PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ενυδρείου … από 50 σε 120 λίτρα ?


Lsourtzo
20-03-07, 10:07
Εδώ και καιρό έχω μπει στο τρυπάκι να αλλάξω την γυάλα που έχω το θαλασσινό ενυδρείο από την μικρή 50άρα … στην κάπως ποιο ανεκτή 120 άρα που σκοπεύω να προμηθευτώ … και αυτό για καθαρά πρακτικούς λόγους συντήρησης μιας και με το 55αρι μάλλον α έχω μεγάλο πρόβλημα με τις εξατμίσεις το καλοκαίρι … που από ότι φαίνεται θα είναι και θερμό.
Και εδώ μπαίνουν τα κρίσιμα ερωτήματα …
Επειδή το νέο ενυδρείο προορίζετε να μπει ακριβός στην ίδια θέση που είναι τώρα το 50άρι … η μεταφορά είναι λίγο προβληματική …

1. Καταρχάς ας μιλήσουμε για την γυάλα … σκεπτόμουνα να πάρω την απλή του carrefour με το επιπλάκι … αφού έτσι και αλλιώς έχω όλον τον υπόλοιπο εξοπλισμό … αλλά με προβληματίζει η ποιότητα του τζαμιού …
πιστεύεται και εσείς ότι το τζάμι στα ενυδρεία του carrefoure γρατζουνίζετε ποιο εύκολα από τα άλλα ή είναι απλά η ιδέα μου …

2. το σχέδιο που έχω καταστρώσει μέχρι στιγμής για την αλλαγή είναι το εξής …
α. παίρνω την γυάλα 120 λίτρων…
β. φτιάχνω καπάκια – λάμπες – σύστημα ψύξης και θέση για σκιμμερ …
γ. αγοράζω ακόμα 13 κιλά αραγωνίτη 8 ζωντανό και 4 νεκρό.
δ. γεμίζω 2 40 λίτρα μπετονι νερό και φτιάχνω την αλλατότητα ίδια με το νερό στο υπάρχον ενυδρείο
ε. βάζω των αραγωνίτη και το ένα μπετόνι νερό στο νέο ενυδρείο …
ζ. στο μπετόνι που αδειάζει βάζω τον βράχο και τα κοράλλια με έναν κυκλοφοριτή ενώ σε ένα άλλο μικρότερο μπετόνι 20 λίτρων βάζω τα ψάρια. Και στις 2 περιπτώσεις βάζω το νερό από το ενυδρείο …
η. μεταφέρω το παλιό ενυδρείο μαζί με το έπιπλο από την θέση του και βάζω το νέο.
θ. αδειάζω τον αραγωνίτη από το παλιό στο νέο ενυδρείο ( με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη προσοχή για να έχω μικρότερη δυνατή ανάδευση … )
ι. γεμίζω με το νερό του παλιού και τον βράχο.
κ. βάζω σε λειτουργία τα φίλτρα και τους κυκλοφορίτες.
λ. συμπληρόνς με νερό από το άλλο μπετόνι που είχα φτιάξει στην αρχή …
ζ. βάζω τα ψάρια και τα κοράλλια μέσα.

Πως σας φαίνεται …
Καμία παρατηρηση από κάποιον που δοκίμασε κάτι παρόμοιο για το τι θα πρέπει να προσέξω ???

Tricky
20-03-07, 11:28
Τετοια να ακουω ...αναβαθμισεις κλπ :p

Του καρφουρ θα το αγορασεις καινουργιο ? αν μιλαμε για το συγκεκριμμενο που ειχα και εγω (με το καπακι που ανοιγει προς τα πισω) θα ελεγα να μην το παρεις .

Σκεψου για RIO 180 ..ισως να ειναι πιο ακριβο αλλα θα παρεις κατι σημαντικα καλυτερο και μεγαλυτερο : Τα καπακια του ειναι ιδανικα για τοποθετηση σκιμερ , ανεμιστηρων, φωτων κλπ ...η βαση του αντεχει στα αλατια κλπ .Γενικα οτι πρεπει για marine και τη διαφορα στα λεφτα θα στη ξεχρεωσει .Οταν ειχα θαλασσινο ενα 130αρι με βαση ιδια σαν του καρφουρ ειχε αρχισει να ξεχαρβαλωνεται απο το τριμηνο:( .Στην τελικη ,το εξτρα κοστος του rio ειναι δυο-τρια κοραλια :D:D

Ακουσε με και θα με θυμηθεις ...το σκιμερ σου καλυπτει μεχρι αυτα τα λιτρα.

Ψηνεσαι ? αμα ειναι να συνεχισουμε σε αυτη τη βαση ;)

Lsourtzo
20-03-07, 12:05
Ψηνεσαι ? αμα ειναι να συνεχισουμε σε αυτη τη βαση ;)

θα κάνω μία βόλτα σε μερικά μαγαζιά να το δώ και απο κοντά και θα σου πώ ποιό σίγουρα ...
ξέρουμε τιμή ??

