PDA

Επιστροφή στο Forum : Κlaz mini reef!


klaz
01-04-07, 17:18
λοιπον λεω...σκεφτομαι,και το επαναλαμβανω οτι σκεφτομαι να μπω και στο αλμυρο....(εξαλλου,υστερει κατα πολυ σε ποστ απο οτι τα γλυκα....:smt077:smt045)
και λεγοντας αλμυρο,δεν εννοω να χαζευω το δισκοενυδρειο μου τρωγωντας καναπεδακια η αλλα αλμυρα μπινελικια....:p
εχω ενα 85λιτρο και λεω αργα-αργακαι με πολλη διαβασμα και σκεψη να το κανω ''ψαρια μονο'' με την προσθηκη και καποιου ΖΒ....:smt112
εχω βεβαια μιλησει και με τον ιωαννη ,τον φιλο και εναν απο τους καταλληλους μοντ για το συγκεκριμενο θεμα.....
αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι παντα το εβλεπα το θεμα με δεος,και ειμαι εντελως σκραπας και ασχετος με τα θαλασσινα...(ενυδρεια εννοω..:D:D)

για πειτε μου λοιπον μαστερς και γκουρου των θαλασσων τι στα κομματια λογικα θα χρειαστω για το 85λιτρο μου.....
Ας αναφερω προς το παρων τι διαθετω....
1)ενυδρειο 85λιτρα
2)παροχη για 2 λαμπες 15w t8(μαλλον δεν θα χρειαστω αλλες..??)
3)εξωτερικο φιλτρο 2213
4)εσωτερικο eheim φιλτρο
5)ΑΟ
6)πολυ κεφι και ορεξη
7)καθολου χρηματα........:((αυτο ειναι οντως ασχημο..!!!)

σας ακουω μετα μανιας.......και..:smt034κλεφτικα......:D

ΥΓ. να συμπληρωσω οτι της γυναικας μου(plaz) της αρεσουν κλασσικα και ωωωω προτοτυπια!!, οι κλοουν(νεμο)καθως και το μπλε(ντορις..!!) του ιδιου καρτουν......

accnt
01-04-07, 18:07
E ρε γλέντια…. Να σε δω με τα αλάτια και τπτ άλλο…

Σκέψου το σοβαρά όμως ε?...:smt036

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το θέμα της θερμοκρασίας το καλοκαίρι. Η θερμοκρασία δεν θα πρέπει να υπερβεί τους 29 C. Οπότε τα ανεμιστηράκια είναι απαραίτητα. Έλα όμως που θα έχεις και μεγάλη εξάτμιση.
Στο γλυκό και να παραμελήσουμε να βάλουμε νερό Α/Ο, δεν βλάπτει και πολύ. Στο αλμυρό όμως αλλάζει η αλατότητα και σε τόσο μικρό ενυδρείο είναι πρόβλημα. Θα πρέπει να το κοιτάς σχεδόν καθημερινά. Άρα για να λύσεις αυτό το πρόβλημα ένα συστηματάκι αυτόματης αναπλήρωσης είναι must.
Θα χρειαστείς λίγο ΖΒ και λίγη άμμο κατά προτίμηση αραγωνίτη, ζωντανό ή νεκρό. Είπαμε έχουμε υπομονή και δεν βιαζόμαστε να βάλουμε ψάρια.
Τώρα που είπα για ψάρια. Για το blue tang ε… συγνώμη την ντόρη ήθελα να πω… το βλέπω λίγο χλωμό… Δεν χωράει σε τόσο μικρό ενυδρείο. Αν την πάρεις τώρα σε μέγεθος 3 εκατοστών, αργότερα θα πρέπει να την δώσεις και άρα να την χωρίσεις από τον φίλο της τον νέμο.
Ακόμα ένα refractometer είναι απαραίτητο.
Skimmer καλό είναι να βάλεις, αλλά με λιγότερα ψάρια (πόσα λιγότερα όμως?), προσεκτικό τάισμα και άνθρακα, τον γλιτώνεις. Επίσης αντιφώσφορο.

Αυτά για αρχή και για να μην σε τρομάξω και μας ξεφύγεις…. :D

klaz
01-04-07, 18:45
thanks ιωαννη.
και βεβαια θα το παρω σοβαρα..και μαλιστα θα παω κοντρα στο κατεστημενο μου ....θα εχω ΥΠΟΜΟΝΗ.!!!
Ζαν,συμφωνα με τα δεδομενα που σου εδωσα,οσο αναφορα τον εξοπλισμο,μπορεις να γινεις αρκετα πιο συγκεκριμενος..?με μαρκες προοιντων κλπ,για να αρχισω το ψαξιμο τους(και να σπασω και εκεινο το πηλινο γουρουνακι με τα νομισματα....?):rolleyes::smt077
με την ησυχια σου.....δεν βιαζομαστε:smt045:smt045:cool:

george
01-04-07, 18:46
http://smileys.smileycentral.com/cat/8/8_19_1.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZNfox000)





http://www.smileycentral.com/sig.jsp?pc=ZSzeb097&pp=ZNfox000 (http://smiley.smileycentral.com/download/index.jhtml?partner=ZSzeb097_ZNfox000&utm_id=7925)

klaz
01-04-07, 18:50
http://smileys.smileycentral.com/cat/8/8_19_1.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZNfox000)





