PDA

Επιστροφή στο Forum : Carib Sea Arag-Alive


nikman
28-03-07, 10:14
Carib Sea Arag-Alive
Καλημέρα βρήκα τελικά στο Ηράκλειο τον ζωντανό αραγωνήτη της Carib sea και αγόρασα δύο σακιά τα τελευταία που είχε στο μαγαζί για το 120 λίτρα ενυδρείο μου. Νομίζω θα με φτάσουν.
Ζύγιζαν 9 κιλά προς 49 ευρώ έκαστο. Πρέπει να τα πήρα σε καλή τιμή.
Λοιπόν τα σακιά γράφανε τα εξής:
Carib Sea
Arag-Alive
Live Aragonite Reef Sand

Και στο πλάι χαμηλά σε ένα αυτοκόλλητο :
Bahamas oolite και ότι μπορούσες να τον χρησιμοποιήσεις μέχρι το Δεκέμβριο του 2007

Το ερώτημα μου είναι αν ανοίγω την σακούλα και τον ρίχνω όπως είναι ή κάνω κάτι άλλο πρώτα π.χ τον ξεπλένω , τον στραγγίζω ;
Στο ενυδρείο έχω βάλει νερό από χθες με αλατότητα 1025 θερμοκρασία 25 βαθμούς. Έλεγα να βάλω τον αραγωνήτη σήμερα. Συμφωνείτε ή να περιμένω άλλη μια μέρα ; Ευχαριστώ

Tricky
28-03-07, 11:06
Οχι δεν τον ξεπλενεις ...απλα αδειαζεις το περιεχομενο της σακουλας μεσα στο ενυδρειο. Μπορεις να τον βαλεις και σημερα , no problem ...

accnt
28-03-07, 11:18
Έτσι ... αν τον ξεπλύνεις χάθηκαν όλα....:(

nikman
28-03-07, 16:36
Τώρα βλέπω ότι έχουν αρχίσει και σχηματίζονται οι γνωστές φυσαλίδες που βλέπουμε (εγώ τουλάχιστον τις έχω δει σε κάθε καινούριο ενυδρείο που γεμίζεται πρώτη φορά με νερό) και που είναι κολλημένες παντού, τζάμια φίλτρο κυκλοφοριτές γιαυτό λέω να αφήσω και τη σημερινή ημέρα και αύριο πλέον βάζω τον Arag και την μεθεπόμενη μία ποσότητα από το βράχο που έχω στο «μεγάλο». Τι λέτε ;
Για την ώρα έχω αφήσει και δουλεύουν το εσωτερικό φίλτρο ένας κυκλοφοριτής, ο Marea 3200, πολύ καλή η πρώτη εντύπωση, κάτι μου λέει ότι θα μετανιώσω που πήγα στην επιλογή της ακριβής Τunze για το 350άρι, θα δείξει. Το skimmer( Prizm το απλό), λόγω ότι είναι μικρό σε όγκο και το βρήκα και ετοιμοπαράδοτο. Μάλλον θα το μετανιώσω από λίγο έως πολύ. Θα φανεί…

Tricky
28-03-07, 17:00
Τώρα βλέπω ότι έχουν αρχίσει και σχηματίζονται οι γνωστές φυσαλίδες που βλέπουμε (εγώ τουλάχιστον τις έχω δει σε κάθε καινούριο ενυδρείο που γεμίζεται πρώτη φορά με νερό) και που είναι κολλημένες παντού, τζάμια φίλτρο κυκλοφοριτές γιαυτό λέω να αφήσω και τη σημερινή ημέρα και αύριο πλέον βάζω τον Arag και την μεθεπόμενη μία ποσότητα από το βράχο που έχω στο «μεγάλο». Τι λέτε ;


Οι φυσαλιδες δεν ειναι προβλημα ...μπορεις και χειροκινητα να τις εξαφανισεις σε ενα λεπτο.
Φυσικα , και μια μερα να τα μεταθεσεις ολα , ακομα καλυτερα;)

Obelix(Reifen)
10-04-07, 22:52
Μην βάλεις το νερό όμως μέσα στο ενυδρείο από την σακούλα