PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο Ενυδρείο!!!!


Θανάσης
31-03-07, 22:03
Καλησπέρα!!
Λοιπόν πήρα καινουριο ενυδρειο!!!!,ενα ΛΙΝΤΟ 120 ειναι βολικό και οικονομικό! και αυριο θα γίνει η αλλαγή:p
ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για αυτό;;

parrot
31-03-07, 23:12
Καλησπέρα!!
Λοιπόν πήρα καινουριο ενυδρειο!!!!,ενα ΛΙΝΤΟ 120 ειναι βολικό και οικονομικό! και αυριο θα γίνει η αλλαγή:p
ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για αυτό;;

Για πες λιγάκι για την αλλαγή.... τι θα μεταφέρεις?

Νομίζω καλύτερα θα ήταν να τσεκάρεις και τη στεγανότητα του ενυδρείου για να είσαι σίγουρος πριν μεταφέρεις τα ψάρια από το παλιό... γέμισέ το και άστο για ένα 24 ωρο...

accnt
01-04-07, 00:07
Δεν είναι και τόσο δύσκολο...
Θα μεταφέρεις μερικό βράχο σε καμιά λεκάνη και τα ζωντανά σου σε μια άλλη. Έπειτα θα μεταφέρεις λίγο νερό και την άμμο. Μετά τον βράχο και τα ζωντανά σου.
Καλή επιτυχία και περιμένουμε και καμιά φωτογραφία...

Y.Γ. Στην ομιλία του Calfo θα έρθεις?

Tricky
01-04-07, 09:17
Φυσικα , θα πρεπει να προετοιμασεις και επιπλεον νερο με παραμετρους ιδιες με το παλιο σου ενυδρειο ...αρα δεν σε βλεπω να κανεις τη μεταφορα σημερα :p

Θανάσης
01-04-07, 09:48
Y.Γ. Στην ομιλία του Calfo θα έρθεις?

σκέφτομαι πως ναι!



Τώρα τα ζωντανά στους κουβάδες πόσο χρόνο αντέχουν;;

εγώ σκέφτομαι να να μεταφέρω πρώτα τα ζωντανά,έπειτα να αφαιρέσω βράχους και λοιπά ,το νερό ,να ξεστήσω γρήγορα το ενυδρείο ,να τοποθετήσω στην θέση του το καινούργιο ,να το γεμίσω νερό(ως την μέση) και να το φτιάξω και μόλις θα είναι έτοιμο να εγκαθιστσω τα ζωντανα(δεν νομίζω να πάρει πολύ

accnt
01-04-07, 17:55
Πολύ φοβάμαι οτι έτσι θα στρεσάρεις τα ψάρια σου περισσότερο. Δηλαδή να τα βάλεις στο ενυδρείο και μετά συνεχώς να προσθέτεις άμμο, βράχο κλπ.

Στείλε μου με pm το ονοματεπώνυμό σου! ;)

Θανάσης
01-04-07, 19:15
Τώρα πάει!!!!
Όλα είναι έτοιμα.Τα ψάρια τα έβγαλα πρώτα πρώτα τα έβαλα σε έναν μεγάλο κουβά και τα έβαλα τελευταία.

αναμένετε φωτογραφίες!



στέλνω πμ!

Θανάσης
01-04-07, 19:26
...

Carebean pirate
02-04-07, 09:46
Όμορφο ενυδρείο... με ακόμα λίγο ΖΒ θα γίνει ακόκα πιο ωραίο...

Απότι είδα είναι σχεδόν μπροστά απότο παράθυρο...Να προσέξεις μην έχεις ξεσπάσματα άλγης

Καλή συνέχειαααα....:smt023

Θανάσης
02-04-07, 11:09
Ευχαριστώ!!

Ζβ και βέβαια θα βάλλω!!!!! απλά τώρα έχω βάλει μόνο ότι υπήρχε στο προηγούμενο και αυτό τυχαία ,δεν μπορούσα να δω με την άμμο ανασηκωμένη (βιαζόμουν κιόλας)




ααα και οι σημερινές μετρήσεις!!
Νιτρικά άλατα <1ppm
Νιτρώδη άλατα 0,02 ppm

deMetrIs
02-04-07, 21:04
άντε πολυ χαρηκα που πηρες επιτέλους καινουριο ενυδρειο για το Ποσειδώνα:D

Θανάσης
03-04-07, 10:10
και σε λίγο δεν θα είναι και μόνος του!!!