Yiannis59
20-03-07, 12:09
Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15951

Lsourtzo
20-03-07, 12:20
thnaks ... έκανα είδη ερώτηση

Tricky
20-03-07, 12:28
Πολυ καλή τιμη !!

Lsourtzo
20-03-07, 12:31
κάτσε να δούμε άμα το έχει ακόμα !! :D
πάντος και εμένα μου φένεται καλή η τιμή !!:rolleyes:

Yiannis59
20-03-07, 12:34
Γράφει τηλ απο κάτω παρτον να σου πει αμέσως εγω πήρα το 60 απο κει

enzo
21-03-07, 04:10
παιδια sorry αν σας ξενερωνω,αλλα μια παρατηρηση..:D
η μεταπηδηση απο τα 50 στα 180lt ειναι σημαντικη...:cool: σιγουρα θα πρεπει,ακομα κι αν μεινη το skimmer,να γινει αναβαθμιση σε ολα τα υπολοιπα, αμμος, βραχος, φωτα, κυκλοφορια, οπως θα ανεβουν αρκετα και τα παγια εξοδα...
απλα υπενθυμιση....:smt033

Tricky
21-03-07, 09:04
Βασικα η συγκριση πρεπει να γινει αναμεσα στα 120 και 180 λιτρα , εφοσον τα πρωτα τα εχει ηδη αποφασισει ο Λεωνιδας .
Αναμεσα λοιπον σε αυτα τα δυο , δεν βλεπω μεγαλες διαφορες ...

Για κυκλοφορια/βραχο θα πρεπει να πεσει χρημα ...

Isidoros
22-03-07, 07:20
Εγω νομιζω οτι η κατασκευη ειναι μονοδρομος στο θαλασσινο.Θα γλυτωσεις λεφτα απο τις παντεντες που θα κανεια για να προσαρμοσεις τον εξοπλισμο.Εχω ενα Ριο 400 και ξερω τι σου λεω.Να σου πω και κατι βασικο θα το φτιαξεις ακριβως στις διαστασεις που σε βολευει.

Tricky
22-03-07, 09:47
Εγω νομιζω οτι μονο στη περιπτωση που θα μπει sump θα γλυτωσει λεφτα ...ή καλυτερα να το πω , δεν γινεται αλλιως.

Δυστηχως , δεν υπαρχει μαστορας στην Ελλαδα που να σου φτιαξει ενυδρειο+βαση 180 λιτρων με 300 ευρω ...μιλαμε για κατι αισθητικα καλο , οχι απλα μια γυαλινη γουρνα.

Isidoros
22-03-07, 17:21
Oταν θα αρχισει τις πατεντες ελα και πες μου Βασιλη πως θα γινει και το ετοιμο.Ποιο ενυδρειο 180 λιτρα εχει 300 ευρω με την βαση?

Isidoros
22-03-07, 17:32
Σκεψου και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15982.;)
Για να μην παρεξηγηθω δεν το ξερω καν το παιδι.

Isidoros
22-03-07, 17:43
Oταν θα αρχισει τις πατεντες ελα και πες μου Βασιλη πως θα γινει και το ετοιμο.Ποιο ενυδρειο 180 λιτρα εχει 300 ευρω με την βαση?
Βασιλη ειδα μολις τωρα την προσφορα.:DΚαποια βασικα μειονεκτηματα ειναι το βαθος(ειναι στενο για θαλασσα)Φωτισμος θα εχει προβληματα ειδικα αν παει για reef.Θες να σου πω και αλλα δεν νομιζω.Εγω εχω το RIO 400 οπως σου εγραψα πιο πανω ρωτα τον accnt τι προβληματα αντιμετωπισα και αντιμετωπιζω απο την στιγμη που αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με το θαλασσινο.;)

Tricky
23-03-07, 09:25
Βασιλη ειδα μολις τωρα την προσφορα.:DΚαποια βασικα μειονεκτηματα ειναι το βαθος(ειναι στενο για θαλασσα)Φωτισμος θα εχει προβληματα ειδικα αν παει για reef.Θες να σου πω και αλλα δεν νομιζω.Εγω εχω το RIO 400 οπως σου εγραψα πιο πανω ρωτα τον accnt τι προβληματα αντιμετωπισα και αντιμετωπιζω απο την στιγμη που αποφασισα να ασχοληθω σοβαρα με το θαλασσινο.;)

Γιατι να ρωτησω το Γιαννη ? πες μου εσυ :D
Τα φωτα ειναι κοινο προβλημα ειτε DIY γινει ή αγοραστει ετοιμο ...

Οσο αφορα το βαθος , δεν καταλαβαινω γιατι εχει γινει τοσο προβλημα : ποσο θα επρεπε να ειναι ενα ενυδρειο 180 λιτρων ? Αν δεν γινει κυβος , δεν υπαρχει καποια αναλογια διαστασεων που να βολευει απολυτα ...βαλτα στο computer και θα δεις :D . Ας γινουν ολα τα αλλα σωστα , το βαθος δεν θα προβληματισει ... οι οποιες αμφιβολιες μπορουν να λυθουν κοιτωντας το Tank of the month του αξιοτιμου φιλου Μανου;)

Τεσπα , ο φιλος Λεωνιδας θα αποφασισει τι θελει να φτιαξει... αληθεια τι αποφασισες ,αγαπητε lsourtzo ?

