PDA

Επιστροφή στο Forum : 120 litra φυτεμενο


ΠΟΠΟ
25-03-07, 17:02
120 λιτρα
φυτεμενο
κατοικοι: neon αρλεκινοι αγγελος red eye tetra amano shrimp
φυτα: πολλα και διαφορα
φως 30w απο τη μαμα της δεν εχω αξιοθει να την αλλαξω με μια για φυτεμενο
co2 προς το παρων οχι γενικα 3λιτρα diy
λυπανση ταμπλετες sera και υγρο λυπασμα seachem flourish (αν δειτε αλγη στις φοτο προερχεται απο το τελευταιο λιπασμα)


ph 6,5-7
gh 7
kh 4
αλλαγες νερου μια φορα τιε 2εβδομαδες
θερμοκρασια 25

msigouros
25-03-07, 17:30
120 λιτρα
φυτεμενο
κατοικοι: neon αρλεκινοι αγγελος red eye tetra amano shrimp
φυτα: πολλα και διαφορα
φως 30w απο τη μαμα της δεν εχω αξιοθει να την αλλαξω με μια για φυτεμενο


Κατ αρχήν
1ον στο ίδιο ενυδρείο νέον με σκαλάρι είναι ΔΕΝ.
2ον σκαλάρι μόνο του ΔΕΝ είναι σμηνόψαρο
3ον αν το πας για φυτεμένο θέλεις κι άλλο φως.Κάνε πατέντα για άλλη μια λάμπα.
4ον δοκίμασε αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα 30%

ΠΟΠΟ
25-03-07, 17:42
το σκαλαριδε πηραζει καθολου τα νεον και αυτο γιατι το σκαλαρι μπηκε τις τελευταιες μερες και τα νεον ειναι απο τα πρωτα ψαρια του ενυδρειο το φοβομουν οτι θα μου εκανε μαγκιες το σκαλαρι αλλα ειναι μια χαρα


τωρα το ξερω οτι πρεπει να βρω αλλα ενα σκαλαρι (του αντιθετου φιλου μπας και κανω καμια γεννα) το θεμα ειναι οτι μαλλον αυτο που εχω ειναι θυληκο και στα μαγαζια φερνουν μικρα μονο και δε μπορεις να κατλ τι ειναι αρσενικο ή θυληκο δηλ. και δευτερον αν βαλω μιρκο μπορει να αρχησει τους τσαμπυκαδες ο μεγαλος οποτε πρωτα θελω να βρω ενα δευτερο σκαλαρι
αν και δε θα μηνει πολυ στο ενυδρειο μου γιατι ειναι ενος φιλου μου που του σπασε το ενυδρειο και δεν ειχε τι να το κανει

Yiannis59
25-03-07, 19:44
Τα νεον εχουν πιθανότητές να φαγωθούν απο τα σκαλαρια (δασκαλε που δίδασκες ) εγω εχω 8 νεον με 7 σκαλαρια χωρις προβλημα μεχρι στιγμης το τονιζω

klaz
25-03-07, 19:48
Τα νεον εχουν πιθανότητές να φαγωθούν απο τα σκαλαρια (δασκαλε που δίδασκες ) εγω εχω 8 νεον με 7 σκαλαρια χωρις προβλημα μεχρι στιγμης το τονιζωτο χωρις προβλημα δεν λεει τιποτε.
αν μια μερα περασεις και απλα δεις να λειπουν τα μισα σου νεα τοτε.......
οτι και να κανεις θα ειναι αργα....

Yiannis59
25-03-07, 19:53
Τόνισα το μεχρι στιγμης ;);)

klaz
25-03-07, 19:56
ναι,σωστο,απλα καποια στιγμη(και αυτη πρεπει να γινει συντομα) πρεπει να κανεις κατι ....

Yiannis59
25-03-07, 19:58
Προσπαθω αλλα με 5 ενυδρεια και γυναικα μαλλον εχω πιθανοτητες να βρεθω στο δρομο :D

klaz
25-03-07, 20:03
μμμμμμμ......οντως δυσκολα...και εγω με γυναικα και 3 τανκ............

ΠΟΠΟ
25-03-07, 20:03
γενικα το ενυδρειο μου σας αρσει κατι να διορθοσω
ο αγγελος θα φυγει σε 1εβδομαδα και συστεγαζεσται με τα νεον με κανα προβλημα.....
το ξερω οτι θελω δευτερη λαμπα αλλα που λεφτα.... αλλα το πασχα θα προπσαθησω να κανω αναβαθμιση να ξυλοσω και το εσςωτερικο φιλτρο να βαλω ενα 2213 αυτα

klaz
25-03-07, 20:05
γενικα το ενυδρειο μου σας αρσει κατι να διορθοσω
ο αγγελος θα φυγει σε 1εβδομαδα και συστεγαζεσται με τα νεον με κανα προβλημα.....
το ξερω οτι θελω δευτερη λαμπα αλλα που λεφτα.... αλλα το πασχα θα προπσαθησω να κανω αναβαθμιση να ξυλοσω και το εσςωτερικο φιλτρο να βαλω ενα 2213 αυταμπραβο τοτε ποπο.αφου εχεις προγραμματισει αυτες τις πολυ καλες αλλαγες,το ενυδρειο σου θα γινει ακομη καλυτερο..!!!

