PDA

Επιστροφή στο Forum : ενδιαφερον...διαβαστε!!!!!!!!


thanos12345
17-03-07, 22:30
καλισπερα..μολις εγινα μελος..λοιπον εχω πολλα να πω κ μπορει να ξεχασω μερικα...εχω μια λιμνουλα γυρω στα 70.000 λιτρα με μεγιστο βαθος 1.80 cm....εεε....εχω αντλια 20.000 λιτρων ανα ωρα...2 uv 35watt το καθενα...4 σφουγγαρια 50x50x10 cm για φιλτραρισμα σε χειροποιητο καταρακτη που ακομα δεν εχω βρει λυση πως να κανω σωστο φιλτραρισμα...απο φυτα μερια εχω...πολλα νουφαρα κ κατι καλλες....απο ψαρια εχω...15 koi απο 10cm εως 40cm..30 χρυσοψαρα απο 5cm εως 15cm..σαμπουκιν καμια 10ρια... απο οτι θυμαμαι καπου τοσα εχω.συνολικα ειναι καπου στα 60 μαζι με κατι μικρουλια...τα ταιζω καθε μερα ενα ποτηρι sera pond...αχορταγα ειναι:D...
κανω αλλαγες νερου καθε 4 με 5 μηνες..σχεδον τα 2\3...ειχα κ εχω σοβαρο προβλημα με την αλγη..κ νιματοειδες κ επιπλεουσα...εχω ριξει φαρμακα που την εκαναν καθρεπτη..αλλα στην επομενη αλλαγη νερου παλι τα ιδια...δεν εχω ομως κ το απαιτουμενο φιλτραρισμα...κ την αντλια δεν την δουλευω κ πολυ συχνα...αυτη την φορα την εχω σκεπαση για σκια κ περιμρνω αποτελεσματα...
για υλικα φιλταρισματος που μπορω να βρω?????κυριως σφουγγαρια!!!!!
τεστ δεν εχω κανει ποτε..τα ψαρια δειχνουν μια χαρα..απωλειεσ ειχα ομως δεν μπορο να πω!!!την εχω περιπου 1 χρονο..αυτο που θελω ειναι καθαρο νερο κ οχι καταπρασινο..περιμενω γνωμες αποψεις σχολια κ οτι αλλο θελετε..συγγνωμη αν σας κουρασα..ευχαριστω πολλυ8)8)8)8)

ιδου το εργο!!!!!!!!!

Takis
17-03-07, 23:11
Καλως τον
Λοιπον αρχικα θα πρεπει να μας πεις αν η αντιλα που εχεις δουλευει το φιλτρο ή απλα κανει κυκλοφορια μεσω του καταραχτη.
Το φιλτρο, ότι τυπο και να εχεις, πρεπει να δουλευει συνεχεια για να πεις ότι θα κανει δουλεια.
Τα ψαρια μαλλον είναι πολλα και αυτό σε κανει να ταιζεις πολύ με αποτελεσμα η αλγη να βρισκει τροφη και να αναπτυσεται. Ταιζε αρχικα λιγοτερο.
Οι αλλαγες νερου δεν βοηθανε πουθενα. Καλο φιλτραρισμα θελει και μονιμο.
Υπαρχουν φιλτρα για λιμνες, αλλα είναι σχετικα ακριβα. Όμως κανουν δουλεια.
Οσο για σφουγγαρια, η πιο καλη λυση είναι να παραγγειλεις από εξω, Γερμανια.

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
17-03-07, 23:18
Τάκη δεν θα μπορούσε να μην ταϊζει αυτή την εποχή? Ή τουλάχιστον να το μειώσει στο ελάχιστο μιας και τα έχει μάθει στο φαγητό τώρα?
Όσον αφορά τις UV πιστεύω ότι με αυτά τα Watt ίσα που καίει ρεύμα, δεν κάνουν και τίποτα.

