PDA

Επιστροφή στο Forum : To triggerακι μου


Tricky
12-04-07, 12:31
Τα trigger fish ειναι απο τα πιο ομορφα αλλα και επιθετικα ψαρια ,καταλληλα μονο για fish only ενυδρεια.

Πολυ τα χαρακτηριζουν ως τα oscar του θαλασσινου νερου ,αφου εχουν φοβερη (αλλα και απροβλεπτη συμπεριφορα).Ειναι αυτο που λεμε ''ψαρια pet'' και βγαζουν ηχους οταν πεινουν (πραγμα συνηθες) ή οταν επιτιθενται (επισης συνηθες:D). Το μεγαλο τους πλεονεκτημα ειναι οτι προσαρμοζονται ευκολα στην ζωη του ενυδρειου και ειναι πολυ ανθεκτικα στις αρρωστιες.

Δυστηχως τα πιο ομορφα του ειδους απαιτουν παρα πολλα λιτρα ωστε να καταφερουν να συμβιωσουν με αλλα ψαρια χωρις προβληματα.

Τεσπα , σας βαζω μια φωτο που τραβηξα απο το δικο μου Triggerακι ...περιττο να πω πως ειναι το αγαπημενο μου ψαρι .
Ειναι ενα Rhinecanthus verrucosus. Μεχρι στιγμης ειναι ο αγαθος γιγαντας του ενυδρειου ...δεν πειραζει κανενα ψαρι αλλα και κανενα δεν στεκεται στο δρομο του :D:D

accnt
12-04-07, 12:53
Ωραίος είναι ο άτιμος... να σου ζήσει!

Isidoros
12-04-07, 14:05
Kουκλος!Ενας απο τους λογους που θα εφτιαχνα fish only.:mrgreen:

Yiannis59
12-04-07, 14:10
Αυτα μας κάνετε εμάς τους γλυκανάλατους και μας τραβάτε to the dark side

Θανάσης
12-04-07, 15:12
http://www.cosgan.de/smiliegenerator/ablage/391/500.png

Lsourtzo
12-04-07, 15:20
άντε μεγιά μεγιά ...
και σανότερα !!!
σε πόσα λίτρα το έχει βασίλη ?

Tricky
12-04-07, 16:19
Το εχω σε 240 λιτρα ...ειναι ακομα μικρο και αβγαλτο :D:D

Το Σεπτεμβρη με το καλο θα μετακομισει στο νεο του , μεγαλο σπιτι μαζι με αλλα trigger:smt026


Παλιοτερα ειχα ενα Rhinecanthus rectangulus το οποιο ηταν μεγαλυτερο και καθολου καλοβολο ...ετσι ειχα αναγκαστει να το δωσω για υιοθεσια :(

Carebean pirate
12-04-07, 17:59
Πολύ όμορφο...!! :mrgreen:

Να ρωτήσω κάτι..Το trigger fish στο αλμυρό νερό είναι τόσο δύσκολο όσο οι δίσκοι..?

klaz
12-04-07, 18:08
Πολύ όμορφο...!! :mrgreen:

Να ρωτήσω κάτι..Το trigger fish στο αλμυρό νερό είναι τόσο δύσκολο όσο οι δίσκοι..?αν διαβαζες λιγο πιο προσεχτικα ..στο πρωτο κιολας ποστ...θα εβλεπες..''Το μεγαλο τους πλεονεκτημα ειναι οτι προσαρμοζονται ευκολα στην ζωη του ενυδρειου και ειναι πολυ ανθεκτικα στις αρρωστιες.''
αρα...εχουν σχεση με δισκους....???:rolleyes:

sps4ever(niktso)
12-04-07, 18:55
Συγνώμη αλλά η δική μου εμπειρία λέει ότι οι trigger είναι πολύ πιο ευαίσθητοι από τους δίσκους. Είναι μεν τρομακτικά ανθεκτικά ψάρια συγκρινόμενα όμως με τα υπόλοιπα ψάρια του ωκεανού.

Tricky
12-04-07, 22:30
Να ρωτήσω κάτι..Το trigger fish στο αλμυρό νερό είναι τόσο δύσκολο όσο οι δίσκοι..?

Κοιτα φιλε μου , τετοιες συγκρισεις δεν ευσταθουν ...