http://www.smileycentral.com/sig.jsp?pc=ZSzeb097&pp=ZNfox000 (http://smiley.smileycentral.com/download/index.jhtml?partner=ZSzeb097_ZNfox000&utm_id=7925)οχι βρε καθαρμα..:D.δεν ειναι πρωταπριλια για μενα..!!!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ..
σοβαρα μιλαω..(αν και σπανιο...οντως σοβαρα μιλαω...;)

accnt
01-04-07, 20:13
Όντως δεν το κάνει για πρωταπριλιάτικο.... τα είχαμε πει και σε Pm παλιότερα.... εκτός και αν το είχε οργανώσει τόσο καλά... οπότε θα τον ....zw :smt071 :smt070 :smt068 :smt067

klaz
01-04-07, 20:16
Όντως δεν το κάνει για πρωταπριλιάτικο.... τα είχαμε πει και σε Pm παλιότερα.... εκτός και αν το είχε οργανώσει τόσο καλά... οπότε θα τον ....zw :smt071 :smt070 :smt068 :smt067..μην τον συνεριζεσαι αυτον τον ελεεινο λινκμαν...αληθεια ειναι ολα......
και περιμενω απαντησεις......
(για του λογου το αληθες και επειδη ΔΕΝ βιαζομαι,ξεκινησε απο αυριο)....γιατι θα μας φανε.....μερα που βρηκα και εγω να ανοιξω ποστ.....:smt055:smt055:smt023:p

Lsourtzo
02-04-07, 07:32
klazako ... καλός μας πέρασες και εσύ την όχθη ...

εγώ , σαν πρόσφατα εισακτέος, στο θαλασσινό μπορώ να σου καταθέσω την δική μου εμπειρία ... κύριος στον οικονομικό τομέα ... και στο θέμα συντήρησης ..

δυστυχώς στο θαλασσινό όσο περισσότερο το γνωρίζεις ... τόσο περισσότερο καταλαβαίνει ότι πρέπει να δώσεις ...

το πρόβλημα της αναπλήρωσης είναι τεράστιο θέμα στο αλμυρό ... εγώ έχω 50 λίτρα ... αν για μία μέρα δεν συμπληρώσω νερό η αλλατότητα αλλάζει δραματικά ...
τόσο δραματικά που πια η μοναδική λύση είναι η αλλαγή του σε μεγαλύτερο ...
ένα θα σου πω ...
από το πρωί στο βράδυ η αλλατότητα μπορεί να αλλάξει λόγο της εξάτμισης μέχρι και 1.5 μονάδα ...
και επειδή μάλλον όλοι μας έχουμε και καλύτερες δουλειές να κάνουμε από το να είμαστε με το ποτιστήρι να βάζουμε νερό στο ενυδρείο ... το σύστημα αναπλήρωσης είναι απαραίτητο ...

η λάμπες μάλλον είναι λίγες ...
αλλά αν μπορείς με μία πατέντα να βάλεις μία ακόμα ... μία ακτινική ίσος ... θα είσαι εντάξει για fish only πιστεύω.

ο βράχος είναι άλλο θέμα ...
αν αποφασίσεις να βάλει ζωντανό δεν χρειάζεται να σου πω εγώ για το κόστος ε ??
τώρα αν αποφασίσεις να στηρίξεις την βιολογία σου στο εξωτερικό σου φίλτρο ... πραγματικά δεν ξέρω τι μπορείς να βάλει μέσα από πέτρες ...

δεν λέω άλλα για να μην γίνω και κουραστικός ...
πάντως θα πρέπει να σκεφτείς μία ακόμα παράμετρο ... σημαντική ...
μου το είχαν πει και τα παιδιά όταν άρχισα να ρωτάω εγώ πριν αρχίσω …
τελικά είναι fish only αυτό που θες να κάνεις ??
όταν ξεκινήσεις είναι πάρα πολύ δύσκολο να σταματήσεις ... και εγώ για fish only ξεκίνησα ... αλλά όταν έχεις αλατάκι σπίτι ... πιστεύω ότι τελικά το reef είναι μονόδρομος ...

καλή αρχή ...

accnt
02-04-07, 08:09
Σχετικά με τιμές και μάρκες περίμενε λίγο τον Βασίλη. Είναι ειδικός! :smt038

Tricky
02-04-07, 08:28
Φιλε klaz καλη αρχη και μην τρομαζεις.
Εφοσον θες ενα fish only ενυδρειο ,τουλαχιστον για αρχη :

1) Εξοπλισμος : εισαι κομπλε .Αντε να χρειαστεις κανενα κυκλοφορητη ακομα και φυσικα ρεφρακτομετρο
2)Φωτα : εισαι οκ.Οι λαμπες να ειναι τουλαχιστον 10Κ...καλυτερα 12-14Κ.Για αισθητικους λογους και μονο μπορεις να προσθεσεις καποιο Blue led συστηματακι
3)Ψαρια : μονο τους δυο κλοουν και βλεπουμε
4) Αραγωνιτης/βραχος : Παρε ζωντανο βραχο οσο περισσοτερο μπορεις και μην βαλεις ζωντανη αμμο.Απλα παρε ψοφιο ψιλοκοκκο αραγωνιτη.Υπολογιζοντας 12 ευρω το κιλο για τον ΖΒ , δωσε μας μια εκτιμηση για το ποσο μπορεις να βαλεις ωστε να δουμε το θεμα της βιολογιας
5)Εξατμιση/αναπληρωση : απαραιτητη , ειτε DIY ή ετοιμη απο το εμποριο
6) Αλατι/χημικα υλικα: παρε τα απλα marine.Πχ αλατι red sea και super activated ανθρακα/αντιφωσφωρο της HOBBY.Ξερεις φυσικα οτι οσο μεγαλυτερες συσκευασιες αγορασεις , τοσο πιο φθηνα θα σου ερθει.