Lsourtzo
23-03-07, 09:39
Παιδιά με πολύ προσοχή σας παρακολουθώ όλον αυτόν τον καιρό να ανταλλάσσετε απόψεις … και προβληματίζομε αρκετά σχετικά με το τι τελικά θα κάνω …

Στην πραγματικότητα η επιλογές που έχω είναι 2 !

Η θα αρχίσω να κατασκευάζω εγώ ένα DIY 120 λίτρων κρατώντας το κόστος χαμηλά και σε συντήρηση και σε επιπλέον υλικά κτλ κτλ …

Ή θα πρέπει να πάρω το ΡΙΟ 180 το οποίο όμως θα με εκτοξεύσει σε κόστος …

Το όλο δίλημμα θέλει σκέψη … και σύνεση …
Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησα είδη ξεπερνώντας κατά πολύ τον αρχικό προϋπολογισμό … και η λύση του ΡΙΟ μπορεί να είναι σαφώς καλύτερη αλλά με ανεβάζει ακόμα μια 600 min … και εγώ έλπιζα να προχωρήσω στην αναβάθμιση χωρίς να ξεπεράσω τα 300 …

Έτσι μάλλον η σκέψη της ιδιοκατασκευής κερδίζει έδαφος … αφού εκτός τον άλλων θα μου δώσει και την δυνατότητα να τα φτιάξω όπως ακριβώς το θέλω …
Ίσος χρησιμοποιήσω και ένα sump 13 λίτρων … κτλ κτλ κτλ …

Ακόμα πάντως δεν έχω πάρει τις τελικές μου αποφάσεις …

Tricky
23-03-07, 14:18
Κοιτα τοτε για κυβο ... ισως μεγαλυτερο απο τον δικο μου κατα 5-6 ποντους .

Εκει μπορω να σε κατατοπισω ποσο θα κοστισει .Δεν θα εχεις sump αλλα ψευτικη πλατη οπου θα κρυψεις εξοπλισμο και θα ειναι το χημικομηχανικο σου φιλτρο ... (το αν δουλευει μονο εγω το ξερω :D:D:D)

Θα σου κοστισει λοιπον για διαστασεις 50χ50χ50 (ή κατι τετοιο) :

-100 ευρω η γυαλα
-50 ευρω η βαση
-50 ευρω κυκλοφορητες/θερμοστατης κλπ
-50 ευρω η λαμπα/φωτιστικο αν πας σε MH 70 ή 150 watt
+ τα ζωντανα (αμμος/βραχος).

Οι τιμες ειναι οι ελαχιστες με πολυ Κινα να παιζει :D.Αντε να γλυτωσεις κατι αν φτιαξεις τη γυαλα μονος σου.

Lsourtzo
23-03-07, 14:24
δεν θα σου πώ ψέματα ...
απο εχθές το μελετάω το δικό σου ... και το λιγουρεύομε επίσης ..

Tricky
23-03-07, 14:30
Αντε να φτιαξεις τη V 2.0 :D:D

Σοβαρα , αν το αποφασισεις πες μου να διορθωσουμε μερικες ατελειες του δικου μου ...και πιο ευκολα/φθηνα θα φτιαχτει και καλυτερα θα δουλευει ...εφοσον εχεις ηδη εξωτερικο σκιμερ , ο πισω θαλαμος θα γινει ενα refugium που θα φυσαει ...

Βρες Λεωνιδα μου μια ημερα λιγο χρονο ...να παρεις και αυτα που σου εχω ταξει και να τα πουμε και απο κοντα :)

Lsourtzo
23-03-07, 14:33
από εσένα περιμένω ...
κάνω ένα κοστολόγιο ... κοιτάω και κάποιες τελευταίες λεπτομέρειες .. και θα ανεβάσω σχέδια για να μου πεις διορθωτικές κινήσεις !!

Tricky
23-03-07, 14:44
Βασικα να εχεις στο μυαλο σου :

- Μην βαλεις κοντρες ...Βαλε τετοιου παχους τζαμι ωστε να μην χρειαστουν
-Η πλατη-φιλτρο δεν χρειαζεται να γινει κουτι που να εφαρμοσει μεσα στο ενυδρειο .Απλα θα κολλησεις ενα κομματι μαυρο plexi εκει που θες να ξεκιναει η πλατη-φιλτρο
-Θα κανεις διαφορετικες τρυπες για κυκλοφορητες
-Θα μειωσεις και κοντυνεις το θαλαμο χημικων υλικων

Ειναι μερικα πραγματα που τα βλεπω τωρα και θα τα εκανα λιγο διαφορετικα ...αλλα το βασικο concept δουλευει :smt069

accnt
26-03-07, 08:26
Είδες Βασίλη που πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτιώσεων?
Στο δικό μου να δεις βελτιώσεις που θέλει….
Τελικά δεν υπάρχει τέλειο ενυδρείο όσο και αν προσπαθούμε. Πάντα κάτι καλύτερο σκεφτόμαστε…

