PDA

Επιστροφή στο Forum : ζευγαρωμα labidochromis?


fitilakias
15-03-07, 17:47
καλησπερα σας φιλοι μου.
'δανειστηκα' ενα 60λιτρο για μερικους μηνες απο ενα φιλο κ σκεφτομαι να φιλοξενησω μεσα τις τρεις labidochromis yellow που εχω,2 θυληκες κ ενα αρσενικο με την ελπιδα να καταφερω γεννα.
θα παρακαλουσα αν γνωριζατε να μου πειτε τα απαραιτητα βηματα.
ειναι αρκετο το 60λιτρο?
ph που πρεπει να εχει
θερμοκρασια
κ οτι αλλο για να πετυχει αυτη η διαδικασια
σας ευχαριστω

george
15-03-07, 22:40
Νομίζω ότι είναι πολύ μικρό για να τα φιλοξενήσει.
Σε πόσα λίτρα τα έχεις τώρα ;
Στο δικό μου 420ρι γεννάνε σα κουνέλια χωρίς να κάνω καμία προσπάθεια.

Venestus13
15-03-07, 22:56
Ίσως είανι καλύτερα να τις αφήσεις να ζευγαρώσουν στο κανονικό σου ενυδρείο και έπειτα να βάλεις τα μικρά στο 60λιτρο.Πάντως φίλε μου δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα καθως τα m buna ζευγαρώνουν πάρα πολύ εύκολα.(Πληροφοριακά στο δικό μου ενυδρείο το ph είναι 7,2 και ζευγαρώνουν κάθε 30 μέρες περίπου.)

fitilakias
16-03-07, 13:11
ευχαριστω.
δηλαδη αφηνω τις 2 θυληκες κ τον αρσενικο στο μεγαλο ενυδρειο κ απλα περιμενω να δω γεματα στοματα?

george
16-03-07, 13:15
Πόσα λίτρα είναι το "μεγάλο" και τι ψάρια έχεις μέσα ;

fitilakias
16-03-07, 17:52
το μεγαλο ειναι 120λιτρα κ εχω
2 γκουραμι
2 γκαπι
3 ξιφοφορους
2 μολι
1 γλυφτη
στην αναγκη τα μεταφερω αλλου.

george
16-03-07, 22:40
το μεγαλο ειναι 120λιτρα κ εχω
2 γκουραμι
2 γκαπι
3 ξιφοφορους
2 μολι
1 γλυφτη
στην αναγκη τα μεταφερω αλλου.


Καμία σχέση με τα λαμπίντο σου :smt091
Τα ψάρια που έχεις μέσα δεν είναι συμβατά μεταξύ τους.
Τα 'εχεις μπλέξει λιγάκι.

fitilakias
17-03-07, 11:58
ενταξει, τις μετεφερα κ τις τρεις σε ολοκαινουργιο carefour ενυδρειο.
80*30*40
στρωμενο εννοειται.
πιστευω να γεννησουν καθαρα απο τυχη.ξερω οτι τα υπολοιπα ψαρια μου ειναι συμβατα,ευχαριστω.
για τις κιχλιδες ρωτησα ομως.
αν κανεις γνωριζει κ εχει κατι να πει,τον ευχαριστω προκαταβολικα

fitilakias
17-03-07, 18:01
γιωργο ευχαριστω.προφανως δεν καταλαβες το ερωτημα.
γνωριζεις ph,diadikasia ktl?

george
17-03-07, 22:40
ξερω οτι τα υπολοιπα ψαρια μου ειναι συμβατα,ευχαριστω.

:confused::confused::confused:

fitilakias
18-03-07, 13:38
δεν καταλαβα τι ρολο παιζουν τα προσωπακια.
ρωτησα κατι.εφοσον δεν γνωριζεις η δεν θελεις να βοηθησεις γιατι μπαινεις στη διαδικασια να απαντας?

george
18-03-07, 22:53
Αν επιμένεις ότι τα ψάρια σου
2 γκουραμι
2 γκαπι
3 ξιφοφορους
2 μολι
1 γλυφτη
είναι συμβατά μεταξύ τους....σου ξαναβάζω προσωπάκια :confused::confused::confused:

Και φυσικά ... και γνωρίζω και θέλω να βοηθήσω...εσύ δε θέλεις να μάθεις και να βοηθήσεις τον εαυτό σου.

