PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασουλούποτα


chemical mac
15-03-07, 15:21
Καλησπέρα παιδιά,

Ζητούσα endlers και τελικά κάποια guppina μου έδωσε έναν όμορφο αρσενικό. Αυτό που με απασχολεί είναι το τι κάνουμε με τα ασουλούποτα ψαράκια (καμπυλωτή πλάτη, μισές ουρές κτλ). Σε ένα site που ασχολείται αποκλειστικά με την αναπαραγωγή guppy για επιδείξεις λέει "eliminate the bad shaped fries". Δεν ξέρω....εσείς τι κάνετε; :confused:

halvas69
15-03-07, 21:41
To site που λες, πολύ πιθανών να ασχολείτε με αναπαραγωγές, διαγωνισμούς κλπ σε αυτόν το τομέα όντως τα θανατώνουν καθώς επιδιώκουν το καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.
Ο Λόγος είναι σε περίπτωση που αναπαραχθούν τα "στραβά" θα έχουν σίγουρα και απογόνους με γεννετικές ανωμαλίες.
Σαν χομπύστας ποτέ δεν τα θανάτωσα, τα είχα πάντα στο ίδιο περιβάλλον με τα νορμάλ και ας έπαιρνα το ρίσκο να μου ζευγαρώσουν.

ΥΓ. Normal guppy δεν γενάει Edlers, απλά σου μοιάζει γιατί μάλλον λείπει τμήμα της ουράς του.

chemical mac
16-03-07, 09:48
Θα ρισκάρω λοιπόν κι εγώ και θα δούμε τι θα γίνει. Ακούγεται ίσως ανήθικο κάτι τέτοιο, σε περίπτωση που ασχολούμασταν με ζώα δεν θα περνούσε καν από το μυαλό μου κάτι τέτοιο, αλλά τα ψαράκια είναι τόσο φτηνά και τόσο αναλώσιμα που...anyways.

Ότι αφορά το endlersθα περιμένω να μεγαλώσει λίγο ακόμα και θα στείλω φωτογραφίες. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι τέτοιο. Γνωρίζω ότι τα endlers ζευγαρώνουν πολύ εύκολα με τα guppy. Σε κανένα μήνα θα ξέρω σίγουρα.

Access
16-03-07, 13:35
Έχεις δίκιο για οποιοδήποτε άλλο ζώο θα ήταν ανήθικο τα ψάρια όμως είναι αναλώσιμα και πάνω απΆ όλα τόσο φθηνά που δεν υπάρχει λόγος να τα κρατάμε στο ενυδρείο μας. Όταν δεν τα θέλουμε πια ή δεν μας βολεύει απλά τα πετάμε στην τουαλέτα………….
Λυπάμαι όταν βλέπω ανθρώπους να έχουν τόσο «ελαστική» ηθική ή όταν η «φιλοζωική» μας διάθεση περιορίζετε μόνο σε πλαίσια που μας βολεύουν.
Macblack δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου (στο κάτω, κάτω είσαι νέος στο forum, άλλα και στο χόμπι και όταν δεις πόσο άδικο έχεις όταν νομίζεις ότι τα ψάρια δεν είναι όπως τα υπόλοιπα ζώα/κατοικίδια, με το δικό του χαρακτήρα το καθένα, με μητρικά ένστικτα που θα ζήλευαν πολλοί άνθρωποι και ιδιοτροπίες στο φαί και την συμπεριφορά τους, τότε είμαι σίγουρη ότι δεν θα τα θεωρείς αναλώσιμα).

Σαν κάποιον γνωστό μας ακούγομαι το ξέρω……………..:D:D:D

Και ούτε το ειρωνικό μου ύφος είχε στόχο εσένα. Απλά δεν θέλω να δει κάποιος νέος σε αυτό το φόρουμ αυτό το ποστ χωρίς τον αντίλογό/ άποψη των περισσοτέρων εδώ μέσα και θεωρήσει ότι αυτή είναι η σύνηθες πρακτική ανάλωσης των ανεπιθύμητων
Πάντα φιλικά,

Εύα

a-sakis
16-03-07, 15:48
Έχεις δίκιο για οποιοδήποτε άλλο ζώο θα ήταν ανήθικο τα ψάρια όμως είναι αναλώσιμα και πάνω απΆ όλα τόσο φθηνά που δεν υπάρχει λόγος να τα κρατάμε στο ενυδρείο μας. Όταν δεν τα θέλουμε πια ή δεν μας βολεύει απλά τα πετάμε στην τουαλέτα………….
Λυπάμαι όταν βλέπω ανθρώπους να έχουν τόσο «ελαστική» ηθική ή όταν η «φιλοζωική» μας διάθεση περιορίζετε μόνο σε πλαίσια που μας βολεύουν.
Macblackδεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου (στο κάτω, κάτω είσαι νέος στο forum, άλλα και στο χόμπι και όταν δεις πόσο άδικο έχεις όταν νομίζεις ότι τα ψάρια δεν είναι όπως τα υπόλοιπα ζώα/κατοικίδια, με το δικό του χαρακτήρα το καθένα, με μητρικά ένστικτα που θα ζήλευαν πολλοί άνθρωποι και ιδιοτροπίες στο φαί και την συμπεριφορά τους, τότε είμαι σίγουρη ότι δεν θα τα θεωρείς αναλώσιμα).

Σαν κάποιον γνωστό μας ακούγομαι το ξέρω……………..:D:D:D

Και ούτε το ειρωνικό μου ύφος είχε στόχο εσένα. Απλά δεν θέλω να δει κάποιος νέος σε αυτό το φόρουμ αυτό το ποστ χωρίς τον αντίλογό/ άποψη των περισσοτέρων εδώ μέσα και θεωρήσει ότι αυτή είναι η σύνηθες πρακτική ανάλωσης των ανεπιθύμητων
Πάντα φιλικά,

Εύα


Συμφωνώ απόλυτα :smt041 :smt041 :smt041