PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ενυδρείο μου


ΧρήστοςΠ
20-03-07, 10:49
Για σας και πάλι ,

Σας παρουσιάζω το ενυδρείο μου .

Jewel record 70l
Το στρώσιμο έγινε με μπόλιασμα από φίλο .'Όπως θα παρατηρήσετε από της φωτογραφίες έχει μέσα πολύ εύκολα φυτά (μια και αρχάριος προσπαθώ να ξεκινήσω με τα εύκολα για να μην υπάρξουν απογοητεύσεις) παρακαλώ πολύ να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή στο καμάρι μου την anoubia
Εχθές μπήκαν τα πρώτα ψάρια 5 Zebra Danios και μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα μπουν άλλα 5 συν 3 γατόψαρα μικρά .Την επόμενη εβδομάδα 10 τέτρας . Τα ψάρια θέλω να μπουν σιγά για να δω πως θα αντιδράσει το όλο σύστημα ( δεν θέλω δυσάρεστες εκπλήξεις ) .
Οι τιμές του ενυδρείου μου είναι όπως πρέπει 0 αμμωνία 0 νιτρίτης και ΝΟ κάτω από 12 και τέλος το PH 7.5
Είμαι ανοιχτός σε σχόλια αλλά και παρατηρήσεις
Ευχαριστώ
Φιλικά Χρήστος

MiziGr
20-03-07, 13:07
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!!! Καλώς όρισες στην παρέα

Carebean pirate
20-03-07, 13:34
πολύ όμορφο ενυδρείο, και πολύ καλά διατηρημένο... .. .

θα μπορούσες να βάλεις ακόμα λίγα φυτά στο πίσω μέρος..;)

Kαι btw Καλωσόρησες :razz: :D

Foxyfreak
20-03-07, 16:00
:smt041 Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου. Το καμάρι σου όπως λες πρέπει να είναι η Anubias barteri var. nana 'Petite' (http://javascript<b></b>:void(null)) σωστά? Κατά την γνώμη μου είναι η πιο όμορφη από όλη την οικογένεια. Άλλο ένα εύκολο φυτό που μπορείς να βάλεις είναι η Vallisneria. Δείχνει πολύ όμορφα αν μπει στο πίσω μέρος του ενυδρείου. ;)

Μήπως όμως έπρεπε να κάνεις την παρουσίασή σου εδώ?
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=71

ΧρήστοςΠ
20-03-07, 16:12
Μάλλον έπρεπε να αλλάξω κατηγορία . Ισως ο moderator μπορεί να το μεταφέρει για να μην κάνω διπλό post

GhostShip
20-03-07, 17:46
Καλώς ήρθες Χρηστάρα στη παρέα μας, πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!

Έχεις βάλει 5 Zebra Danios και λες οτι θα προσθέσεις άλλα 5 συν 3 γατόψαρα? Μετά άλλα 10 τέτρα??? 23 ψάρια σύνολο δηλαδή...??? :smt104 Σε 70 λίτρα??? :smt018
Διάβασε λίγο για τις απαιτήσεις των ψαριών, είναι πολλά τα ψάρια που θέλεις να προσθέσεις στα λίτρα σου, εκτός του ό,τι το φίλτρο σου δε θα μπορέσει να ανταπεξέλθει...!

Φιλικά,
Δημήτρης...

ΧρήστοςΠ
21-03-07, 08:56
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη και τα άλλα παιδιά για τις παρατηρήσεις τους και τα καλά τους λόγια . Μάλλον δεν υπολόγισα καλά τον αριθμό των ψαριών για το ενυδρείο μου ;) .Σύγουρα θα μπούν πολύ λιγότερα
Φιλικά Χρήστος