Αλλωστε τι σημαινει ''δυσκολο'' ψαρι ? Εκφραζοντας την καθαρα προσωπικη μου αποψη , θα πω οτι αν ο χομπιστας σεβαστει τις ιδιαιτεροτητες του καθε ψαριου και προσπαθησει να του παρασχει τις καταλληλες συνθηκες , τοτε ολα γινονται ευκολα ;)

Απο εκει και περα , συμφωνω με τον Νικο (sps4ever) οτι τα θαλασσινα ψαρια ειναι πιο ευαισθητα σε σχεση με του γλυκου νερου.Το γεγονος και μονο οτι ειναι αγρια φθανει. Ακομα και αυτο το trigger στην αρχη εκανε απεργια πεινας απο το ψυχολογικο σοκ ...τωρα τρωει απο το χερι μου :D

Απο την αλλη , τα ψαρια του γλυκου νερου εχουν την προκληση των αναπαραγωγων , κατι που στο θαλασσινο ενυδρειο δεν απασχολει -ακομα- τον καθε χομπιστα.Ισως εκει να ειναι πχ η προκληση και η ''δυσκολια'' των δισκων.

Τεσπα , οπως προειπα , καλο ειναι να αποφευγονται οι συγκρισεις ...

ginodim
12-04-07, 23:22
Υπέροχο. Να σου ζήσει tricky!!

Tricky
12-04-07, 23:50
Ευχαριστω !!

Βαζω μερικες φωτο ακομα ...

enzo
13-04-07, 06:00
...σαν να βλεπω την παλετα του Ντα Βιντσι....:D
...φτου φτου

accnt
13-04-07, 08:30
Καλά ρε Βασίλη πως έχει γίνει έτσι ο βράχος? Φοβερός!!! Ρίχνεις Purple up?

Tricky
13-04-07, 08:48
Καλά ρε Βασίλη πως έχει γίνει έτσι ο βράχος? Φοβερός!!! Ρίχνεις Purple up?

Οχι φιλε , δεν ριχνω τιποτε ...εχω να ριξω οποιοδηποτε προσθετο στο fish only τουλαχιστον κανα εξαμηνο ...εδω σταματησα τον ανθρακα εδω και 3 μηνες :D

Εχω μονο Hobby Phosphat Killer και μια μπαλα chaeto μεσα στο τανκ.
Αλλαγες νερου 25% μηνιαιως και ευλαβικα με απλο αλατι red sea.

Lsourtzo
13-04-07, 08:54
μαγικό !!!
πως ήξερες αν πρέπει και πότε να σταματήσεις να βάζεις αλάτι στο ενυδρείο ?
τι είναι το chaeto ?? :confused:

Tricky
13-04-07, 09:00
μαγικό !!!
πως ήξερες αν πρέπει και πότε να σταματήσεις να βάζεις αλάτι στο ενυδρείο ?
τι είναι το chaeto ?? :confused:

Chaeto ειναι η αλγη chaetomorpha ...συνηθως μπαινει σε refugium αλλα επειδη δεν εχω τετοιο , την εβαλα χυμα μεσα πισω απο τους βραχους με καλη ροη.

Το πρωτο ερωτημα δεν το καταλαβα (?):)

Lsourtzo
13-04-07, 09:03
Το πρωτο ερωτημα δεν το καταλαβα (?):)


πως ήξερες αν πρέπει και πότε να σταματήσεις να βάζεις αλάτι στο ενυδρείο ?

και είναι πολύ λογικό ...
γιατί δεν ήθελα να πώ αλάτι αλλα άνθρακα !! :smt047 :D

Tricky
13-04-07, 09:14
Θεωρησα οτι δεν τον χρειαζομαι πλεον:

1) Το σκιμερ μου (Deltec MCE 600) κανει καλη δουλεια
2) Θεωρω πιο χρησιμο να ''ξοδευω'' δυο κιλα αλατι μηνιαιως για τις αλλαγες νερου παρα να βαζω ανθρακα.
3)Το νερο ειναι απολυτως διαυγες χωρις κιτρινιλα.
4) Ξεκινησα να χρησιμοποιω νερο απο Οσμωση οποτε -λογικα- μειωθηκαν κατα πολυ οι οποιοι ρυπαντες , που ο ανθρακας εβγαζε απο το νερο βρυσης

Γενικα επειδη το ενυδρειο εχει αρχισει και ωριμαζει (=αναπτυξη κοραλινης?) αποφασισα πως ειναι καλο να αποδεσμευτω απο τον ανθρακα.Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καμμια αρνητικη επιπτωση...;)

accnt
13-04-07, 11:22
Και μάλλον δεν θα δεις....
Άλλωστε παει να επικρατήσει η άποψη οτι βάζουμε άνθρακα λίγες μέρες τον μήνα.
Και εγώ στο reef μου τον έχω βγάλει εδώ και καιρό.
Θα δείξουν λοιπόν οι πειραματισμοί....