Στο θεμα της θερμοκρασιας τωρα: εφοσον μιλαμε για fish only ,IMO βαλε το οριο στους 30-31 βαθμους και να θυμασαι οτι σε αυτα τα επιπεδα θερμοκρασιας αυτο που θα κανει τα ψαρια να υποφερουν θα ειναι η ελλειψη οξυγονου και οχι η ''ζεστη'', αυτη καθ'εαυτη. Οσο χαμηλοτερη ιχθυοφορτιση κρατησεις , οσο μεγαλυτερη ανταλλαγη αεριων καταφερεις τοσο πιο ευκολα θα περασει το καλοκαιρι ...οπλα σου θα ειναι η καλη κυκλοφορια ,ειδικα κοντα στην επιφανεια , το σωστο ταισμα και επισης η χαμηλη αλατοτητα , πχ σε επιπεδα 1021. Το σκιμερ θα βοηθουσε την κατασταση αφου ,περα απο τα υπολοιπα οφελη , οξυγονωνει το νερο 24/7 αλλα εκτος απο καποιο αεροπετρας , δεν υπαρχουν -ακομα- φθηνες λυσεις.Τα παραπανω ισχυουν μονο εφοσον μεινεις σε ψαρια ,τουλαχιστον μεχρι να περασουν οι ζεστες.

Αν θες και μια εκτιμηση κοστους , θα ελεγα να υπολογιζεις περι τα 250-300 ευρω τα οποια περιλαμβανουν 10 κιλα Live rock / refractometer / αραγωνιτη 20 κιλα / αλατια και χημικα υλικα / εξτρα low budget κυκλοφορητες / συστημα αναπληρωσης καποιου τυπου.Φυσικα, με 10 κιλα κουραρισμενου live rock καλης ποιοτητας , δεν θα χρειαστεις εξτρα βιολογια εφοσον κρατηθεις στα δυο κλοουν.Το 2213 θα το κανεις χημικομηχανικο.

Αυτα απο εμενα ;)

Lsourtzo
02-04-07, 08:33
εγώ λέω να αλλάξουμε το moderator κάτω απο το tricky και να βάλουμε "ο λογιστής" :D

klaz
02-04-07, 10:01
σας ευχαριστω πολυ ολους σας φιλοι μου για τις συγκεκριμενες και πολυ μελετημενες απαντησεις σας......
ειμαι σε βαθυ στοχασμο ,και σε σκεψεις για το τι θα γινει..και το ποτε..
δεν βιαζομαι....οχι .αυτη τη φορα θα γινουν ολα μελετημενα..:smt023

msigouros
02-04-07, 17:29
σας ευχαριστω πολυ ολους σας φιλοι μου για τις συγκεκριμενες και πολυ μελετημενες απαντησεις σας......
ειμαι σε βαθυ στοχασμο ,και σε σκεψεις για το τι θα γινει..και το ποτε..
δεν βιαζομαι....οχι .αυτη τη φορα θα γινουν ολα μελετημενα..:smt023

Α ρε ΚΛΑΖάκο με τα αλμυρά σου.Μπουγάτσα με κρέμα και αλάτι :smt004 :smt004 :smt004 :smt004 :smt004

klaz
17-05-07, 09:34
οτι αναβαλλω την αλμυρη μου προσπαθεια,για μετα το καλοκαιρι,γιατι και οι θερμοκρασιες με τρομαξαν,αλλα και η τεραστια ζητηση για τσιλερ με εκανε να σκεφτω οτι παω γυμνος στα..*****:D:D:D
ετσι το μικρουλι ψαρια μονο,θα στηθει με σιγουρια και συνεση απο σεπτεμβριο μερια....και νομιζω οτι θα ειμαι σοφοτερος κατα μερικους μηνες ακομη για να το δοκιμασω.....μεχρι τοτε...μπορω να διαβαζω,και να θαυμαζω τα δικα σας αριστουργηματα.....:p:p:p

Nik25
21-05-07, 20:07
οτι αναβαλλω την αλμυρη μου προσπαθεια,για μετα το καλοκαιρι,γιατι και οι θερμοκρασιες με τρομαξαν,αλλα και η τεραστια ζητηση για τσιλερ με εκανε να σκεφτω οτι παω γυμνος στα..*****:D:D:D
ετσι το μικρουλι ψαρια μονο,θα στηθει με σιγουρια και συνεση απο σεπτεμβριο μερια....και νομιζω οτι θα ειμαι σοφοτερος κατα μερικους μηνες ακομη για να το δοκιμασω.....μεχρι τοτε...μπορω να διαβαζω,και να θαυμαζω τα δικα σας αριστουργηματα.....:p:p:p


Kωστα δεν σου κρυβω οτι μου εχει μπει και μενα το μικροβιο...για την θαλασσα πολυ εντονα.Διπλα στο κρεβατι μου εχω ενα επιπλακι διαστασεων 70Χ50 και οσο το κοιταω τοσο το φανταζομαι για ενα αλμυρο cube!
Aλλα απο την αλλη σκεφτομαι και τυχον γρινιες για 3ο ενυδρειο στο διαμερισμα.Δεν ξερω μπορει απο το φθινοπωρο να αρχισω και γω κατι δειλα δειλα...:roll:

klaz
21-05-07, 20:09
νικο,εχουμε το χρονο να το πετυχουμε,και μαλιστα με την ησυχια μας και χωρις βιασυνες και λαθη......

