PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι Caulerpa ?


nikman
02-04-07, 23:54
Παρακαλώ ας γίνει αναγνώριση του παρακάτω φυτού.
Το έχω μέσα στο ενυδρείο λόγω απουσίας ρεφούτζιου.
Υπήρχε στο βράχο εξ αρχής.
Κρίνετε σκόπιμο να το αφαιρέσω ή προσφέρει κάτι στο σύστημα ;

accnt
03-04-07, 08:13
Ναι είναι caulerpa. Δεν δίνει κάτι στο σύστημα, αλλά παίρνει. Νο3. Με αυτά τρέφεται και με τον φωτισμό μεγαλώνει. ¶ρα είναι καλή για το σύστημά μας?
Δυστυχώς όχι.
Αυτού του είδους οι μακροάλγες είναι πολύ επιθετικές (για να ακριβολογούμε εξαπλώνονται ραγδαία, εφόσον βρουν ιδανικές συνθήκες) και μπορούν να γίνουν μάστιγα στο ενυδρείο μας. Το θέμα είναι, ότι είναι πολύ δύσκολο πλέον να απαλλαγείς από αυτές γιατί και να τις βγάλεις τελείως πάλι αυτές θα ξαναφυτρώσουν. Βγάλε τον βράχο και αφαίρεσε και κομμάτι του έτσι ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα την εξαφανίσεις.
Από την άλλη θα μπορούσες να την βάλεις (ακόμα και μαζί με τον βράχο) σε ένα refugium ή έστω στο sump (με φωτισμό) έτσι ώστε να συνεχίσει να πράττει το ωφέλιμο έργο της. Όμως για τέτοιου είδους συστήματα υπάρχουν και καλύτερα είδη μακροαλγών, όπως η chaeto η οποία δεν κρασάρει (πεθαίνει) τόσο εύκολα όπως η caulerpa. Το άσχημο με το κρασάρισμα είναι ότι, ότι και αν είχε απορροφήσει η μακροάλγη από το σύστημά μας επιστρέφει στο ενυδρείο και μάλιστα απότομα, με όποιες επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό. Επίσης η chaeto δεν αφήνει στο σύστημά μας σπόρια, όπως η caulerpa, τα οποία είναι ικανά να δραπετεύσουν από το refugium και να φυτρώσουν στο κυρίως ενυδρείο μας. Βέβαια για να μην γίνει αυτό (όταν έχουμε caulerpa) μπορούμε να έχουμε τον φωτισμό στο refugium ανοικτό 24/24, διότι η caulerpa δραστηριοποιείται «σεξουαλικά» (τι λέω τώρα….) μόνο την νύχτα! Είδες οι άλγες βίτσια???

Οι περισσότεροι χομπίστες που χρησιμοποιούν άλγες, έχουν chaeto.

Tricky
03-04-07, 08:13
Νομιζω πως ειναι halimeda ...

Μην την ενοχλησεις ;)

Tricky
03-04-07, 08:15
Ωχ , εχουμε διασταση αποψεων με το Γιαννη :D:D

Apostolis
03-04-07, 08:18
Εγώ νομίζω οτι είναι Hydrocotyle Leucocephala...!!! Μία καλύτερη φωτό, θα βοηθούσε!!!
(Ό,τι και να κάνετε σε φυτεμένο θα γυρίσετε!!! :smt030:smt041+-8)

accnt
03-04-07, 08:25
Ναι halimeda είναι τελικά, αλλά σε κάθε περίπτωση εγώ θα έκανα τα παραπάνω...;)

Tricky
03-04-07, 08:49
Μπορει να την βγαλει ...αλλα η halimeda ειναι η πιο καταλληλη μακροαλγη για ''φυτεμα'' στο main tank .Ειναι και ομορφη αλλωστε :D

Αλλωστε αν ειναι στο μεγαλο ενυδρειο του Μανωλη , αυτο απο οτι ξερω δεν παει για full blown reef ...

