PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογη κιχλιδων


steady
30-03-07, 03:56
λοιπον εχω ενα ενυδρειο 100λιτρων με τα εξης cardinal,bleeding heart tetra,kuhli loach,ancistrus sp3,apple snail μερικα ειδη απο νεριτες και μερικες japonica εχω αρχισει να διαβαζω και να σκευτομαι για ενα ζευγαρακι κιχλιδουλες ακομα στο τανκ μου το οποιο σιγα σιγα θα χει αρκετα φυτα..τι προτεινεται?ram?καποιο ειδος apistogama?θελω να αρχισω με οτι ποιο ευκολο υπαρχει μιας και γενικα ως φοιτητης μπορει να λειψω λιγο καιρο που και που και δεν θελω αμα τσιμπησει και κανα νιτρικο να τρεχω, με λατινες κιχλιδες δεν εχω ασχοληθει ξανα και εχω διαβασει οτι με τα νιτρικα δεν τα πανε καθολου καλα...

Apostolis
30-03-07, 13:12
Οι περισσότερες "λατίνες" νανοκιχλίδες, έχουν κάποιες απαιτήσεις στις συνθήκες του νερού (ιδιαίτερα στα Νιτρικά!). Με ΚΑΛΟ φιλτράρισμα μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι Apistogramma Cacatuoides που είναι πιο ανεκτικό στα νερά μας, να ξέρεις όμως οτι αν και μικρά στο μάτι, όταν ζευγαρώσουν θα πέσει ξύλο με τα υπόλοιπα και ιδιαίτερα με τα kuhli loach...!

mikenuke
30-03-07, 17:10
Τι θα ελεγες για ενα ζευγαρι Firemouth?

steady
03-04-07, 20:59
για τα apistogama αυτα εχω διαβασει αλλα νομιζω το μεγεθος του ενυδρειου μου ειναι λιγο οριακα γιαυτα ετσι?να το προτιμησω εναντι ενος ζευγαριου ram λετε?

Z_X
03-04-07, 21:05
Ομορφα είναι τα άτιμα πάντως,
http://gamelle31.free.fr/

gangrel
04-04-07, 07:36
Ειναι πανεμορφα τα απιστογραμακια φιλε μου, σκεψου το τωρα το Πασχα ενω θα ξεκοκαλιζεις τον οβελια:D .

Giorgos
04-04-07, 13:14
για τα apistogama αυτα εχω διαβασει αλλα νομιζω το μεγεθος του ενυδρειου μου ειναι λιγο οριακα γιαυτα ετσι?να το προτιμησω εναντι ενος ζευγαριου ram λετε?
Τα ραμιρέζι είναι αρκετά "ευαίσθητα" και δεν συνιστανται για κάποιον αρχάριο.

Σκέψου και την εναλλακτική ενός ζευγαριού Apistogramma agassizii.