Takis
17-03-07, 23:46
Τάκη δεν θα μπορούσε να μην ταϊζει αυτή την εποχή? Ή τουλάχιστον να το μειώσει στο ελάχιστο μιας και τα έχει μάθει στο φαγητό τώρα?
Όσον αφορά τις UV πιστεύω ότι με αυτά τα Watt ίσα που καίει ρεύμα, δεν κάνουν και τίποτα.
Τον χειμωνα δεν θελουν τροφη και το καλοκαιρι λιγη. Βρισκουν και τρωνε εντομα και αλγες.
Οι UV, αν δεν ειναι πολυ βεβαρημενο το νερο, ολο και κατι κανουν, αλλα οχι οταν ταιζει και οταν το φιλτρο δεν δουλευει μερα νυχτα.

ιδου το εργο!!!!!!!!!
Εδω που ειναι καθαρο το νερο ειναι μια χαρα...
Ετσι πρεπει να ειναι. Αλλα ειναι πολλα τα λιτρα και γι αυτο ειναι δυσκολη υποθεση. Ουσιαστικα θελει €€€

msigouros
18-03-07, 00:31
Εδω που ειναι καθαρο το νερο ειναι μια χαρα...
Ετσι πρεπει να ειναι. Αλλα ειναι πολλα τα λιτρα και γι αυτο ειναι δυσκολη υποθεση. Ουσιαστικα θελει €€€

Τι να τα κάνεις τα ευρά αμα δεν έχεις μία;!!:smt100 :p :smt100 :p

thanos12345
18-03-07, 22:03
βασικα η αντλια στελνει το νερο στον καταρακτη οπου βρισκουνται τα φιλτρα...τα uv απο τον καιρο που τα εβαλα κανουν δουλεια..ειναι για 35.000 λιτρα το καθενα..δεν νομιζω να καινε μονο ρευμα!!! αινιγμα αυτο το φιλτρο δεν μπορω να βγαλω ακρη...ολο καθομαι κ τα καθαριζω...σκεφτομαι να μειωσω την τροφη αλλα φοβαμαι μην συμβει τιποτα γιατι τα εχω καλομαθει..να τελειωσω με το σκεπαστρο να κανω κατι με τα φιλτρα να ριξω κ αλγοκτονο κ πιστευω να ειναι μια χαρα..τι λετε???παντως τα koi πριν ενα χρονο ηταν γυρω στους 10 με 15 ποντους κ τωρα ειναι απο 25 κ πανω..στις αρχες ειχα παρει μεγαλα κοι κ τα εχασα ολα..μετα πηρα τα μικρα κ ειναι μια χαρα..εχουν κανει κ γεννες κ μεσα σε 10 μηνες εγιναν 10 ποντους!!!!!!!ειχα ριξει κ 5 πλεκοστομα στις αρχες του καλοκαιριου..απο τοτε σπανια τα εβλεπα..ο petshopas ειπε πως θα τα καταφερουν το χειμωνα αλλα λογω θολουρας δεν τα εχω ξαναδει..τι λετε ζουν????ειναι γυρω στους 15 ποντους..αυτα τα λιγα...koi rules:smt023:smt023:smt023

Takis
19-03-07, 00:20
Το πιο σημαντικο κακο που κανεις ειναι οτι ταιζεις πολυ. Γι' αυτο και μεγαλωνουν σαν τρελα!!!
Μειωσε το φαγητο πολυ. Απο δω και περα μεσα στην λιμνη πεφτουν πολλα εντομα που τα τρωνε τα ψαρια.
Εγω θα εριχνα λιγη τροφη καθε 3-4 μερες.
Οσο για το αλγοκτονο, κανει δουλεια, αλλα δεν ειναι λυση. Μετα απο λιγο ξαναμαζευεται η αλγη, αν δεν αλλαξουν οι συνθηκες.

thanos12345
19-03-07, 01:03
κατι σοβαρο που ξεχασα ειναι οτι το νερο το αντλω απο γεωτρηση..υπαρχει προβλημα με αυτο?????????

