PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα στο forum, τριχοειδής άγλη!


Vana Balafa
02-04-07, 13:02
καλημέρα,
ειμαι νέα στο φόρουμ και μετά απο αρκετή προσπάθεια, βρήκα να βάλω το νέο θέμα.....:p
έχω ένα ενυδρείο με αληθινά φυτά, και 2 γατόψαρα gallagher (ελπίζω να τα γράφω σωστά),για περισσότερο΄απο 6-8 μήνες. τα ψαράκια μεγαλώνουν κανονικά, τα φυτά το ίδιο, αλλά έχω παρατηρήσει ένα σκουρόχρωμο χνούδι (καποιος μου ειπε πιθανόν ότι ειναι τριχοειδής άλγη) που έχει αρχίσει και καταλαμβάνει απο τα φύλλα ττων φυτών, τις γωνίες του ενυδρείου, στο πέτρινο κοράλλι που έχω σαν διακοσμητικό...παντού!!!!!!!
τι μπορώ να κάνω για να το καθαρίσω ??

ευχαριστώ πολύ....

klaz
02-04-07, 13:05
καλημερα.
πολλες και συχνες αλλαγες νερου,και να το μαζευεις οσο μπορεις μηχανικα(με τα χερακια σου,χρησιμοποιωντας αν θελεις καποια παλια οδοντοβουρτσα,και το τυλιγεις οπως τυλιγεις μια ωραια μακαροναδα......)
ειναι πολυ ευκολη αλγη,και στο διαστημα που κανεις τις αλλαγες μειωσε καπως τη λιπανση σου..(που δεν ξερουμε αν υπαρχει και ποια ειναι......)

Vana Balafa
02-04-07, 13:30
ευχαριστώ,
αλλά απο τα φύλλα πώς θα το ξεκολλάω????? αν το τραβήξω θα χαλάσουν τα φύλλα και με οδοντρόβουρτσα έχω δοκιμάσει, αλλά δεν ξεκολλάει!!!!!! :p μου έχει σπασει τα νεύρα βασικά...!!!!:smt071

klaz
02-04-07, 13:37
ευχαριστώ,
αλλά απο τα φύλλα πώς θα το ξεκολλάω????? αν το τραβήξω θα χαλάσουν τα φύλλα και με οδοντρόβουρτσα έχω δοκιμάσει, αλλά δεν ξεκολλάει!!!!!! :p μου έχει σπασει τα νεύρα βασικά...!!!!:smt071λοιπον ,για να μην κανουμε καμμια γκαφα ως προς το τι ακριβως αλγη ειναι ,αν σου ειναι ευκολη να βγαλεις καποια φωτο..γιατι η τριχοειδης που μιλαμε ειναι πολυ ευκολη η απομακρυνση της....και αυτο με κανει να αναρωτιεμαι μηπως ...ΔΕΝ ειναι η αλγη που νομιζουμε......;)

Vana Balafa
02-04-07, 13:37
ευχαριστώ,
αλλά απο τα φύλλα πώς θα το ξεκολλάω????? αν το τραβήξω θα χαλάσουν τα φύλλα και με οδοντρόβουρτσα έχω δοκιμάσει, αλλά δεν ξεκολλάει!!!!!! :p μου έχει σπασει τα νεύρα βασικά...!!!!:smt071

εννοείται ότι την οδοντόβουρτσα την έχω δοκιμάσει στα πέτρινο και γυάλινο σημείο του ενυδρείου εεεε????
όσο για την λίπανση που λές, όταν τα είχα πάρει μου είχαν πέι να ρίχνω κάτι σαν σίδηρο, αυτό κάνω μόνο, και τα καημενούλια μου μεγαλώνουν και βγάζουν νέες ριζούλες.....(ειναι φυτά πάνω σε ΄ξύλα....).

george
02-04-07, 13:38
Καλώς ήρθες στο GAB.
Αν θέλεις δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου όπως τα λίτρα του,την φίλτρανση,τον φωτισμό (λάμπες και διάρκεια),τις ρουτίνες αλλαγών και λίπανσης και τον αριθμό και το είδος των φυτών.