Isidoros
28-03-07, 06:16
Εγω πιστευω οτι η κατασκευη του Βασιλη εκει που εγινε και οι απαιτησεις που ειχε ο ιδιος ο Βασιλης συντελουν το σχεδον τελειο ενυδρειο(ε να μην ειμαστε και απολυτοι:D)Αν και εχει πολυ χωρο για αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο αυτο που ηθελε στην εργασια του ειναι να εχει οσο το δυνατον λιγοτερες απαιτησεις;)Επισης με τα τοσα κινεζικα προιοντα που εχει χρησιμοποιησει μαλλον βλεπω να ταιζει ρυζι τα ψαρια του:D

Lsourtzo
05-04-07, 23:33
Ο κύβος εριφθεί τελικά … και είναι τι άλλο … κύβος …
Κύριοι μετά από πάρα πολύ σκέψη και περισυλλογή … σήμερα υποδέχθηκα σπίτι το νέο μου ενυδρείο …
Το όνομα αυτού …

LIDO 120 !!!

Άρχισα είδη τις modes με την προσθήκη του moonlight … και αύριο θα βρω στην αναζήτηση φωτισμού …
Προσανατολίζομαι στην προσθήκη ακόμα 2ο ή 3ων λαμπών Τ8 15 watt έκαστη …

4 * 15 = 60 watt είναι λίγα λέτε ε??
από αύριο αρχίζω τις σημαντικές εργασίες …

enzo
06-04-07, 01:05
καλοριζικο....
με σωστη επιλογη εξοπλισμου και σωστα βηματα μπορει να γινει ενα πανεμορφο αισθητικα reefακι, αν κρινω και απο τον κυβο ενος φιλου που ειδα προσφατα απο κοντα.....
τα 60 watt του ενυδρειου ειναι λιγα...
κατα την γνωμη μου θα χρειαστεις τουλαχιστον 90 με 100 watt...
στην θεση σου θα πηγαινα σε 3χ39 τ5....;)

accnt
06-04-07, 07:19
στην θεση σου θα πηγαινα σε 3χ39 τ5....;)

:smt023

Lsourtzo
06-04-07, 09:06
κατα την γνωμη μου θα χρειαστεις τουλαχιστον 90 με 100 watt...
στην θεση σου θα πηγαινα σε 3χ39 τ5....;)

ρε παιδιά οι Τ5 39 watt είναι κοντά 90 cm ?!?!?! δεν χοράνε ...
τέλος πάντος .. το έπιασα το νόιμα .. θα πάω σε ένα κατάστημα με ηλεκτρηκά είδη και θα προσπαθήσω να βρώ την καλύτερη δυνατή λύση !!
thanks

accnt
06-04-07, 09:24
To νόημα είναι ότι για reef όχι στις Τ8. Τώρα δεν ξέρω αν θα βρεις (δύσκολο) κατάλληλες Τ5 (kelvin) σε απλά ηλεκτρολογικά καταστήματα.

Lsourtzo
06-04-07, 10:00
To νόημα είναι ότι για reef όχι στις Τ8. Τώρα δεν ξέρω αν θα βρεις (δύσκολο) κατάλληλες Τ5 (kelvin) σε απλά ηλεκτρολογικά καταστήματα.
το θέμα είναι να βρώ εξοπλισμό ... φισάκια και τέτοια ...
θα βρω και σε pet shop λέτε ??
λάμπες T5 θα βρω σε pet shop ?

accnt
06-04-07, 14:36
Φυσάκια κλπ, θα βρεις. Για ballast αν δεν έχουν οι υπόλοιποι πρέπει να έχει ο Κοντορήγας στην Δάφνη.
Λάμπες Τ5 στα καταστήματα υπάρχουν!

Isidoros
07-04-07, 20:34
Μπαλαστ εχει και ο Καυκας σιγουρα.Φυσακια αν μπουν οι λαμπες χυμα καλο ειναι να παρεις στεγανα.Οι 39w T5 ειναι 85εκ χωρις τις φυσες.Σαν μικρη συμβουλη βαλε γειωση μεσα στο ενυδρειο αφου βαλεις τις λαμπες.

Lsourtzo
08-04-07, 00:27
Μπαλαστ εχει και ο Καυκας σιγουρα.Φυσακια αν μπουν οι λαμπες χυμα καλο ειναι να παρεις στεγανα.Οι 39w T5 ειναι 85εκ χωρις τις φυσες.Σαν μικρη συμβουλη βαλε γειωση μεσα στο ενυδρειο αφου βαλεις τις λαμπες.

μπάλαστ έχω είδη αγοράσει από τον Κάφκα ... και φυσάκια στεγανά έχω είδη προσθέσει ...
γενικά το καπάκι είναι επιτέλους έτοιμο ... αύριο θεού θέλοντας και καιρού επιτρέποντος θα κάνω την αλλαγή ...
έβαλα τελικά 3 λάμπες x 24 watt που ίσα ίσα χωράγανε μέσα στο ενυδρείο ...
έχω και άλλες 2 από 15 watt έκαστη ... κάτι κάνουμε !!


