PDA

Επιστροφή στο Forum : Είαγωγή ψαριών στο ενυδρείο!


ginodim
15-03-07, 20:00
Μετά απο την πολύτιμη βήθειά σας έστησα το Fish only WLR ενυδρείο μου 60lt :D :D :D :D :D . Έχωόμως μια απορία .(ΜΙΑ??? ..... Λέμε τωρα!!;) )
Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος να βάλουμε στο ενυδρείο τα πρωτα μασ ψαράκια? Ακολουθείται η ίδια διαδικασία με αυτά του γλυκού νερού??Δεν είδα κάποιο θέμα τέτοιο εδω μέσα ή μου έχει απλά ξεφύγει??:rolleyes: :confused:

AΠΟΣΤΟΛΗΣ
15-03-07, 21:21
φιλε μου για σου ειμαι καινουργιοΣ στο forum θα σου πω αυτο που κανω στο δικο μου ενυδρειο και δεν ειχα προβληματα.Εχε στο ενυδρειο σου ενα λεπτο σωλυνακι με μια μικρη βανα οταν εχειΣ καινουργιο ψαρι βαζε την σακουλα μεσα στο ενυδρειο οποΣ ειναι για κανα 20λεπτο μετα παρε ενα κουβα αδειασε το νερο μαζι με το ψαρι μεσα στον κουβα και ανοιξε τη βανα απο το σωληνακι και γεμισε το οσο μπορειΣ πιο σιγα υπολογιΣε το νερο λιγο πιο πολυ απο οτι ειχε η σακουλα ασε το ψαρι εκει για κανα 30λεπτο παρε την αποχη πιαστο και ριχτο μεσα με σβηστα τα φωτα.

maikl
15-03-07, 21:38
-Φιλε μου γεια σου κι απο μενα.
Για να βαλεις τα νεα ψαρακια σου στο (υπ'οψιν στρωμενο) ενυδρειο σου η διαδικασια ειναι απλη.Αρχικα βαζεις τη σακουλα μαζι με τα ψαρακια να επιπλεει για περιπου ενα15-20λεπτο.Κατοπιν και ανα 5-10 λεπτακια συμπληρωνεις λιγο νερακι απο το νερο του ενυδρειου σου στη σακουλα με τα νεα ψαρακια ωστε να αρχισει να γινεται σταδιακα ο εγκλιματισμος τους.Αυτο το κανεις 2-3 φορες.
-Τελος με μια μικρη αποχη τα βγαζεις απο τη σακουλιτσα και τα ριχνεις στο ενυδρειο σου.Το νερο της σακουλας το πετας γιατι εχει και νερο απο κει που το αγορασες με ολες τις πιθανες συνεπειες;)
Αυτο κανω και δεν εχω κανενα προβλημα

ginodim
16-03-07, 01:17
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε άμεσα..Απο ότι κατάλαβα είναι η ίδια διαδικασία που ακολουθείται και στα ψάρια του γλυκού νερού.Προσέχουμε να μήν στρεσάρουμε το ψάρι με απότομες αλλαγές θερμοκρασίας και ποιότητας νερού.

Isidoros
19-03-07, 18:32
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε άμεσα..Απο ότι κατάλαβα είναι η ίδια διαδικασία που ακολουθείται και στα ψάρια του γλυκού νερού.Προσέχουμε να μήν στρεσάρουμε το ψάρι με απότομες αλλαγές θερμοκρασίας και ποιότητας νερού.
Ακριβως.Μονο η χρονικη διαρκεια αλλαζει(λιγο παραπανω απο το γλυκο)