PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακόμα ένα ταλαίπωρο χρυσόψαρο


lucy
21-03-07, 13:47
Σε κάποιον επαγκελματικό χώρο είδα το θλιβερό θέαμα της φωτό.
Άρχισα να τα ψέλνω στον ιδιοκτήτη, (του έχω το ανάλογο θάρος) ο οποίος έδειξε ενδιαφέρον. Μια εβδομάδα μετά, άλλαξε το νερό καθάρισε την γυάλα και είπε πως θα βάλει και φίλτρο.
Πριν είχε μόνο αεραντλία και δυσκολεύτηκα να τον πείσω για φίλτρο, εξηγώντας όσα έπρεπε. Μου είπε πως θα αγοράσει φίλτρο.
Μήπως είναι κάτι ακόμα που πρέπει να του επισημάνω;

george
21-03-07, 13:51
Nαι...που είναι η φωτό....ΟΕΟ ;

lucy
21-03-07, 13:52
αμαν πια μ' αυτά τα συνημένα :smt072 θα με σκάσουν:smt073νομίζω πως θα:smt021 τον υπολογιστή......χρωστάω φωτό

netblues
21-03-07, 14:14
Ευκολο ειναι το συννημενο..
Φιλτρο σε γυαλα? Χμμ αμα ειναι μεγαλη, ισως..
Γιατι αλλιως θα θυμιζει πιο πολυ πλυντηριο

lucy
21-03-07, 14:16
Nαι...που είναι η φωτό....ΟΕΟ ;
Αχ τι ανάγκη έχετε εσείς οι βετεράνοι οι χάκερς οι λινκμαν. αλοίμονο σ΄εμάς τα στραβάδια.
πάω στα συννημένα -κάνω αναζήτηση -βρήσκω φωτό- πατάω ανέβασμα και μην είδατε το Παναή;....ΟΕΟ!:smt022
πρέπει και να φύγω, αύριο πάλι...

Yiannis59
21-03-07, 14:24
Μίκρυνε την κομματάκι πρέπει να ειναι μεγάλη την έπαθα και εγώ

PascM
21-03-07, 14:25
Υπάρχουν και φίλτρα για γυάλες με αεραντλία! Μόνο που δεν κάνουν και πολλά πράγματα μια και δεν υπάρχει επαρκής χώρος για υλικά φίλτρανσης λόγω του περιορισμένου χώρου!

george
21-03-07, 14:54
Και όπως λέει ο ΠΣΦΕ.....

PascM
21-03-07, 14:57
:smt023 Γιατί όσα λίτρα και να είναι η γυάλα είναι γυάλα στρόγγυλη

tsikis
21-03-07, 15:52
Για την ώρα δείτε τι τράβηξα με το κινητό μου χθες.
Και όμως.....Εκεί μέσα κάτι προσπαθεί να κουνηθεί... :smt118

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι :smt072

klaz
21-03-07, 15:54
Για την ώρα δείτε τι τράβηξα με το κινητό μου χθες.
Και όμως.....Εκεί μέσα κάτι προσπαθεί να κουνηθεί... :smt118

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι :smt072χμ...δεν εχεις και αδικο βρε γιωργη,εκτος και αν η uv που ειχε παραγγειλει ο τυπος χαθηκε στις μεταφορικες..........:smt107:smt040

tsikis
21-03-07, 16:00
Ποια UV...???? οεο????

Να φανταστείς πως τα κακόμοιρα δεν βλέπουν χριστό...
Παίρνανε φόρα και ΜΠΑΜ στο τζάμι.

Σε ερώτηση γιατί τόσα πολλά χρυσόψαρα και γιατί έτσι το νερό η απάντηση ήταν...

"Έλα μωρέ...Χρυσόψαρα είναι..Πόσο κάνουν?....Θα πάρω άλλα".... :smt021

Τι να πώ

ΟΣΟ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙΣ....ΤΟΣΟ ΜΕ ΠΟΡΩΝΕΙΣ....