Vana Balafa
02-04-07, 13:38
λοιπον ,για να μην κανουμε καμμια γκαφα ως προς το τι ακριβως αλγη ειναι ,αν σου ειναι ευκολη να βγαλεις καποια φωτο..γιατι η τριχοειδης που μιλαμε ειναι πολυ ευκολη η απομακρυνση της....και αυτο με κανει να αναρωτιεμαι μηπως ...ΔΕΝ ειναι η αλγη που νομιζουμε......;)

οκ, θα δοκιμάσω να βγάλω μια φωτό......έχεις δίκιο!!!!!!:p

Takis
02-04-07, 15:01
Μηπως ειναι ετσι η αλγη?
http://www.tsamisaquarium.gr/images/themata/BBA3.jpg

jimfytakis
02-04-07, 15:31
Παντως αν ειναι εκεινη η μαυρη σαν βαμβακι αλγη δεν φευγει με τιποτα με το χερι.Ειχε πιασει η ανουμπια μου.1 φυλλο εγινε σχεδον καταμαυρο και στα αλλα μονο κατι μικρα σποτακια.Κοβω αυτο που ηταν γεματο και δεν εβγαινε με τιποτα.Με μαχαιρι το εξυσα και δεν εφευγε..Εκοψα το φως για 2μερες και μετα αντε γεια η μαυριλα.Τωρα αν η αλγη που λες ειναι σαν τριχα νομιζω ενα ψαρι σαε νομιζω το λενε θα βοηθησει πολυ.Αν κανω κατι λαθος να με διορθώσετε!Μιλαω μονο με προσωπικη πειρα

lasal
02-04-07, 23:27
έχω παρατηρήσει ένα σκουρόχρωμο χνούδι (καποιος μου ειπε πιθανόν ότι ειναι τριχοειδής άλγη)
Ρίξε με μια σύρριγγα 2 ml οξυζενέ πάνω σε κάποιο φυλαράκι με τριχοειδή και δες πως θα συμπεριφερθεί.
Καλώς ήρθες

Vana Balafa
09-04-07, 18:39
Ρίξε με μια σύρριγγα 2 ml οξυζενέ πάνω σε κάποιο φυλαράκι με τριχοειδή και δες πως θα συμπεριφερθεί.
Καλώς ήρθες

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,
ευχαριστώ για τις συμβουλές, έβγαλα φωτό, για ρίξτε μια ματιά!!!!!

klaz
09-04-07, 18:43
αν και δεν ειναι καθαρη η φωτο,μου μοιαζει με bba
ειναι σαν να εχει γεμισει το ενυδρειο σου με πολλες μαυρες φουντιτσες...???
αν ναι,κανε μια αναζητηση με την παραπανω λεξη,και θα δεις τη λυση....

lasal
09-04-07, 20:31
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,
ευχαριστώ για τις συμβουλές, έβγαλα φωτό, για ρίξτε μια ματιά!!!!!
Χρόνια πολλά
Δεν μας είπες όμως πως συμπεριφέρθηκε με το οξυζενέ.
Τέλος πάντων δες εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=166645#post166645

Takis
09-04-07, 20:35
Κοιτα εδω να παρεις μια ιδεα.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/NewTank.htm

capetanakis
09-04-07, 20:56
καλησπερα κ χρονια πολλα σε ολους,να ρωτησω κατι?
το ψαρακι crossosheilus siamensis,θα βοηθουσε σε αυτην
την περιπτωση?

lasal
09-04-07, 21:04
Βοηθάει

Vana Balafa
12-04-07, 18:41
αν και δεν ειναι καθαρη η φωτο,μου μοιαζει με bba
ειναι σαν να εχει γεμισει το ενυδρειο σου με πολλες μαυρες φουντιτσες...???
αν ναι,κανε μια αναζητηση με την παραπανω λεξη,και θα δεις τη λυση....

καλησπέρα, ναι ακριβώς έτσι ειναι......οκ θα κοιτάξω!!! ευχαριστώ

Χρόνια πολλά
Δεν μας είπες όμως πως συμπεριφέρθηκε με το οξυζενέ.
Τέλος πάντων δες εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=166645#post166645

καλησπέρα, δεν σας ειπα γιατι δεν το δοκίμασα να πώ την αμαρτία μου, θα κοιτάξω στις σελίδες που μου προτείνετε, ευχαριστώ