Takis
19-03-07, 01:17
Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ξερουμε τι νερο βγαζει η συγκεκριμενη γεωτρηση...
Το εχεις μετρησει ποτε;

steady
19-03-07, 17:22
Καλως τον
Οι αλλαγες νερου δεν βοηθανε πουθενα. Καλο φιλτραρισμα θελει και μονιμο.
.
καταρχην συμπατριωτη καλως ηρθες αντε και καποιος απο καλαματα εχουμε πηξει στους βορειοελλαδιτες εδω μεσα<θα μου πεις δε μας λειπει και το υγρο στοιχειο κατω να φτιαχνουμε ενυδεια:rolleyes: :D >!:D δευτερον τακη με τα νιτρικα τι παιζει και δεν χρειαζονται αλλαγες?ρωταω απο περιεργια:p :D

thanos12345
19-03-07, 17:35
οχι δεν το εχο μετρησι ποτε,αποτι ξερω ειναι μαλακο αλα καπια στηγμι θα το κανω το τεστ.για τα πλεκοστομα τι λετε θα ζουνε ακομα?η γενικοτερα ζουνε σε λιμνες?

thanos12345
19-03-07, 17:45
και κατι αλο,οπου νανε θα αρχισουν να γενανε τα κοι μηπος ξερετε πος να διαμορφοσο καπιο σημιο τις λιμνας για να γενανε?και να μην τρονε και τα αυγα?εγω παντος σκευτομαι να φτιαξω ενα ρηχω σημιο με πετρες και ψευτικα φητα.τι λετε?

steady
19-03-07, 18:28
οχι δεν το εχο μετρησι ποτε,αποτι ξερω ειναι μαλακο αλα καπια στηγμι θα το κανω το τεστ.για τα πλεκοστομα τι λετε θα ζουνε ακομα?η γενικοτερα ζουνε σε λιμνες?
μαλακο ειναι?που ακριβως εισαι?εγω στη βρυση στο σπιτι μεσα καλαματα ειχα νερο με σκληροτητα 22 και γενικα εχουμε σκληρα νερα με τον ταυγετο πανω απο το κεφαλι μας:D τα πλεκοστομα θελουν ζεστο νερο ειναι τροπικα ψαρια και γενικα δεν νομιζω να την εχουν βγαλει καθαρη με τιποτα οχι μονο απο αποψη θερμοκρασιας αλλα γενικα συνθηκων...απο ποιον ψωνιζεις και σου πε οτι κανουν?να μαντεψω απαυτον τον απατεωνα στον αγιο γεωργιο?ολο μ.....ς λεει αυτος ειναι παντελως ασχετος και ειχα την ατυχια να παρω το πρωτο τανκ απαυτον ουτε αντιχλωριο δε μου δωσε....:smt013

Pritanis
19-03-07, 18:50
εγω στη δικια μου λιμνη διαμορφωσα φιλτρο περιπου σαν το δικο σου με διαμερισματα και λειτουργω με υπερχειλισεις ή κενο απο κατω και εκτος απο σφουγγαρι αγορασα λαβα απο μαγαζι με πετρες και φυσικα σφουγγαρια απο το ιντερνετ..... Οι Uv ειναι οριακα και επισης πρεπει να ελεγξεις τη κυκλοφορια που εχεις μεσα απο αυτες..... Για να λειτουργησουν σωστα στα λιτρα που θελεις εχουν συγκεκριμενη ροη/ωρα που πρεπει να περνα μεσα απο αυτες...... Εγω παντως ακομα δεν καταφερα να καθαρισω την αλγη .... Δυστυχως πολυ απο τη βρωμια που κατακαθεται στον πυθμενα και λερωνει το νερο ειναι αερομεταφερομενη , οταν φυσαει δηλαδη χωματα και σκουπιδακια παγιδευονται στην επιφανεια του νερου και αρχιζουν να κατακαθονται στον πυθμενα σιγα σιγα..... Για να μειωσεις αυτο το φαινομενο υπαρχουν ειδικα σκιμμερ που επιπλεουν στην επιφανεια του νερου και ρουφουν επιφανειακα νερο , το περνας μετα απο το φιλτρο σου και καπως το μειωνεις...... Τετοια προιοντα θα δεις στο http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/ff24c587006201f0182c8537c1e7b870/cl/start/tpl/-/lang/1 (https://ssl.aquaristic.net/shop/index.php?sid=918a3d6581e4a4630f568eb123e22898&)

