PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτελους η αρχη εγινε!!!


johnvidras
18-03-07, 21:51
Σας χαιρετώ όλους...Εδω και παααρα πολύ καιρό ασχολούμουν με ενυδρεία γλυκού νερού.Τελικά όμως το θαλασσινό με κέρδισε και να μαι!
Λοιπόν εδώ και λίγες μέρες αφου έριξα πολύ μελέτη εδώ στο gab άρχισε το εγχείρημα...
Το ενυδρείο μου είναι 160 λίτρα και πριν καμια εβδομάδα έριξα τον αραγωνίτη (40 kg) υστερα από όλες τις απαραίτητες μετρήσεις (αλατότητα,θερμοκρασία κλπ).Για φιλτράρισμα εκτός από το ζωντανό βράχο που είναι προγραμματισμένος να μπει σε μια με δυο εβδομάδες (καθώς δε βιάζομαι καθόλου),έχω ένα eheim ecco 2233 από το γλυκό γεμισμένο με αντιφόσφωρο και άνθρακα.Η κυκλοφορία μου γίνεται με δύο marea 2400 και τα φώτα θα είναι Τ5 (4χ39w enzo σε ευχαριστώ πολύ για τα ballast).To skimmer μου είναι το V2 600..
Αυτά λοιπόν και από εμένα...Σε πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και τις πρώτες μου φωτογραφίες.

Υ.Γ.1 Η κυκλοφορία μου είναι καλή ή χρειάζομαι περισσότερη?
Υ.Γ.2 Πόσο ζωντανό βράχο μου προτείνετε να βάλω...?

msigouros
18-03-07, 22:07
Σας χαιρετώ όλους...Εδω και παααρα πολύ καιρό ασχολούμουν με ενυδρεία γλυκού νερού.Τελικά όμως το θαλασσινό με κέρδισε και να μαι!
Λοιπόν εδώ και λίγες μέρες αφου έριξα πολύ μελέτη εδώ στο gab άρχισε το εγχείρημα...
Το ενυδρείο μου είναι 160 λίτρα και πριν καμια εβδομάδα έριξα τον αραγωνίτη (40 kg) υστερα από όλες τις απαραίτητες μετρήσεις (αλατότητα,θερμοκρασία κλπ).Για φιλτράρισμα εκτός από το ζωντανό βράχο που είναι προγραμματισμένος να μπει σε μια με δυο εβδομάδες (καθώς δε βιάζομαι καθόλου),έχω ένα eheim ecco 2233 από το γλυκό γεμισμένο με αντιφόσφωρο και άνθρακα.Η κυκλοφορία μου γίνεται με δύο marea 2400 και τα φώτα θα είναι Τ5 (4χ39w enzo σε ευχαριστώ πολύ για τα ballast).To skimmer μου είναι το V2 600..
Αυτά λοιπόν και από εμένα...Σε πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και τις πρώτες μου φωτογραφίες.

Υ.Γ.1 Η κυκλοφορία μου είναι καλή ή χρειάζομαι περισσότερη?
Υ.Γ.2 Πόσο ζωντανό βράχο μου προτείνετε να βάλω...?

ΠΡΟΔΟΤΗ:smt071 :smt071 δεν πειράζει όμως εμείς τα γλυκά παιδιά σου ευχώμαστε καλή συνέχεια.
:smt118 :smt118 :smt118 :smt118

accnt
19-03-07, 09:01
ΠΡΟΔΟΤΗ:smt071 :smt071 δεν πειράζει όμως εμείς τα γλυκά παιδιά σου ευχώμαστε καλή συνέχεια.
:smt118 :smt118 :smt118 :smt118

Μη λες μεγάλα λόγια......:D

Γιάννη εσύ ήσουν λοιπόν που πήρες τα ballast.... μου το έλεγε ο Μαρίνος τις προάλλες. Ε τώρα με αυτά τα Ballast θα κάνεις κ α τ α π λ η κ τ ι κ ή δουλειά.:D

Λοιπόν με 20-25 κιλά ΖΒ πιστεύω να είσαι οκ.
Για την κυκλοφορία και ανάλογα και με τo aquascaping ίσως χρειαστείς ακόμη ένα κυκλοφορητή για πίσω από τον βράχο.
Αν υποθέσουμε οτι βάζεις τους marea εμπρός και την έξοδο του φίλτρου πίσω από τον βράχο, σε αυτό το σημείο ίσως χρειαστείς ακόμα λίγη κυκλοφορία. Αλλά αυτό θα το δεις στην πράξη.
Καλή συνεχεια και περιμένουμε φωτογραφίες.