Nik25
21-05-07, 21:03
νικο,εχουμε το χρονο να το πετυχουμε,και μαλιστα με την ησυχια μας και χωρις βιασυνες και λαθη......

Σιγουρα 2 "γκαβοι" ειναι καλυτερα απο εναν:smt044 .Δειλα δειλα εχω αρχισει ηδη την συλλογη πληροφοριων.Βεβαια αν ειχες κανενα καλο λινκακι δεν θα ελεγα και οχι...;) .Αντε να δουμε...

klaz
21-05-07, 21:05
για σερφαρε λιγο στο marine.gr...........xexexe

Nik25
21-05-07, 22:58
για σερφαρε λιγο στο marine.gr...........xexexe

Επειδη μου βγαινει οτι να ναι δωσε μου σε παρακαλω το λινκ ....

klaz
21-05-07, 23:04
http://www.marineaquarium.gr/

Tolis
21-05-07, 23:36
Καθαρα για λογους ευγενειας, σε ενα φορουμ που εχει κατηγορια για θαλασσινο, δεν ειναι λιγο ακομψο να παραπεμπεις σε αλλο ελληνικο φορουμ? Γιαυτο υπαρχουν και τα ΠΜ.
(Δεν εχω τιποτα με το συναδελφο φορουμ, απλως μου εκατσε ασχημα ο τροπος)

Nik25
21-05-07, 23:50
Καθαρα για λογους ευγενειας, σε ενα φορουμ που εχει κατηγορια για θαλασσινο, δεν ειναι λιγο ακομψο να παραπεμπεις σε αλλο ελληνικο φορουμ? Γιαυτο υπαρχουν και τα ΠΜ.
(Δεν εχω τιποτα με το συναδελφο φορουμ, απλως μου εκατσε ασχημα ο τροπος)
Προσωπικη μου αποψη παντα,αλλα δεν πιστευω οτι η παραπομπη σε αλλο φορουμ θηγει το παρον GAB που σιγουρα εχει και αυτο πολλα να ποσφερει.Εξαλλου πιστευω πως τα φορουμ εχουν φτιαχτει με σκοπο την ανταλαγη αποψεων,γνωσεων και γνωμεων και οχι για την δημιουργια ανταγωνισμου μεταξυ τους (εδω δεν υπαρχει καποια AGB φανταζομαι οπως στην τηλεοραση).Οποτε δεν βρισκω κατι το τοσο πολυ τραβηγμενο το γεγονος οτι ο klaz μου εδωσε απλα αυτο το λινκ ,που στο κατω κατω αν ηταν ενα λινκ καποιας ξενης σελιδας δεν θα δημιουργουταν αυτο το εστω και μικρο θεματακι.Ειναι αμαρτια να υπαρχουν ακομη και στο χωρο των χομπυ ιντριγκες.:roll: Ελπιζω να μην εθιξα κανενα...
*Φιλικα ,Νικος*

Tolis
21-05-07, 23:55
Ξαναδιαβασε λιγο τα τελευταια ποστ.

(Ο ορος ιντριγκες ειναι μαλλον ατυχης)

Nik25
22-05-07, 00:02
(Ο ορος ιντριγκες ειναι μαλλον ατυχης)

Απλα μου δοθηκε η εντυπωση οτι εγινε παρατηρηση για προβολη αλλου φορουμ στο GAB,αυτο αν δεν ειναι ιντριγκα ειναι τουλαχιστον ανταγωνιστικο.(και δεν πιστευω πως το GAB εχει τοσο πολυ αναγκη απο ανταγωνιστες...)

Tolis
22-05-07, 00:06
Ιντριγκα σημαινει αλλο πραγμα.

Δεν θετω θεμα ανταγωνισμου. Θεμα τακτ θετω.

klaz
22-05-07, 00:38
παντα προσεχα,και νομιζω οτι συνεχιζω να το κανω,το θεμα λινκς,και σαφως δεν ηθελα και δεν ειχα σκοπο να προσβαλλω ουτε το gab,ουτε τους συντελεστες του.δινωντας δημοσια τη διευθυνση,απλα αισθανθηκα οτι βοηθησα καποιον που το ζητησε και κακα τα ψεμματα δεν πιστευω οτι υπαρχει αλμυρος που δεν ειναι γραμμενος και εδω κι εκει,αλλα το θεμα του τακτ,αγαπητε μου τολη και με ολο το σεβασμο που σου εχω,νομιζω οτι ειναι καπως τραβηγμενο.
τεσπα,αν οντως ειναι και φαινεται ασχημο,κατοχυρωστε το λαθος στον ''φακελο'' με το ονομα μου,μαζι με την υπογεγγραμμενη μου συγνωμη.
καλο βραδι σε ολους.