στο τμημα gardenponds

thanos12345
19-03-07, 20:12
steady εγω ειμαι απο μεσσηνη.το ξερο οτι ειναι μ....ς αυτος στον αγιο Γεωργιο μια φορα πιγα και δεν ξαναπατισα.οσο για τα πλεκοστομα τα πηρα απο την κιβοτο και μου ειπαι οτι μεσα σε ενα καλοκαιρι θα γεινουν κοντα 30cm και πιστευι πος θα τον βγαλουν τον χειμονα,το ενα απο αυτα μου ψοφισε κοντα μεσα χειμονα τα αλα ειναι αφαντα.ψαχνω πολυ καιρο να βαλω ηακινθο νερου αλλα δεν βρισκο μηπος ξερετε που θα βρω? οσο για τα uv το καθενα ειναι για 20.000L/h ποσο περναη παντος δεν ξερω.:(

steady
19-03-07, 21:01
steady εγω ειμαι απο μεσσηνη.το ξερο οτι ειναι μ....ς αυτος στον αγιο Γεωργιο μια φορα πιγα και δεν ξαναπατισα.οσο για τα πλεκοστομα τα πηρα απο την κιβοτο και μου ειπαι οτι μεσα σε ενα καλοκαιρι θα γεινουν κοντα 30cm και πιστευι πος θα τον βγαλουν τον χειμονα,το ενα απο αυτα μου ψοφισε κοντα μεσα χειμονα τα αλα ειναι αφαντα.ψαχνω πολυ καιρο να βαλω ηακινθο νερου αλλα δεν βρισκο μηπος ξερετε που θα βρω? οσο για τα uv το καθενα ειναι για 20.000L/h ποσο περναη παντος δεν ξερω.:(
η κιβωτος ειναι καπως καλυτερη αλλα και παλι μην εμπιστευεσαι κανεναν παιζει πολυ ασχετοσυνη...παρε απο το aquaristic σφουγγαρια μεγαλα θα σου ρθει πολυ φτηνα...και λαβα που λεει ο πρυτανης εχουν οι μαντρες στη νεα εισοδο....παρε απο κει φτηνη ειναι να φτιαξεις τη βιολογια λιγακι;)

thanos12345
19-03-07, 21:40
μπηκα στο aquaristic και τα ειδα τα φιλτρα.αλλα δεν καταλαβα τι ειναι η λαβα μηπος υπαρχει καμια foto?:rolleyes:

Takis
19-03-07, 21:52
Παντως ειναι ουτοπια να πιστευουμε οτι ευκολα θα καταφερουμε μια λιμνη με τοσα λιτρα και τοσα ψαρια θα ειναι συνεχεια καθαρη και διαυγης.
Και στην φυση το ιδιο γινεται.
Αλλαγες δεν κανουμε γιατι δεν θα βρουμε ακρη με τοσα λιτρα να κανουμε συστηματικες αλλαγες. Υπαρχουν φιλτρα για να πουμε οτι θα εχουμε καθαρο νερο σαν αυτα εδω http://www.teichfilter-filter.de/shop/catalog/product_info.php?products_id=1942&cPath=5_352&PHPSESSID=195ad586dfd84c8fe5b7bf287d9af303
που ομως κανουν 700 ευρω και γραφει οτι ειναι για 25.000 νερο, χωρις κοι. Αν εχει μεσα κοι, το ιδιο φιλτρο ειναι για 12.000 λιτρα.
Καταλαβαινετε λοιπον τι σημασια εχει ο πληθυσμος των ψαριων σε σχεση με το καταλληλο φιλτρο.
Η λυση ειναι πολλα φυτα, λιγη τροφη και λιγα ψαρια. Αν εξασφαλισεις σημειο για να ζουν πολλα μικρα, πολυ συντομα το προβλημα θα γινει μεγαλυτερο οσον αφορα το θολο νερο.

steady
19-03-07, 22:41
η λαβα ειναι αυτο που λεει η λεξη ενα ειδος πετρας να στο πω απλα που επειδη ειναι πορωδες<και ελαφρυ>κανει για να γινει η αποικια βακτηριδιων- που θελουμε για να πραγματοποιηθει ο κυκλος του αζωτου και να μην εχεις αμμωνια που βοηθαει στην αλγη- πανω της....θα βρεις στη νεα εισοδο πιστευω...προυπαθεση οπως παραπανω ειπωθηκε ειναι να δουλευει η αντλια συνεχεια....

george
19-03-07, 23:01
http://www.votsalo.net/diakosmitika.asp?CatID=9
http://www.pangea.gr/gr/rocks.shtml

zerox
20-03-07, 00:25
Καλησπέρα,
πολύ εντυπωσιακή η λίμνη σου.Μπράβο για την προσπάθειά σου.