νέες φωτ.!

Tricky
03-04-07, 12:57
Σε χαιρομαι φιλε Θαναση :smt038

Εχεις βαλει ενα στοχο και βλεπω οτι με μεθοδικοτητα,υπομονη και συνεπεια τον υπηρετεις ...μπραβο σου !

Θανάσης
03-04-07, 13:24
ευχαριστώ:p

αλήθεια καλό ζωντανό βράχο που μπορώ να βρώ;;

Tricky
03-04-07, 13:57
Ειχα ακουσει οτι προσφατα ειχε φερει η Ζωοφιλια στο Περιστερι ...καποιος φιλος εδω αγορασε απο εκει πριν λιγες μερες και ο βραχος ηταν κατακοκκινος και ''ζωηρος'' ... αλλα αν δεν δεις με τα ματια σου το πραγμα (να διαλεξεις κιολας τα κομματια που σου αρεσουν) , δεν γινεται δουλεια :D:D

Θανάσης
06-04-07, 17:46
Σήμερα κιόλας πήρα και βράχο απο εκει και όντως Ολοζώντανος!!
βεβαια μένει να φτιάξω και μια βάση για αυτό...

Θανάσης
07-04-07, 09:57
Κοιτάξτε τι ανακάλυψα σήμερα!!

έναν αστερία!!!

Λέτε να επιζήσει;

Tricky
07-04-07, 11:09
Χαιρομαι μου πηρες καλο βραχο ...

Γιατι να μην ζησει ο αστεριας ? Αλλωστε μπορει να μην ειναι και ο μονος που εχεις ;)

Θανάσης
14-04-07, 15:21
και ο βράχος στήθηκε!!!
με την βοήθεια βάσης από Eggcrate και PVC σωλήνα

Isidoros
14-04-07, 15:25
Mπραβο Θαναση και εσυ φιλαθλος της κερκιδας:D.Πολυ καλο!

nikman
14-04-07, 20:34
Θανάση ωραία η βάση για το lidaki σου. Αν θες δώσε κάποιες συμπληρωματικές πληροφορίες (τρόπος κατασκευής, υλικά που χρησιμοποίησες, κολλήσεις κ.λ.π)

Δεν φαίνεται καλά στη δεξιά φωτογραφία πως έχεις στήσει το βράχο πάνω στη βάση.
Μου φαίνεται ότι παρόλο που χρησιμοποιείς τη βάση πολύς βράχος ακουμπάει την άμμο.

Τώρα εγώ δεν έχω καταλάβει αυτό που λέγεται και γράφεται από τους έμπειρους χομπίστες, ότι δηλαδή ο βράχος με τον αραγωνίτη πρέπει να ακουμπάνε όσο γίνεται λιγότερο αν αφορά το εμβαδόν επαφής, το βάθος ή και τα δύο.
Μάλλον και τα δύο ε;

accnt
14-04-07, 23:20
Πολύ καλό Θανάση. Βέβαια τα πόδια ίσως πρέπει να τα έκανες λίγο πιο κοντά και έτσι να χρησιμοποιούσες και λιγότερο βράχο για να κρύψεις την εσοχή.
Ο βράχος θα πρέπει να ακουμπά όσο λιγότερο γίνεται με την άμμο, γιατί στο συγκεκριμένο σημείο χάνει ο βράχος αλλά και η άμμος τις ιδιότητές τους.

Θανάσης
15-04-07, 12:53
πάντως η αλήθεια ειναι οτι ο βράχος γύρω από την βάση είναι φλατ και δεν ακουμπάει πολύ ...πάντως όταν ευκαιρώ θα το ξαναφτιάξω και αν είναι θα κοντύνω και την βάση...




ααα για την βάση:

χρειάζεται Eggcrate + PVC σωλήνας -διάμετρος 1,6-2,5 εκ + τσερκι\δεματικά

εργαλεία ένα πριονάκι + τρυπάνι

κόβεις τα υλικά όπως τα θες ,κάνεις τρύπες στα πόδια-σωλήνες και μετά τα ενώνεις με την βάση με τα δεματικά και έτοιμος!!!