Tricky
19-03-07, 13:18
Για φιλτράρισμα εκτός από το ζωντανό βράχο που είναι προγραμματισμένος να μπει σε μια με δυο εβδομάδες (καθώς δε βιάζομαι καθόλου) ....

Καλη αρχη φιλε Γιαννη ...

Οσο αφορα το βραχο ,εφοσον εχει ανεβει η αλατοτητα/θερμοκρασια στα σωστα επιπεδα , δεν βλεπω το λογο να περιμενεις ...βαλτον τωρα να αρχισει ο κυκλος και η ζωη στο ενυδρειο σου ...:smt035

ΙΜΟ ψαξε και βρες καλης ποιοτητας βραχο και αρχισε να βαζεις πραμα ;)

johnvidras
19-03-07, 13:34
Προς το παρόν βρίσκομαι στην αναζήτηση καλού βράχου...Το πρόβλημά μου όσον αφορά την καθυστέρηση είναι ότι περιμένω να ολοκληρώσω κάποιες υποχρεώσεις και μετά να αφιερωθώ...:D Επίσης λόγω του οτι βρίσκομαι στην επαρχία (Τρίπολη) δεν ξέρω κατα πόσο και ποιός μπορεί να μου τον στείλει στην Τρίπολη και προφανώς να μη με κοροιδέψει...Στη χειρότερη να ανέβω Αθήνα για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο...:rolleyes:

Isidoros
19-03-07, 18:24
Προς το παρόν βρίσκομαι στην αναζήτηση καλού βράχου...Το πρόβλημά μου όσον αφορά την καθυστέρηση είναι ότι περιμένω να ολοκληρώσω κάποιες υποχρεώσεις και μετά να αφιερωθώ...:D Επίσης λόγω του οτι βρίσκομαι στην επαρχία (Τρίπολη) δεν ξέρω κατα πόσο και ποιός μπορεί να μου τον στείλει στην Τρίπολη και προφανώς να μη με κοροιδέψει...Στη χειρότερη να ανέβω Αθήνα για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο...:rolleyes:
Kαταρχην καλο ξεκινημα και πολυ υπομονη.Βαδιζεις σε σωστο μονοπατι,οτι εχεις κανει ειναι σωστο.
Καλο βραχο εχει φερει ο Γιωργος στο Περιστερι απ οτι εμαθα.
Βαλε ομως και πλωρη για ενα καλο σκιμερ που θα χρειαστεις συντομα.

enzo
20-03-07, 06:56
φιλε μου καλωσηρθες στον μαγικο κοσμο του reef....:D
νομιζω,οπως ειπε και ο γιαννης,οτι με 20,25 κιλα βραχο θα εισαι ενταξει.
βαλε μεσα τον βραχο,ξεκινα τους κυκλοφορητες,και θα δεις στην πραξη αν η κυκλοφορια σου ειναι ικανοποιητικη.....
παντως εγω την εξοδο απο το φιλτρο θα την εβαζα για αναταραξη της επιφανειας..;)
σου ευχομαι καλη συνεχεια......

Tricky
20-03-07, 10:04
Βαλε ομως και πλωρη για ενα καλο σκιμερ που θα χρειαστεις συντομα.

Ο φιλος μας εχει skimmer ...V2 600 που ειναι μια χαρα , αν εξαιρεσεις το μπουγιο

johnvidras
21-03-07, 22:07
Σήμερα είπα να βάλω δοκιμαστικά και τις πρώτες μου φωτογραφίες από το ξεκίνημα.Η μία είναι πριν ρίξω τον αραγωνίτη και η άλλη με τη θολουρα(έχει φύγει ήδη) μετα...Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο ακόμα.Οι επόμενες θα έχουν και το βράχο μέσα...:D Προσπαθώ αργά αλλά σταθερά και με τη βοήθεια από το gab πιστεύω ότι πάω καλά...:)

accnt
22-03-07, 09:16
Άντε και καλή αρχή!
Παρότι την κούραση και το "άγχος" που περνά κανείς από αυτή την φάση, μπορώ να πω οτι είναι από τις καλύτερες στιγμές ;) .