ελπίζω να ανεβάσω σύντομα φωτό ... να θαυμάσετε και εσείς !! :grin: ( ναι είμαι μεγάλη ψωνάρα !!! )

accnt
08-04-07, 06:57
:grin: ( ναι είμαι μεγάλη ψωνάρα !!! )

Όλοι λίγο πολύ είμαστε....+-6

Lsourtzo
09-04-07, 11:43
Μετά πολλών βασάνων και κόπων η μεταφορά του ενυδρείου τελείωσε…
Πρόσθεσα τελικά στο καπάκι 3 λάμπες Τ5 24 watt έκαστη, 2 ανεμιστηράκια και έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη. επίσης άνοιξα τρύπα για το skimmer και έκανα μία τεράστια προσπάθεια ώστε να μην χαλάσω την συνολική αισθητική του ενυδρείου. Νομίζω ότι τα πήγα καλά. Πείτε μου και εσείς την γνώμη σας.
Σας στέλνω μερικές φωτογραφίες να δείτε την κατασκευή και το ενυδρείο όπως αυτό μοιάζει τώρα …
Θέλει μερικά κιλά βράχο ακόμα αλλά θα γίνει την Τρίτη.
Οι λάμπες είναι συνδεδεμένες με αποσπώμενα φυσάκια για να μπορεί κάποιος εύκολα να αφαιρεί το καπάκι.

Lsourtzo
09-04-07, 11:48
και μερικές απο το εσωτερικό ... :D

Lsourtzo
09-04-07, 12:01
και μερικές εποπτικές για να τελειώνουμε ... :rolleyes:
επίσης και μερικές μέσα από το ντουλάπι. στο κάτω διαμέρισμα έχω κολλήσει τα πολύπρίζα και τα μπάλαστ στα τοιχώματα του.

accnt
09-04-07, 13:02
Σε βλέπω πολύ ανεβασμένο.....
Μπράβο σου, μια χαρά τα βλέπω τα πράγματα. Πολύ diy, που μ΄αρέσει...
Θα σου πρότεινα να βγάλεις το βραχάκι με τα μανιτάρια και να καθαρίσεις με ελαφρό τρύψιμο την άλγη.
Άντε σε βλέπω σε λίγο καιρό με ακόμη μεγαλύτερο....:D

Lsourtzo
09-04-07, 13:24
Σε βλέπω πολύ ανεβασμένο.....
Μπράβο σου, μια χαρά τα βλέπω τα πράγματα. Πολύ diy, που μ΄αρέσει...
Θα σου πρότεινα να βγάλεις το βραχάκι με τα μανιτάρια και να καθαρίσεις με ελαφρό τρύψιμο την άλγη.
Άντε σε βλέπω σε λίγο καιρό με ακόμη μεγαλύτερο....:D
Μην λέω μεγάλες κουβέντες ... αλλά νομίζω ότι εδώ καλά είμαι ...
τώρα αργότερα ... άμα με αξιώσει ο θεός να πάω σε δικό μου σπίτι ... κτλ κτλ ... ένα 1000ρι θα το έφτιαχνα ευχαρίστως ...
τα μανιτάρια είναι σε ξεχωριστό βραχάκι ... τον μεγάλο προσπάθησα να τον καθαρίσω όταν έκανα την αλλαγή ... αλλά επειδή είχα χάσει το fasiatus... και δεν μπορούσα να τον βρω πουθενά ... υπέθεσα ( και σωστά ) ότι ήταν κάπου μέσα στον βράχο ... και έτσι δεν μπόρεσα να καθαρίσω όπως έπρεπε ... μπορεί την τρίτη που θα πάω και για έξτρα βράχο ... να τον βγάλω να τον καθαρίσω λίγο ακόμα ...

Carebean pirate
09-04-07, 19:19
Πολύ καλό ενυδρείο...!!

Από 'τι είδα έβαλες εξωτερικό κρεμαστό φίλτρο... Νόμιζα ότι αυτά δεν είναι κατάλληλα για το ενυδρείο αλμυρου νερου...:rolleyes:

Lsourtzo
09-04-07, 19:23
Πολύ καλό ενυδρείο...!!

Από 'τι είδα έβαλες εξωτερικό κρεμαστό φίλτρο... Νόμιζα ότι αυτά δεν είναι κατάλληλα για το ενυδρείο αλμυρου νερου...:rolleyes:το skimmer ειναι !! :D

Θανάσης
09-04-07, 21:29
Μπράβο!!!Πολύ ωραίο είναι !! έχουμε και το ιδιο ακριβώς ενυδρειο και οπότε θα παιρνω και ιδεες!!:D

-->http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16471

nikman
10-04-07, 00:20
Όμορφα το στήνεις το lidaki σου φίλε Lsourtzo, έχω πάρει κι εγώ το ίδιο πρόσφατα, είναι και το ίδιο χρώμα. Νομίζω μοιραζόμαστε και το ίδιο μοντέλο skimmer, το Prizm δεν είναι ; κομψό δε λέω αλλά από απόδοση και θόρυβο…
Αλήθεια πως τη παλεύεις με το θόρυβο που κάνει ;
Με την ευκαιρία να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση για skimmer σε αυτά τα λίτρα ενυδρείου (120) που να έχει την κομψότητα ενός Ρrizm και την απόδοση ενός Deltec! Ζητάω πολλά ε ;

