PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΕΝΝΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΩΝ


xripas
17-03-07, 10:19
ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΑΛΛΟΝ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΒΡΗΚΑ ΑΥΓΑ. ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΑΠΟΘΕΣΑΝ ΛΕΤΕ???
ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ(ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΠΟ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟ 120ΛΤ).
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?????????
ΒΟΗΘΕΙΑ......ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΑΠΟ ΓΕΝΝΕΣ............
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ?
ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΕΠΙΣΗΣ ΤΙΓΡΑΚΙΑ(6),ΔΟΛΑΡΙΑ(2),ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΤΕΣ(3),ΝΕΟΝ( 8 ),ΖΕΒΡΑΚΙΑ(4) ΚΑΙ 1 ΓΛΥΦΤΗ
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
ΤΙ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΖΩ?
ΟΠΩΣ ΜΕ ΚΟΒΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ,ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΟΛΑ...........

xripas
17-03-07, 11:31
ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ.
ΜΕΡΙΚΑ ΑΥΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΗΤΑΝ ΕΝΤΟΝΑ ΑΣΠΡΑ!!! ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ.....
ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ......ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.....
ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΑΝ ΣΚΟΠΙΑ ΕΝΑΛΛΑΞ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑΛΑΞ ΠΑΝΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΤΟΥΣ....

netblues
17-03-07, 11:40
Καταρχας μην ΦΩΝΑΖΕΙΣ.
Με τους υπολοιπους κατοικους που εχεις, δεν υπαρχει καμμια ελπιδα να μεγαλωσουν μικρα.
Και μιας και ειναι και πανω στο φιλτρο, η μονη λυση ειναι να βγουν ΟΛΑ τα αλλα και να φιλοξενηθουν για κανα 5 μηνο σε αλλο ενυδρειο... :eek:

Yiannis59
17-03-07, 11:42
Για ριξε μια ματια εδω επαθα μια απο τα ιδια με ραμιρεζι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16109 πάντως εγω τα μετέφερα σε ενα 20 λιτ και εχω σώσει αρκετά για πόσο;;;;;

geo_hal
17-03-07, 11:43
ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ.
ΜΕΡΙΚΑ ΑΥΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΗΤΑΝ ΕΝΤΟΝΑ ΑΣΠΡΑ!!! ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ.....
ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ......ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.....
ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΦΙΛΑΝ ΣΚΟΠΙΑ ΕΝΑΛΛΑΞ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑΛΑΞ ΠΑΝΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΤΟΥΣ....

Τα άσπρα αυγά είναι αυτά που δεν έχουν γονιμοποιηθεί. Δεν νομίζω να έχεις πολλές πιθανότητες επιτυχίας εφόσον είναι μαζί με άλλα ψάρια στο ίδιο ενυδρείο. Απ ότι έχω διαβάσει για να είναι επιτυχής μια γέννα να είναι οι γονείς με τα μικρά σε δικό τους ενυδρείο. Και σε μένα μου γέννησαν χθες αλλά δεν νομίζω να βγει κανένα. Το θέμα είναι ότι έχεις βρει ένα ζευγάρι οπότε στο μέλλον εάν τους βάλεις μόνους θα δεις και μικρά. Ένας πιο έμπειρος θα βοηθούσε περισσότερο.

fitilakias
17-03-07, 11:52
δεν ξερω,ρωταω,
δεν μπορει ο χριπας να μεταφερει τωρα τα αυγα με τους γονεις κ οτι προλαβει?

xripas
17-03-07, 11:52
Σορρυ παιδια για τα κεφαλαια πριν...αλλα ηθελα επειγοντος απαντησεις.
Να διευκρινησω εδω οτι εχω βαλει ενα διαχωριστικο απο plexyglass τρυπημενο μολις ειδα τα αυγα.
Τα σκαλαρια τωρα ειναι μονα τους με τα αυγα.
Πως μπορω να ξεκολλησω τα αυγα απο κει και να τα βαλω σε αλλο ενυδρειο μονα τους με το ζευγαρι?

netblues
17-03-07, 12:02
Με πολυ προσοχη με ενα ξυραφι, και χωρις τους γονεις στο αλλο ενυδρειο.
Θα χρειαστεις ομως μπλε του μεθυλενιου , μια αεραντλια, ενα φιλτρο σπογγου και δυο καλλιεργιες αρτεμιας (τις τελευταιες σε 5 μερες)

fitilakias
17-03-07, 12:06
τι ειναι ολα αυτα?

xripas
17-03-07, 12:07
eyxaristw gia tis simboules. alla diafotise me ligo parapano.
eipame eimai asxetos....ti einai to mple tou methileniou?
kai oi kalliergies artemias?
to allo enydreio poy tha balo ta abga einai 30lt kai xwris ypostroma.sketo giali.den einai kalitero gia ta mikra?

netblues
17-03-07, 12:31
Και τωρα περασες απο τα κεφαλαια στα greeklish?
Σου εχουν κανει τιποτε τα ματακια μας και περνεις εκδικηση?
Καλο ειναι το 30 λιτρο με σκετο γιαλι
Αεραντλια, και θερμαντηρα χρειαζεσαι αμεσα

Αρτεμιες εδώ
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/artemia.htm
Μπλε του μεθυλενιου απο πετσοπ αν βρεις, το ιντερνετ ή φαρμακειο κατοπιν παραγγελιας. Η δοσολογια ειναι 200mg/100 λιτρα. Χρησιμευει για να μην σαπισουν τα αυγα.

fitilakias
17-03-07, 17:58
δηλαδη netblue χωρις τα παραπανω δε θα γεννηθουν τα σκαλαρακια?

netblues
17-03-07, 18:02
Στο κυριως ενυδρειο ισως να γεννηθουν , αλλα δεν πρεπει να τα φανε τα αλλα, και πρεπει να φανε και καταλληλη τροφη αμεσα..
Στο 30 ρι ο κανονας λεει οτι θα πιασουν fungus και θα ασπρισουν ολα....
Φυσικα μπορει κανεις να το δοκιμασει. Καμμια φορα με παρα πολυ τυχη γινονται και θαυματα...

thanosatha
17-03-07, 21:34
Δε μας λες και μια μετρηση ph, gh?