Isidoros
22-05-07, 06:17
Iσοροπιες φιλοι μου;)Υπαρχουν και τα πμ.Δεν ειναι κακο αλλα....

accnt
26-05-07, 00:38
Τα πάντα είναι διαθέσιμα στο internet. Όλα βρίσκονται.
Οι περισσότεροι γνωρίζουν ή θα μάθουν σε πάρα πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και για πολλά ακόμη χρήσιμα άλλα forums.
Απλά υπάρχει μια λεπτή ισορροπία σχετικά με το πώς θα γίνει αυτό.
Ο τρόπος με τον οποίο ο klaz απευθύνθηκε … για σερφαρε λιγο στο marine.gr...........xexexe απλά δεν είναι και ο κομψότερος (βλ. ειρωνικό γέλιο).
Τίποτα παραπάνω, είμαστε σε ένα συγκεκριμένο forum και θα πρέπει να προσέχουμε.
Προσωπικά είμαι «γραμμένος» σε αρκετά ενυδρειακά forum, αλλά πάντα προσέχω να μην μπλέκω καταστάσεις.

klaz
06-08-07, 16:58
και οχι απλα δεν το ξεχασα...αλλα το ξεκινησα κιολας..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:smt0 41:smt041:p
.ειναι στην πεμπτη μερα λειτουργιας του,μεσα στο σκοταδι,και περιμενω να πεσουν οι αμμωνιες κλπ.......
καθαρο 75 λιτρα.
περιπου 10 κιλα ψοφιος αραγωνιτης
περιπου 4 κιλα ζωντανος βραχος
και αλλα 4περιπου ψοφιου
φιλτρανση...
eheim 2213/βιολογικο/ μηχανικο.
hung on φιλτρακι-χημικο(αντιφωσφορος-ανθρακας)
σκιμμερ seaclone100(αυτο που βρηκα κουτρα μετ/νο),το οποιο τα παει περιφημα.!!!
απο κυκλοφορια τωρα,σιγουρα (1) κοραλια1/1500ltrs,και δεν ξερω αν χρειαζομαι και δευτερη.....:rolleyes:
σημερα παρελαβα και απο τον κολλητο θωμα:smt007,(και τον ευχαριστω πολυ δημοσια)λιγο μπολι απο το σαμπ του, για το φιλτρο μου,και ειμαι εν αναμονη πλεον.....
αααα,ξεχασα το φως,το οποιο ειναι προς το παρων 2Χ 18w,h mia 10000k,και η αλλη ακτινικη....
ειμαι σε φαση σκεψης για την αντικατασταση τους,και για να παω σε ανοιχτο ενυδρειακι με MH 150W 14000K......ειδωμεν......ειναι ακομη καλοκαιρι...
to be continued.....;)
ΥΓ.για φωτος,μολις τελειωσουν τα ξορκια, οι λιτανειες και προμηθευθω και 10 σκελιδες σκορδο.....

chris129
06-08-07, 19:25
τελειωνε με το δικο σου να κανεις και το δικο μου χαχαχαχαχαχαχαχα

Tricky
06-08-07, 21:41
περιπου 4 κιλα ζωντανος βραχος
........
και για να παω σε ανοιχτο ενυδρειακι με MH 150W 14000K


Αν βγαινει το budget , βαλε ακομα 6-7 κιλα ζωντανο βραχο ...τωρα που ειναι αρχη για να κουραριστει μια και εξω ...

Αν πας σε ΜΗ , τοτε μιλαμε για mini reef και μαλιστα υψηλων απαιτησεων (SPS) ...αρκει να βολευουν οι διαστασεις του ενυδρειου σου (να μην ειναι μακροστενο).

Τελος για κυκλοφορια , θα σου ελεγα να βαλεις μια KORALIA 2 ή Nano 6025 ακομα . Η Koralia 1 ειναι αντι-οικονομικη ;)

Καλη συνεχεια ...

klaz
06-08-07, 22:30
ευχαριστω για τις συμβουλες σου βασιλη:p:p:smt052
.δυστυχως το μπατζετ ειναι off....:(
τελικα οντως μπηκε η κοραλια2....και εχει πολυ καλη κυκλοφορια,αλλα ειναι καπως Μεγαλη εμφανισιακα για το ενυδρειακι μου.....
μην ξεχνας οτι μιλαμε για τανκ 60χ35χ35.και δυστυχως δεν υπαρχει σαμπ,ετσι ολος ο εξοπλισμος ειναι φορα παρτιδα......:(...
για να δουμε....
**νομιζεις οτι εχω καλη κυκλοφορια,γιατι εκτος της κοραλιας ,υπαρχει το 2213,και ακομη ενας κυκλοφορακος με 700 ltrs/h......τι λες...??

Nik25
07-08-07, 14:14
Κωστα γυρισα απο τις διακοπες και βλεπω εξελιξεις μπραβο μπραβο..Καλη αρχη και απο μενα.Φωτο περιμενω με αγωνια...Αντε να στησω και το δικο μου σιγα σιγα.Δωσε φωτα!

klaz
07-08-07, 14:18
Κωστα γυρισα απο τις διακοπες και βλεπω εξελιξεις μπραβο μπραβο..Καλη αρχη και απο μενα.Φωτο περιμενω με αγωνια...Αντε να στησω και το δικο μου σιγα σιγα.Δωσε φωτα!γεια σου μαυρισμενε νικολαααα:p:p
ναι οντως το ξεκινησα το επιχειρημα,αλλα ειναι διαφορετικα απο το γλυκο....
εδω θελει πολυυυυυυ καλη υπομονη στην αρχη,μεχρι να στρωσουν τα πραγματα,να κουραριστουν βραχοι,και θα κανω μαλλον καμποσο μεχρι να δω κατι με λεπια.....:rolleyes:(γιατι απο περιεργα μαμουνια,δοξα το θεο εχω θεαματα..:p:D)

Nik25
07-08-07, 14:47
γεια σου μαυρισμενε νικολαααα:p:p
ναι οντως το ξεκινησα το επιχειρημα,αλλα ειναι διαφορετικα απο το γλυκο....
εδω θελει πολυυυυυυ καλη υπομονη στην αρχη,μεχρι να στρωσουν τα πραγματα,να κουραριστουν βραχοι,και θα κανω μαλλον καμποσο μεχρι να δω κατι με λεπια.....:rolleyes:(γιατι απο περιεργα μαμουνια,δοξα το θεο εχω θεαματα..:p:D)


Μπραβο και παλι συντομα θα περασω να τα πουμε και απο κοντα...
Θελω φωτο φωτο φωτο!!Και ας ειναι και με σκοταδια.
Υ.Γ.Οτι χρειαστεις απο ΜΗ μην διστασεις.