accnt
03-04-07, 09:26
Έχεις το δίκιο σου.
Αλλά είμαι πολύ κάθετος σε "επιθετικούς" οργανισμούς όπως μακροάλγες, μανητάρια κλπ, αλλά βέβαια και -όπως λες- ανάλογα και με το σύστημα.
Η Ναταλία πάντως που το έχει στο ενυδρείο της (reef) την εξαφανίζει μια φορά την βδομάδα και αυτή πάλι εκεί. Μπορεί να φαίνεται όμορφη -και είναι- αλλά είπαμε....:smt066 :D !

nikman
03-04-07, 16:28
Γιάννη όταν λες κρασάρει εννοείς ότι το κάνει χωρίς προειδοποίηση ;
Δηλαδή εκεί που την βλέπεις πράσινη-πράσινη και φουντωτή, τσούπ στα αμολάει τα νιτρικά και δεν ξέρεις από πού σούρθανε ;
Αν την αφήσω στο ενυδρείο, refugium δεν έχω, και βάλω κάποιο tang υπάρχει περίπτωση να τη δει σαν τροφή και να την εξαφανίσει ;

nikman
03-04-07, 17:13
Λοιπόν παρεμπιπτόντως μέτρησα τα Ν03 με τεστ της sera και έδειξε το απόλυτο μηδέν. Αυτό δεν μου ακούγεται και πολύ καλό ε;
Από τροφή ρίχνω λίγη κατεψυγμένη γαρίδα κάθε μια δυο μέρες στον Clarkii που την τρώει μαζί με τη φίλη του.
Στο μανδαρίνο δεν δίνω κάτι γιατί έτσι και αλλιώς αδιαφορεί.
Το deltec δουλεύει μια χαρά οπότε μπορεί να έχει κάποια βάση το αποτέλεσμα της μέτρησης.
Θα πρέπει βέβαια να πάρω και κάποιο άλλο τεστ για να το διασταυρώσω.
Θέλω να μου πείτε αν θα πρέπει να κάνω κάτι για να αυξήσω το Ν03 ευχαριστώ.

nikman
03-04-07, 23:40
Λοιπόν παρεμπιπτόντως μέτρησα τα Ν03 με τεστ της sera και έδειξε το απόλυτο μηδέν. Αυτό δεν μου ακούγεται και πολύ καλό ε;


¶κυρο μέτρησα με τεστ της Tetra (που βρήκα από ένα φίλο) και μου έδειξε 12 mg/l


Κάνω μία σκέψη τώρα σχετικά με τις μακροάλγες. Εγώ δεν έχω Refugio που να συνδέεται άμεσα με το ενυδρείο, αν όμως έκανα ένα ξεχωριστό ; δηλαδή να, έχω ένα 50άλιτρο της Carrefour και αν του έβαζα νερό από το ενυδρείο ας πούμε σε μία μελλοντική αλλαγή και φωτισμό με 1-2 λάμπες Τ8 και έβαζα εκεί κάποιες μακροάλγες που θα έβρισκα στο εμπόριο, στο Ηράκλειο τώρα έχει φέρει ένα μαγαζί…
Να τις είχα εκεί stand by και όταν ανέβαιναν τα νιτρικά στο κυρίως ενυδρείο να τις έβαζα μέσα καμιά βδομάδα και μετά πάλι πίσω.
Τι γνώμη έχετε θα δουλέψει ;

thanpapa
04-04-07, 01:01
Μια και δεν εχεις αλλη δυνατοτητα , οπως λες, μηπως μπορεις να βαλεις ενα hung-on refugium? Ριξε μια ματια εδω
http://www.marinedepot.com/md_viewItem.asp?idproduct=CR1721
Λειτουργει με υπερχειλιση και ειναι καλη περιπτωση, ακομη και μα το σχεδιασεις μονος σου.
Θανασης