Η συνεχής λειτουργία του φίλτρου θα βοηθήσει πολύ, καθώς και η ενίσχυσή του με σφουγγάρια και βούρτσες.Επίσης καλό θα ήταν να μειώσεις τα φωσφορικά με χημικό φιλτράρισμα, που από τον υπερκαλλιεργημένο κάμπο καθιστούν το υπόγειο νερό ιδανικό για άλγες.Αρκετά θετικό θα ήταν ήταν εάν αυξανόταν και η κίνηση του νερού, καθώς επίσης και η τοποθέτηση των αντλιών μακριά από το φίλτρο, έτσι ώστε να υποχρεώνεται το νερό σε μεγαλύτερες διαδρομές, μειώνοντας, όσο είναι δυνατόν, τα νεκρά σημεία.
Τέλος, από εδώ και πέρα, ένα χρόνο μετά, να είσαι σίγουρος πως θα δεις μεγάλη βελτίωση στην διαύγεια του νερού.

Γειά και χαρά.

thanos12345
20-03-07, 00:55
pritani k steady πηγα στο aquaristic...εχω φτασει ενα βημα πριν την παραγγελια...θελω να πληρωσω με αντικαταβολη..τι επιλεγω????/pay on delivery????...paypal??????....payment in advance?????? βοηθηστε με γιατι θελω να κανω παραγγελιες..πολυ καλο link ευχαριστω

steady
20-03-07, 02:49
pay on delivery δηλαδη πληρωμη με την παραλλαβη...:D ;)

lucy
20-03-07, 10:03
γειά σου Θάνο! καλοσόρισες!
Πολύ όμορφη η λίμνη σου!!
Εγώ δυστυχώς δεν έχω χώρο για τόσο μεγάλη λίμνη, αλλά αν είχα θα έβαζα πιό πολλά φυτά. Νομίζω ότι τα φυτά κάνουν μια λίμνη από όμορφη, ονειρεμένη.

thanos12345
20-03-07, 14:40
γεια σου lucy εχεις δικιο για τα φυτα μονο που δεν μπορω να βρω.εδω καλαματα δεν εχουν ειδεα.τα μονα φυτα που εχω ειναι 6-7 νουφαρα και κατι αλα.ψαχνω καιρω να βρω τον υακινθο νερου αλα δεν βρησκω μηπος ξερεις τιποτα?

thanos12345
20-03-07, 14:45
ευχαριστω.τη μου προτηνις να παρω ψιλα-μεσεα-η χοντρα,ενοω για τους πορους του σφουγκαριου και τι προτηνις σε παχως?

george
20-03-07, 14:55
Φυτά για λίμνες μπορείς να αγοράσεις από τον Κωστή (Αζόρες) ή τον Μάνο (Υδάτινες Ιστορίες) :
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=16229
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13794&page=2

lucy
21-03-07, 11:25
γεια σου lucy εχεις δικιο για τα φυτα μονο που δεν μπορω να βρω.εδω καλαματα δεν εχουν ειδεα.τα μονα φυτα που εχω ειναι 6-7 νουφαρα και κατι αλα.ψαχνω καιρω να βρω τον υακινθο νερου αλα δεν βρησκω μηπος ξερεις τιποτα?
Την απάντηση για την περιοχή σου, σου την έδωσε ο george (linkman).
Εγώ "πήρα" τα ποτάμια και τις πηγές της περιοχής μου και βρήκα πολλά. Αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΘΟΓΟΝΑ στην λίμνη σου αν τα βάλεις χωρίς ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ.

steady
21-03-07, 11:36
θανο ψαξε σε κανα φυτοριο μπορεις να βρεις τιποτα σε κανεναν απαυτους....ειδικα στα μεγαλα νεα εισοδο και στην πισω πυλη της 120ΠΕΑ ειναι ενας καλος με φυτωριο...ψαχτο λιγο αλλιως σου στελνει καποιος απο αθηνα...