Tricky
07-08-07, 16:07
νομιζεις οτι εχω καλη κυκλοφορια,γιατι εκτος της κοραλιας ,υπαρχει το 2213,και ακομη ενας κυκλοφορακος με 700 ltrs/h......τι λες...??

Καλα ειναι προς το παρον ...ολα θα εξαρτηθουν απο τα ζωντανα που σκοπευεις να βαλεις .

Αστα ετσι , κοιτα ο βραχος να δεχεται ροη απο ολες τις παντες και συνεχιζουμε ;)

klaz
07-08-07, 16:08
τανκεσεν..μεσιε βασιλης....

Θανάσης
07-08-07, 16:24
Θελω φωτο φωτο φωτο!!Και ας ειναι και με σκοταδια.

ναι ναι !

klaz
08-08-07, 21:08
αν και χανει αρκετα νομιζω στη φωτο λογω ποιοτητας(απο κινητο ειναι...),ακουω γνωμες απο τους αλμυρους σχετικα με το στησιμο-ακουασκειπινγκ....
* δυστυχως λογω ελλειψης σαμπ,και μικρου ογκου του ενυδρειου,ολος ο εξοπλισμος φαινεται....:(
γαβρεεεεεεεε,πως με κοβεις.....??:rolleyes::D:D

Yiannis59
08-08-07, 21:12
Α να χαθείς προδότη:D

klaz
08-08-07, 21:28
Α να χαθείς προδότη:D...χεχε...μα εβαλα μαυρη σακουλα σκουπιδιων για φοντο.....:rolleyes::D:D

Yiannis59
08-08-07, 21:31
κακώς να την βγάλεις και να βάλεις χαρτονακι (τώρα είναι που θα μας κράξουν):rolleyes:

accnt
09-08-07, 07:50
Δεν φαίνεται και άσχημο το aquascaping σου. Για αρχή μια χαρά είναι. Στο μέλλον και ανάλογα με το τι οργανισμούς θα φιλοξενήσεις ίσως κάνει μερικές μικρές αλλαγές.
Οι κυκλοφορητές όντως φαίνονται άσχημα. Δεν μπορείς τουλάχιστον να τους βάλεις στις άκρες? Θα χαλάσει η συνολική κυκλοφορία σου?
Σε τέτοια συστήματα τελικά ίσως ένα σύστημα closed loop, ίσως να βοηθούσε.
Θέλει σωστή σχεδίαση βέβαια.

klaz
09-08-07, 07:55
Οι κυκλοφορητές όντως φαίνονται άσχημα. Δεν μπορείς τουλάχιστον να τους βάλεις στις άκρες? Θα χαλάσει η συνολική κυκλοφορία σου?
Σε τέτοια συστήματα τελικά ίσως ένα σύστημα closedloop, ίσως να βοηθούσε.
Θέλει σωστή σχεδίαση βέβαια. ευχαριστω για τις συμβουλες σου γιαννη μου,και οντως ο εξοπλισμος φαινεται ασχημα,και ειδικα αυτος ο κυκλοφορητης στη μεση(ειναι ο μαξιτζετ του σκιμερ...)αλλα,δυστυχως αυτο ειναι...75 λιτρακια καθαρα χωρις αλλο χωρο.....
ευελπιστω οσο προχωραει..να μπορω να το ομορφαινω....ειδωμεν.....
προς το παρων προσπαθω μηπως και δω κανα μαμουνι,αφου με φαγανε τα στρωσιματα και τα σκοταδια......:rolleyes::p:p

accnt
09-08-07, 10:25
Τουλάχιστον μπορείς να κατεβάσεις λίγο την αντλία πιο κάτω και να την κρύψεις με κάποιο βραχάκι?

klaz
21-08-07, 19:06
λεπον!!!
ενα μικρο update....
και μια ερωτηση....
απο ποτε μπορω δειλα-δειλα να ξεκινησω να ριχνω ζουμια...???
αυτη τη στιγμη δεν εχω αμμωνια,εχω ομως λιγα νιτρωδη,καθως και λιγα νιτρικα....:(
δεν εχω ψαρια μεσα,παρα μονο βραχο....
εχει μπει προσθηκη MH 150W(Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ..)στα βηματα του tricky,και εγω.:rolleyes::p...και στα 2 βατ /λιτρο..!!!!!!!!
δεν με φοβιζει τιποτε απο θεμα αναπληρωσης-εξατμισης,ας ειναι καλα τα 250 λιτρα οσμωσης που εχω παντα καβαντζα στο παταρι μου....:rolleyes::D:D

alan boy
21-08-07, 19:46
δεν με φοβιζει τιποτε απο θεμα αναπληρωσης-εξατμισης,ας ειναι καλα τα 250 λιτρα οσμωσης που εχω παντα καβαντζα στο παταρι μου....:rolleyes::D:D