Isidoros
22-03-07, 17:58
Ο φιλος μας εχει skimmer ...V2 600 που ειναι μια χαρα , αν εξαιρεσεις το μπουγιο
Σωστα ημουν απροσεχτος.Βασιλη βλεπω με παρακολουθεις στενα:cool:

johnvidras
29-03-07, 19:21
Σήμερα παρέλαβα το βράχο από το Γιώργο απ τη Ζωοφιλία (σε ευχαριστώ accnt).Ο βράχος είναι φοβερός γεμάτος κοραλλίνη...Τον έριξα μέσα και σε λίγο θα ανεβάσω και φωτος (μόλις αποφασίσω το aquascape...:D ).

Tricky
29-03-07, 20:16
Βλεπω πετυχες την προσφατη καλη εισαγωγη βραχου ...καλη φαση !

Περιμενουμε φωτο asap :D

klaz
01-04-07, 13:41
που ειναι οι νεες φωτος οεεοοο.....???

johnvidras
02-04-07, 11:29
Εδώ που βρίσκομαι είναι λιγάκι δύσκολο να μπορέσω να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά υπόσχομαι ότι θα το προσπαθήσω σύντομα να βάλω έστω και μία....:(

johnvidras
13-04-07, 00:03
Λοιπόν παιδιά αυτη είναι η μια και μοναδική φώτο που κατάφερα να βγάλω με το κινητό μου.Το aquascape είναι αυτό λόγω του μικρού βάθους του ενυδρείου μου.Ο βράχος είναι 20 κιλά και ο αραγωνίτης 40.Μόλις χθές μπήκε και ο πρώτος μου κάτοικος ένα threespot damselfish που μου τον έστειλε ο Γιώργος από το Περιστέρι και παρά την ταλαιπωρία του είναι σε εξαιρετική κατάσταση και δεν φάνηκε καθόλου στρεσαρισμένος από την πρώτη στιγμή.Περιμένω τις πολύτιμες παρατηρήσεις και τα σχόλιά σας..

Tricky
13-04-07, 00:27
Γενικα επικρατει θολουρα ...:)

ΙΜΟ ,βαλε ενα μαυρο χαρτονι στην πλατη.
Επισης , πως πας απο κρυψωνες ετσι που μπηκε ο βραχος ? Ειναι πολυ σημαντικο για την υγεια των ψαριων αυτο ΙΜΟ.

Η κυκλοφορια φαινεται σωστα τοποθετημενη εκ πρωτης οψεως .

Τελος , τι ψαρια σκεφτεσαι να κρατησεις ? Να ξερεις οτι το damsel ισως να μην καλοδεχτει καποια ψαρια ...να σκεφτεις οτι το δικο μου damsel ειναι 3 ποντους ψαρακι και οποτε βαζω χερι στο ενυδρειο ερχεται και με δαγκωνει ...μιλαμε για μισος:D

Καλη συνεχεια !

enzo
13-04-07, 05:36
για παιξε λιγο ακομα με τον βραχο..
ελπιζω στην παρουσα φαση να μην τον κολλησες...
σου προτεινω ενα βουνο στην μεση,και σβησιμο αριστερα δεξια,η ξεκινας απο αριστερα το βουνο και σβηνεις προς τα δεξια...
ετσι θα εχεις και αρκετες υψομετρικες διαφορες για τα κοραλια,και θα δημιουργηθουν πολλες κρυψωνες ,οπως ειπε ο βασιλης, για τα ψαρια...
παντως το σιγουρο ειναι οτι καθε φορα που θα αλλαζεις το aquascape, θα σου αρεση και καλυτερα απο το προηγουμενο...:D
οσο για τα ψαρια καλο θα ειναι απο την αρχη να κανεις ενα πλανο τι θες να βαλης μεσα, γιατι αν το αφησεις ετσι στην τυχη του μαλλον θα χαθεις...;)

keep reefing....:smt023

Isidoros
13-04-07, 06:21
Καλημερα.Συμφωνω με τα παιδια.Καποτε διαλυσα ολοκληρο ενυδρειο για να βγαλω ενα damsel:D.
Τωρα οσο αφορα το aquascaping εκτος τον τροπο που σου προτεινει ο φιλος enzo (:smt019) αλλος ενας καλος τροπος στησιματος ειναι τα δυο νησακια δεξια και αριστερα ,αφηνοντας κενο στην μεση.Ξεκινα με τα δυο βασικα που σου ειπε ο Tricky μια μαυρη αφισα ή χαρτονι πισω και οσο μπορεις περισσοτερες κρυψωνες για τα ψαρια σου.Θα μπορουσες να παρεις plate νεκρο βραχο απο ενα online μαγαζι ωστε να σε βοηθησει στο στησιμο.;)
http://www.aquaristic.net/aquarium/decoration/rocks/marine_reef_plates_per_kilo.html?lang=1

accnt
13-04-07, 08:20
Δεν μπορώ (πλάκα κάνω ε?) παρά να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.... Άμεση διόρθωση του βράχου σου.
Και προσοχή στην επιλογή των ψαριών!
Σαν προσπάθεια πάντως αρκετά καλή :smt023 .