Isidoros
10-04-07, 07:51
Μπραβο,πολυ ομορφο!!!:smt041Πολυ καλοφτιαγμενες πατεντες.Προσεχε μονο την μερια που ειναι ακριβως διπλα στην πορτα αν δεν κανω λαθος(ειμαι και λιγο γκαβος) μην σου γεμισει αλγες το ενυδρειο.Παντως για τα κοραλια που εχεις μεσα ο φωτισμος ειναι υπεραρκετος.Προσεχε επισης την εφιλια να μην την χτυπαει καθολου ο κυκλοφορητης.;)

accnt
10-04-07, 08:16
Με την ευκαιρία να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση για skimmer σε αυτά τα λίτρα ενυδρείου (120) που να έχει την κομψότητα ενός Ρrizm και την απόδοση ενός Deltec! Ζητάω πολλά ε ;

Σώπα καλέ.....:D

Lsourtzo
10-04-07, 09:08
κομψό δε λέω αλλά από απόδοση και θόρυβο…
Αλήθεια πως τη παλεύεις με το θόρυβο που κάνει ;


Προσεχε επισης την εφιλια να μην την χτυπαει καθολου ο κυκλοφορητης.;)
thanks όλους για τα καλά σας λόγια ...
την εφύλια την κτυπάει ο κυκλοφοριτής λίγο αλλά με τν αγορά καινούργιου βράχου σήμερα ελπίζω να βρω ένα καλύτερο μέρος που να κόβει λίγο περισσότερο ο 'αέρας' ... :D
το σκίμμερ κάνει θόρυβο όντως .. αλλά δεν με ενοχλεί πια ...
το πρόβλημα μου είναι κατά πόσον αποδίδει καλά ή όχι ...
παντός από προχθές μέχρι σήμερα δεν έχει δημιουργήσει στήλη αφρού ... και αυτό με ανησυχεί ... βέβαια το νερό είναι καινούργιο σχεδόν κατά 80% οπότε μπορεί να είναι και λογικό ...

Tricky
10-04-07, 11:16
Εχω ενα προβληματισμο με τη θεση του ενυδρειου ...θα μπλοκαρεις την πλευρα του ενυδρειου που βλεπει στο παραθυρο ? Απο οτι βλεπω , μπαινει αρκετο φως αλλα εσυ ξερεις καλυτερα...Γενικα , η θεση του ενυδρειου δεν μου εκατσε καλα ...εγω θα το κολλαγα στην ντουλαπα και ας εχανα τη μια πορτα της :D:D:D

Επισης , αν δεν κανω λαθος , βλεπω μερικα καλωδια/συνδεσεις απροστατευτες απο την υγρασια ...να ξερεις οτι αν φαινονται στο ματι σου , μπορει να φθασει το νερο με τροπους που δεν φανταζεσαι ;).

Επισης , δωσε μερικες πληροφοριες για τα παρακατω :

1) Λαμπες : χαρακτηριστικα και μαρκα
2) Ακροφυσια / Ballast : κοστος
3) Ηλεκτρονικος θερμοστατης : χαρακτηριστικα/κοστος

accnt
10-04-07, 12:20
Αυτό με το φως του ήλιου, κανονικά το είχα και εγώ απορία σχετικά με την άλγη. Όμως όταν είδα από κοντά μεγάλο ενυδρείο reef, φίλου χομπίστα το οποίο όλο το πρωινό ο ήλιος το "έλουζε" και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα, έπαθα πλάκα.
Τελικά πιστεύω ότι αν όλες οι παράμετροι νερού είναι σωστές ο ήλιος μόνο καλό κάνει (εκτός θερμοκρασίας). Μακάρι να είχαμε και κάποιον τρόπο (π.χ.ανακλαστήρες, κάτοπτρα) να γλυτώναμε και τον λογαριασμό της ΔΕΗ.

Isidoros
10-04-07, 12:48
Φιλης Γιαννη οχι φιλου;).Αυτο για την θεση του ενυδρειου το εθεσα και εγω σαν απορια πιο πανω.:?:

Tricky
10-04-07, 12:57
Η ενσταση μου δεν αφορα την αλγη μονο ...

Το να πεφτει ηλιακο φως απο μια πλευρα μονο αλλοιωνει και το αισθητικο αποτελεσμα που βλεπουμε ...επισης αν το φως ειναι εντονο , ανεβαζει θερμοκρασια.Επισης , οσα ενυδρεια διατηρησα στην ζωη μου απεφευγα να τα τοποθετω κολλητα με σημεια εισοδου/εξοδου.