αστα κατω αυτα ΤΑ λιτραzw
αυτο το νερο ειναι για τους δισκους ΜΟΝΟ

Yiannis59
21-08-07, 19:48
Πες του τα του ......:grin:

klaz
21-08-07, 19:52
ρε....μη μου χαλατε το ποστ....:rolleyes::smt084:D:D

madfdg
21-08-07, 20:10
Σε λίγο καιρό που θα ανεβάσει τις πρώτες φωτό απο το reefάκι του θα δείτε!!!Τότε θα λέτε να κάνει και το μεγάλο reefάρα για να έχει το νερό της όσμωσης μόνο για τα αλάτια:cool:

enzo
22-08-07, 06:06
λογικα αφου ανιχνευονται ακομα νιτρωδη, δεν πρεπει να σε αγχωνουν τα ζουμια...:cool:
ασε τις τιμες να μηδενισουν, και μετα σιγα σιγα ξεκινας...
2 watt ανα λιτρο ειναι πολυ καλη αναλογια, μην νομιζεις ομως οτι ελυσες ολα σου τα προβληματα..:grin:
ουτως η αλλως τωρα που ξεκινας το reef θα εχεις πολλα να ασχολεισαι...:D
καλη αρχη...:smt041

klaz
23-08-07, 09:43
σας ευχαριστω πολυ ολους σας...!!!
επαιται συνεχεια....:p:smt041:smt041:smt041
-------------------------
βρε ''παστοι''συναδελφοι...:D..δεν ΜΕ λετε....
σημερινες μου μετρησεις
ολες με api υγρα..
Ph=8
kh=8(μηπως αν εχω διαβασει καλα,πρεπει να το ανεβασω,αλλα με τι ..??)
αμμωνια=0
νιτρωδη=0
νιτρικα=....20...???
mg και ca...ακομη δεν εχω προμηθευθει....:(
πως παει..? παει καλα..??
νιτρικα 20...?? πολλα δεν ειναι...???
πριν απο 3 μερες εγινε και η πρωτη αλλαγη νερου(θα γινονται ανα 15 μερες..)
για πειτε μου γνωμες...
για ζωα θα αργησω ακομη..??
καμμια γαριδουλα,και κανα σαλιγκαρι..??(η ειναι ακομη νωρις..?)
ΟΥΔΕΙΣ..????????

chemical mac
23-08-07, 19:06
Εμένα με ξέχασες και δεν περίμενες έτσι; Αντε με το καλό και μια που με έχεις πρηζώσει κι εμένα, ξεκίνα εσύ κι έρχομαι κι εγώ...;)

klaz
26-08-07, 14:55
λοιπον,αμμωνια και νιτρωδη εχω 0,νιτρικα ομως ...καμμια 30ρια....!!!! γιατι..???
ετοιμαζω αυριανη αλλαγη νερου ,ενα 10%,και βλεπουμε...αυξησα τη ροη με μια tunze 6025 που προστεθηκε στον εξοπλισμο μου,και αυτη τη στιγμη εχω περιπου 67 φορες κυκλοφορια τα λιτρα μου...!!
εχει αναρτηθει και η ΜΗ 150w απο χθες,μπηκε και το επιπλακι σε σχημα Π πανω απο τη γυαλα,(ενα πρωτο πολυ μεγαλο ευχαριστω στον νικ25:smt060 για την κατασκευη και οχι μονο..:rolleyes:.:smt052:smt041..αλλα και σε εμενα για το τριψιμο-βαψιμο:D)οπου και αναρτηθηκαν οι 4 zalman ανεμιστηρες των 9cm μαζι με τον κοντρολλερ θερμοκρασιας,και ο δευτερος ρολος του επιπλου ειναι να κρυβει τη δεσμη φωτος να ξεφευγει στο χωρο,καθως και να κρυβει τον οποιο εξοπλισμο,αφου το τανκ ειναι ΠΛΕΟΝ ανοιχτο...:p
τωρα θα δουμε τι θα δουμε με τη λαυρα της λαμπας...:rolleyes:
αλμυροι μου φιλοι,ποτε θα μπει κατι μεσα επιτελους..?
ΥΓ. με το πρωτο αναμμα της μεταλλου καιμετα απο το πρωτο 2ωρο,ειδα τους βραχους ψηλα να καφετιαζουν...ειναι κατι τετοιο φυσιολογικο(αλγη,προφανως),και θα γεμισω τελειως..?? πρεπει να κανω κατι..??
μιλαμε οτι εχω μια ακτινικη τ8 15w,η οποια αναβει 2 ωρες πριν την MH,και σβηνει 2 ωρες μετα,και συνολικα ο φωτισμος μου μαλλον υπερβαινει τα 2w/λιτρο..!!
και επισης γιατι εχω τοσο αυξημενα τα νιτρικα..? ειναι φυσιολογικο..??
ΥΓ2.αγαπητοι μοντς,παρακαλω μεταφερτε το στα nano reefs,γιατι μονο ''στα ψαρια μονο'' δεν ανηκει πλεον...χεχεχε.....
ΥΓ3.και ενα τεραστιο ευχαριστω εκτος απο τον φιλο νικ 25,και στον ''μακρινο'' φιλο βασιλη(tricky),που μου ανοιξε την ορεξη να ασχοληθω,με το δικο του εγχειρημα,και 1000 ευχαριστω για την λαμπιτσα......

accnt
27-08-07, 10:28
Από άλγες άλλο τπτ..... θα περάσεις από αυτό το στάδιο, αλλά φαντάζομαι ότι το ξέρεις.
Τώρα σχετικά με την MH καλύτερα να την ανάβεις σταδιακά (ένα μισάωρο παραπάνω κάθε 3-4 μέρες. Μήπως και περιορίσεις λίγο τις άλγες.

Tricky
27-08-07, 11:28
Κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου ...το 10% δεν θα ''πει'' τιποτε...