Θανάσης
03-06-07, 08:58
Λοιπόν πήρα ακόμη 4 κιλά βράχο καθως θελω να αλλάξω κι άλλο την διαταξή και πήρα και μια ωραια γαριδουλα!!:cool::D

accnt
03-06-07, 10:35
Πολύ ωραία γαρίδα.... Lysmata debelius ή Fire Shrimp.
Από τις πλέον "ντροπαλές" γαρίδες, που μπορούμε να έχουμε στα ενυδρεία μας. Τις περισσότερες ώρες τις θα τις περνάει σε σπηλιές και δεν θα την βλέπουμε συχνά. Όμως όταν ταίζουμε θα εμφανιστεί και η πραγματικά υπέροχη όψη της θα μας ανταμείψει με το παραπάνω....

Θανάσης
03-06-07, 11:03
Πολύ ωραία γαρίδα.... Lysmata debelius ή Fire Shrimp.
Από τις πλέον "ντροπαλές" γαρίδες, που μπορούμε να έχουμε στα ενυδρεία μας. Τις περισσότερες ώρες τις θα τις περνάει σε σπηλιές και δεν θα την βλέπουμε συχνά. Όμως όταν ταίζουμε θα εμφανιστεί και η πραγματικά υπέροχη όψη της θα μας ανταμείψει με το παραπάνω....

Αυτό το έχω καταλάβει http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d015.gif

αλλά είναι όντως πανέμορφη!! http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d010.gif

Θανάσης
07-08-07, 14:00
Λοιπόν μετά απο πολλές προσπάθειες και πειράματα με τους βράχους κατέληξα σε αυτό το αποτέλεσμα!!,αφαίρεσα τελικά την βάση και δημιούργησα δυο τμήματα έτσι ώστε να δημιουργούν χαράδρα...αν και δεν φαίνεται καλά υπάρχουν πολύ μεγάλα ανοίγματα !! όσο για τον κυκλοφορητή ανάμεσα θα καλυφθεί αργότερα με μακροαλγες ή κάτι άλλο ,θα δούμε...
πάντως τώρα φαίνεται μεγαλύτερο:rolleyes:

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-t35-anasios-mini-100_0062.jpg

Isidoros
07-08-07, 14:28
Πραγματικά πολύ όμορφο.Μπράβο Θανάση.:smt041Για κανένα μικρο ψαράκι δεν το σκέφτεσαι?
Ετσι από περιεργια Θανάση πόσο χρονών είσαι?

accnt
07-08-07, 14:34
Μια χαρά φαίνεται!!!

(Είναι ο βενιαμίν....):D

klaz
07-08-07, 14:53
μια χαρα φαινεται θανασακη..!!!!αντε να ακολουθουμε και εμεις οι ψαρουκλες...:rolleyes::D:D

Θανάσης
07-08-07, 15:08
Πραγματικά πολύ όμορφο.Μπράβο Θανάση.:smt041Για κανένα μικρο ψαράκι δεν το σκέφτεσαι?
Το Σεπτέμβριο τώρα με το καλό και όχι μόνο ψαράκια....:D!!καθώς θα λείψω κάποιες μέρες και δεν θέλω να έχω την έννοια.


Ετσι από περιεργια Θανάση πόσο χρονών είσαι?

15


Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια :p!! αλλά αν βρείτε τίποτα αρνητικό πείτε το!

Isidoros
07-08-07, 15:21
Συγχαρητήρια Θαναση σ εσένα που από τόσο μικρός ασχολείσαι με ένα όχι και τόσο εύκολο χόμπι αλλά πιστεύω ότι αξίζει και ένα μπράβο στους γονείς σου που σε βοηθάνε(οικονομικά σίγουρα;)).Φαντάζομαι μετά από 10 χρονιά τι ενυδρείο θα έχεις.:D

Isidoros
07-08-07, 15:23
Γιατι δεν βαζεις και κανένα κοραλλακι έτσι για αρχή.Αν θες πάντως εγώ σου έχω μια μικρή εφιλια.;)

Θανάσης
07-08-07, 16:13
Γιατι δεν βαζεις και κανένα κοραλλακι έτσι για αρχή.Αν θες πάντως εγώ σου έχω μια μικρή εφιλια.;)