Δεν λεω οτι ο Λεωνιδας θα εχει καποιο προβλημα ντε και καλα , απλα προσωπικα δεν θα το εβαζα εκει ;)

Lsourtzo
10-04-07, 14:49
Το ενυδρείο δεν έχει πρόβλημα εκεί που είναι ...
σε καμία περίπτωση δεν το κτυπάει ο ήλιος απευθείας ... αλλά έχει αρκετό φως ...
επίσης έχει μία κουρτίνα μπροστά που λυπεί από τις Φώτο ... οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα φωτισμού ...
η λάμπες είναι 3x55cm T8 marine arcadia στα 14000 kelvin.
και 2 T5 από 15 watt έκαστη. η μία είναι arcadia ακτινική.
τα μπάλαστ έκαναν 12 ευρώ έκαστο
και τα ακροφύσια 7 ευρώ το ζευγάρι.
ο ηλεκτρονικός θερμοστάτης υπήρχε στο προηγούμενο ενυδρείο .. έκανε τότε γύρο στα 45 ευρώ και είναι prescon !

αν το ενυδρείο έμπαινε ποίο κοντά στην ντουλάπα ... τότε αυτή δεν θα άνοιγε καθόλου .. οπότε θα είχα πρόβλημα μετά !
εξάλλου προσωπικά μου αρέσει πολύ ο χώρος όπως έγινε ... οπότε !!
σε λίγη ώρα πάω για βράχο .. θα κάνω μία βόλτα σε 2-3 μαγαζιά ..
οπότε αν όλα πάνε καλά θα δείτε και νέες Φώτο όπως θα φαίνεται μετά!

Isidoros
10-04-07, 16:15
εξάλλου προσωπικά μου αρέσει πολύ ο χώρος όπως έγινε ... οπότε !!
Κοιτα κανεις δεν αμφιβαλει οτι σου αρεσει προσωπικα ,απλως αφου ζητησες την γνωμη μας σου ειπαμε πιο ειναι το σωστο;)Εξαλου οπου και να διαβασεις ειναι βασικος κανονας οτι ενυδρειο δεν μπαινει ποτε διπλα σε πορτα ή παραθυρο.
Τι ετοιμαζεσαι να ψωνισεις?:p

Lsourtzo
10-04-07, 17:48
ναι μωρέ ... καταλαβαίνεις πως το εννοώ ...
πήγα και πείρα βράχο ....
αλλά τελικά βγήκε πολύ ....
πείρα ακόμα 9 κιλά έχοντας στο μυαλό μου ότι είχα 13 κιλά και το ενυδρείο ήταν ψιλό άδειο ... τελικά μάλλον το υπερφόρτωσα ... :smt009

αυτό που με προβληματίζει όμως περισσότερο ... είναι που δεν μπορώ να βρω χώρο με μικρή κυκλοφορία για την efylia μου !! :cry::smt022

accnt
10-04-07, 18:45
Μα δεν μπορείς να αλλάξεις την κυκλοφορία τοποθετώντας βράχους για εμπόδια... Άλλαξε τους κυκλοφορητές σου. Σίγουρα θα το πετύχεις...
Όσο για τον βράχο αν εξαιρέσεις το οικονομικό... δεν βλάπτει ;).

Lsourtzo
10-04-07, 19:41
για πείτε καμία γνώμη ... σίγουρα θέλει μικρό βελτιώσεις .. κάτι είναι που με χαλάει ...(εκτός της κυκλοφορίας αλλά δεν ξέρω τι !!!! :(

μια ερώτηση ... σκέπτομαι να ελαττώσω τον κυκλοφορητη που φαίνετε επάνω αριστερά ... αλλά φοβάμαι μην ελαττωθεί πολύ η κυκλοφορία και έχω πρόβλημα !!!!
πως θα ξέρω ότι η κυκλοφορία είναι καλή ?? :confused:

accnt
10-04-07, 20:10
Bάμε μια φωτό και με τον νεο βράχο!

Lsourtzo
10-04-07, 20:16
προσπαθώ ...
αλλά κάτι συμβαίνει με το σύστημα ... :smt017
είμαι σε συνεννόηση με τον Σωτήρη ... όταν είναι οκ θα ανεβάσω !!! :D

Isidoros
10-04-07, 20:21
Καλα εκανες και πηρες βραχο,μονο καλο κανει.Εγω εχω 2 εφιλιες και 1 bubble τα εχω βαλει μπροστα και οτι χρειαζεται κυκλοφορια πισω.Φυσικα παντου πρεπει να υπαρχει εστω και λιγο κυκλοφορια για να μην κραταει βρωμα ο βραχος.

Lsourtzo
10-04-07, 21:09
Καλα εκανες και πηρες βραχο,μονο καλο κανει.Εγω εχω 2 εφιλιες και 1 bubble τα εχω βαλει μπροστα και οτι χρειαζεται κυκλοφορια πισω.Φυσικα παντου πρεπει να υπαρχει εστω και λιγο κυκλοφορια για να μην κραταει βρωμα ο βραχος.
νομίζω κατάλαβα τι εννοείς !
θα δοκιμάσω να στρέψω την μεγάλη ανλτία πίσω απο τον βράχο !!