Apostolis
26-03-07, 08:54
Καλοπροαίρετες παρατηρήσεις-προτάσεις (ΕΑΝ πάμε για φυτεμένο!):

1. Αλλαγή χαλικιού με λεπτόκοκκο, 0,5mm ΟΥΔΕΤΕΡΟ (θα βρείς στα γραφεία του συλλόγου, 4ευρώ/10Kgr)
2. Προσθήκη υποστρώματος (15ευρώ)
3. Προσθήκη 2 λαμπών 30W (30ευρώ σύνολο)
4. Μπουκάλα CO2 με μανόμετρα 3-5λίτρων (90ευρώ σύνολο)
5. Σκαλάρι έπρεπε ΗΔΗ να το είχες βγάλει...
6. Ομαδοποίηση των φυτών και τοποθέτησή τους ανάλογα με ύψος, ρυθμό ανάπτυξης κλπ...

Αυτά για αρχή...
Το κόστος αναβάθμισης μπορεί να φαντάζει λίγο μεγάλο για αρχή (τυχερέεεε... έρχεται και το Πάσχα και θα τα 'κονομήσεις με τα κάλαντα! :smt035:smt034), αλλά τα περισσότερα απο τα πάνω τα πληρώνεις μία φορά και τα έχεις/ξενοιάζεις για πάντα...!

Apostolis
26-03-07, 08:57
Τα νεον εχουν πιθανότητές να φαγωθούν απο τα σκαλαρια (δασκαλε που δίδασκες ) εγω εχω 8 νεον με 7 σκαλαρια χωρις προβλημα μεχρι στιγμης το τονιζω

Εκτός του "φαγώματος" που είναι ο άμεσος κίνδυνος, υπάρχει και το ΜΕΓΑΛΟ ενδεχόμενο "στρεσσαρίσματος" των Neon, το οποίο μπορεί να προκαλέσεις αρκετές ασθένειες...

Carebean pirate
27-03-07, 17:50
Eμένα το ενυδρείο σου μου αρέσει άσχετα με τα μικρά λάθη που υπάρχουν....καλή συνέχεια:smt024

-+5 -+5

spykan2
27-03-07, 21:55
Εκτός του "φαγώματος" που είναι ο άμεσος κίνδυνος, υπάρχει και το ΜΕΓΑΛΟ ενδεχόμενο "στρεσσαρίσματος" των Neon, το οποίο μπορεί να προκαλέσεις αρκετές ασθένειες...

Δηλαδή τι ειδους ασθένιες;
Ρωτάω γιατί προσωπικά έκανα μια χοντρη πατάτα βάζοντας στο ενυδρείο μου με 15 νεον ενα ζευγαρι κριμπένσις (Τώρα έχουν δικό τους ενυδρείο και γεννοβολούν αβέρτα) και παρατήρισα αρκετά σημάδια στρεσαρίσματος.

MiziGr
27-03-07, 22:27
Έχω ακριβώς το ήδιο ενυδρείο με σένα!!! Άλλαξα την λάμπα που είχε στην αρχή με μια grolux και τώρα περιμένω στεγανά ακροφύσια για να βάλω ακόμα 2 λάμπες. Έχω και το 2213. Πραγματικά όταν τα κάνεις και εσύ αυτά θα χαίρεσαι να χαζεύεις το ενυδρείο σου το ενυδρείο σου!!!!! Πάντως έχεις κάνει καλή αρχή!!!! Οπότε το μόνο που μένει είναι να ευχηθώ καλή συνέχεια

Apostolis
28-03-07, 09:51
Δηλαδή τι ειδους ασθένιες;
Ρωτάω γιατί προσωπικά έκανα μια χοντρη πατάτα βάζοντας στο ενυδρείο μου με 15 νεον ενα ζευγαρι κριμπένσις (Τώρα έχουν δικό τους ενυδρείο και γεννοβολούν αβέρτα) και παρατήρισα αρκετά σημάδια στρεσαρίσματος.

Θεωρητικά, ΚΑΘΕ είδους ασθένεια που ευνοείται απο την εξασθένιση του ανοσοποιητικού! Πρακτικά, συνήθως το πρώτο που εμφανίζεται, είναι το "ick"... Για περισσότερες λεπτομέρειες, ας παρέμβει ο Κος Netblues... ;)