Θα βάλλω κανένα κοραλλάκι οπωσδήποτε ,το σχεδιάζω, μιας και πλέον οριστικοποίησα και την διάταξη του βράχου, τώρα βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι επαρκής ο φωτισμός...έχω μια sera blue sky και μια ακτινική των 15 W αλλά σιγά σιγά όλα θα γίνουν.
Πάντως ευχαριστώ πολύ για την προσφορά!!:p

Isidoros
07-08-07, 16:17
Oποτε θες πες μου.;)

klaz
07-08-07, 16:22
εγω,εγω..??????
(για μας εδω ψηλα...τιποτα...???)

Θανάσης
07-08-07, 16:30
Oποτε θες πες μου.;)

να φτιάξω τον φωτισμό πρώτα και μετά:p
και πάλι ευχαριστώ

Tricky
07-08-07, 17:07
Θανασακη το ενυδρειο ειναι super ...bravo !!! :smt041

To chiller δουλεψε τελικα με την eheim ?

Θανάσης
07-08-07, 17:28
Θανασακη το ενυδρειο ειναι super ...bravo !!! :smt041

To chiller δουλεψε τελικα με την eheim ?

ναι, ναι μια χαρά!! και ευχαριστώ πάλι για την βοήθεια!!

accnt
07-08-07, 21:05
εγω,εγω..??????
(για μας εδω ψηλα...τιποτα...???)

Eσυ θα πάρεις όταν κατέβεις Αθήνα.... άλλωστε ακόμα είναι πολύ νωρίς....;)

enzo
08-08-07, 03:10
To ενυδρειακι super....:D
αποψη μου, να μην βαλεις αλλες μακροαλγες, και να βγαλεις και αυτες που εχεις μεσα...
και ξενιζουν, και δεν σου χρειαζονται στην παρουσα φαση, και επικινδυνες ειναι....
επισης θα σου δωσουν και πολυτιμο χωρο για τοποθετηση κοραλιων...:cool:

υγ μου κανει εντυπωση που παρολο το νεαρο της ηλικιας σου, δειχνεις τοση υπομονη, κατι που οι περισσοτεροι απο μας δεν διαθετουν, τουλαχιστον στα ξεκινηματα...;)

ΚΕΕP reefing..:smt041

Θανάσης
08-08-07, 10:32
μπα ,μου αρέσουν οι μακροάλγες,άλλωστε χρειάζονται στους ιππόκαμπους αλλα δεν θα βάλλω άλλες ,θα δω πως θα φτιάξω τον φωτισμό και μετά θα βάλλω κανένα κοραλλάκι και καποιους πολύποδες ίσως:rolleyes: ,βλέπομεν!


ερωτηση :

ποιο σωστό ειναι να βάλλω πρώτα τα ψάρια και μετά τα κοράλια(Κτλ.) ή το αντίθετο;;

accnt
08-08-07, 12:51
Bάλε τα ψαράκια πρώτα.

Isidoros
08-08-07, 18:57
Θανάση αυτή την διεύθυνση την ξέρεις?
http://www.seahorsesource.com/

enzo
08-08-07, 23:43
μπα ,μου αρέσουν οι μακροάλγες,άλλωστε χρειάζονται στους ιππόκαμπους αλλα δεν θα βάλλω άλλες ,θα δω πως θα φτιάξω τον φωτισμό και μετά θα βάλλω κανένα κοραλλάκι και καποιους πολύποδες ίσως:rolleyes: ,βλέπομεν!


ερωτηση :

ποιο σωστό ειναι να βάλλω πρώτα τα ψάρια και μετά τα κοράλια(Κτλ.) ή το αντίθετο;;

εχασα την μπαλα...:D
θα εχεις μεσα ιπποκαμπο?
και αν ναι πως θα τα συνδιασεις ολα, ψαρια, κοραλια=ρευμα, ιπποκαμπο?:smt120

accnt
09-08-07, 07:38
Έχει ένα δίκιο ο Μαρίνος.
Βέβαια ο Θανάσης είχε ιππόκαμπο μέσα, άλλα δυστυχώς….
Τώρα θα πρέπει να σκεφτεί αρκετά τι θα θέλει (και το πώς) να κάνει.
Υπάρχουν βέβαια και κοράλλια που δεν θέλουν ούτε πολύ φως ούτε και έντονη κυκλοφορία.