Strahos
21-03-07, 16:00
Για την ώρα δείτε τι τράβηξα με το κινητό μου χθες.
Και όμως.....Εκεί μέσα κάτι προσπαθεί να κουνηθεί... :smt118

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι :smt072

ρε παιδιά ο τύπος κάνει παραγωγή σπιρουλίνα, αμέσως να τον κατηγορήσετε...zw

klaz
21-03-07, 16:04
δυστυχως,αυτο ενοουσα.....
οτι σαν επαγγελματις ειναι εντελως απαραδεκτος....λες και ηθελε να κανει καποια παρουσιαση για την χρησιμοτητα μιας uv.......αισχος...:(:(

SOCRATIS
21-03-07, 23:24
Αν αυτό το θέμα που τίθεται(αναφέρομαι στο ενυδρείο και όχι στην γυάλα) εδώ το διάβαζε κανένας "σχιστομάτης" θα έλεγε :"δεν ξέρουν τι γράφουνε αυτοί οι 'Έλληνες".
Όσο και να φαίνεται παράξενο οι Ασιάτες επιζητούν την άλγη στις λίμνες και τα ενυδρεία τους. Σε πολλά ξένα φόρουμ πολλοί ζητάνε οδηγίες για το "πράσινο νερό" .Το πιο εντυπωσιακό είναι πως σε τέτοια οικοσυστήματα δεν υπάρχει
κανένα φίλτρο παρά μόνο μια αεραντλία και οι αλλαγές νερού γίνονται όταν σκουραίνει το νερό.
Το συγκεκριμένο τρόπο ξεκίνησα και εγώ πριν λίγο καιρό σε ένα ενυδρείο μου και μέχρι στιγμής με τις μετρήσεις δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Βέβαια από αισθητικής απόψεως δεν γίνεται κουβέντα αλλά ούτε βέβαια και για την υγεία των χρυσόψαρων.
Πράσινο νερό δεν σημαίνει πάντα μολυσμένο νερό όπως και
Καθαρό νερό δεν σημαίνει πάντα υγιές νερό.

Σε καμμιά περίπτωση δεν διακαιολογώ τέτοιες καταστάσεις που οφείλονται στην αμέλεια για να μη το πω αλλιώς.

Blanch
22-03-07, 01:47
Είναι πράγματι όπως τα λέει ο Σωκράτης αλλά δε νομίζω πως οι κύριοι το γνωρίζανε και το έκαναν επίτηδες... :rolleyes: Φαίνεται και από την απάντησή τους περί φτηνού... Τουλάχιστο το μπροστινό τζάμι ας καθάριζαν να έβλεπαν κι αυτοί τι έχουν μέσα...:mad:

lucy
22-03-07, 09:14
Τελικά μόνο φωτό δεν σας έδειξα. Μήπως μπορεί να μου πεί κανείς πως να την μικρίνω;

lucy
22-03-07, 12:17
Σε κάποιον επαγκελματικό χώρο είδα το θλιβερό θέαμα της φωτό.
Άρχισα να τα ψέλνω στον ιδιοκτήτη, (του έχω το ανάλογο θάρος) ο οποίος έδειξε ενδιαφέρον. Μια εβδομάδα μετά, άλλαξε το νερό καθάρισε την γυάλα και είπε πως θα βάλει και φίλτρο.
Πριν είχε μόνο αεραντλία και δυσκολεύτηκα να τον πείσω για φίλτρο, εξηγώντας όσα έπρεπε. Μου είπε πως θα αγοράσει φίλτρο.
Μήπως είναι κάτι ακόμα που πρέπει να του επισημάνω;
Επιτέλους να η φωτό

Blanch
22-03-07, 12:33
Να του επισημάνεις... :rolleyes:
Να χρησιμοποιεί αντιχλώριο, να κάνει τις αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα, να βγάλει τα κοχυλάκια που είναι ασύμβατα με γλυκό νερό, να προσέχει τη στάθμη του νερού ώστε η έξοδος του φίλτρου να είναι στο ίδιο ύψος, να μην ταίζει πολύ ειδικά τον πρώτο καιρό που θα στρώνει το φίλτρο του. Τώρα να πω να πάρει και τεστ; Αν είναι διατεθειμένος να ασχοληθεί είναι πολλά που θα μπορούσε να κάνει. Εκτός κι αν αναλάβεις να τον οργανώσεις εσύ...:smt040

netblues
22-03-07, 12:45
Σε αυτο το ενυδρειο εγω θα του εβαζα ενα κρεμαστο απεξω, στηριγμενο στο πισω μερος...
Αλλα να μην κατεβαινει η σταθμη ετσι?

lucy
23-03-07, 09:01
Σε αυτο το ενυδρειο εγω θα του εβαζα ενα κρεμαστο απεξω, στηριγμενο στο πισω μερος...
Αλλα να μην κατεβαινει η σταθμη ετσι?
;;;;;; Τι κρεμαστο εννοείς; φίλτρο;

