PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS Pleco


jimfytakis
23-03-07, 14:48
ροσεξα μια τρυπούλα στη μεση του ραχιαιου πτερυγιου του πλεκο μου διαμέτρου 1χιλ.Π πλέκο μου είναι κάπου 10εκ.Τί μπορεί να είναι?Τραυματισμός?
Παρεπιπτόντως το ενυδρείο είναι 400λίτρα
Θερμοκρασία 24βαθμούς
Ph 7.2/7.4
Kh 3d/6d
Gh 12d
No2 3mg/l
No3 10mg/l

Συγκάτοικοι του είναι 1πέρλ,1 γαλάζιο και ένα κίτρινο γκουράμι καθώς και 1 8εκ μαχαιροψαρο το οποίο δεν έχω καταλάβει πότε τρώει!!!:|

blackghost7
23-03-07, 15:06
πιθανοτατα καπου τραματιστηκε μεσα στο ενυδρειο. προσεξε για τυχον επικινδυνα διακοσμητικα.
με το καιρο θα επουλωθει το τραυμα

jimfytakis
23-03-07, 15:13
Ευχαριστώ!Φοβήθηκα οτι έπαθε τπτ ο πλεκο μου..Βέβαια το ενυδρείο είναι με λειες επιφανειες.Όλες οι πέτρες είναι λείες και το χαλίκι είναι ψιλό χαλαζία "παντρεμένο" με λίγο χοντρότερο.Αργοτερα θα βάλω καμια φεγγαροπετρα,σεληνοπετρα,ή όπως αλλίως τη λένε!Και πάλι ευχαριστώ!

klaz
23-03-07, 15:16
1 8εκ μαχαιροψαρο το οποίο δεν έχω καταλάβει πότε τρώει!!!:|πιθανοτατα δεν ειναι μαλλον τιποτε το ανυσηχητικο,αλλα αναρωτιεμαι και εγω για την ερωτηση σου......:rolleyes:

jimfytakis
23-03-07, 15:23
πιθανοτατα δεν ειναι μαλλον τιποτε το ανυσηχητικο,αλλα αναρωτιεμαι και εγω για την ερωτηση σου......:rolleyes:

Το βλεπω προσαρμόστηκε στο χώρο,λατρεύει 1 καρύδα αλλά περισσότερο 1 σπηλιά που έχω φτιάξει με πέτρες.Το βλέπω να ψαχουλευει το βυθο ,μα τροφή δεν βλέπω στο βυθό! 1φορα το πετυχα να τσιμπάει λίγο ένα χάπι βυθού του πλεκο μου...αλλα κατα τ'αλλα νηστευει.Και μου ειπαν ότι αντιλαμβάνεται αμέσως τη τροφή.Εμενα μου λες....

klaz
23-03-07, 15:56
Και μου ειπαν ότι αντιλαμβάνεται αμέσως τη τροφή.μωρε μια χαρα την αντιλαμβανεται(ισως οχι με τον τροπο που θελεις εσυ).......νηστευει ,και παραλληλα ζαχαρωνει σιγα-σιγα καποιον απο τους υπολοιπους συγκατοικους του.......
αυτοι που σου ειπανε,ξερανε πολυ καλα τι σου λεγανε............
ΥΓ.ολα βεβαια ειναι σχετικα και εχουν να κανουν και αναλογα παντα με τον χαρακτηρα καθε ψαριου...
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Apteronotus%20albifrons.htm

jimfytakis
23-03-07, 16:06
Tα εχω διαβασει αυτα στου Τσάμη για το μαχαιρόψαρο μα δεν κατατοπίστηκα.Παρεπιπτόντως το περλ γκουραμι μου(δεν ξέρω φύλλο)επι ώρες την αράζει σε 1 σπηλιά και φλερτάρει με το γαλάζιο.Σκεφτομαι μήπως πάει για γέννα και τλκ είναι αρσενικό

klaz
23-03-07, 16:08
καλη συνεχεια,και ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.....

Kostas G.
23-03-07, 17:16
Η τρύπα δεν προέρχεται από τυχαίο χτύπημα αλλά είτε από το μαχαιρόψαρο που συνηθίζουν δυστυχώς κάτι τέτοια και είναι το πιο πιθανό,είτε από έλλειψη κάποιου στοιχείου,πράγμα σπάνιο...Κανονικά σε ελάχιστε μέρες θα πρέπει να έχει κλείσει...Αν δεν κλείσει είναι έλλειψη και θα πρέπει να τ διωρθώσεις με σωστότερη διατροφή(λαχανικά και φρούτα + περιοδικά λίγα bloodworms και καμμιά ταμπλέτα).
NO2 3mg/l?!?!?Ισχύει αυτό ή είναι λάθος;Αν ισχύει τότε αυτός είναι πιθανότατα ο λόγος που το μαχαιρόψαρο αρνείται να φάει,είναι ευαίσθητα σχετικά ψάρια...Κάνε γρήγορα αλλαγή νερού και συνέχισε να μετράς και να πράττεις αναλόγος(πρέπει να κρατάς το NO2 όσο πιο κοντά στο 0 μέχρι να στρώσει πλήρως το φίλτρο καθώς φαίνεται πως δεν είναι στρωμμένο πλήρως...