PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξιφοφορος εγγυός;


paschalis
17-03-07, 10:51
Μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε αν η ξιφοφορίνα μου είναι έγγυος; Το μέγεθος της δεν είναι πολύ μεγάλο (έχω δεί άλλες αρκετά μεγαλύτερες) αλλά η κοιλιά της είναι φουσκομένη. Επιπλέον επειδή το ψρώμα της είναι ασημένιο-ροζ και στην κοιλιά της είναι αρκετά διάφανη, βλέπω στο πίσω μέρος αρκετές πορτοκαλί μπιλίτσες.

serifios
17-03-07, 16:30
Οι μπαλιτσες που βλεπεις σωστα υποψιαζοσουν,ειναι αυγα!

paschalis
17-03-07, 16:47
και πως θα ξέρω πότε να την βάλω στην γεννήστρα; Πόσες μέρες κάνουν να γεννήσουν; Σε γενικές γραμμές ποια είναι τα χαρακτηριστικά μιας ξιφοφορίνας έγγυου;

serifios
17-03-07, 18:05
και πως θα ξέρω πότε να την βάλω στην γεννήστρα; Πόσες μέρες κάνουν να γεννήσουν; Σε γενικές γραμμές ποια είναι τα χαρακτηριστικά μιας ξιφοφορίνας έγγυου;

Δεν θα σου συνιστουσα να τη βαλεις σε γεννηστρα,τουλαχιστον αυτη τη φορα,επειδη δεν εχεις εμπειρια απο προηγουμενες γεννες και δεν μπορεις να καταλαβεις με ακριβεια τισ "μερες" τις και αν τη βαλεις πολυ νωρις θα στρεσσαρεις πολυ το ψαρι.Θα προτεινα να βαλεις αρκετο αιωρουμενο κερατοφυλλο στο ενυδρειο,να παρατηρεις τη θυληκια και τις αλλαγες πανω τις,και να την αφησεις,τουλαχιστον αυτη τη φορα να γεννησει στο ενυδρειο.Με το κερατοφυλλο θα επιβιωσουν και καποια ψαρακια.Θα την δεις παντως οταν φτανει η ωρα να εχει φουσκωσει παρα πολυ και αν παρατηρησεις προσεχτικα θα δεις και μικρα ματακια στην κοιλια της και να απομονωνεται σε ενα μερος ακινητη.

paschalis
19-03-07, 11:53
Υπάρχει και κανείς άλλος που να μου πει τη γνώμη του;

Apostolis
19-03-07, 13:23
Θα την δεις παντως οταν φτανει η ωρα να εχει φουσκωσει παρα πολυ και αν παρατηρησεις προσεχτικα θα δεις και μικρα ματακια στην κοιλια της και να απομονωνεται σε ενα μερος ακινητη.

Σωστό...

Αν δεν έχεις ξεχωριστό μικρό ενυδρειάκι για γεννήστρα, ΜΗΝ το ταλαιπωρείς το ζωντανό... Αν πάλι έχεις ξεχωριστό μικρό ενυδρειάκι για γεννήστρα, μπορείς να την βάλεις εκεί "στις ώρες της", όταν θα κολυμπάει πολύ κοντά στον πάτο του ενυδρείου και το πίσω μέρος της κοιλιάς της θα είναι σχεδόν τετράγωνο...

paschalis
20-03-07, 11:06
Σωστό...

Αν δεν έχεις ξεχωριστό μικρό ενυδρειάκι για γεννήστρα, ΜΗΝ το ταλαιπωρείς το ζωντανό... Αν πάλι έχεις ξεχωριστό μικρό ενυδρειάκι για γεννήστρα, μπορείς να την βάλεις εκεί "στις ώρες της", όταν θα κολυμπάει πολύ κοντά στον πάτο του ενυδρείου και το πίσω μέρος της κοιλιάς της θα είναι σχεδόν τετράγωνο...

τοτε φίλε Αποστόλη ήρθε η ώρα ... την έβαλα στην γεννήστρα ενώ εδώ και λίγες μέρες στρώνω ένα 20λιτρο με νερό μισό από βρύση και μισό από το παλιό μου. σε 2-3 μέρες θα βάλω 2-3 γκαπυ για να βοηθήσουν κι αυτά στην ανάπτυξη των βακτηρίων και μόλις τα μικρά γίνουν 7-10 ημερών οπότε και το νερό θα είναι αρκετά καλά στρωμένο θα επιστρέψω τα γκάπυ στο μεγάλο και θα βάλω τα μωρά μόνα τους. Μέσα στους επόμενους μήνες πάντςσ έχω σκοπό την αγορά ενός 200λιτρου, για να μεταφέρω εκέι τα ψάρια μου, στο 20λιτρο να το φτιάξω να μεταφέρω τους μονομάχους μου και το ήδη υπάρχον 100λιτρο να το κάνω για ζωοτόκα μόνο αφήνοντας την μητέρα φύση να κάνει τις επιλογές τις. Θα σας ενημερώσω μετά την γέννα. Ευχαριστώ ...