PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΠΑΡΑΚΑΛΩ


pikkoui
20-03-07, 19:19
ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ,ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΠΙΣΤΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΙΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΒΑΚΤΙΡΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΤΟΙΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΩΣΙΜΟ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ. ΕΧΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΑΚΤΙΡΙΔΙΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΩΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ???:confused:

george
20-03-07, 19:48
Aν περιμένεις να το στρώσεις με "έτοιμα βακτηρίδια".....σώθηκες :D

DJK
20-03-07, 19:53
Αμμωνία!!!

Το οτι θα βάλεις βακτηρίδια δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να βάλεις αμμωνία. Χρειάζονται και αυτά το φαγητό τους. Την διαδικασία μπορείς να την βρεις εδώ στο forum με ένα search.

PS. Μην γράφεις με κεφαλαία.

george
20-03-07, 19:56
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13656

Μπορείς επίσης να "μπολιάσεις" το φίλτρο σου με υλικά από άλλο ήδη στρωμένο φίλτρο που θα πάρεις από κάποιον γνωστό σου ή από το κατάστημα από το οποίο ψωνίζεις με την προϋπόθεση το ενυδρείο μέσα στο οποίο λειτουργεί το φίλτρο να είναι υγιές.

GhostShip
20-03-07, 20:33
Καλώς ήρθες pikkoui...

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΒΑΚΤΙΡΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΤΟΙΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.Εφόσον ξέρεις πως το στρώσιμο με αμμωνία είναι το "καλύτερο", γιατί θέλεις να στρώσεις με έτοιμα βακτηρίδια? Άσε που δε θα κάνεις και δουλεία...

ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΩΣΙΜΟ ΔΙΑΡΚΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.Λάθος κάνεις, γιατί πολύ απλά αυτό δεν είναι καν στρώσιμο...

Διάβασε τα υπομνείματα για το στρώσιμο και ακολούθα τις οδηγίες που δίνονται, αν θέλεις να κάνεις ένα σωστό στρώσιμο!

ΥΓ: Και να διευκρινίσω κάτι, δεν υπάρχουν καλύτερα και χειρότερα στρωσίματα, υπάρχουν κάποιοι στάνταρ τρόποι για να στρωθεί ένα ενυδρείο σωστά, η διαφορά τους είναι στο χρόνο, άλλοι διαρκούν λιγότερο και άλλοι περισσότερο, τα αποτελέσματα είναι ίδια.

TaitO
21-03-07, 12:03
Εγώ πάλι για να στρώσω το 3ο ενυδρείο μου , μου πήρε 1 week :Ρ

Πήρα το νερό από τα 2 ενυδρεία μου (50%) + Βακτηρίδια μέρα παρά μέρα....

Στο τέλος της εβδομάδας έκανα τεστ (ΑΡΙ)

Νο2 0
Νο3 0
ΝΗ3/ΝΗ4 0

Μια χαρά λέμε.... και το ψαράκι μου επίσης μια χαρά....

ΥΓ: Μάλλον παίζει μεγάλο ρόλο το στρωμένο νερό.... τι να πω...

netblues
21-03-07, 12:13
Πιο στρωμενο νερο?
Το νερο δεν στρωνει.. το εχουμε πει αυτό πολλες φορες.

TaitO
21-03-07, 12:32
Δεν θα διαφωνήσω...
ΑΛΛΑ ποια μπορεί να είναι η εξήγηση τότε?

netblues
21-03-07, 13:34
Ποσα λιτρα, τι ψαρακι, ποσο ταισμα, τι αλλαγες νερου...
Το ΝΟ3=0 δεν σημαινει απαραιτητα στρωμενο ενυδρειο..
Και συνηθως ενας μη αρχαριος δεν ταιζει πολυ....

TaitO
22-03-07, 10:59
80 λίτρα , 1 piranhas 12cm, 1 φορά τη μέρα.. (καμμία αλλαγή νερού)

netblues
22-03-07, 11:04
Κατι δεν ταιριαζει.
Αν ηταν στρωμενο το ενυδρειο θα επρεπε απο την τροφη και το ψαρι να υπαρχουν τουλαχιστον νιτρικα.
Και επειδη μαγικα δεν γινονται, αρχιζω να υποψιαζομαι τις μετρησεις σου...

TaitO
22-03-07, 13:28
Και στα 3 ενυδρεία μου δεν υπάρχει ίχνος από νιτρικα και φωσφορικά...

Οι μετρήσεις είναι από API τεστ...

Η τροφή που ρίχνω είναι κατεψυγμένη και καταναλώνεται το πολύ σε 15 δευτερόλεπτα.... ίσως γιαυτό.... τι να πω...

klaz
22-03-07, 13:51
Και στα 3 ενυδρεία μου δεν υπάρχει ίχνος από νιτρικα και φωσφορικά...

Οι μετρήσεις είναι από API τεστ...

αφου εχω δειξει στη γιαγια σου να κανει μεγαλες αλλαγες νερου καθε πρωι που εισαι στη δουλεια,........κοροιδοοοοοοοοοο+-7:D:D

netblues
22-03-07, 14:09
Περα απο την πλακα.. Ειτε το τρωνε γρηγορα ειτε οχι...
Ολο και κατι βγαζουν στο τελος.
Οποτε δεν γινεται να μην εχεις καθολου νιτρικα..
Μου θυμιζει μια περιπτωση που ειχαμε με τον κοκορα που επεμενε οτι στο ενυδρειο με τα σκαλαρια δεν ειχε καθολου νητρικα, μετρωντας με API.
Εφερε τα τεστ στο συλλογο μετρησαμε το ενυδρειο με τα malawi. Και κει μηδεν..
Πηρα λιγο νερο στο μπουκαλακι, μετρησα με tetra, 15ppm Νο3...

Yiannis59
22-03-07, 14:55
Περα απο την πλακα.. Ειτε το τρωνε γρηγορα ειτε οχι...
Ολο και κατι βγαζουν στο τελος.
Οποτε δεν γινεται να μην εχεις καθολου νιτρικα..
Μου θυμιζει μια περιπτωση που ειχαμε με τον κοκορα που επεμενε οτι στο ενυδρειο με τα σκαλαρια δεν ειχε καθολου νητρικα, μετρωντας με API.
Εφερε τα τεστ στο συλλογο μετρησαμε το ενυδρειο με τα malawi. Και κει μηδεν..
Πηρα λιγο νερο στο μπουκαλακι, μετρησα με tetra, 15ppm Νο3...
Τωρα μαλιστα με παρηγορησες το sera μου κτυπα κοκκινο και το API λεει 10 ππμ τη να πιστεψω;;

netblues
22-03-07, 14:58
Μαλλον το Ap. Απλα λεω οτι οταν μια μετρηση δεν μας τα λεει σωστα, συνηθως κατι τρεχει..

PascM
23-03-07, 01:49
Όλα τα τεστ κάποτε λήγουν ή χαλάν αν δεν προσέξουμε τις προδιαγραφές φυλαξής τους.