thanos12345
21-03-07, 12:44
εχω ψαξει τα περισοτερα φυτορια και το μονω που εχουν για λιμνες ειναι κατι (μιγαδικα) νουφαρα.

george
21-03-07, 12:50
Εγώ σου είπα την λύση ...... :rolleyes:

PascM
21-03-07, 14:56
Και επειδή την Παρασκευή μπαίνει παραγγελία δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16229 και αν είναι μου λες!

steady
22-03-07, 00:16
αμα τα κανονισεις με τα παιδια να ψωνισεις απο αθηνα ισως μπορεσω να στα φερω εγω καλαματα μεγαλη δευτερα που θα κατεβω αν δεν μιλαμε για πολυ πραμα και να ρθεις μια βολτουλα καλαματα να στα δωσω να γλυτωσεις και την ταχυμεταφορα....

thanos12345
22-03-07, 13:10
έψαξα στο http://www.lucanas.com/index_a.htm και βρήκα κατι φυτα αλλα δεν ειναι σε αυτην τη λιστα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13890 δεν τα φερνεται αυτα?:confused:

PascM
22-03-07, 13:14
Τα φέρνουμε απλά αυτό που είδες σε εκείνο το πόστ ήταν η πρώτη εισαγωγή με τιμοκατάλογο 5ποντων φυτών!

thanos12345
22-03-07, 13:19
για τα φυτά που έβλεπα στο πόστ εχετε τιμοκατάλογο?:o

thanos12345
22-03-07, 13:22
http://www.lucanas.com/index_a.htm (http://www.lucanas.com/index_a.htm για) αφτήν τη σελίδα λεω.

PascM
22-03-07, 13:27
Τιμοκατάλογος υπάρχει αλλά είναι τεράστιος και δεν τον έχουμε αναρτήσει! Δεν ξέρω αν έχει ετοιμάσει κάτι ο Azores γι'αυτό!

klaz
22-03-07, 13:52
Δεν ξέρω αν έχει ετοιμάσει κάτι ο Azores γι'αυτό!ετοιμαζεται,ετοιμαζεται.....
το καλο πραγμα θελει το χρονο του.....;);)

PascM
22-03-07, 13:54
:smt026 :smt026 :smt026 δουλέφτε βρε!!! Δεν βλέπετε τον κόσμο που θέλει Las Lucanas?

thanos12345
22-03-07, 14:40
θα περιμένω να ετιμαστη.τωρα θέλω να ρωτήσω για τα πλεκόστομα...αυτα που έχω αποκλήετε να έχουν βγάλει το χειμόνα...και για αυτό θέλω να ροτίσω άν υπάρχουν πλεκόστομα για λίμνες...πάντος στο internet που έψαξα :smt024 εχω δεί κατι ψαρια κάπου 50cm και μιάζουν με τα πλεκόστομα.μηπος ξέρετε τιποτα για αυτά τα ψάρια?πος τα λένε και πού μπορώ να τα βρώ?:smt102:):confused:

PascM
23-03-07, 02:03
Τα "πλεκόστομα" είναι τροπικά ψαρια.

steady
24-03-07, 19:22
υπαρχει ενα loach που ζει σε σχετικα κρυο νερο το gastromyzon ctenocephalus το ψαχνα προσφατα και με τη βοηθεια του κωστα εμαθα οτι θελει θερμοκρασια 19-23 μοιαζει με σαλαχακι και δε μεγαλωνει πολυ αλλα προφανως η θερμοκρασια θα πεφτει πολυ χαμηλοτερα απ τα 19 να και ενα προφιλ http://www.loaches.com/species-index/gastromyzon-ctenocephalus

thanos12345
28-03-07, 15:05
αυτα τα ψαρια σας ελεγα τα: Sterlets (Acipenser ruthenus)μηπος ξερετε που μπορω να τα βρω?:?: :?: γιατι εδω τα pet shops δεν εχουν τετια ψαρια.

thanos12345
28-03-07, 15:10
δειτε εδω http://www.fishbase.org/Photos/PicturesSummary.cfm?ID=4604&what=species