fitilakias
19-03-07, 17:45
καλησπερα κ παλι.
δεν λεω οτι επιμενω,κ σιγουρα δε γνωριζω περισσοτερα,απλα τα υπολοιπα ψαρια μου εκτος απο τις λαμπιντο ζουν καλα τον τελευταιο 1μιση χρονο χωρις καβγαδες,απωλειες,κτλ.
το φλεγων ζητημα κ το ερωτημα μου ηταν περι ζευγαρωματος λαμπιντο.
σαφως κ θελω να βοηθηθω κ εχω μαθει πολλα απο το forum κ ουτε παριστανω τον εξυπνο αλλα δεν πηρα μια απαντηση για να προχωρησω τη διαδικασια.
ετσι κ εφοσον δανειστηκα ενα καρφουρ ενυδρειο απο ενα πρωην χομπιστα απεριοριστα,εβαλα τις 3 λαμπιντο εκει.κ τωρα?
σαφως κ θαθελα να μαθω κ για τα υπολοιπα ψαρια μου,για τα οποια εχω λαβει πληροφοριες απο πετ σοπ,αλλα αν καταφερω γεννα λαμπιντο,θα κανω ενυδρειο malawi,αυτος ειναι ο σκοπος,κ τα υπολοιπα θα τα χαρισω σε φιλους.
αυτα.
ευχαριστω κ παλι.
προφανως λαθος συννενοηση,
τα φωτα σας παρακαλω

steady
19-03-07, 18:15
καλησπερα κ παλι.
δεν λεω οτι επιμενω,κ σιγουρα δε γνωριζω περισσοτερα,απλα τα υπολοιπα ψαρια μου εκτος απο τις λαμπιντο ζουν καλα τον τελευταιο 1μιση χρονο χωρις καβγαδες,απωλειες,κτλ.
αυτο δε λεει οτι ειναι και καλα και δεν σημαινει τιποτα
το φλεγων ζητημα κ το ερωτημα μου ηταν περι ζευγαρωματος λαμπιντο.
σαφως κ θελω να βοηθηθω κ εχω μαθει πολλα απο το forum κ ουτε παριστανω τον εξυπνο αλλα δεν πηρα μια απαντηση για να προχωρησω τη διαδικασια
δεν εχω καταλαβει θες απλα οπως και δηποτε να γεννησουν τα labido η θες να φτιαξεις το 120αρι ενα ενυδρειο malawi με labido και απλα ρωτας για το ζευγαρωμα?τι απ τα δυο?
ετσι κ εφοσον δανειστηκα ενα καρφουρ ενυδρειο απο ενα πρωην χομπιστα απεριοριστα,εβαλα τις 3 λαμπιντο εκει.κ τωρα?
οταν λες τις εβαλες εκει?εχει στρωμενο φιλτρο μεσα?ειναι αδειο το τανκ?θα πρεπει να το διαμορφωσεις τι περιμενεις να τις βαλεις και μετα να αρχισουν να γεννοβολανε?
σαφως κ θαθελα να μαθω κ για τα υπολοιπα ψαρια μου,για τα οποια εχω λαβει πληροφοριες απο πετ σοπ
για να σου παν οτι τα ψαρια ειναι οκ μαλλον οι πληροφοριες που πειρες ειναι αμφιβολου ποιοτητος
αλλα αν καταφερω γεννα λαμπιντο,θα κανω ενυδρειο malawi,αυτος ειναι ο σκοπος
κατσε τα χεις παρει λαθος τα labido θελουν να τους δημιουργησεις ενα μικρο βιοτοπο malawi ωστε να παρεχεις ολα οσα χρειαζονται για να αναπαραχθουν εσυ πρωτα θες να γεννησουν και μετα θα φτιαξεις ενυδρειο malawi:confused: :confused: :|

fitilakias
21-03-07, 20:13
καλησπερα σας.
σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας,ολους.ειλικρινα.
δεν ελαβα απαντηση παραταυτα.
σχεδον καθε ερωτηση απαντηθηκε απο ερωτηση.
αν καποιος με ρωτουσε κ ηξερα θα του απαντουσα οτι γνωριζα.
το τι κ πως κ γιατι θα ταν δικο του θεμα.
βρηκα την ακρη απο συνχομπιστα με ενυδρειο malawi που θα με βοηθησει.
κ παλι ευχαριστω

steady
21-03-07, 22:13
καλησπερα σας.
σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας,ολους.ειλικρινα.
δεν ελαβα απαντηση παραταυτα.
σχεδον καθε ερωτηση απαντηθηκε απο ερωτηση.
αν καποιος με ρωτουσε κ ηξερα θα του απαντουσα οτι γνωριζα.
το τι κ πως κ γιατι θα ταν δικο του θεμα.
βρηκα την ακρη απο συνχομπιστα με ενυδρειο malawi που θα με βοηθησει.
κ παλι ευχαριστω
ολες οι πληροφοριες που μας εδωσες ηταν μπερδεμενες και προσωπικα δεν καταλαβα ακριβως τι ηθελες να μαθεις και να κανεις καποια πραγματα ειναι αλυσιδα παντως γιαυτο σε ρωτουσαμε ξανα....για να σε βοηθησουμε πρεπει να μας βοηθησεις και συ anyway ελπιζω να βρηκες ακρη και να πανε ολα καλα