Tricky
10-08-07, 11:19
Εγω θα ελεγα να αφησει ο φιλος Θανασης τους ιπποκαμπους (προς το παρον)...
Η μακροχρονια διατηρηση αυτου του ειδους ειναι αρκετα δυσκολη και προσωπικα την θεωρω αδυνατη χωρις ενα ωριμο και μεγαλο refugium ...

Θανάσης
16-08-07, 19:22
Για σας !! Χρόνια Πολλά !
Μόλις γύρισα και ξαναφευγω...
Λοιπόν για να καταλάβαιτε τι θέλω,εγω σχεδιάζω να έχω ιππόκαμπους,το βασικό, και μετα να βάλλω 2-3 εύκολα κοραλια;) ,τα οποια βεβαια θα συμβαδίζουν με τις ανάγκες των ιπποκάμπων (μικρότερη κυκλοφορεία,όχι υπερβολές ψάρια είναι,και τα λοιπά...)βέβαια θα διεξάγω σχετική έρευνα ;)
Εγώ δεν θέλω να φτίαξω ενυδρείο-ύφαλο,αν και μου αρέσει:rolleyes: , αλλα δεν μπορώ..και δεν χρειάζεται να ειναι refugium για να φιλοξενσει ιππόκαμπους
άλλωστε υπάρχουν και πολλές άλγες καθώς και πολλά κοππίποδα ,γαριδούλες κτλ.....για να κυνηγάν ;) :D τωρα θα το μελετήσω πολύ για τα κοράλια απλά θα ήθελα να μουπροτεινετε και εσεις κάποια ευκολα με χαμηλές απετήσεις(θα ανοιξω σχετικό θεμα)

ευχαριστώ
-------------------------
Θανάση αυτή την διεύθυνση την ξέρεις?
http://www.seahorsesource.com/


βεβαια τις έχω μάθει όλες ...αλλα δεν νομίζω να στέλνει στην Ελλάδα και αν στλελνει θα ειναι ακριβα φαντάζομαι...

Θανάσης
06-10-07, 15:40
ή μάλλον ποιοι!!:D

λοιπόν τα πρώτα πθαράκια μπήκαν και είναι δύο καρδινάλιοι!!

εχω γυρίσει τον ανακλαστήρα από την μία λάμπα ανάποδα και είναι μόνο η ακτινική για να είναι ανετα

ακόμα δεν τάισα ..σε λίγο (μύσις ή κριλ)

πήρα επίσης έναν σπειρογράφο..πλάκα έχει


να και κάποιες φωτογραφίες

Tricky
06-10-07, 20:40
Μπραβο Θανασακη ...καλη επιλογη ψαριων.Ζωη να χουν να τα χαιρεσαι !!!

Θανάσης
07-10-07, 09:55
ευχαριστώ:p


τρώνε κανονικά χωρίς πρόβλημα μόνο το ένα τρώει λίγοτερο και κρύβεται κάπως ,φαίνεται είναι ντροπαλό :D ,αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό :rolleyes:

Isidoros
07-10-07, 11:05
Απο τα αγαπημένα μου ψαράκια Θαναση σου ευχομαι να ειναι γερά και να τρωνε.

Θανάσης
30-01-08, 10:33
..δυστυχώς από τον Σεπτέμβριο αλλά τώρα επανήλθα δριμύτερος!!:D

και εύχομαι με αλλαγές γτ όσο να ναι το έχω αφήσει ,η αλήθεια είναι, το ενυδρειάκι μου...αλλά όλα πάνε καλά!

να βάλλω λάμπες επιτέλους, να έρθουν και οι ιππόκαμποι (τους περιμένω από το καλοκαίρι...) και ότι άλλο και να προχωρήσω σιγά σιγά :p

Tricky
30-01-08, 11:08
Καλως τον Θαναση ;)

Φανταστηκα οτι θα εχεις μπλεξει με τα διαβασματα σου ...