να και οι φωτό ... :D

Tricky
10-04-07, 21:45
Φιλε εβαλες τη σωστη ποσοτητα βραχου :smt038

Μηπως ειναι λιγο αποτομο το στησιμο του βραχου ? Μηπως να του εδινες λιγο κλιση παραπανω ωστε να εχεις περισσοτερες θεσεις για κοραλια?

Παντως μου αρεσει πολυ ετσι φορτωμενο που ειναι ...επισης τα φωτα ειναι πολυ ομορφα ...μπραβο για το express στησιμο !

Isidoros
10-04-07, 21:48
Eγω θα αφηνα τον κυκλοφορητη οπως ειναι και θα δοκιμαζα να την βαλω λιγο πιο αριστερα στο σημειο που τελειωνει ο βραχος και κανει μια εσοχη.

accnt
10-04-07, 21:48
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω (από την φωτό) αν υπάρχει πλέον σωστή κυκλοφορία μεταξύ των βράχων, κάτι πολύ σημαντικό. Είναι έτσι?

Lsourtzo
10-04-07, 22:02
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω (από την φωτό) αν υπάρχει πλέον σωστή κυκλοφορία μεταξύ των βράχων, κάτι πολύ σημαντικό. Είναι έτσι?
βασικά υπάρχουν μεγάλα διαστήματα μεταξύ των βράχων ...
αυτό που μπορώ να πω είναι ότι υπάρχει κίνηση ανάμεσα σε αυτά ... ( το βλέπω απο τις μικροφυσαλίδες και τα μικροφύκια ή σκουπιδάκια που κουνιόνται.
τώρα αν αυτό σημαίνει σωστή κυκλοφορία ... δεν ξέρω ...
αλλά κυκλοφορία υπάρχει σίγουρα ...
υπάρχει και ένας μικρούλης κυκλοφορητης 400 lt/h ακριβώς πίσω από τον βράχο για να σιγουρευτώ ότι δεν θα υπάρχει νεκρή περιοχή εκεί.

Θανάσης
10-04-07, 22:26
Aααα πολύ ωραία....

να κάνω κάποιες ερωτήσεις;; Έχεις βάλει βάση ή όχι ,και πόση απόσταση υπάρχει από το πίσω μέρος έτσι ώστε να κάνει κυκλοφορία;; και παρεμπιπτόντως ένας μικρός κυκλοφορητής για αυτό τον σκοπό πόσο κάνει και ποιος είναι κατάλληλος;; Απλά γιατί ναι μεν έχω πάρει και εγώ το βράχο αλλά δεν έχω κάτσει να τον φτιάξω...
Ευχαριστώ http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d010.gif

Lsourtzo
12-04-07, 07:37
Έχεις βάλει βάση ή όχι ,
όχι ... αλλά έχει αρκετα και μεγάλα κενά ανάμεσα στου βράχους ... ακόμα και ο ίδιος ο βράχος είναι διαλεγμένος έτσι ώστε να έχει πολύ μεγάλα κενά μέσα του.
και πόση απόσταση υπάρχει από το πίσω μέρος έτσι ώστε να κάνει κυκλοφορία;;
περίπου 5 εκατοστά. υπάρχει και ένας μικρούλης κυκλοφορητής εκεί για να κάνει την βρομοδουλειά χαμηλά που μπορεί να μην έφτανε η κυκλοφορία από τον μεγάλο κυκλοφορητη και αυτόν του φίλτρου

και παρεμπιπτόντως ένας μικρός κυκλοφορητής για αυτό τον σκοπό πόσο κάνει και ποιος είναι κατάλληλος;;
υπάρχουν διάφοροι ...
εγώ γενικά έχω δουλέψει του κινέζικους αρκετά και δεν είχα πρόβλημα μέχρι σήμερα ... και κάτω από γενικά δύσκολες συνθήκες.
ο μεγάλος κυκλοφορητής ας πούμε αγοράσθηκε απο την ζωοφιλία στον άγιο στέφανο και έκανε 35 ευρώ ... (2400 λίτρα ανα ώρα)

τελικά με την κυκλοφορία νομίζω κάπως τα έφτιαξα τα πράγματα ...
εχθές η εφίλλια ήταν χάρμα οφθαλμών ...
και έχει γίνει τεράστια φτου φτου να μην την ματιάσω ...
από 5 στόματα που είχε όταν την πείρα τώρα είμαι είδη στα 11 !!!! :smt119 :smt030
αχ θα μου το κλίσει το σπίτι αυτή ... :mrgreen:

flying_guardian
26-01-08, 22:44
το skimmer ειναι !! :D

Τι είναι το skimmer; Ενημερωτικά είμαι τελείως άσχετος με το θαλασσινό!

nikitasp
27-01-08, 12:34
καταπληκτικη η πατεντα πανω στο καπακι...συγχαρητηρια απο ηλεκτρολογικης σκοπιας!τωρα για το εσωτερικο....χαλια μαυρα,απαισιο(τα λεω για να πεισω τον εαυτο μου να μην ασχοληθει με το θαλασσινο:D:D:D),καταπληκτικο μπραβο σου.ζηλευω πολυ:smt101