Isidoros
13-04-07, 13:48
Το σωστο απ οτι εχω διαβασει για τον ανθρακα ειναι αν χρειαζεται τον βαζουμε για 1 ημερα.

Lsourtzo
13-04-07, 13:53
αυτά βέβαια πάντα με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για νερό από ΑΟ !! έτσι ??
μήπως θα ήταν καλύτερα για κάποιον που δεν έχει ΑΟ να βάζει τον άνθρακα εκεί που προετοιμάζει το ... και όχι μέσα το ενυδρείο ?

Θανάσης
13-04-07, 14:18
εγώ πάλι βάζω ανθρακα αλλα δεν έβαλα ποτε αντιφοσφορο.....και δεν ειχα προβλήματα άλγης τουεναντίων δεν ειχα καθόλου και μάλιστα ίσως αυτός ήταν ενας παράγοντας που οδήγησε τον fighting conch μου στην άλλη πλευρα....

Tricky
13-04-07, 14:30
Πρεπει να ξεκαθαρισουμε οτι μιλαμε για fish only ενυδρειο ...δεν εχουμε ουτε χημικο πολεμο μεταξυ κοραλιων , ουτε κυνηγαμε το απολυτο purity.

Εγω καταληγω οτι εφοσον εχουμε επαρκες skimming,κανουμε αλλαγες νερου με καλο feed water (=οσμωση) , τοτε ο ανθρακας δεν χρειαζεται.Εγω πχ παρατηρησα οτι οταν εβαζα φρεσκο ανθρακα , το σκιμμερ ''επεφτε'' ...(μπορει να ηταν και ιδεα μου:))

Τα τριημερα χρησης ανθρακα αφορουν τα reef ενυδρεια επειδη λεγεται οτι μετα το τριημερο ο ανθρακας τραβαει πολυτιμα ιχνοστοιχεια περα απο τα ανεπιθυμητα οργανικα κλπ

Gorgi
13-04-07, 15:25
...τωρα τρωει απο το χερι μου :D
Πρόσεχε γιατί μπορεί να φαει και το χέρι σου... :grin:
Εγω καταληγω οτι εφοσον εχουμε επαρκες skimming,κανουμε αλλαγες νερου με καλο feed water (=οσμωση) , τοτε ο ανθρακας δεν χρειαζεται.Εγω πχ παρατηρησα οτι οταν εβαζα φρεσκο ανθρακα , το σκιμμερ ''επεφτε'' ...(μπορει να ηταν και ιδεα μου:smile:)

Τα τριημερα χρησης ανθρακα αφορουν τα reef ενυδρεια επειδη λεγεται οτι μετα το τριημερο ο ανθρακας τραβαει πολυτιμα ιχνοστοιχεια περα απο τα ανεπιθυμητα οργανικα κλπ
Δεν ήταν η ιδέα σου...εγώ όταν σταμάτησα την συνεχή χρήση άνθρακα είδα αύξηση στο skimmate μου. Το ίδιο παρατήρησα όταν αφαίρεσα και κάποια μηχανικά προφίλτρα που είχα στην είσοδο του νερού στο sump.
Πλέον τους 6 τελευταίους μήνες κάνω περιοδική χρήση άνθρακα για μια εβδομάδα τον μήνα, ακριβώς πριν την αλλαγή νερού. Έτσι (πιστεύω) δεν αφαιρώ ιχνοστοιχεία από το νερό μου και επιτρέπω στο skimmer μου να δουλεύει καλύτερα.
Πάντα όμως έχω πρόχειρο άνθρακα καθώς δεν ξέρω πότε μπορεί να μου χρειαστεί ή πότε θα έχω να κολλήσω κανα κοράλλι με εποξικη πράγμα που κάνει θεμιτή την χρήση του για 1-2 μέρες.

Lsourtzo
13-04-07, 15:58
αυτά βέβαια πάντα με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για νερό από ΑΟ !! έτσι ??
:confused:

oceanic
10-05-07, 16:23
O Tελειος Ψαρακας!!!!!!! Σαν το υποβρυχιο ''STINGRAY'' ειναι!!! Φοβερος.......

andreas72
16-06-08, 17:59
αυτή η φωτό είναι καταπληκτική, λες και σε κοιτάει στα ματια, με μια απορία-ερωτηματικό, πολύ καλή!!!!!! :p:p:p http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=7606&d=1176414645

g4x4
02-07-08, 15:49
Πολύ όμορφο το triggeraki σου!!!