Αν δεν σου φερουν τους ιπποκαμπους , πες μου να σε εχω υποψη μου για παραγγελια που μαλλον θα γινει ;)

Θανάσης
31-01-08, 13:15
Καλως τον Θαναση ;)

Φανταστηκα οτι θα εχεις μπλεξει με τα διαβασματα σου ...

Αν δεν σου φερουν τους ιπποκαμπους , πες μου να σε εχω υποψη μου για παραγγελια που μαλλον θα γινει ;)

Eυχαριστώ :p


Τελικά πήρα χθες τηλ . και έμαθα ότι ήρθαν και έτσι με το καλό θα τους πάρω το ΣΒ :D:D

και τώρα ερώτηση : Πριν τους εισάγω θα ήταν καλύτερα να κάνω αλλαγή νερού ;;

Tricky
31-01-08, 15:27
Πριν τους εισάγω θα ήταν καλύτερα να κάνω αλλαγή νερού ;;
Δεν βλεπω το λογο γιατι να μην κανεις ... εχεις κατι στο μυαλο σου ?

Θανάσης
31-01-08, 19:52
όχι απλά το σκέφτηκα μην είναι καλύτερα
-------------------------
αα και κάτι άλλο που ξέχασα να ρωτήσω :
Μερικοί από τους πολύποδες (φωτοσυνθετικοί) είναι σαν "κατσιασμένοι",έχουν μπει λίγο ,αυτό τον τελευταίο καιρό, μήπως είναι από τον φωτισμό; Αλλά είναι αρκετά ψηλά στο ενυδρείο ...γτ άραγε;;

φωτογραφία θα ανεβάσω αύριο

Tricky
31-01-08, 21:27
Μηπως τρωνε απευθειας ριπες νερου απο καποιο κυκλοφορητη ?

Αν οχι , λογικα θα ανοιξουν μολις εγκλιματιστουν.

Θανάσης
01-02-08, 17:29
Μηπως τρωνε απευθειας ριπες νερου απο καποιο κυκλοφορητη ?

Αν όχι , λογικά θα ανοίξουν μόλις εγκλιματιστούν.

το θέμα είναι ότι είναι από το παλιό ενυδρείο ,δεν είναι καινούργιοι τώρα τις τελευταίες 2 βδομάδες θα λεγα...

Θανάσης
03-02-08, 15:28
Είναι ζευγαράκι και χθες μετοίκησε στο νεο τους σπίτι!! :D

billy
03-02-08, 16:44
Να σου ζήσουν θανάση...:pΕίναι πανέμορφοι να τους χαίρεσαι;);) ....

Tricky
03-02-08, 19:10
Να σου ζησει το ζευγαρι Θαναση !!

PascM
03-02-08, 19:11
Πανέμορφα ζωντανά!! Να σου ζήσουν!!!

accnt
04-02-08, 08:53
Καλορίζικοι!!!

...και καλούς απογόνους! :D

a-sakis
04-02-08, 09:13
Πολύ όμορφοι Θανάση,να τους χαίρεσαι.

Cydox
04-02-08, 10:41
Είναι πολύ όμορφα ζωντανά τα άτιμα.. πάντα με ενθουσίαζαν, να σου ζήσουν, και με πολλές αναπαραγωγές, αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο!

Celda
04-02-08, 13:04
ωωωω, τι όμορφοι! :smt041 :smt049

Θανάσης
04-02-08, 17:02
ευχαριστώ:D:p

είναι όντος πανέμορφοι:smt054

τώρα για απογόνους πολύ δύσκολο αλλά μακάρι!! :rolleyes::rolleyes::D

Tricky
04-02-08, 22:08
Εχεις χρονια μπροστα σου Θανασακη για να το καταφερεις και αυτο ... ;)

Να ρωτησω ποσο κοστισε το ζευγος ?

Θανάσης
05-02-08, 15:15
αρκετά...

Celda
05-02-08, 17:09
έλα μη ντρεπεσαι...πες το...να αποτρέψεις άλλους:D

accnt
05-02-08, 19:02
Θανάση.... μην μας λες εμάς αρκετά γιατί έχουμε ξοδέψει.....:smt101

Tricky
05-02-08, 22:57
Θανάση.... μην μας λες εμάς αρκετά γιατί έχουμε ξοδέψει.....:smt101

Ασε Γιαννη , μην ξυνεις πληγες ...:D:D