johnvidras
13-04-07, 09:50
Ευχαριστώ παιδιά για το άμεσο ενδιαφέρον σας.:D Η θολούρα εχει πάψει να επικρατεί (η φώτο βγήκε μόλις έστησα το βράχο). Το συγκεκριμένο aquascape είναι ψιλοαναγκαστικό καθώς λόγω τησ στενότητας του ενυδρείου όταν δοκίμασα να κάνω νησάκια δεν στέκονταν καλά.Πάντως λόγω του οτί ο βράχος είναι πολύ πορώδης και έχει περίεργα σχήματα κρυψώνες υπάρχουν κάμποσες.Θα ξαναδοκιμάσω μήπως αλλάξω το στήσιμο αλλά μάλλον πρέπει να αλλάξω γυάλα (ακόμα δεν αρχίσαμε και πάμε για αναβαθμίσεις:D :D ).....!!!

accnt
13-04-07, 11:16
Αυτά τα δυο κομμάτια που "εξέχουν" μπορείς να τα βάλεις μπροστά. Αν μπορείς επίσης να τα στερεωσεις έτσι ώστε να γίνει σπηλιά από κάτω τους, θα είναι μια χαρά. Πειραματισμό θέλει μην το φοβάσαι....

Isidoros
13-04-07, 13:40
Aληθεια τι βαθος εχει το ενυδρειο σου?

kirkib
13-04-07, 14:45
johnvidras, πόσο σου πήγε το μαλί για τον εξοπλισμό του ενυδρείου (φίλτρα και ότι είναι απαραίτητο) για να γίνει θαλασσινό?

johnvidras
15-04-07, 11:04
Παιδιά μετά από τις παραινέσεις και τις πολύτιμες συμβουλές σας το aquascape μου άλλαξε και στέλνω φώτο με το καινούργιο το οποίο μου φαίνεται καλύτερο.
Φίλε kirkib βράχος, αραγωνίτης, skimmer, φώτα, κυκλοφορητές, ρεφρακτόμετρο,ph-meter, και τα διάφορα υγρά μου πήγαν γύρω στα 800-900 ευρώ.Υπολόγισε όμως ότι το ενυδρείο μου είναι μόνο 160 λίτρα.Το βάθος του είναι γύρω στους 40 πόντους...:(Μάλλον με βλέπω σύντομα για αλλαγή ή κατασκευή νέου:D:D!!!

accnt
15-04-07, 12:47
Πολύ καλύτερο έτσι!!! Είδες με λίγο πειραματισμό τι ωραία αποτελέσματα πετυχαίνεις? ;)

kirkib
15-04-07, 13:22
Πολύ καλό.....!! Και τα 900 πολλά όμως. Τωρα θα μου πείς ανάλογα τι θέλει να κάνει ο καθένας...

Isidoros
15-04-07, 22:06
Xα ακομη δεν εχεις δωσει τιποτα στην πορεια θα δεις:grin:

johnvidras
17-04-07, 14:28
Λοιπόν έχω μια ερώτηση για τους πρυτάνεις του forum.Μετά από το damselaki μου τι ψάρι θα μπορούσα να βάλω γιατί απ ότι ξέρω ο μικρός είναι πολύ τσαμπουκαλής και μυρίζομαι προβλήματα...:DΣκεφτόμουν για κανα goby αλλά δεν θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις...

