PDA

Επιστροφή στο Forum : βαλισνεριες


flipper
02-04-07, 22:46
παιδια εχω φυτεψει 3 βαλισνεριες στο ενυδρειο μ, κ μετα απο καμια βδομαδα αρχησαν να καφετιζουν, να "μαρενονται" πως να το πω να "σαπιζουν"....τι να φταιει...πιστευω πως ο φωτισμος μ ειναι λιγος, εχω μια λαμπα "την aqua-glo" 40watt σε 380λιτρα καθαρα κ με υψος του ενυδρειου 90cm...ειδα κ την πρωτη επισκευση απο την φιλη μ την αλγη...σημερα πηρα αλλη μια λαμπα flora-glo 40watt κ καλιο...ποσο καλο ειναι το co2 σε υγρη μορφη?δεν ξερω τι ειναι καν απλα το διαβασα καπου

violinist
02-04-07, 23:09
40watt είναι πολύ πολύ λίγα ~120 θα έλεγα είνα καλά (min 0,3watt\lt) , από εδώ μου έχουν πει ότι CO2 σε υγρή μορφή δεν κάνει για τόσο μεγάλα ενυδρεία, άρα πας για άλλο σύστημα (δεν ξέρω ποιό, θα πουν οι έμπειροι, αλλά υποψιάζομαι φιάλες παροχής CO2 θα είναι το καλύτερο).
Δεν πειράζει τα λάθη σε κάνουν καλύτερο (αν δεις τι φυτό έχω χάσει ώσπου τώρα δεν ξέρω πως να τα συμμαζέψω από την ανάπτυξη).
Αν είπα κάτι λάθος ας με διορθώσουν οι έμπειροι (αν και δεν νομίζω να είπα, τι το διαβάζω 1 χρόνο το forum καθε μερα)

netblues
03-04-07, 04:09
40watt σε 380λιτρα καθαρα κ με υψος του ενυδρειου 90cm...ειδα κ την πρωτη επισκευση απο την φιλη μ την αλγη...σημερα πηρα αλλη μια λαμπα flora-glo 40watt κ καλιο...ποσο καλο ειναι το co2 σε υγρη μορφη?δεν ξερω τι ειναι καν απλα το διαβασα καπου


90cm? Και πως φτανεις στον πατο?
Το φως σου ειναι πολυ λιγο και με τετοιο βαθος τα πραγματα γινονται ακομα δυσκολοτερα...
Τι φυτα σκεφτεσαι να βαλεις?

Carebean pirate
03-04-07, 09:12
90cm? Και πως φτανεις στον πατο?
Το φως σου ειναι πολυ λιγο και με τετοιο βαθος τα πραγματα γινονται ακομα δυσκολοτερα...
Τι φυτα σκεφτεσαι να βαλεις?

Εμένα είναι 60εκα. και κάθε φιρά που θα βάλω το χέρι μου να κάνω κάτι....:smt101 :smt101

flipper
03-04-07, 11:02
κανω μακροβουτι :) :) ...φτανω...οπως σας ειπα πηρα αλλη μια λαμπα flora-glo 40watt που δεν την εχω δουλεψει ακομα, κ τα φυτα μ ειναι ολα χαμηλης απαιτησης...τωρα στο μελον θα βαλω "ludwigia repens"

vasilakis
03-04-07, 14:52
Με λαμπες φθοριου να εχεις υποψη σου οτι δε γινεται δουλεια σε τοσο βαθυ ενυδρειο... ουτε καν με Τ5 που ειναι πιο υψηλης αποδοσης απο Τ8. Αν θες να εχεις φυτα στο ενυδρειο σου μαλλον ΜΗ λαμπες θα χρειαστεις...

flipper
03-04-07, 17:23
εψαξα να βρω πληροοριες για τη λαμπα κ δν βρηκα, μηπως μπορεισ να μ στειλεισ κανα σιτε....τωρα με τα φυτα που θα ασχοληθω "vallisneries & ludwigia repens" χρειαζομαι τοσο καλο φωτισμο? δεν αρκη αυτος που εχω? τι μου προτεινετε?

klaz
03-04-07, 17:24
γενικα τα φυτα που αναφερεις θεωρουνται απο τα ''ευκολα''......

flipper
03-04-07, 17:44
με το φωτισμο που εχω ειμαι οκ?

klaz
03-04-07, 17:57
για βαλισνεριες...καλα εισαι......

flipper
03-04-07, 18:19
-+13 ευχαρηστω πολυ ρε παιδια-+13 ..αλλη μια ερωτηση στην φωτο με την αλγη τι μπορω να κανω?ειναι πολυ λιγο πανω σε ενα φυλο..να το καθαρησω με το χερι?