Ριξε τα νιτρικα σου , full carbon και αντιφωσφωρο και φωτοπεριοδο με μετρο.

Μολις πεσουν τα νιτρικα , βαλε σαλιγγαρια να βοσκανε ...οσο και αν θες , μην βαλεις αλλα ζωα ακομα;) .

Εχεις πολλα νιτρικα για αρχη και τα εβγαλαν τα ζωντανα του βραχου που ψοφησαν.

Οσο για την αλγη , θα βγει μπολικη ... δεξου το απλα ,σαν αξιωμα :D:D

Αν θες κοραλινη και να χτιζεις σιγα-σιγα ασβεστιο , ριχνε μονο Carib Sea Purple Up.To ζουμι αυτο κανει πραγματικα δουλεια αρκει να εχεις ενα αξιοπρεπες dKH (8-12) και μη μετρησιμα φωσφωρικα (βαλε διπλασια δοση αντιφωσφωρου τωρα στην αρχη).

Ριξε και καμμια υγρη τροφη για τα οποια σκουληκια του βραχου σου ...

klaz
27-08-07, 11:46
ok.θα προγραμματισω εκ νεου και μεγαλυτερη αλλαγη νερου..
αυτο το ζουμι που μου προτεινες ποιας εταιρειας ειναι....?
φτου να παρει η ευχη γιατι ειχα ακουσει για μια ωραια εισαγωγη ψαριων τις επομενες μερες,και χαρηκα σκεφτομενος να βαλω επιτελους 2 κλοουνακια μεσα,και ισως και καμμια εφηλια(ξερετε...μαιμου ανεμωνη και καλα..:D)...:rolleyes:
υπαρχει ηδη απο την αρχη αντιφωσφορος με βαση το σιδηρο της ακουαλαιτ,και ενεργος ανθρακας,τα οποια και θα αντικαταστησω με την μεγαλη αλλαγη νερου που θα κανω...
υπαρχει κατι αλλο που θα πρεπει να προσεξω,η αν γινουν απλα τα παραπανω...θα ειναι παλι στο περιμενε και στην υπομονη...??:rolleyes:;)

Tricky
27-08-07, 12:06
Το ζουμι ειναι της Carib Sea...κυκλοφορει Ελλαδα ευρεως .

accnt
27-08-07, 16:24
...και ισως και καμμια εφηλια(ξερετε...μαιμου ανεμωνη και καλα..:D)...:rolleyes:

H ephilia ίσως στρεσαριστεί με τους κλόουν που σίγουρα αν πάνε κατά κει, θα αρχίσουν να "τρίβονται" πάνω της....

klaz
27-08-07, 16:35
Το ζουμι ειναι της Carib Sea...κυκλοφορει Ελλαδα ευρεως .ναι,εεε..???εγω γιατι δεν το εχω δει εδω θεσ/νικη..?ποιος ειναι ο αντιπροσωπος στην ελλαδα..?

H ephilia ίσως στρεσαριστεί με τους κλόουν που σίγουρα αν πάνε κατά κει, θα αρχίσουν να "τρίβονται" πάνω της....χεχεχε..γιαννη μου ,περιμενω κατι ''κλαδεματακια'' απο εναν αλλον φιλο αλμυρο τον κωστα απο αλεξ/πολη,και νομιζω οτι ηδη εχει προνοησει....αν με πιαννννννεις....:rolleyes::grin::grin:

klaz
03-09-07, 09:44
αργα χθες το βραδυ,εθεαθηκε μια κοκκινη δαγκανα απο καβουρι,σε μια τρυπιτσα στο βραχο..(αγνωστου πατρος και χρωματος..)φωτογραφια αδυνατη....:smt120
να ελπιζω οτι μπορει να ειναι καποιος ερημιτης που κανει ασκητικη και χρησιμη ζωη για να σωσει τη ψυχη του...:pκαι που λογικα ειναι reef safe..η κατι αλλο που πρεπει να μετακομισει σε εναν αλλο κοσμο καλυτερο απ'αυτον...??:rolleyes::D:D
για πειτε,για πειτε...

accnt
03-09-07, 10:28
Τι μπορείς να κάνεις γενικά για άγνωστους κατοίκους του ενυδρείου σου που δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις τι είναι και πόσο επικίνδυνοι μπορεί να είναι….
· Με την πρώτη ευκαιρία προσπαθείς να το πιάσεις dead or alive, δεν σε νοιάζει ιδιαίτερα, δεν μπορείς να ρισκάρεις με το παραμικρό…
· Προσπαθείς να το πιάσεις μόνο ζωντανό, μια ψυχή έχει και αυτό, παραφυλώντας το βράδυ και όχι μόνο.
· Το αφήνεις στο ενυδρείο, άλλωστε είναι μέρος του, και προσπαθείς να διαπιστώσεις αν αυτό πειράξει – ενοχλήσει άλλους κατοίκους.

Σχετικά με τα καβούρια πάντως το θέμα είναι λίγο δύσκολο γιατί υπάρχουν reef safe τα οποία κάνουν καλό στο ενυδρείο μας, αλλά και άλλα τα οποία τρώνε ακόμη και κοράλλια. Υπάρχει μια αντίληψη ότι τα τριχωτά καβούρια μπορεί να θεωρηθούν απειλή για τα reef ενυδρεία μας.

Η επιλογή δικιά σου… ;)

klaz
03-09-07, 18:56
ευχαριστω ιωαννη μου.:smt052
για να δουμε τι θα δουμε............;)