Tricky
17-04-07, 15:15
Bicolor pseudochromis ...μισο φουξια , μισο κιτρινο.Υπεροχο ψαρι και με μικρο τελικο μεγεθος
http://www.marinecenter.com/fish/pseudochromisdottybacks/bicolorpseudochromis/
Ξερει να φροντιζει τον εαυτο του ;)

johnvidras
17-04-07, 15:53
Ευχαριστω φιλε tricky πολυ ωραίο το ψαράκι.Δε νομίζω αργότερα να μου δημιουργηθούν προβλήματα με το damsel μου αν θέλω πχ να βάλω έναν maroon που μου αρέσει.Για το goby που έλεγα λές να υπάρξει πρόβλημα?

enzo
18-04-07, 05:02
το bicolor ηταν το πρωτο ψαρι που μπηκε στο ενυδρειο εδω και ενα χρονο περιπου...
οτιδηποτε μπαινη μεσα και το θεωρει του χεριου του, θα το χτυπηση, απο ψαρι μεχρι σαλιγγαρι.....:cool:
ευτυχως αυτο συμβαινη μονο τις πρωτες δυο τρεις μερες, μετα τα αφηνη στην ησυχια τους...
τωρα στα δικα σου λιτρα και με το damsel μεσα, δεν ξερω....
goby δεν ειχα ποτε, εχω ομως ακουση οτι συνεχεια παιρνουν αμμο και την φτυνουν παντου στο ενυδρειο με αποτελεσμα να θολωνει το συμπαν...
αν ημουν στην θεση σου θα επαιρνα ενα δυο nem.magnifica, η ενα decora που ειναι εξισου ομορφο, αλλα σιγουρα οχι τωρα και αφου θα παιρναγε κανας μηνας με το damselακι μεσα....;)

johnvidras
18-04-07, 12:00
Ήδη είναι η τρίτη εβδομάδα που περνάει με το damselaki και γι αυτό έχω αρχίσει και σκέφτομαι τον επόμενό μου κάτοικο.Τα ψαράκια που μου λές φίλε enzo είναι πολύ όμορφα και επειδή μου αρέσουν όλα έχω μπερδευτεί...:pΘα δω τι θα βάλω αν και με βλέπω σύντομα για μεγαλύτερο ενυδρείο για να χωράνε όλα...:D:D:D

accnt
18-04-07, 12:15
Αρρώστια είναι.... και μεγαλύτερο να πάρεις πάλι θα σκέφτεσαι διάφορα....:grin:
Πάντως υπομονή με του κατοίκους και αρκετή σκέψη πριν αγοράσεις οτιδήποτε....;)

Tricky
19-04-07, 09:13
Να σου κανω μια προταση για στοκαρισμα ... ?

Λοιπον :

1) Το damsel
2) Ενα bicolor pseudochromis
3) Ενα Centropyge bicolor
4) Maroon Clownfish

...ολα ,αν γινεται, αγορασμενα σε παρομοιο -μικρο- μεγεθος και φυσικα με επαρκες διαστημα μεταξυ τους.

Αν πας για reef , βγαλε το τριτο απο τη λιστα και βαλε ενα scopas tang.

Αυτα παντα κατα τη γνωμη μου και συμφωνα με την αισθητικη μου;)

johnvidras
19-04-07, 11:15
Ευχαριστώ φίλε tricky για τις πολύτιμες συμβουλές σου καθώς και όλους τους υπόλοιπους για τη βοήθειά σας...:)Είναι γεγονός ότι χωρίς όλους εσάς δε θα γινόταν τίποτα.Η σειρά που τα έχεις γράψει δε νομίζω να είναι δεσμευτική γιατί έλεγα να πάρω πρώτα τον maroon που μου αρέσει πολύ :Dκαι στη συνέχεια να προχωρήσω στα υπόλοιπα...

Isidoros
19-04-07, 18:28
Γιαννη θα ελεγα να ξεκινησεις απο τα ενδιαμεσα:DΕκ πειρας οταν το damsel και ο maroon ειναι πιο παλια ψαρια μεσα στο ενυδρειο ειναι και τσαμπουκαδες.Φυσικα τιποτα δεν ειναι απολυτο.;)

johnvidras
07-06-07, 15:01
Παιδιά γειά σας και πάλι.Ύστερα από ένα μικρό διάλειμμα λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων επέστρεψα και έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα για το οποίο θα ήθελα οι πρυτάνεις αν μπορούν να με βοηθήσουν.Λοιπόν το ενυδρείο μου τρέχει εδώ και τρεις μήνες περίπου και ενώ όλες τις τιμές τις μετράω μηδενικές (φοσφωρο,νιτρίτης,..) το νιτράτ είναι στο υψηλότερο στάδιο καρφωμένο (το τεστ της sera είναι μονίμως κατακόκκινο) όσες αλλαγές και αν κάνω, με αποτέλεσμα να μην μπορώ εδώ και τόσον καιρό να βάλω ούτε ένα κοραλάκι..:(Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων.....