klaz
03-04-07, 18:30
καθαρισμα με το χερι,και συχνες αλλαγες νερου....

flipper
03-04-07, 21:19
Σας ευχαρηστω!!!!!

violinist
04-04-07, 02:03
Καλά που μίλησα και γω ο συμβουλάτορας αλλιώς οι βαλισνέριες θα έκαναν φτερά.zw
(μην τρομάζεται, αυτοσαρκάζομαι)

flipper
05-04-07, 11:08
να ρωτησω κατι τα φυτα ειναι καλυτερα να τα κλαδεβω με το χερι η με ψαλιδι? η δεν εχει καμια σημασια?

klaz
05-04-07, 11:13
στις βαλισνεριες δεν παιζει καποιο ρολο...στα υπολοιπα φυτα καλυτερα ειναι με ψαλιδι.....

thanosatha
06-04-07, 11:36
Το οπτικο αποτελεσμα θεωρω οτι ειναι καλυτερο με το ψαλιδι, ειδικα στις vallisneries:)

flipper
06-04-07, 14:10
ok ρε παιδια ευχαρηστω πολυ!!!

Tolis
06-04-07, 18:54
Αρκει στις βαλισνεριες να κοβουμε το φυλλο οσο πιο κοντα στη ριζα μπορουμε.
Αν το κοψουμε στην επιφανεια, σε λιγο καιρο σαπιζει...

crazyio
07-04-07, 20:04
Αρκει στις βαλισνεριες να κοβουμε το φυλλο οσο πιο κοντα στη ριζα μπορουμε.
Αν το κοψουμε στην επιφανεια, σε λιγο καιρο σαπιζει...

σημαντικότατη πληροφορία Τόλη.
Γιατί έκοβα απο πάνω ό,τι άρχιζε να σαπίζει και μετά το σάπισμα προχωρούσε προς τα κάτω ....
Μετά ξανα πετάει φύλλο απο αυτό το σημείο ή όχι ?

Tolis
07-04-07, 20:47
Οχι

Z_X
08-04-07, 09:00
Aν και θεωρείται εύκολο φυτό,βρίσκω κάθε μέρα και ένα φυλλάρι στην επιφάνεια,απο κάτω είναι σάν μασημένα.
Το τρώνε τα σαλιγκάρια?
Τι μπερδεύομαι με τα φυτά ο αφρικάνος.

Strahos
11-04-07, 10:52
ενδέχεται να μην φταίει ο φωτισμός, έχω δει βαλισνέριες και πολύσπερμα να σαπίζουν σε ενυδρεία με τόσο φως ώστε το cuba να φεύγει σφαίρα... Στο δικό μου οι βαλισνέριες εκεί που δεν έχει καλό πολύ φως απλά αναπτύσονται πάρα πολύ αργά. Τέτοια σαπίλα κάτι άλλο σημαίνει, αλλά τι?
ειναι καινούργιο το στήσιμο του ενυδρείου? το υπόστρωμα μπήκε πρόσφατα?

flipper
11-04-07, 12:15
ενδέχεται να μην φταίει ο φωτισμός, έχω δει βαλισνέριες και πολύσπερμα να σαπίζουν σε ενυδρεία με τόσο φως ώστε το cuba να φεύγει σφαίρα... Στο δικό μου οι βαλισνέριες εκεί που δεν έχει καλό πολύ φως απλά αναπτύσονται πάρα πολύ αργά. Τέτοια σαπίλα κάτι άλλο σημαίνει, αλλά τι?
ειναι καινούργιο το στήσιμο του ενυδρείου? το υπόστρωμα μπήκε πρόσφατα?
γεια σου strahos, ναι μολις τελειωσα το στρωσιμο με αμωνια και το υποστρωμα ειχει καμια 3,5 βδομαδες...(κατι αλλες βαλισνεριες που εχω συμπεριφεροντε super..δν ξερω τι να πω?μαλον ηταν λαθος κλαδεμενες απ την αρχη

Strahos
11-04-07, 14:46
έτσι συμπεριφέρονται οι βαλισνέριες σε καινούργιο υπόστρωμα, θέλουν υπόστρωμα με "τροφή" για να πάρουν μπρος, οπότε όταν βάλεις ψαράκια μετά από λίγο καιρό θα πάρουν μπρος. το έχω παρατηρήσει πάνω από 4 φορές.

flipper
11-04-07, 16:17
οκ σ ευχαρηστω πολυ