enzo
04-04-07, 01:32
τα νιτρικα πρεπει να ειναι παντα μηδενικα.....
πολλες φορες ομως,ενω παιρνουμε μηδενικη μετρηση,εχουμε αναπτυξη αλγης.
αυτο δειχνη την υπαρξη νιτρικων,που ομως προλαβαινη και καταναλωνεται απο την αλγη,και ετσι δεν ανιχνευεται στο test..
ακριβως οτι εχω και εγω δηλαδη...:D
τωρα για το συστημα που λες για refugium δεν νομιζω να πετυχει...
μην ξεχνας οτι καποια στιγμη θα μπουν και tang στο ενυδρειο και θα την τρωνε...
αν εχεις sump,τα πραγματα ειναι ευκολα...
αν δεν υπαρχει καθολου sump, refugium πανω απο το ενυδρειο,και παιζεις με αντλια και βαρυτητα....;)

accnt
04-04-07, 09:01
Δεν κρασάρει έτσι εύκολα και ευτυχώς φαίνεται… τα φύλλα ξεθωριάζουν.
Τα tang λογικά μπορεί να φάνε, αλλά δεν γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις. Έχουν και αυτά τον δικό τους «χαρακτήρα». Προσωπικά μακάρι να έβρισκες τέτοιο tang που να την έτρωγε.
Αυτό που λες για τις μακροάλγες δεν θα δουλέψει. Από την άλλη θα μπορούσες να κάνεις και αυτό που σου προτείνει ο Θανάσης και ο Μαρίνος.

nikman
04-04-07, 23:50
θα μπορούσες να κάνεις και αυτό που σου προτείνει ο Θανάσης και ο Μαρίνος.

Γιάννη το συγκεκριμένο refugium που μου προτείνει ο Θανάσης από το Link το CPR Aqua fuge 2 Hang-on Refugium small ξέρεις αν μπορεί να κρεμαστεί στο 350άρι της juwel από το ένα πλάι ; δεν το έχω κολλήσει τελείως στο τοίχο, απλά δεν ξέρω αν το εμποδίζει η διάταξη των φώτα για να κάτσει. Μετά φαντάζομαι η κυκλοφορία θα γίνεται με κάποιους λεπτούς σωλήνες και κάποια δίοδο θα βρεθεί προς το ενυδρείο.
Κάτι άλλο τώρα : η on line παραγγελία από το συγκεκριμένο site παρουσιάζει κάποια δυσκολία ή αναξιοπιστία ; αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία ή γνώση ας απαντήσει ευχαριστώ.

accnt
05-04-07, 08:31
Μανώλη προσωπικά δεν θα έπαιρνα κάτι τέτοιο έτοιμο. Θα προτιμούσα να το έφτιαχνα εγώ. Τι εννοώ.
Μια γυάλα με πλάτος ίση με του ενυδρείου μου και μήκος περίπου 40-50 πόντους. Το ύψος μπορεί να γίνει ή σαν του ενυδρείου + 10 πόντους ή και μικρότερο. Θα την τοποθετούσα δίπλα από το ενυδρείο και σε ένα έπιπλο παρόμοιο με του ενυδρείου, για να μην φαίνεται άσχημα. Ξέρω ότι όλα αυτά είναι πάρα πολλά και ίσως και δεν χωράνε, αλλά θα έκανα ένα sump – refugium πολύ καλό.
Θα μπορούσες εκεί να βάλεις όλα τα μηχανήματά σου skimmer, θερμοστάτες και στο τελευταίο στάδιο να έχεις και την μακροάλγη σου.
Δες το πρώτα αν γίνεται και θέλεις και μιλάμε μετά για λεπτομέρειες.

enzo
06-04-07, 00:51
γιαννη πιστευω οτι 40-50 ποντοι ειναι λιγο για sump-refugium,80-90 σιγουρα θα χρειαστει....
οποτε, αν ο φιλος μας εχει τον χωρο καλως, αν οχι, μπορει να κατασκευασει ενα ενυδρειακι μονο για refugium γυρω στους 40 ποντους μηκος για να εκμεταλλευτει τα συν της μακροαλγης...
φυσικα η πρωτη περιπτωση sump-refugium οπως ειπες και εσυ,ειναι η καλυτερη..;)
σιγουρα παντως αν το φτιαξει ο μανωλης θα του κοστισει αρκετα πιο φτηνα απο το να παρει του εμποριου..... ;)