Η βοηθειά σου είναι πολύτιμη...;)