Isidoros
07-06-07, 15:55
δεν δοκιμαζεις και ενα αλλο τεστ πχ salifert?

accnt
07-06-07, 17:09
Τι έχεις τώρα στο ενυδρείο σου από ζωντανά?
Κάνε μας μια γενικότερη ενημέρωση...

johnvidras
07-06-07, 18:02
Τα ζωντανά που έχω είναι ένα damsel, έναν maroon και μια camel shrimp.Αυτά τα ολίγα και δεν μπορώ να βάλω τίποτα από κοράλια....:(

accnt
07-06-07, 22:32
Για μέτρα για νιτρικά και το νερό της βρύσης σου....:roll:

enzo
08-06-07, 00:47
ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η μετρηση ειναι λαθος....
μετρα οπωσδηποτε με test της salifert, οπως ειπε και ο ισιδωρος...
εχε υποψη οτι και με νιτρικα μεχρι 10, 20ppm μπορεις να βαλεις σιγα σιγα καποιο ευκολο κοραλλι, εφυλια, bubble, κτλ..
προσοχη στην συντηρηση του skimmer, τακτικα αδειασμα και πλυσιμο του δοχειου περισυλλογης, και καθαρισμα της αντλιας του...;)
περναει το νερο απο RO?
τι αλατι χρησιμοποιεις?
ταιζεις πολυ?

johnvidras
08-06-07, 19:19
Παιδιά μέτρησα με το ίδιο τεστ το νερό της βρύσης και μου δείχνει νιτρικά σχεδόν 10.Ταίζω μια φορά τη μέρα και όχι τεράστια ποσότητα.Αποφάσισα να αλλάξω αλάτι και ετοιμάζομαι να κάνω αλλαγή με pro reef να δω αν θα υπάρξει καποια αλλαγή.Το σκίμερ μου δουλεύει κανονικά το καθαρίζω μια φορά την εβδομάδα και το νερό των αλλαγών ήταν από τη βρύση αλλά τώρα θα κάνω αλλαγή από νερό όσμωσης.Ελπίζω να κατέβει γιατί δεν ξέρω τι να κάνω...:( ¨Ολα τα υπόλοιπα είναι μηδέν..

Isidoros
08-06-07, 21:36
εγώ επιμένω ,δοκίμασε και ένα άλλο τεστ.;)

enzo
09-06-07, 01:59
Ελπίζω να κατέβει γιατί δεν ξέρω τι να κάνω...:( ¨Ολα τα υπόλοιπα είναι μηδέν..

δεν χρειαζεται να απαγοητευεσαι....:cool:
και για να στο πω και αλλιως
νιτρικα στο κοκκινο και γαριδα να σουλατσαρη, δεν συμβαδιζουν...
μετρα με αλλο test.....

johnvidras
09-06-07, 07:41
Φιλε μου enzo και εμενα αυτο μου εκανε εντυπωση.Χτες το βραδυ εκανα μια αλλαγη με νερο οσμωσης και σημερα θα μετρησω να δω τι γινεται.Παντως το ενθαρρυντικο είναι οτι και η γαριδα σουλατσαρει και μεγαλωνει και ολα τα υπολοιπα δουλευουν ρολοι.Λεω να δοκιμασω να βαλω κανα ευκολο κοραλλακι απ αυτα που ειπες στο προηγουμενο σου post και να δω αντιδρασεις...Βλεποντας και κανοντας...:rolleyes:

Isidoros
09-06-07, 08:27
Καλημερα.Συγνωμη αλλα δεν σε καταλαβαινω.:roll:Σου λεμε ολοι δοκιμασε ενα αλλο τεστ και εσυ λες να βαλεις ενα κοραλι ευκολο για να δοκιμασεις.Δεν το βρισκω πολυ σωστο να πειραματιστεις με ενα ζωντανο οργανισμο.Μπορεις να δοκιμασεις και της aquarium pharmaceutical που ειναι καλα και τα βρισκεις πιο ευκολα.;)

johnvidras
09-06-07, 09:33
Ισιδορε εννοειται οτι πριν το κοραλλι θα δοκιμασω ενα αλλο τεστ.Δεν προκειται να γινει κατι βεβιασμενο...Παντως εχεις δικιο για την παρερμηνεισ γιατι δεν το διευκρινισα;) .Βεβαια το τεστ που εχω στο νερο της βρυσης δειχνει πολυ χαμηλα....

Isidoros
09-06-07, 10:19
Δεν λεω οτι ειναι λαθος το τεστ της σερα αλλα δεν χανεις τιποτα να εχεις δυο γνωμες;)