Αργυρώ για να αναλάβω εγώ δύσκολα. Εκεί πάω σπάνια. Έτυχε τώρα, οι συναντήσεις για τις εκλογές ενός άλλου συλλόγου που είμαι και πάω εκεί. Ανέλαβα όμως να γκρινιάζω και να δίνω τα φώτα του gab;) :D

Αν σταματήσουν να ταίζουν με το κουταλάκι του γλυκού, αν αλλάζουν νερό κάθε εβδομάδα και όχι κάθε 2-3 μήνες, και αν βάλουν φίλτρο νομίζω πως το ψαράκι θα ζήσει καλά, αφού επιβίωσε μέχρι τώρα. Τα άλλα δύο που υπήρχαν:smt051 :smt051
Και η στάθμη του νερού.... προσπάθησα να του εξηγήσω ότι πρέπει να δώσει την μεγαλύτερη δυνατή ποσότητα νερού στο ψάρι και όχι να του στερεί. Στο τέλος του είπα ότι είναι αντιαισθητικό για τον χώρο του και πείστηκε.
Το Σάββατο που θα πάω θα του πάω και κλαδέματα από το κερατόφυλλο. Φαντάζομαι πως θα χαρεί το ψαράκι!!!

netblues
23-03-07, 09:12
Κατι τετοιο...

http://www.aquaristic.net/shop.php/cl/details/anid/061090/tpl/-/lang/1/listtype/list (http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/8e3e849522b0f89845f7434d9e06a8ba/cl/details/anid/061090/tpl/-/lang/1/listtype/list)

lucy
23-03-07, 09:21
+-2 θέλω κι εγώ για το νάνο μου, που έχω εσωτερικό και το ασχημίζει και όλο βουήζει και τρέμει όχι μόνο το ενυδρειάκι αλλά και το τραπεζάκι που είναι επάνω!!!

lucy
28-03-07, 11:05
Τα νεότερα από το ταλαίπωρο. Το μόνο που μπόρεσα να κάνω είναι ότι βλέπετε, δηλαδή τίποτα ουσιαστικό.
Δεν γίνεται τίποτα άλλο. Ο τύπος θύμωσε που γέμισα λίγο το ενυδρείο, γιατί λέει δεν μπορεί να κάνει εύκολα αλλαγή νερού, αν είναι πολύ γεμάτο :confused: .
Τι να πω; Νομίζω πως κι αυτό είναι καταδικασμένο:(

KwstasV
28-03-07, 11:56
Τα νεότερα από το ταλαίπωρο. Το μόνο που μπόρεσα να κάνω είναι ότι βλέπετε, δηλαδή τίποτα ουσιαστικό.
Δεν γίνεται τίποτα άλλο. Ο τύπος θύμωσε που γέμισα λίγο το ενυδρείο, γιατί λέει δεν μπορεί να κάνει εύκολα αλλαγή νερού, αν είναι πολύ γεμάτο :confused: .
Τι να πω; Νομίζω πως κι αυτό είναι καταδικασμένο:(

Χάρισέ του ένα - δυό μέτρα λάστιχο και μάθε του βασικούς κανόνες φυσικής για τη ροή των υγρών από το ενυδρείο σε χαμηλότερο σημείο με ένα απλό ρούφηγμα...
Πιστεύω θα σε ευγνωμονεί καθώς θα τον διευκολύνεις στις αλλαγές ...

Αν πάλι παραμείνει θυμωμένος χάρισέ του ένα μπουκαλάκι ξύδι. να έχει να πίνει μόλις πεθάνει και αυτό το χρυσόψαρο...

Blanch
28-03-07, 12:53
Και να βγάλει την αχιβαδούλα! ;)

lucy
29-03-07, 07:47
Η υπόθεση δεν είναι πια στα χέρια μου. Εκεί δεν θα ξαναπάω, πήγενα για κάτι δουλειές, οι οποίες δεν πήγαν καλά, κυρίως για τον κύριο αυτό. Είπε και ότι δεν βοήθησα και κοιτούσα το ψάρι, οπότε...

mariah
29-03-07, 22:09
Η υπόθεση δεν είναι πια στα χέρια μου. Εκεί δεν θα ξαναπάω, πήγενα για κάτι δουλειές, οι οποίες δεν πήγαν καλά, κυρίως για τον κύριο αυτό. Είπε και ότι δεν βοήθησα και κοιτούσα το ψάρι, οπότε...
:rolleyes: Αυτος θα χασει και οχι εσυ.Γι'αυτο μην στενοχωριεσαι!

lucy
30-03-07, 07:47
Μάλλον το δύστυχο θα χαθεί, ελπίζω μόνο να μην αγοράσει άλλο.