PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα φυτά


bakogiannisd
05-04-07, 08:07
Καλημέρα!
Σε ένα απο τα ενυδρεία που έχω θα βάλω φυτά. Για υπόστρωμα έχω μόνο χαλίκι όχι και πολύ ψιλό. Τα φυτά που έχω είναι δύο κλαδέματα anubias απο το άλλο ενυδρείο και μία Egeria densa που αγόρασα εχθές. Για την anubia γνωρίζω οτι ένα απλό δεσιμο σε ξύλο ή πέτρα είναι αρκετό, τι γίνετε όμως με την Egeria densa; Θέλει κάποιο άλλο υπόστρωμα, έχει ριζικό σύστημα που το απαιτεί; Αυτή που αγόρασα είταν σε γλαστράκι και τα κλαδιά δεν είχαν ρίζες.
Περιμένω την βοηθειά σας
Ευχαριστώ

klaz
05-04-07, 08:10
για την egeria ειναι οντως λιγο δυσκολο και σπαστικο το φυτεμα της ειδικα οταν το υποστρωμα λογω μεγαλου διαμετρηματος δεν βοηθαει....
τιποτε ομως δεν ειναι απαγορευτικο....μπορεις να βαλεις καποιο αντικειμενο πχ μια πετρουλα οπου και να συγκρατει δεμενο και φυτεμενο το ματσακι σου.....
TIP.εαν το σκεφτεσαι στην πορεια για φουλ φυτεμενο,πιθανοτατα θα χρειαστεις αλλαγη υποστρωματος για να γλυτωσεις την τυρανια......

bakogiannisd
05-04-07, 08:22
φουλ φυτεμένο δεν είναι στα άμεσα σχεδιά μου, θα ήθελα να ασχοληθώ για αρχή με τις ανούμπιες, Egeria densa, κερατόφυλλο και java moss. απ'ότι κατάλαβα απο την απάντηση σου δεν είναι αναγκαία η προσθήκη ή αλλαγή υποστρώματος. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. :)

klaz
05-04-07, 08:48
φουλ φυτεμένο δεν είναι στα άμεσα σχεδιά μου, θα ήθελα να ασχοληθώ για αρχή με τις ανούμπιες, Egeria densa, κερατόφυλλο και java moss. απ'ότι κατάλαβα απο την απάντηση σου δεν είναι αναγκαία η προσθήκη ή αλλαγή υποστρώματος. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. :)δεν μπορω να γνωριζω παρολοοτι αναφερεις τα φυτα που σε ενδιαφερουν,τι αλλο εχεις στο μυαλο σου πχ για ακουασκειπινγκ..για να σου προτεινω τελικα,να προσθεσεις η να αλλαξεις τελειως το υποστρωμα σου....
το θεμα ειναι οτι χοντροκοκκο χαλικι δεν ειναι καταλληλο για φυτεμενα,για τους λογους τους οποιους προειπαμε...
τωρα εαν θελεις να μπεις σε διαδικασια να προσθεσεις και αλλο υποστρωμα πιο λεπτοκοκκο,το οποιο θα βαλεις μπροστα στο ενυδρειο,και θα τραβηξεις το χοντροκοκκο πισω......αυτο αλλαζει τα πραγματα.......μη σου ανοιγω την ορεξη τωρα.....:p:D:D

bakogiannisd
05-04-07, 11:18
Το ενυδρείο αυτό (120λίτρα) είχε υπόστρωμα χαλίκι όπως προανέφερα ποιο πάνω, ένα μεσαίο μεγέθους ξύλο μοπάνι και δυστιχώς 3 πλαστικά φυτά. Φιλοξενούσε 2 παπαγαλόψαρα τα οποία χάρησα σε έναν φίλο, 1 πλέκο και 2 σκαλάρια. Τώρα θέλω να προσθέσω 2 ακόμα σκαλάρια, 4-5 corydoras και κάποια φυσικά φυτά, δεν θέλω όμως να το γεμίσω με φυτά, θα ήθελα να ξεκινήσω με τα είδη που προανέφερα ποιο πάνω γιατί πιστεύω οτι είναι εύκολα, μιας και δεν έχω καμιά εμπειρία ως τώρα εκτός απο 1-2 ανούμπιες.

PascM
05-04-07, 11:23
Αν έχεις ήδη 2 σκαλάρια, γνώμη μου, οτι τα λίτρα σου δεν σου επιτρέπουν να προσθέσεις και άλλα!

klaz
05-04-07, 11:24
κανε οτι θελεις,αλλα στα 120 λιτρα ΜΗΝ προσθεσεις και αλλα σκαλαρια....
οπως επισης και ο πλεκο σε λιγο θα δειχνει τεραστιος εκει μεσα........

bakogiannisd
05-04-07, 11:25
όταν λές να βάλω υποστρωμα πιο λεπτοκοκκο,το οποιο θα μπεί μπροστα στο ενυδρειο και θα τραβηξω το χοντροκοκκο πίσω, στην συνέχεια απο την βαρύτητα, αλλαγές νερού κλπ. δεν θα αναμιχθούν και το λεπτόκοκκο θα πάει κάτω απο το χοντρόκοκκο;

bakogiannisd
05-04-07, 11:30
Αρα παραμένω με τα δύο σκαλάρια και ίσως προσθέσω μόνο τα corydoras, αυτά δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα.
Ευχαριστώ :smt039
Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλους

klaz
05-04-07, 11:32
μπρρρρρρρρ....με κουφανες τωρα..!!!
θα τραβηξεις απο μπροστα ΟΛΟ το χοντρο σου χαλικι,το οποιο θα σπρωξεις πισω,και ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ μπροστα θα μπει το λεπτο.....

bakogiannisd
05-04-07, 11:37
Φίλε klaz γιατί μπερδεύτηκες με αυτό που είπα; :(
Κατάλαβα ότι θα τραβούσα όλο το χνδρόκοκκο πίσω, απλά πιστεύω ότι σιγά σιγά θα αναμιγνίονταν. τέλος πάντων εσεις ξέρετε καλύτερα, θα το δοκιμάσω και θα σας πώ. Αντε και καλό Πάσχα :)

klaz
05-04-07, 11:48
φιλε μου δεν μπερδευτηκα,απλα προσπαθησα να σου το κανω κατανοητο...τεσπα καλη ανασταση και απο μενα..και δες πως στηνεται σωστα και σιγα-σιγα ενα φυτεμενο.....
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/plantaquarium.htm