PDA

Επιστροφή στο Forum : Φακη


jimfytakis
24-03-07, 11:57
Φημολογείται οτι η φακη(δεν ξερω επιστημονικο ονομα) καταναλωνει πολλα Νο3.Ισχυει?Αν οντως σκέφτομαι να βάλω στο κουτι που βρίσκονται τα φίλτρα.Αλλα απο φωτισμο τι λεει?Αν θελει πολυ θα κανω καποια πατεντουλα με καθρεπτη.Που να βρω φακη ομως?Δεν εχω πετυχει σε μαγαζι?Και κοστος ποσο παει?
Συγνωμη για το ζαλισμα!

netblues
24-03-07, 12:17
Θελει φως οπως ολα τα γρηγορα φυτά.. Αλλα δεν θα μενει μεσα στο κουτι, με τιποτε.. Αυτο που λες γινεται με ενα ξεχωριστο ενυδρειο ή sump και φωτισμό.
Αν το αφησεις απλα στην επιφανεια του ενυδρειου , μετα απο λιγο θα καλυψει ολη την επιφανεια.
Θεωρειται περισσοτερο παρασιτο παρα φυτό.
Αργα η γρηγορα θα "σουρθει" με καποιο φυτό..

jimfytakis
24-03-07, 12:33
Αν εκανα καποια πατεντα στο φιλτρο και το περιοριζα καπως θα εκανε καλη δουλεια?Η θα με εβαζε σε μπελαδες?Και κατι οφ τοπικ!!Σε λιγες μερες θα ποσταρο φοτο απο το ενυδρειο στην Ισπανια...Καρχαριες δισκους τα παντα!!!!

dimitrisgiannoulakis
24-03-07, 19:57
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fyta/Lemna_minor.htm

Apostolis
26-03-07, 09:34
Δύσκολο να την περιορίσεις την φακή...
Αντί φακής, δοκίμασε

Hygrophila Polysperma
Ceratophilum Demersum
Hydrocotyle Leucocephala

Ιδιαίτερα τα 2 πρώτα, είναι πολύ αποτελεσματικά, ενώ το τελευταίο είναι απο τα αγαπημένα μου φυτά!!! ;)

Kostas G.
26-03-07, 12:13
H Lemna minor είναι πολύ καλή καλή στην μείωση των νιτρικών άλλά είναι και πολύ ενοχλητική καθώς θέλει κάθε 2 βδομάδες να αφαιρείς μεγάλη ποσότητα αλλά και γιατί καλύπτει πολύ γρήγορα όλη την επιφάνεια ενοχλώντας τα από κάτω φυτά.Επίσης από τη στιγμή που τη βάζεις είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολο να την ξεφορτωθείς πλεον...Καλύτερα βάλε άλλα επιπλέοντα φυτά όπως τα Salvinia,Pistia stratiotes,Phyllanthus fluitans,Ceratopteris,Limnobium...Είναι όλα τους πολύ εύκολα και κάνουν εξίσου καλή δουλειά αν κρατούνται σε ικανές ποσότητες.Επίσης η αφαίρεση τους δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα...

gwgw
19-02-08, 12:15
επαναφερω το παλιο θεμα, γιατι θελω να μου πειτε, αν εχει βρεθει καποια λυση για τον περιορισμο της!

SOCRATIS
19-02-08, 12:17
Χρυσόψαρα.............Δεν θα μείνει τίποτε.

Υ.Γ.Αν έχεις φέρε μου όση μπορείς την Κυριακή.

gwgw
19-02-08, 12:26
Χρυσόψαρα.............Δεν θα μείνει τίποτε.

Υ.Γ.Αν έχεις φέρε μου όση μπορείς την Κυριακή.


φτουυυυυ να ξερες μονο ποση πεταξα χτες!!!!!!!!!

χρυσοψαρα ναι...που ειναι ντε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D;););)

netblues
19-02-08, 14:57
Σκιμμαρεις την επιφανεια με ενα βαθυ πιατο/ταπερ ανα δυο/τρεις μερες
Μετα απο δυο εβδομαδες δεν θα εχει μεινει τιποτε...